AGRO
05.01.06,18:28
Mám jedného " človeka ". V jednej firme je zamestnaný, a v druhej je ako SZČO.
Mne nie je jasné, aj keď som prešla spätne jeho osobný spis čo všetko musím a mám vypísať ku koncu roka.
Vo firme kde je zamestnaný dáva žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov zo závislej činnosti a funk. pôž. ? A ja mu vystavím potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO a zároveň spravím ročné zúčtovanie ? Tak ako ostatným pracovníkom ?
A čo potom vo firme kde je ako SZČO ? Pletie sa mi to jedno cez druhé.
Ešte mi to nik nevysvetlil ako to je v takomto prípade.

Ďakujem.
Tweety
05.01.06,17:32
Mám jedného " človeka ". V jednej firme je zamestnaný, a v druhej je ako SZČO.
Mne nie je jasné, aj keď som prešla spätne jeho osobný spis čo všetko musím a mám vypísať ku koncu roka.
Vo firme kde je zamestnaný dáva žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov zo závislej činnosti a funk. pôž. ? A ja mu vystavím potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO a zároveň spravím ročné zúčtovanie ? Tak ako ostatným pracovníkom ?
A čo potom vo firme kde je ako SZČO ? Pletie sa mi to jedno cez druhé.
Ešte mi to nik nevysvetlil ako to je v takomto prípade.
Ďakujem.
Nemôžeš mu urobiť ročné zúčtovanie, pretože je aj SZČO a je povinný si ho podať sám, Ty mu dáš len potvrdenie o zúčtov. a vyplatených príjmoch.;) :o
bredikova
05.01.06,17:35
Mám jedného " človeka ". V jednej firme je zamestnaný, a v druhej je ako SZČO.
Mne nie je jasné, aj keď som prešla spätne jeho osobný spis čo všetko musím a mám vypísať ku koncu roka.
Vo firme kde je zamestnaný dáva žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov zo závislej činnosti a funk. pôž. ? A ja mu vystavím potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO a zároveň spravím ročné zúčtovanie ? Tak ako ostatným pracovníkom ?
A čo potom vo firme kde je ako SZČO ? Pletie sa mi to jedno cez druhé.
Ešte mi to nik nevysvetlil ako to je v takomto prípade.

Ďakujem.

On ako SZČO , keď má príjmy zo živnosti musí si podať daňové preznanie. Pokiaľ chápem v jednej firme je zamestnanec - bude mať potvrdenie o zdaniteľnej mzde(závislá činnosť) a v druhej pracuje ako SZČO teda na faktúry - príjem zo živnosti. V DP FO to bude mať v príslušných paragrafoch.
abel
05.01.06,17:51
Vo firme, kde je zamestnaný, nemôže žiadať o vykonanie výpočtu dane. Tam mu vydajú len potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
Ako SZČO bude dávať daňové priznanie typu B. Príjmy z podnikania bude mať z § 6, tam si uvedie aj výdavky súvisiace s podnikaním alebo paušálne a údaje z potvrdenia z firmy, kde je zamestnaný, opíše do príjmov z § 5. Kópiu toho potvrdenia priloží k daňovému priznaniu.
AGRO
05.01.06,18:11
Ďakujem. Pomaly na to prídem. A je mi to jasnejšie. Takto keď mi to niekto napíše je to lepšie. Ja som prezerala osobný spis a aj DP a stále len dokola .
Tweety
05.01.06,18:56
Ďakujem. Pomaly na to prídem. A je mi to jasnejšie. Takto keď mi to niekto napíše je to lepšie. Ja som prezerala osobný spis a aj DP a stále len dokola .
Keď si nevieš rady, tak kukni do porady.:) ;)
Dema
30.01.06,19:28
Mám podobný problém, náš zamestnanec je súčastne aj SZČO, no zo živnosti nemal žiadny príjem. Môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo si musí podať sám DP ?
Poradte prosím, vopred ďakujem.
Zdeni
30.01.06,19:32
Mám podobný problém, náš zamestnanec je súčastne aj SZČO, no zo živnosti nemal žiadny príjem. Môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo si musí podať sám DP ?
Poradte prosím, vopred ďakujem.
Ak je SZČO musí si podať sám DP typu B, aj keď má príjem zo živnosti 0.
sole
30.01.06,19:35
Mám jedného " človeka ". V jednej firme je zamestnaný, a v druhej je ako SZČO.
Mne nie je jasné, aj keď som prešla spätne jeho osobný spis čo všetko musím a mám vypísať ku koncu roka.
Vo firme kde je zamestnaný dáva žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov zo závislej činnosti a funk. pôž. ? A ja mu vystavím potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO a zároveň spravím ročné zúčtovanie ? Tak ako ostatným pracovníkom ?
A čo potom vo firme kde je ako SZČO ? Pletie sa mi to jedno cez druhé.
Ešte mi to nik nevysvetlil ako to je v takomto prípade.

