romato
01.05.11,08:27
Dobré ráno poraďáci, potrebujem poradiť.
Môj syn nastúpil k 15.4.2011 na PN. O 3dni mu poslal zamestnávateľ rozviazanie PP- dohodou k 15.4. 2011, a k tomu 3 porušenia pracov. disciplíny
jedno 30.3., 25.3. a 14.4.2011. Tieto doklady poslal len tak po priateľovi v obálke, nie poštou. Kárne opatrenie za 30.3. a 25.3. je nenastúpenie do práce. Syn sa s vedúcim vtedy dohodol a on o tom vedel že ide na pracovný pohovor do nového zamestnania. Žiadosti si podával preto lebo zamestnávateľ dopredu oznámil že bude musieť z každého úseku prepúšťať.
14.4. má kárne za svojvoľné opustenie pracoviska. Vtedy pracoval od
6.00 hod. do 16.00 hod. čo má aj na hodinovej karte potvrdené. Nikto mu dopredu neavizoval nijaký nadčas ani nič podobné.
k 1.5. je vypísaný z PN, doniesol zamestnávateľovi ukončenie PN a zároveň aj
žiadosť o rozviazanie PP k 1.5. 2011. Ekonóm zamestnávateľa túto žiadosť
priamo pred ním roztrhal. Telefonovala som PÁNOVI ekonómovi prečo to spravil a povedal mi že on ho k 15.4. 2011 už odhlásil zo soc. poisťovne.
Tak mi teraz prosím Vás povedzte čo má robiť! Na ÚP sa nemôže ísť zaevidovať , lebo ešte nemá rozviazanie PP. Tú dohodu k 15.4. nepodpísal.
Ale sa pýtam. Je tento postup správny? to si ozaj takýto zamestnávatelia
môžu robiť s ľuďmi čo sa im zachce? a keď ho už teda odhlásil zo SP, aj keď
neviem na základe čoho?, a on výpoveď dohodou ešte nepodpísal, nemal by mu dať výpoveď z nadbytočnosti? Keď sa ho potrebuje zbaviť.
Ďakujem za radu.
veronikasad
01.05.11,06:32
odkedy trvá synov pracovný pomer ? Neide o skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe ?
Mila123
01.05.11,07:36
ak nevyriešite situáciu, pomôže príslušný Inšpektorát práce......nahláste vzniknutú situáciu .....
romato
01.05.11,08:28
od 1.9.2009
jelalim
01.05.11,08:38
Vypoved je jednoznacne neplatna. Syn musi chodit do prace, ak mu to nie je umoznene z akychkolvek dovodov, musia mu platit mzdu a samozrejme aj zanho poistne.
Ak to tak nie je, napisat strucny list na Inspektorat prace a zaroven to podat na prislusny sud.


