MOLLY
05.01.06,18:24
Ahojte,
určite to tu už bolo spomínané, ale pretože sa mocna porade navyznám a pomoc som tu nejako momentálne nenašla, tak sa chcem spýtať priamo.
Jeden pán,ktorý je mojim kliento v práci, sa ma dnes, že či náhodou neviem, že keď od 20.04.2005 mu bol vydaný ŽL na maliarske a natieračske práce, obkladačské práce, práce so sadrokartonom a 20.09.2005 si rozšíril živnosť o piliarsku výrobu,či si má uplatňovať paušálne výdavky vo výške 25% alebo 60%.
Je to živnostník ktorý robí za 80Sk/hod. u nejakého súkromníka na gátri (práve z tohoto dôvodu si rozšíril ŽL)Chcem sa spýtať, on keď u neho vykonáva tu piliarsku činnosť, nemusia mať tak náhodou spýsanú nejkú dohodu alebo zmluvu?
Za všetky odpovede Vám budem povďačná.
abel
05.01.06,18:06
MOLLY, 60 % si môže dávať vtedy, ak má príjem LEN z remeselnej činosti. Remeselná činnosť musí byť presne menovaná v prílohe živn. zákona pozri tu: http://www.porada.sk/showthread.php?t=4391&highlight=remeseln%E9 Ak mal prájem aj z remeselnej činnosti a aj z činnosti, ktorá v prílohe nie je menovaná, môže si dať paušálne výdavky 25 %. K tomu ešte samozrejme v oboch prípadoch odvody do poisťovne.
Predpokladám, že tomu súkromníkovi mesačne vystavuje faktúru. Ak tam je napísané, za čo je tá faktúra, zmluva nie je potrebná.
Evanka
05.01.06,18:15
Piliarska výroba je voľná živnosť. Z týchto príjmov sa nedajú uplatniť výdavky vo výške 60%.
MOLLY
06.01.06,06:22
obom Vám veľmi pekne ďakujem.A ešte sa chcem spýtať na manželku,koľko si môže opočítať, a či on si može odrátať tých celých 87936sk alebo len pomernú časť.
ajobs
06.01.06,09:29
obom Vám veľmi pekne ďakujem.A ešte sa chcem spýtať na manželku,koľko si môže opočítať, a či on si može odrátať tých celých 87936sk alebo len pomernú časť.

Manželka nemá žiadny príjem ?:eek:
abel
06.01.06,19:54
MOLLY to záleží aký mala tá manželka príjem za celý rok 2005. Napíš čo robila, či bola na ÚP alebo na materskej alebo rodičovský príspevok - to je dôležité. On má v každom prípade nárok na celú nezdaniteľnú sumu ( jedine že by bol k 1. 1. 2005 poberateľom starobného dôchodku, tak nie).
MOLLY
09.01.06,13:32
Momentálne teraz mám týždeň dovolenku, tak s tým chlapíkom nebudem, ale mám pocit, že manželka bola nezamestnaná do augusta, a od augusta je zamestnaná

takže teda, živnostník si môže odrátať celú nezdaniteľnú časť, aj keď nepodniká celý rok. Ja som bola v tom, že len nejakú alikvotnu časť.Stále zisťujem, že sa mám toho ešte veľmi moc učiť.

Takže ešte raz Ďakujem.
ajobs
09.01.06,14:41
Momentálne teraz mám týždeň dovolenku, tak s tým chlapíkom nebudem, ale mám pocit, že manželka bola nezamestnaná do augusta, a od augusta je zamestnaná

takže teda, živnostník si môže odrátať celú nezdaniteľnú časť, aj keď nepodniká celý rok. Ja som bola v tom, že len nejakú alikvotnu časť.Stále zisťujem, že sa mám toho ešte veľmi moc učiť.

Takže ešte raz Ďakujem.

