sofivul
01.05.11,10:34
Dobrý deň,prosím o radu,manžel je SHR a kúpil traktor,ale nemá ho zaevidovaný na IČO len na rodné číslo,čo si môže odrátávať na traktor(PHM,poistky,kúpnu cenu......),keď ho neprepíše na IČO?A čo všetko,keď ho prepíše a tým prepisom sa automaticky vkládá do firmy alebo nie?A tiež poprosím akým systémom rátať spotrebu PHM,stačí dokladať bločky,lebo treba niečo viesť?Pracuje s ním sám v lese aj na poli,nemá zamestnanca. Ďakujem
Janurka
07.05.11,18:04
[QUOTE=sofivul;1731191]Dobrý deň,prosím o radu,manžel je SHR a kúpil traktor,ale nemá ho zaevidovaný na IČO len na rodné číslo,čo si môže odrátávať na traktor(PHM,poistky,kúpnu cenu......),keď ho neprepíše na IČO?A čo všetko,keď ho prepíše a tým prepisom sa automaticky vkládá do firmy alebo nie?A tiež poprosím akým systémom rátať spotrebu PHM,stačí dokladať bločky,lebo treba niečo viesť?Pracuje s ním sám v lese aj na poli,nemá zamestnanca. Ďakujem[/QUOTE
Aj keď je traktor na r.č., môžete ho zaradiť do majetku firmy, čo je podmienka na uplatňovanie výdavkov. PHM bude spotreba materiálu, poistky režijné výdavky, kúpna cena sa premietne formou odpisov. Traktor je zaradený do 1. odpisovej skupiny, čo znamená odpis počas štyroch rokov. Na evidenciu PH mám napr. tabuľku v exceli, kde uvádzam množstvo tankovaných litrov, popis prác, ktoré traktor vykonáva a množstvo spotrebovanej nafty. V prípade predaja traktora je príjem oslobodený od dane až po uplynutí 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku.
sofivul
09.05.11,04:53
Ďakujem pekne,poprosím Vás,nepošlete mi vzor tabulky na PH,Ďakujem
Janurka
09.05.11,16:09
Ďakujem pekne,poprosím Vás,nepošlete mi vzor tabulky na PH,Ďakujem
Pošlite mi cez ss e-mail.