Porusenia pracovnej discipliny sa nesmu podat tak ako boli podane, teda su neplatne - syn o nich v podstate ani nemusi vediet.
Xanti
01.05.11,08:39
Dobré ráno poraďáci, potrebujem poradiť.
Môj syn nastúpil k 15.4.2011 na PN. O 3dni mu poslal zamestnávateľ rozviazanie PP- dohodou k 15.4. 2011, a k tomu 3 porušenia pracov. disciplíny
jedno 30.3., 25.3. a 14.4.2011. Tieto doklady poslal len tak po priateľovi v obálke, nie poštou. Kárne opatrenie za 30.3. a 25.3. je nenastúpenie do práce. A je to kárne podpísané? Synom alebo svedkami. Syn sa s vedúcim vtedy dohodol a on o tom vedel že ide na pracovný pohovor do nového zamestnania. Žiadosti si podával preto lebo zamestnávateľ dopredu oznámil že bude musieť z každého úseku prepúšťať.
14.4. má kárne za svojvoľné opustenie pracoviska. Vtedy pracoval od
6.00 hod. do 16.00 hod.No to aj tak bol dlho v robote 10 hodín. TO má tak navrhnutú pracovnú dobu? Alebo robí 12tky a odišiel skôr? čo má aj na hodinovej karte potvrdené. Nikto mu dopredu neavizoval nijaký nadčas ani nič podobné.
k 1.5. je vypísaný z PN, doniesol zamestnávateľovi ukončenie PN a zároveň aj
žiadosť o rozviazanie PP k 1.5. 2011. Ekonóm zamestnávateľa túto žiadosť
priamo pred ním roztrhal. Telefonovala som PÁNOVI ekonómovi prečo to spravil a povedal mi že on ho k 15.4. 2011 už odhlásil zo soc. poisťovne.
Tak mi teraz prosím Vás povedzte čo má robiť! Na ÚP sa nemôže ísť zaevidovať , lebo ešte nemá rozviazanie PP. Tú dohodu k 15.4. nepodpísal.
Ale sa pýtam. Je tento postup správny? Nie je správny postup . to si ozaj takýto zamestnávatelia
môžu robiť s ľuďmi čo sa im zachce? Nie nemôžu, a súdne konanie im to ukáže. a keď ho už teda odhlásil zo SP, aj keď
neviem na základe čoho?, a on výpoveď dohodou ešte nepodpísal nech nepodpisuje výpoveď k 15.4. toto je neplatené skončený pracovný pomer a treba sa súdiť zo zamestnávateľom, nemal by mu dať výpoveď z nadbytočnosti? mal a aj s odstupným. Keď sa ho potrebuje zbaviť.
Ďakujem za radu.
Treba zavolať na inšpektorát práce a poradiť sa s nimi čo treba robiť. A navštíviť právnika. Na UP syn nepôjde, ale toto je klasicky neplatene skončený PP, a aj keby sa syn súdil rok zo zamestnávateľom tak dostane zaplatené.
romato
01.05.11,08:49
A ešte sa sa spýtam, niečo som zachytila že po ukončení PP môže byť zamestnanec v ochrannej dobe na PN len týždeň a nie 40 dní ako to bolo doteraz. Neviem či je tento zákon už v platnosti.To by znamenalo , ak by podpísal tú výpoveď dohodou že by mal zaplatených 5 z 15 dní PN? A ako je to potom s platbou do ZP a SP?
Xanti
01.05.11,08:53
A ešte sa sa spýtam, niečo som zachytila že po ukončení PP môže byť zamestnanec v ochrannej dobe na PN len týždeň a nie 40 dní ako to bolo doteraz. Neviem či je tento zákon už v platnosti.To by znamenalo , ak by podpísal tú výpoveď dohodou že by mal zaplatených 5 z 15 dní PN? A ako je to potom s platbou do ZP a SP?
Nie bude mať zaplatenú celú PN, nakoľko nastúpil na PN ešte počas zamestnania.
Vari podpísal dohodu?
veronikasad
01.05.11,09:22
A ešte sa sa spýtam, niečo som zachytila že po ukončení PP môže byť zamestnanec v ochrannej dobe na PN len týždeň a nie 40 dní ako to bolo doteraz. Neviem či je tento zákon už v platnosti.To by znamenalo , ak by podpísal tú výpoveď dohodou že by mal zaplatených 5 z 15 dní PN? A ako je to potom s platbou do ZP a SP?
Zle si zachytila. Mení sa ochranná doba zo 42 na 7 kal. dní = čas, dokedy môže mať bývalý zamestnanec začiatok PN-ky po skončení prac.pomeru, aby mu vznikol nárok na nemocenské.

Prípad, na ktorý sa pýtaš s tým nesúvisí. Po skončení prac.pomeru mu nemocenské preplatí soc.poisťovňa, bez ohladu na to, že prac.pomer bol skončený (PN-ka začala v čase, ke´d bol ešte zamestnancom).
veronikasad
01.05.11,09:24
Vypoved je jednoznacne neplatna. Syn musi chodit do prace, ak mu to nie je umoznene z akychkolvek dovodov, musia mu platit mzdu a samozrejme aj zanho poistne.
Ak to tak nie je, napisat strucny list na Inspektorat prace a zaroven to podat na prislusny sud.