Nezdaniteľnú čiastku si môže odrátať každá žijúca fyzická osoba v SR (okrem už spomínaných dôchodcov - aj tam sú výnimky).:)
Tweety
09.01.06,15:03
Nezdaniteľnú čiastku si môže odrátať každá žijúca fyzická osoba v SR (okrem už spomínaných dôchodcov - aj tam sú výnimky).:)
A ja iba doplním, že tá FO musí mať aj príjmy na to, aby si mala z čoho odrátať.;)
ajobs
09.01.06,15:08
A ja iba doplním, že tá FO musí mať aj príjmy na to, aby si mala z čoho odrátať.;)

Jasne, to je dobrá a priam životne dôležitá poznámka:) ;)

Bola by sranda, keby tomu, čo nemá žiadne príjmy vracal DÚ celú čiastku
87.936 Sk. Viem si predstaviť, o koľko špeciálnych skupín "daňovníkov" by vzrástlo podávanie daňových priznaní.:eek: :D :D :D
Tweety
09.01.06,15:11
Jasne, to je dobrá a priam životne dôležitá poznámka:) ;)
Bola by sranda, keby tomu, čo nemá žiadne príjmy vracal DÚ celú čiastku
87.936 Sk. Viem si predstaviť, o koľko špeciálnych skupín "daňovníkov" by vzrástlo podávanie daňových priznaní.:eek: :D :D :D

No, možno že by daňové úrady aj skrachovali.:p :cool: :rolleyes:
heluška
12.02.06,15:23
Chcem sa popýtať na takýto problém, mám pred sebou Živnostenský list na vykonávanie ohlasovanej živnosti : Výroba a montáž kovových konštrukcií, prosím Vás poraďte mi či si môže uvedený živnostík uplatniť 60 % paušálne výdavky alebo len 25 %. Okrem toho má príjmy zo závislej činnosti. Ďakujem
STRELEC
12.02.06,15:39
Chcem sa popýtať na takýto problém, mám pred sebou Živnostenský list na vykonávanie ohlasovanej živnosti : Výroba a montáž kovových konštrukcií, prosím Vás poraďte mi či si môže uvedený živnostík uplatniť 60 % paušálne výdavky alebo len 25 %. Okrem toho má príjmy zo závislej činnosti. ĎakujemZávislá činnosť s tým nijako nesúvisí.
Výroba a montáž kovových konštrukcií nie je v prílohách živn. zákona priamo menovaná. Podľa môjho názoru by mohla mať najbližšie v skupine I. (živnozákon-príloha I.) k oboru kovoobrábanie. Z opatrnosti by som zaradenie živnosti do prílohy I. si dal odobriť na živnoúrade. Možno sa tiež obrátiť sice na štatistiku, ale to by bolo možno na dlhé lakte.
Živn. úrad pri prideľovaní názvu živnosti musel mať takúto navrhovanú živnosť vo svojom širšom zozname, keď ju uznal. Teda aj bude vedieť povedať, v akej je skupine. Z hľadiska uplatnenia 60% by som asi premenoval živnosť na "kovoobrábanie". Aj vo svojich výstupoch.
heluška
12.02.06,15:50
Ďakujem, zajtra navštívim Živnostenský úrad.
nika.sum
13.02.06,06:43
Nechcem otvarat novu temu a neviem tu nikde najst odpoved aj ked ju vopred asi viem. Zivnostik ak nema reg.pokladnu, mal by na kazdy prijem, kt. ma vystavit fakturu, vsak? Je mozne aby mal prijem povedzme za prepravu len na zaklade prijmoveho pokladnicného dokladu?
karpis
13.02.06,06:45
Podľa mňa by na dopravu mala byť vystavená faktúra.
nika.sum
13.02.06,06:47
Ved to, podla mna na kazdy prijem, kt. nejde cez RP....Skuste aj ini poradit skor ako upozornim klienta
Pepa
13.02.06,07:03
Chcem sa popýtať na takýto problém, mám pred sebou Živnostenský list na vykonávanie ohlasovanej živnosti : Výroba a montáž kovových konštrukcií, prosím Vás poraďte mi či si môže uvedený živnostík uplatniť 60 % paušálne výdavky alebo len 25 %. Okrem toho má príjmy zo závislej činnosti. Ďakujem
Na toto ti môžem jednoznačne odpovedať. NEMÁ NÁROK na 60%. Takýchto výrobárov a montážnikov kovových konštrukcií mám xy kusov. Nie sú vyučení ani ako zámočníci ani ako kovoobrábači a nemajú potrebnú prax a nespĺňajú žiadnu z podmienok aby im živnostenský úrad vydal živnosť "REMESELNÚ". Takéto niečo podobné majú aj pomocní stavební robotníci. Pozor na to:)
STRELEC
13.02.06,07:28
Na toto ti môžem jednoznačne odpovedať. NEMÁ NÁROK na 60%. Takýchto výrobárov a montážnikov kovových konštrukcií mám xy kusov. Nie sú vyučení ani ako zámočníci ani ako kovoobrábači a nemajú potrebnú prax a nespĺňajú žiadnu z podmienok aby im živnostenský úrad vydal živnosť "REMESELNÚ". Takéto niečo podobné majú aj pomocní stavební robotníci. Pozor na to:)
Takúto živnosť som v živnozákone nenašiel - nevieš podľa čoho najbližšieho takúto živnosť vlastne dávajú? Znie pritom dosť "remeselne".

