jarkost
01.05.11,13:25
Pekný deň.
Svokor bol asi pred 15 rokmi ručiť " kamarátovi" v Slovenskej sporiteľni. Keďže podnikanie sa "kamarátovi" nedarilo skončil s ním. Prestal splácať pôžičku je nezamestnaný nemá žiaden majetok a príjem. Tak všetky povinnosti so splácaním prešli na ručiteľov. Zo štyroch ručiteľov sú už len dvaja, ktorým sťahujú z dôchodku. Jeden z nich je aj môj svokor ma 70 rokov. Uver už pred 5 rokmi presiahol v korunách 500 000 Sk. V dnešnej dobe je to určite s úrokmi oveľa viac. Svokrovci už majetok nemajú žiaden, ten už pred 15 rokmi prepísali na deti.
Moja otázka znie: Po smrti svokra ručiteľské povinnosti nemôžu prejsť na ich deti??? Poprosím o kvalifikovanú odpoveď. Ďakujem pekne.
Mila123
01.05.11,13:37
Máš dve možnosti...prijať majetok i záväzky po poručiteľovi alebo ich odmietnúť.........ked nemajú žiaden majetok, je výhodné neprijať nič po poručiteľovi......prebehne dedičské konanie a odobrí to rozhodnutie súd ...a rozhodnutie bude právoplatné....
zacik23
02.05.11,06:53
v dedicstkom konani sa okrem majetku riesia aj zavazky pozostaleho...v tomto pripade to bude takmer ziaden majetok na jednej strane a na strane druhej rucenie za uver.

Dedicia maju VZDY moznost vzdat sa celeho dedicstva (nielen urcitej casti dedicstva); ak dedia viaceri tak sa moze vzdat dedicstva jeden, viaceri alebo aj vsetci. Ak sa pri dedicskom konani "neobjavi" nejaky novy majetok tak doporucujem vzdat sa dedicstva...
jarkost
10.05.11,19:23
Pýtali sme sa notára, ten nám povedal, že po smrti svokry a svokra deti nededia ručiteľské záväzky, teda to, čo svokor teraz mesačne musí splácať - úver za niekoho cudzieho. Vraj sa po smrti rodičov dedí len úver, ktorý by počas svojho života rodičia vzali pre seba. Keďže svokor nemal úver, iba ručil kamarátovi a teraz za neho spláca, tak toto už nespadá do dedičstva pre vlastné deti.
Prosím o radu, vyjadrenie kompetentného. Veľmi pekne ďakujem.
misoft
10.05.11,21:27
Možno tým myslel toto: úmrtím ručiteľa pri úvere zaniklo aj ručiteľstvo - mŕtvy predsa nemôže byť skutočným ručiteľom, zároveň však nie je tým, ktorý mal úver.
robovi
10.05.11,21:39
Prechod dlhov
§ 470
(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.

Tu je to jasne cierne na bielom. Je to citat z obcianskeho zakonnika. Mozno teda rucitelsky zavazok sa nededi, ale urcite sa dedi dlzny zavazok. A v praxi, nastupil na miesto dlznika, kedze povodny dlznik nesplacal.

A dalej § 548
(1) Ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval.
a este § 550
Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi.
Nic sa tu vsak nepise o tom, ze by dedenim zanikala povinnost rucitela splacat, tzn dedica. Tak ja nevim, ale asi to dedicstvo bude treba odmietnut.