bjojo
01.05.11,14:23
Dobrý deň

zaujímam sa o možnosť presunu iba časti predmetu podnikania. Máme spoločnosť ktorá má výrobu, vývoj a na základe vývoja realizovala pre seba nové projekty. Práve časť výroby a vývoja chceme oddeliť.

Určite nie rozdeliť starú sro na dve nové, iba presunúť časť činnosti. V oblasti výroby máme na základe zmlúv záväzky, napr. servis, prebiehajúce realizácie a pod.

Ako zrealizovať tento presun?

Ďakujem za cenné informácie.

bjojo
sroservis
01.05.11,13:23
Ak chcete presunúť časť svojho podnikania, ktoré vytvára samostatnú organizačnú zložku Vašej s.r.o. (t.j. minimálne viete oddeliť účtovníctvo, tak aby bolo zrejmé, ktoré práva, veci a iné majetkové hodnoty slúžia na prevádzku danej hospodárskej činnosti) - môžete uzavrieť zmluvu o prevode časti podniku. Ust. § 487 v spojení 476 a nasl. Obch. zák. (513/1991 Z.z. pozrite na jaspi).

Ak neviete účtovníctvo k danej výrobe odčleniť, zrejme by ste mali uzavrieť viacero čiastkových zmlúv (kúpne na veci, postúpenie pohľadávok zo zmlúv, a pod.).

Všetko dobré.
bjojo
01.05.11,19:00
Ďakujem za odpoveď, rád prijmem rady aj od ostatných.

Ako sa postupuje v prípade spomínaných zmlúv o dielo, ktoré uzavrela fy A a nová fy B by mala poskytovať servis, dokončiť dielo, poskytovať zálohu, ND a pod.
Jedná sa o to, aby zákazníci osoby a aj firmy nemali problém s presunom povinností, resp. povinnosť nežiadali od firmy A.
Taktiež, čo so záväzkami ( faktúrami ), ktoré pripadajú k realizácii diel, ktoré sa budú presúvať.

Ďakujem
Eva10
02.05.11,12:06
Na Váš prípad je v zákone najvýhodnejšia možnosť založiť novú spoločnosť, kde ZI by bolo vytvorené vkladom časti podniku /tej ktorú chcete odčleňovať/. Urobí sa rozhodnutie spoločníka o vklade, kde sa časť podniku definuje, ocení sa v znaleckom posudku. Postupuje sa primerane ako pri predaji podniku. Výhodou je, že prechádzajú práva aj povinnosti, aktíva aj záväzky.
Economic
02.05.11,17:31
Na Váš prípad je v zákone najvýhodnejšia možnosť založiť novú spoločnosť, kde ZI by bolo vytvorené vkladom časti podniku /tej ktorú chcete odčleňovať/. Urobí sa rozhodnutie spoločníka o vklade, kde sa časť podniku definuje, ocení sa v znaleckom posudku. Postupuje sa primerane ako pri predaji podniku. Výhodou je, že prechádzajú práva aj povinnosti, aktíva aj záväzky.

Presne tak... Nekomplikovala by som to zmluvami... Nová sro sa dá veľmi lacno teraz založiť a relatívne rýchlo...
sroservis
02.05.11,18:55
Dobrý deň,

toto je zaujímavá debata.

Pri oboch navrhovaných spôsoboch - zmluva o prevode časti podniku a založenie s.r.o. vkladom časti podniku je potrebné (či už v zmluve o prevode časti podniku) alebo v rozhodnutí spoločníka a následne v znaleckom posudku potrebné jednoznačne a dosť podrobne identifikovať prevádzanú časť podniku. Prípadné zmeny v katastri, oznamovanie prechodu pohľadávok a záväzkov tretím osobám je pri zmluve o prevode časti podniku a založení s.r.o. nepeňažným vkladom v zásade rovnaké.

Kým v prípade zmluvy o prevode časti podniku - sa spíše písomná zmluva (osvedčené podpisy).

Pri založení novej s.r.o. je potrebné počítať okrem vyššie uvedeného nákladu ešte s nákladom na založenie s.r.o. (minimálne 165 EUR) + odmenou znalca (môj veľmi skromný odhad ďalších 165 EUR, aj keď zrejme odmena pôjde z oceňovanej hodnoty).

Vám naozaj príde jednoduchšie založiť novú s.r.o. - nielen z pohľadu finančného, ale aj časového a administratívneho? Z akých dôvodov?
Eva10
05.05.11,05:43
Dobrý deň,

toto je zaujímavá debata.

Pri oboch navrhovaných spôsoboch - zmluva o prevode časti podniku a založenie s.r.o. vkladom časti podniku je potrebné (či už v zmluve o prevode časti podniku) alebo v rozhodnutí spoločníka a následne v znaleckom posudku potrebné jednoznačne a dosť podrobne identifikovať prevádzanú časť podniku. Prípadné zmeny v katastri, oznamovanie prechodu pohľadávok a záväzkov tretím osobám je pri zmluve o prevode časti podniku a založení s.r.o. nepeňažným vkladom v zásade rovnaké.

Kým v prípade zmluvy o prevode časti podniku - sa spíše písomná zmluva (osvedčené podpisy).

Pri založení novej s.r.o. je potrebné počítať okrem vyššie uvedeného nákladu ešte s nákladom na založenie s.r.o. (minimálne 165 EUR) + odmenou znalca (môj veľmi skromný odhad ďalších 165 EUR, aj keď zrejme odmena pôjde z oceňovanej hodnoty).

Vám naozaj príde jednoduchšie založiť novú s.r.o. - nielen z pohľadu finančného, ale aj časového a administratívneho? Z akých dôvodov?
Tak narýchlo ma napadli dva, vždy sa týkajú zaplatenia kúpnej ceny čo je, ako uznáte podstatná náležitosť kúpnej zmluvy.
Na strane spoločnosti ktorá časť podniku odčleňuje je príde zaplatiť daň z príjmu, na strane spoločnosti, ktorá podnik nadobúda kúpou platí DPH, pri vklade do majetku nie.
V neposlednom rade vyvstáva otázka, kde zoberie nová spoločnosť so ZI napr. 5000€ na zaplatenie kúpnej ceny? Pôžičkou od matky??? Nevyzerá to ako tunel? Vkladom do majetku dcéry sa spoločnosť vyhne nepríjemným otázkam daniarov a financujúcich inštitúcií.
Pokiaľ spoločnosť, ktorá tieto možnosti zvažuje nie je start-up, čo zrejme ne je prípad zadávateľa otázky, je významné zvažovať aj tieto okolnosti, rovnako ako cenu, ktorú zaplatí.

Dodatočne som si spomenul na ten najpodstatnejší a to na ustanovenie § 59a ObchZ. Teda nadobúdanie majetku spoločnosťou od jej zakladateľa alebo osôb blízkych zakladateľovi za protihodnotu vyššiu ako 10% ZI, treba rovnako znalecký posudok.
sroservis
05.05.11,10:34
Dobrý deň,

musím sa zasmiať. Opäť som si prečítala zadanie, a naozaj z neho môže vyplývať, že presun časti podnikania sa má realizovať medzi 2 s.r.o. patriace tomu istému subjektu, čo mi pôvodne naozaj ani nenapadlo.

Ja som pôvodne zadanie vnímala tak, že odčlenenie výroby sa má zrealizovať v prospech tretieho subjektu (budúceho nadobúdateľa určenej výroby). Potom predávajúceho časti podniku samozrejme nemusí zaujímať, odkiaľ kupec zoberie finančné prostriedky na úhradu kúpnej ceny časti podniku. A zaťaženie daňou z príjmov pri prevode časti podniku zmluvou by bolo zrejme obdobné, ako pri prevode obchodného podielu v s.r.o., do ktorej základného imania bola časť podniku vložená.

Máte pravdu, ak ide o presun časti výroby medzi eseročkami zastrešenými jednou matkou, vklad do základného imania jednej z nich môže byť z daňového hľadiska rozhodne vhodné riešenie.

Ospravedlňujem sa vzniknuté nedorozumenie.

Všetko dobré.