easton1818
01.05.11,13:40
Ahojte Poraďáci!
Keďže ako každý chcem platiť čo najmenšie dane mám pár otázok, pre niekoho sú to základne veci ale ja len začínam. Hľadaním odpovedí som strávil skoro celý deň, avšak nie všetko je aktuálne a niektorým veciam nerozumiem. Preto by som sa chcel opýtať na nasledovné:

Stravné lístky- ich hodnota je 3,8 eur za každý odpracovaný deň- ako dokážem, že som pracoval? Môžem si dať do nákladov ich plnú výšku ? Poprípade kde mi ich doporučujete nakúpiť?

Dávam si veľa vecí ako písanie článkov, popiskov a iné práce robiť studentom- dočítal som sa, že ak nemôžu faktúrovať, môžem s nimi uzavrieť zmluvu o dielo. Ako v takomto prípade postupovať mám dáku povinnosť odvádzať preddavkovú daň za takého študenta? Musím ho nahlásiť v SP? Do akej sumy má študent pokoj s papierovaním a nemusí sa o nič starať? teda podávať DP, odvádzať do SP alebo ZP ?

Mám vlastné auto, sem tam chodím na ňom za klientmi. Ročne na ňom najazdím tak cca 6 tisíc km. Môžem si ho dať do nákladov? Ako musím preukázať, že dáka cesta bola uskutočnená za účelom podnikania a nebola súkromná? Čo všetko si môžem dať do nákladov a aké sú moje povinnosti ak si budem viesť auto v účtovníctve ?

Ako je to s mobilom ? Musím mať podnikateľský paušál aby som si ho mohol dať do nákladov ? Poprípade môžem si dať do nákladov aj telefón ktorý používam aj na podnikateľské aj na súkromné účely ale an faktúre nie ej moje IČO ani DIČ?

Bývam ešte u rodičov. Môžem si od nich prenajať jednu miestnosť na podnikanie? Aké povinnosti z toho pre nich vyplynú? Musia to uviesť ako príjem do DP ? Do akej čiastky sa neplatí daň z prenájmu ? Čo sa týka elektriky, môžem si dať dáku pomerovú čiastku do nákladov?

Vopred ďakujem za prípadnú odpoveď.
S pozdravom Lukas
Mila123
01.05.11,12:52
človeče......veľa otázok...zabudol si napísať tvoj predmet činnosti...
easton1818
01.05.11,13:03
viem že ich je veľa ale ako informácie čo som k nim našiel sú buď staré alebo nekompletné alebo nepresné. Podnikám z domu, mám jeden eshop plus robim internetový marketing rôznym firmám.
KEJKA
01.05.11,17:41
a kto ti robí účtovníctvo?
Ide o bežné otázky, na porade odpovede sú.
Daj si námahu a napíš, čo si naštudoval, v čom vidíš nepresnosť
v čom sa to zdá, že ide o staré neaktuálne znenie?

Rozsiahle zadanie by z mojej strany znamenalo rozsiahlu odpoved, a do toho sa mi veľmi nechce, kedže ide o základy.
Naozaj - najlepšie je osobne si to prekonzultuj s účtovníčkou a čo sa ti nebude zdať, napíš sem, doplníme, upresníme.