Porusenia pracovnej discipliny sa nesmu podat tak ako boli podane, teda su neplatne - syn o nich v podstate ani nemusi vediet.
Výpoveď dohodou ZP nepozná. Zo zadania prvej otázky je zrejmé, aj keď je nesprávne formulovaná, že zamestnávatel "skúša" dohodu o skončení prac.pomeru. Ak ju zamestnanec podpíše, je platná.
romato
01.05.11,18:24
Ďakujem vám všetkým za príspevky. Chcem len dodať k tým odpracovaným hodinám. Je to potravinárska firma a keďže bolo pred Veľkou nocou tak sa robilo ako je to na Slovensku bežné, do nemoty.Ďalej mi radíte aby nastúpil
riadne do práce.Ak by mu to aj zamestnávateľ umožnil, dal by mu výpovednú lehotu 2 mesiace a počas týchto 2 mesiacov by mu platil minimálnu mzdu, pretože tam ide všetkým zamestnancom min.mzda cez pásku a ostatné na ruku. No ale aj tak neviem či by mohol nastúpiť, keď p. ekonóm ho už zo SP
odhlásil.
Xanti
01.05.11,18:28
No na to najlepšie odpovie inšpektorát práce a právnik. A p. ekonom si nabudúce rozmyslí, či niekoho len tak odhlási zo SP.
Určite by som to riešila súdom.
Tiež som ekonom, a ani po telefonickom dohovore zo zamestnancom kt. chce odísť nič nenechám podpísať šéfa, ak mi to nepodpíše zamestnanec prvý. Nedovolím si. A už vôbec neodhlasujem zo SP , kým to nemám na papieri.
jelalim
01.05.11,18:31
.... počas týchto 2 mesiacov by mu platil minimálnu mzdu, pretože tam ide všetkým zamestnancom min.mzda cez pásku a ostatné na ruku.....

Ak takúto pracovnú zmluvu podpísal a nelegálnym spôsobom prijíma peniaze, tak jasné, že súdiť sa môže výhradne iba o to, čo je na papieri. Ak pri vstupe do zamestnania ponúkajú, alebo vyžadujú takéto podmienky, hneď malo byť jasné ako si "firma" váži právo, pravidlá a zákony.

PN sa zamestnancovi tiež ráta z minimálnej mzdy... aj dôchodok, aj materská, aj bonita v banke pri žiadosti o úver, aj, ...
romato
01.05.11,18:47
Ano, no bohužial je to tak. na okolí je X firiem kt.zamestnávajú týmto spôsobom. A momentálne tých pracov. príležitostí nie je veľa, tak človek je rád že má aspoň niečo. Na takýchto zamestnávateľov by ,mala vláda vymyslieť nejaký zákon.Okrádajú nielen zamestnancov ale aj štát.
hottibi
30.05.11,12:58
Je výpoveď od zamestnávateľa z dôvodu §63 ods. 1 písm. b a ustanovením §63 ods. 2 písm. a ZP neplatná, ak som dostal dvojmesačnú výpovednú lehotu vo výpovedi a u tohoto zamestnávateľa som odpracoval 14 rokov? Je možné len doručením opravnej výpovede toto napraviť, alebo zamestnávateľ musí nanovo dať celú výpoveď aj zo správnou výpovednou lehotou. Zdôrazňujem, že opravná výpoveď mi do konca výpovednej lehoty nebola doručená.
Tweety
30.05.11,13:02
Je výpoveď od zamestnávateľa z dôvodu §63 ods. 1 písm. b a ustanovením §63 ods. 2 písm. a ZP neplatná, ak som dostal dvojmesačnú výpovednú lehotu vo výpovedi a u tohoto zamestnávateľa som odpracoval 14 rokov? Je možné len doručením opravnej výpovede toto napraviť, alebo zamestnávateľ musí nanovo dať celú výpoveď aj zo správnou výpovednou lehotou. Zdôrazňujem, že opravná výpoveď mi do konca výpovednej lehoty nebola doručená.
Výpoveď je platná. Podľa ZP má byť trojmesačná VD. PP teda skončil? Neupozornili ste zamestnáv. na túto chybu?
hottibi
30.05.11,13:09
Upozornil, ale nič sa neudialo, pracovný pomer končí zajtrajším dňom, teda 31.5.2011, vzniká mi popri tom nárok aj na trojmesačné odstupné?
Chobot
30.05.11,13:45
Upozornil, ale nič sa neudialo, pracovný pomer končí zajtrajším dňom, teda 31.5.2011, vzniká mi popri tom nárok aj na trojmesačné odstupné?

Nárok na 3 mesačné odstupné a 3 mesačnú VD máš zo zákona, je jedno, čo je uvedené vo výpovedi. Môžeš na to písomne upozorniť zamestnávateľa a žiadať o nápravu, môžeš uviesť, že v opačnom prípade si to budeš vymáhať právnou cestou.

Samotná výpoveď len tým, že je zle uvedená výpovedná doba, nie je neplatná. Ona je platná, len PP skončí nie dátumom v nej uvedenom, ale tak, ako to vychádza zo zákonnej VD.