Bajanka
01.05.11,16:18
V zákone som sa dočítala:
"Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa. Zvýšenie kvalifikácie je aj jej získanie alebo rozšírenie.

(3) Pracovné voľno podľa odseku 2 poskytne zamestnávateľ najmenej

a) v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
b) dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
c) päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky a absolutória"

Rozširujem si kvalifikáciu v rámci Projektu Ďalšie vzdelávanie učiteľov informatiky. Som učiteľkou 2. stupňa ZŠ a v júni 2011 budem štúdium končiť obhajobou práce a záverečnou skúškou.
Akou formou sa mám dozvedieť či môj zamestnávateľ chce či môže mi poskytnuť pracovné voľno s náhradou mzdy v rozsahu 5 dní? Mám oň písomne požiadať? Zo ZP je "jasné", že naň nemám nárok.
Ďakujem za odpoveď aj za všetkých kolegov, ktorí končia spolu so mnou. :)
uctovnik66
08.05.11,15:01
Myslím, že vo Vašom prípade sa jedná o kontinuálne vzdelávanie podľa zákona 317/2009 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch. V tomto zákone je v paragrafe č. 54 ods. a riešené pracovné voľno s náhradou mzdy - 5 pracovných dní v kalendárnom roku na účasť na vzdelávaní....
odst. b rieši atestáciu.
Bajanka
09.05.11,05:18
Ďakujem to som čítala, len ja som vyčerpala na účasť viac ako 5 dní odhliadnuc od toho, že za mňa škola mala od ŠPÚ refundovanú mzdu.
Hľadám odpoveď pre veľmi "dobre pripraveného" zamestnávateľa. :eek:
SAIVI
09.05.11,06:00
štúdium z pohľadu zamestnávateľa, môžeme identifikovať 3 rôzne druhy štúdia a teda aj 3 situácie, kde v každej z nich zamestnávateľ postupuje inak.
1. Účelom štúdia je udržiavania, prehĺbenia, obnovenia si vedomostí, kvalifikácie na výkon práce dohodnutej v pracovnej zmluve. V tomto prípade (§ 154, ods. 3 Zákonníka práce) ....
2. Účelom štúdia je zvyšovania kvalifikácie (teda aj jeho získanie alebo rozšírenie) na získanie predpokladov ustanovených právnymi predpismi alebo na splnenie požiadaviek nevyhnutných na riadny výkon práce dohodnuté v pracovnej zmluve a v súlade s potrebami zamestnávateľa. V tomto prípade (§ 140 Zákonníka práce) ...
3. Účelom štúdia je síce udržiavanie, prehĺbenie, obnovenie alebo aj zvyšovanie kvalifikácie, ale samotné štúdium nesúvisí s výkonom práce dohodnutej v pracovnej zmluve a nie je v súlade s potrebami zamestnávateľa. V tomto prípade (§ 141, ods. 3 Zákonníka práce) ...

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=4&cid=49390&wa=W11ENMU&uid=36589877&e=260559&odkial=EMU
Bajanka
10.05.11,07:57
Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď :)