ydar
02.05.11,09:59
Dobry den, potrebujem poradit ako mozem postavit dom alebo chatu v lese , ktory mam v sukromnom vlastnictve, v pripade ak je v rozpore s uzemnym planom obce. Je to vobec mozne? Dakujem za odpovede
Chobot
02.05.11,09:51
Dobry den, potrebujem poradit ako mozem postavit dom alebo chatu v lese , ktory mam v sukromnom vlastnictve, v pripade ak je v rozpore s uzemnym planom obce. Je to vobec mozne? Dakujem za odpovede

TO, že vlastníš les, neznamená, že si tam môžeš postaviť čo len chceš... Musíš si zistiť na miestnom stavebnom úrade alebo miestnom úrade, čo tam je možné stavať. Možno ten les je chránená krajinná oblasť a nepostavíš tam ani búdu pre psa.
arizona
02.05.11,10:12
Trochu mimotemy
A co pristupova cesta?:confused: Mas sa tam ako dostat?
jar88
02.05.11,10:13
TO, že vlastníš les, neznamená, že si tam môžeš postaviť čo len chceš... Musíš si zistiť na miestnom stavebnom úrade alebo miestnom úrade, čo tam je možné stavať. Možno ten les je chránená krajinná oblasť a nepostavíš tam ani búdu pre psa.
No dobre, ale predpokladajme, že je to len normálny les.
Žiadna rezervácia, žiadna chránená oblasť, či poľovný revír.
Len les, ktorý treba vyňať z lesného fondu. Sú také miesta, kde je dostatok miesta na stavbu domu a aj na prístupovú cestu, dokonca aj bez potreby rúbania stromov.
jar88
02.05.11,10:15
Trochu mimotemy
A co pristupova cesta?:confused: Mas sa tam ako dostat?
On sa pýta, ako postaviť dom v lese a nie, čo všetko mu bráni a ako nepostaviť dom v lese.
olybaba
02.05.11,10:26
arizona
02.05.11,10:36
On sa pýta, ako postaviť dom v lese a nie, čo všetko mu bráni a ako nepostaviť dom v lese.
Aj ja mam luku uprostred lesa, tiez by tam bol pekny domcek,ale co z toho,ked je to obklopene cudzimi pozemkami,kde nedaju suhlas na vybudovanie cesty? ;)

inak, to tlacitko mimotemysnad chapes...;)
HOWK :)
jar88
02.05.11,10:37
precitaj si zakon o lesoch

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1
Jasné,
zabudol si mu poradiť, aby si naštudoval aj architektúru, stavebný zákon, zákon o geodézii a kartografii a o obecnom zriadení a zákon o katastri nehnuteľností.....
...no a v prvom rade by mal podať prihlášku na nejakú stavebnú fakultu.:---
jar88
02.05.11,10:43
Aj ja mam luku uprostred lesa, tiez by tam bol pekny domcek,ale co z toho,ked je to obklopene cudzimi pozemkami,kde nedaju suhlas na vybudovanie cesty? ;)

inak, to tlacitko mimotemysnad chapes...;)
HOWK :)
Tak aj ja TROCHU mimotemy
Nevedel som, že si si myslela, že to má 20 km hlboko v horách.
Možno niekde tesne pod hrebeňom a tam by som mu doporučil postaviť si najskôr vlek, alebo radšej heliport. zlezaradil
jar88
02.05.11,10:48
Dobry den, potrebujem poradit ako mozem postavit dom alebo chatu v lese , ktory mam v sukromnom vlastnictve, v pripade ak je v rozpore s uzemnym planom obce. Je to vobec mozne? Dakujem za odpovede
Môžeš stavať aj v lese, rovnako ako v roliach.
Aj keď ti tu každý bude tvrdiť, že na pôde sa stavať nesmie.
Rozdiel je v drobení pozemkov a vo vynímaní z fondu.
marjankaj
02.05.11,11:36
Stavebný zákon
§105

(4) Priestupku sa dopustí a pokutou do 5 miliónov Sk sa potresce ten, kto bez stavebného povolenia uskutočňuje stavbu v chránenom území alebo v ochrannom pásme či na pozemku, ktorý nie je určený na zastavanie, najmä na poľnohospodárskom alebo lesnom pozemku.
vratnik
02.05.11,11:44
V prvom rade zacnite vybavovat na zivotnom prostredi, tam su tie najvacsie zveri.
U nas je jedna chalupa tesne pod vrcholom na kopci. Taka zarastena smrecina a opustena chata, klesli s cenou na 50% na 1 milion SKK ale aj tak ju nikto nechce. Osobne by som sa tam bal, uplne mimo ludi, rozryta uzka lesna cesticka, vsade okolo tmave smreciny, na chodniku tam raz bola taka velka kopa od medveda.
ydar
02.05.11,13:19
Nie je to chranena krajina oblast, ale je to polovnicky revir. Tak neviem ci je to vobec mozne. Dakujem za odpovede
marjankaj
02.05.11,15:33
Nie je to chranena krajina oblast, ale je to polovnicky revir. Tak neviem ci je to vobec mozne. Dakujem za odpovede
Poľovnícky revír je lesný pozemok. Alebo ty máš iný výklad?:eek:


(4) Priestupku sa dopustí a pokutou do 5 miliónov Sk sa potresce ten, kto bez stavebného povolenia uskutočňuje stavbu v chránenom území alebo v ochrannom pásme či na pozemku, ktorý nie je určený na zastavanie, najmä na poľnohospodárskom alebo lesnom pozemku.
charonme
02.05.11,15:50
Dam tiez trochu mimo temy ak mi odpustite.
Ak je ten les v jeho sukromnom vlastnictve taky obrovsky, ze pripadnu stavbu (hoci aj ciernu) by si nikto nevsimol a nikomu by neprekazala, tak je otazne, ci je mozne pri sucasnych platnych zakonoch (ktore mu taku stavbu zakazuju postavit bez patricneho podmazavania) nazyvat toto "sukromnym vlastnictvom". Ked nad tym nema plnu kontrolu, tak to "nevlastni". Ak to nas pokriveny pravny system napriek tomu nazyva "sukromnym vlastnictvom", tak je to newspeak a ustava je len zdrap papiera.
jar88
03.05.11,08:17
V prvom rade zacnite vybavovat na zivotnom prostredi, tam su tie najvacsie zveri.
Ja by som začal od vlastníkov, alebo užívateľov toho poľovného revíru.
Požadoval by som poľovnícke združenie, alebo ten nejaký spolok, nech mi predložia, na akom základe užívajú môj lesný pozemok.
----------------------------------------------
Životné prostredie by som oslovil až neskôr. Nebudeme sa tam asi baviť o kvetinkách a o počasí.:D
jar88
03.05.11,08:27
Stavebný zákon
§105

(4) Priestupku sa dopustí a pokutou do 5 miliónov Sk sa potresce ten, kto bez stavebného povolenia uskutočňuje stavbu v chránenom území alebo v ochrannom pásme či na pozemku, ktorý nie je určený na zastavanie, najmä na poľnohospodárskom alebo lesnom pozemku.
V tomto máš pravdu,
ale nikde nie je napísané, že na lesnom pozemku, nie je možné vymerať samostatnú parcelu o rozlohe 5000 m2, následne ju zapísať do katastra ako parcelu "C" a ako vlastník ju nechať zmeniť z lesného na iný pozemok (podrobnosti uvádzať nebudem).
Až bude mať parcelu 5000 m2 iného pozemku, nechá si na ňom vymerať ďalšiu parcelu, napríklad 300 m2 a na ňu umiestniť stavbu (120 m2 stavebný) a dvor (180 m2 ostatné plochy) .
marjankaj
03.05.11,15:49
Dam tiez trochu mimo temy ak mi odpustite.
Ak je ten les v jeho sukromnom vlastnictve taky obrovsky, ze pripadnu stavbu (hoci aj ciernu) by si nikto nevsimol a nikomu by neprekazala, tak je otazne, ci je mozne pri sucasnych platnych zakonoch (ktore mu taku stavbu zakazuju postavit bez patricneho podmazavania) nazyvat toto "sukromnym vlastnictvom". Ked nad tym nema plnu kontrolu, tak to "nevlastni". Ak to nas pokriveny pravny system napriek tomu nazyva "sukromnym vlastnictvom", tak je to newspeak a ustava je len zdrap papiera.

Jasné. Na svojom si môže robiť, čo sám uzná za vhodné. Nikto mu nemá čo do toho kafrať.:eek:
Napríklad si tam môže pestovať marihuanu, alebo postaviť jadrovú elektráreň:rolleyes:
jar88
03.05.11,17:24
Jasné. Na svojom si môže robiť, čo sám uzná za vhodné. Nikto mu nemá čo do toho kafrať.:eek:
Napríklad si tam môže pestovať marihuanu, alebo postaviť jadrovú elektráreň:rolleyes:
Presne ako si napísal, na svojom si môže konať doslova čo ho napadne.
Dokonca môže dať aj deckám na zadok a žene rozbiť chlebáreň.:---
Avšak legálne, môže konať všetko, čo zákon priamo nezakazuje. No a pestovanie konope je priamo zákonom zakázané, trestné za každých okolností (okrem povoleného na farmaceutické spracovanie), to však automaticky neznamená, že na stavbu rodinného domu v lese, potrebuješ zvláštne povolenie.
-------------------------------------------------------------
No asi si to s tou atomkou nemyslel úplne vážne. Dúfam že aj ty vieš, že budovanie rodinných domov neschvaľuje agentúra, ktorá schvaľuje prevádzku atómových zariadení. Alebo vieš o nejakom špeciálnom lesnom stavebnom úrade?
---------------------------------------------------------------
marjankaj
03.05.11,20:13
Presne ako si napísal, na svojom si môže konať doslova čo ho napadne.
Dokonca môže dať aj deckám na zadok a žene rozbiť chlebáreň.:---No toto by si mohol upresniť. Nie že sa z toho vykľuje najaká samolepka na zadok alebo skrinka na chlieb.:rolleyes: Nejaké paragrafy v trestnom zákone by sa našli napríklad §208
Avšak legálne, môže konať všetko, čo zákon priamo nezakazuje. No a pestovanie konope je priamo zákonom zakázané, trestné za každých okolností (okrem povoleného na farmaceutické spracovanie), to však automaticky neznamená, že na stavbu rodinného domu v lese, potrebuješ zvláštne povolenie.
-------------------------------------------------------------
No asi si to s tou atomkou nemyslel úplne vážne. Dúfam že aj ty vieš, že budovanie rodinných domov neschvaľuje agentúra, ktorá schvaľuje prevádzku atómových zariadení. Alebo vieš o nejakom špeciálnom lesnom stavebnom úrade?
---------------------------------------------------------------

No asi tak ako aj ty si myslel to s tou stavbou domu. Na to potrebuješ tiež povolenie. Volá sa to "stavebné povolenie".
Ale ako píšeš, môžeš robiť aj to čo je zákonom zakázané. Len musíš rátať s príslušnými následkami, ktoré sú tiež stanovené v zákone.
Ani teroristické útoky nie sú povolené a predsa sa robia.:cool::eek:
Mária27
03.05.11,20:40
Ale na jeho lesnom pozemku by mu možno vlastnú horáreň povolili, nie?:)
marjankaj
03.05.11,20:45
Ale na jeho lesnom pozemku by mu možno vlastnú horáreň povolili, nie?:)

No je to celkom možné. Ja som sa nikde v tejto téme nevyjadril, že by mu to nepovolili. ;) Ale to si musí vybaviť niekde inde a nie tu na porade.:cool:
Ferdosondo
04.05.11,04:05
No je to celkom možné. Ja som sa nikde v tejto téme nevyjadril, že by mu to nepovolili. ;) Ale to si musí vybaviť niekde inde a nie tu na porade.:cool:
A práve preto sa pýta, ako to vybaviť. Tu sa nechodí vybavovať, tu sa chodí po rady
jar88
04.05.11,06:31
No je to celkom možné. Ja som sa nikde v tejto téme nevyjadril, že by mu to nepovolili. ;) Ale to si musí vybaviť niekde inde a nie tu na porade.:cool:
marjankaj,
aj Mochovce stoja v lese a pritom nestoja na lesnom pozemku.
Jaslovské Bohunice stoja uprostred polí a predsa nie na poľnohospodárskej pôde.:D
Chobot
04.05.11,06:32
A práve preto sa pýta, ako to vybaviť. Tu sa nechodí vybavovať, tu sa chodí po rady

Však sme mu aj povedali, kam má ísť - začať s miestnym stavebným úradom, či je tam vôbec možné stavať. Ak je to možné, tí mu potom povedia, čo všetko k tomu musí splniť.
marjankaj
04.05.11,09:00
marjankaj,
aj Mochovce stoja v lese a pritom nestoja na lesnom pozemku.
Jaslovské Bohunice stoja uprostred polí a predsa nie na poľnohospodárskej pôde.:D


No ak ťa zaujíma na akom pozemku sú Mochovce a Jaslovské Bohunice, tak sa pozri na katasterportal.sk. Myslel som, že si tu najmúdrejší a netreba ti radiť elementárne veci.:eek: Takto vyzeráš ako ten jeden, čo všade bol, všetko videl a všetkému rozumie, len si na meno neviem spomenúť.:rolleyes:

A čo je lesný pozemok je písané aj tu.
http://www.forestportal.sk/forestportal/doc/zakon_326_2005.pdf
Marína
04.05.11,13:30
No ak ťa zaujíma na akom pozemku sú Mochovce a Jaslovské Bohunice, tak sa pozri na katasterportal.sk. Myslel som, že si tu najmúdrejší a netreba ti radiť elementárne veci.:eek: Takto vyzeráš ako ten jeden, čo všade bol, všetko videl a všetkému rozumie, len si na meno neviem spomenúť.:rolleyes:

A čo je lesný pozemok je písané aj tu.
http://www.forestportal.sk/forestportal/doc/zakon_326_2005.pdf
Pomôžem?;) Kuk http://www.christ-net.sk/node/783
katalóg
04.05.11,13:50
Aj ja mam luku uprostred lesa, tiez by tam bol pekny domcek,ale co z toho,ked je to obklopene cudzimi pozemkami,kde nedaju suhlas na vybudovanie cesty? ;)

inak, to tlacitko mimotemysnad chapes...;)
HOWK :)

Potrebuje cestu? Predpokladám že nejde stavať drevenicu niekde v kopcoch, k nim klasické prístupové cesty väčšinou nevedú.
katalóg
04.05.11,13:53
A práve preto sa pýta, ako to vybaviť. Tu sa nechodí vybavovať, tu sa chodí po rady
Na stračej nôžke.
jar88
04.05.11,16:40
No ak ťa zaujíma na akom pozemku sú Mochovce a Jaslovské Bohunice, tak sa pozri na katasterportal.sk. Myslel som, že si tu najmúdrejší a netreba ti radiť elementárne veci.:eek: Takto vyzeráš ako ten jeden, čo všade bol, všetko videl a všetkému rozumie, len si na meno neviem spomenúť.:rolleyes:

A čo je lesný pozemok je písané aj tu.
http://www.forestportal.sk/forestportal/doc/zakon_326_2005.pdf
Ako vidím, zákon si už našiel. Už ti zostáva len prečítať a pochopiť súvislosti.
marjankaj
04.05.11,17:14
Ako vidím, zákon si už našiel. Už ti zostáva len prečítať a pochopiť súvislosti.