Ďakujem.
Keď je niekto SZČO, tak určite nie v nejakej firme. SZČO je samostatná firma,ktorá musí podávať daňové priznanie zo všetkých svojich príjmov, teda aj zo zamestnania u vás. Vy vystavíte potvrdenie o zdaniteľnej mzde, odvode na poistné a preddavkoch na daň, ostatné si musí váš človek vyriešiť sám daňovým priznaním. Žiadne ročné zúčtovanie.
Dema
30.01.06,19:58
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte by som mala jednu otázočku:
Zamestnanec poberal príjmy súčastne aj z príkaznej zmluvy, musí si robiť DP, alebo príkazná zmluva je tiež príjem zo závislej činnosti?
Ďakujem.
tonkat
30.01.06,20:34
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte by som mala jednu otázočku:
Zamestnanec poberal príjmy súčastne aj z príkaznej zmluvy, musí si robiť DP, alebo príkazná zmluva je tiež príjem zo závislej činnosti?
Ďakujem.
Príkazná zmluva, ak má charakter závislej činnosti, tak sa mali zraziť preddavky na daň. Ak má charakter živnosti, podnikania alebo príležitostnej činnosti - par. 8, tak si musí podať daňové priznanie..
Mirka D
31.01.06,12:38
Ak je SZČO musí si podať sám DP typu B, aj keď má príjem zo živnosti 0.

Musí si podať DP aj keď má pozastavenú činnosť ako SZČO?
Zdeni
31.01.06,13:22
Musí si podať DP aj keď má pozastavenú činnosť ako SZČO?

Ak je niekto iba SZČO a má pozastavenú živnosť nemusí podávať DP. Ak je aj platca DPH tak musí podať k DPH, až pokiaľ mu nevytýčia poslednú zdaň. povinnosť.
Zdeni
31.01.06,13:33
A ešte ak je zamestnanec 1 fir. a pozastav. živnosť. tak myslím, že nemusí.
Dema
31.01.06,18:58
A ešte ak je zamestnanec 1 fir. a pozastav. živnosť. tak myslím, že nemusí.

A ak je zamestnanec a súčastne aj SZČO (živnosť zrušil v januári 2005, príjem zo živnosti = 0) + cca 200.000,- zo závislej činnosti. Znamená to, že jeho príjmy spolu sú vyššie ako polovica 19,2 násobku živ. minima, a teda musí podať DP alebo nie?
Zdeni
31.01.06,19:30
Ak bol v 2005 SZČO tak musí. Typ B.
smajlinka
23.03.06,20:18
Ja by som sa rada uistila: SZCO poda DP za svoju cinnost. Ak ma aj iny prijem, ktory sa vobec netyka zivnosti, uvadza ho v DP?
Zita5
23.03.06,20:20
Ja by som sa rada uistila: SZCO poda DP za svoju cinnost. Ak ma aj iny prijem, ktory sa vobec netyka zivnosti, uvadza ho v DP?

Treba uviesť o aké príjmy sa konkrétne jedná , ťažko odpovedať .
Johanka
23.03.06,20:26
Ja by som sa rada uistila: SZCO poda DP za svoju cinnost. Ak ma aj iny prijem, ktory sa vobec netyka zivnosti, uvadza ho v DP?
DP typ B, v ktorom sa uvádzajú príjmy zo živnosti, je v podstate univerzálny typ DP. Daňovník ( fyzická osoba) v ňom uvádza všetky druhy príjmov. Aj tie, ktoré dosiahol ako "občan" alebo zamestnanec. Takisto tu uvádza aj príjmy zo zahraničia.
smajlinka
23.03.06,20:31
Treba uviesť o aké príjmy sa konkrétne jedná , ťažko odpovedať .

Ide o autorske honorare.
Johanka
23.03.06,20:35
Autorské honoráre sa zdaňujú podľa § 6 ods.2 písm a/. Takže v DP v tej istej tabuľke, kde sa uvádzajú aj príjmy zo živnosti (oddiel VI).
smajlinka
23.03.06,20:41
Autorské honoráre sa zdaňujú podľa § 6 ods.2 písm a/. Takže v DP v tej istej tabuľke, kde sa uvádzajú aj príjmy zo živnosti (oddiel VI).

Velmi pekne DAKUJEM
smajlinka
26.03.06,16:00
Vlastne som narazila este na jeden problem - do DP budem uvadzat prijmy a vydavky zo zivnosti + aj prijem zo zavislej cinnosti. Teraz neviem, ci mam uvadzat aj vydavky zo zavislej cinnosti? ALebo to uz sa neuctuje?
Tweety
26.03.06,16:10
Vlastne som narazila este na jeden problem - do DP budem uvadzat prijmy a vydavky zo zivnosti + aj prijem zo zavislej cinnosti. Teraz neviem, ci mam uvadzat aj vydavky zo zavislej cinnosti? ALebo to uz sa neuctuje? Výdavky zo ZČ určite nie. Aké? Všetky výdavky na zamestnanca sú nákladmi zamestnávateľa.
smajlinka
26.03.06,16:29
a v DP mam ako prijmy zo zavislej cinnosti uviest sumu brutto alebo netto?
Tweety
26.03.06,16:32
a v DP mam ako prijmy zo zavislej cinnosti uviest sumu brutto alebo netto? Príjmy: hrubé mzdy
smajlinka
26.03.06,16:39
Ale preco hruba mzda? Ved zamestnavatel strhol dan + 2% este niekam a vyplatenych bolo menej korun.
Johanka
26.03.06,16:43
Príjmy zo závislej činnosti uvádzaš do riadkov 33-35. Prečítaj si predtlač a bude Ti to jasné. Zdaňuješ iba čiastkový základ dane z riadku 35 a zrazené preddavky si odpočítaš z vypočítanej dane.
Skús si to DP vyplniť až do konca.
Tweety
26.03.06,16:45
a v DP mam ako prijmy zo zavislej cinnosti uviest sumu brutto alebo netto? Pretože hrubá mzda podlieha zdaneniu, to, že zaplatil preddavky na daň uvedieš v príslušnom riadku, odvody takisto.
smajlinka
29.03.06,06:51
Na ktory riadok sa uctuje odvedena dan zo zavislej cinnosti?