Nemala by byť v živnozákone potom aj "živnosť" napr. niečo ako "pomocné bližšie nešpecifikované práce"? S takým prípadom nešpecifikovaného kovoobrábača som sa ešte nestretol.
Pepa
13.02.06,07:40
Takúto živnosť som v živnozákone nenašiel - nevieš podľa čoho najbližšieho takúto živnosť vlastne dávajú? Znie pritom dosť "remeselne".

Nemala by byť v živnozákone potom aj "živnosť" napr. niečo ako "pomocné bližšie nešpecifikované práce"? S takým prípadom nešpecifikovaného kovoobrábača som sa ešte nestretol.
Na vydanie remeselnej živnosti musia byť splnené podmienky - ale teraz neviem všetky /niekto to tu už prilepil - mali na to kontrolu/ - určite je to vyučený v odbore, alebo musí mať prax ...... To či má alebo nemá splnené podmienky nás určite trápiť nemusí. Ak ich má splnené tak mu ŽU vydá ŽL na remeselnú živnosť.
Činnosti, ktoré boli vyššie uvedené sú snahou "napasovať" výdavky na 60%. Zámočník bude vyrábať a montovať kovové konštrukcie s výdavkami 60% /fakturujem vám zámočnícke práce pri výrobe....../ a ten druhý bude vyrábať a montovať kovové konštrukcie s výdavkami 25% /faktúrujem vám výrobu a montáž....... čiže nie zámočnícke práce/. Asi tak.
STRELEC
13.02.06,07:49
Na vydanie remeselnej živnosti musia byť splnené podmienky .... . Ak ich má splnené tak mu ŽU vydá ŽL na remeselnú živnosť.
Činnosti, ktoré boli vyššie uvedené sú snahou "napasovať" výdavky na 60%. Zámočník bude vyrábať a montovať kovové konštrukcie s výdavkami 60% /fakturujem vám zámočnícke práce pri výrobe....../ a ten druhý bude vyrábať a montovať kovové konštrukcie s výdavkami 25% /faktúrujem vám výrobu a montáž....... čiže nie zámočnícke práce/. Asi tak.
Vďaka. Pre prípadnú budúcnosť budem vedieť. S takouto živnosťou som sa doposiaľ nestretol. Zrejme mám len tých kvalifikovanejších u FO:) . Ozaj to zvádza (či zavádza?) na 60%. Preto som aj v príspevku navrhol navštíviť živnoúrad, kam to vlastne zaraďujú.
Vď.
heluška
13.02.06,11:14
Závislá činnosť s tým nijako nesúvisí.
Výroba a montáž kovových konštrukcií nie je v prílohách živn. zákona priamo menovaná. Podľa môjho názoru by mohla mať najbližšie v skupine I. (živnozákon-príloha I.) k oboru kovoobrábanie. Z opatrnosti by som zaradenie živnosti do prílohy I. si dal odobriť na živnoúrade. Možno sa tiež obrátiť sice na štatistiku, ale to by bolo možno na dlhé lakte.
Živn. úrad pri prideľovaní názvu živnosti musel mať takúto navrhovanú živnosť vo svojom širšom zozname, keď ju uznal. Teda aj bude vedieť povedať, v akej je skupine. Z hľadiska uplatnenia 60% by som asi premenoval živnosť na "kovoobrábanie". Aj vo svojich výstupoch.


Takže dnes som bola na Živnostenskom úrade a tam som sa dozvedela, že uvedená živnosť nie je z prílohy č. 1, čiže nie je remeselná ale voľná živnosť, takže paušálne výdavky len 25 %- myslín v roku 2005.