A ty snáď nevieš čítať? To ti musí niekto strčiť pred nos príslušný paragraf?
Teba zaujímali Jaslovské Bohunice a Mochovce.
Ferdosondo
05.05.11,03:50
Však sme mu aj povedali, kam má ísť - začať s miestnym stavebným úradom, či je tam vôbec možné stavať. Ak je to možné, tí mu potom povedia, čo všetko k tomu musí splniť.
Bezpochyby na stavebnom urade. To mas pravdu.
Avsak ked vezmes do uvahy odbornost a ochotu niektorych "tiezuradnikov" je vhodne ak zaujemca o nestandartnu stavbu, pride na jednanie predpripraveny. Lahko sa mu moze totiz stat, ze odide s dlhym nosom.
marjankaj
05.05.11,04:15
Bezpochyby na stavebnom urade. To mas pravdu.
Avsak ked vezmes do uvahy odbornost a ochotu niektorych "tiezuradnikov" je vhodne ak zaujemca o nestandartnu stavbu, pride na jednanie predpripraveny. Lahko sa mu moze totiz stat, ze odide s dlhym nosom.

No každý stavebný úrad má kompetencie na svojom území. Takže tu môžeme iba tipovať, či ide o Vysoké tatry, Bahamy alebo nejaké pozemky pod diaľnicou. Takže by to chcelo trochu konkretizovať otázku.
ydar
05.05.11,15:26
Jedna sa o les , okolie Senec, pristupova polna cesta existuje. Dakujem
jar88
06.05.11,12:16
Jedna sa o les , okolie Senec, pristupova polna cesta existuje. Dakujem
Senec je dosť zaujímavá lokalita, ale bolo by dobré to ešte viac upresniť.
Tiež by si sa mohol zmieniť o rozlohe a počte spoluvlastníkov.
Ak by ten tvoj les bol v oblasti, kde mám svoje záujmy, mohol by som ti s tým pomôcť.
V prípade, že s tým lesom nemáš žiadny zámer, daj vedieť či ho chceš predať a akú cenu si predstavuješ.
ydar
07.05.11,19:21
Dakujem, ale ja si tam chcem postavit dom alebo chatu. Predat nechcem, potrebujem poradit , ake su moznosti,ak v lese chcem zrealizovat takuto stavbu. Dakujem
jar88
08.05.11,05:44
Dakujem, ale ja si tam chcem postavit dom alebo chatu. Predat nechcem, potrebujem poradit , ake su moznosti,ak v lese chcem zrealizovat takuto stavbu. Dakujem
V zadaní témy píšeš, že si v nejakom rozpore s územným plánom obce:
Tvoje zadanie:
Dobry den, potrebujem poradit ako mozem postavit dom alebo chatu v lese , ktory mam v sukromnom vlastnictve, v pripade ak je v rozpore s uzemnym planom obce. Je to vobec mozne? Dakujem za odpovede

Následne píšeš,
aké sú možnosti, ak chcem v lese zrealizovať takúto stavu.
---------------------------------------------------------------
To aké máš možnosti, alebo aké možnosti tam máš, by si mal vedieť sám a na ich základe konať to, čo je nutné a potrebné. V tomto ti tu asi nikto neporadí.
------------------
Ja si myslím, že bežný človek si v lese nedokáže legálne postaviť dom, alebo chatku. Hlavne ak máš len maličkú časť z celého lesného útvaru. Napríklad, ak máš len 2000 m2 z lesa o rozlohe čo len 50 hektárov a na tej svojej, 2000 metrovej parcelke, ešte dvoch spoluvlastníkov.
Ďalej píšeš, že si v rozpore s územným plánom obce, ale ja si skôr myslím, že ten pozemok, je len mimo územný plán obce. No a nemať pozemok v územnom pláne, je podstatne iné, ako mať pozemok v územnom pláne, ale s určením na zeleň, či park v obci.
----------------------------------
Skús to všetko viac upresniť a lepšie opísať celkovú situáciu.
Ono to nie je zas až také jednoduché postaviť dom v lese, ale tiež to nie je nemožné.
ydar
17.07.11,13:33
Ano logicky vzate je to mimo obec , cize mimo uzemny plan. Lenze uradnicka na miestnom stav. urade sa vyjadrila, ze uzemny plan obce nemienia menit, kvoli mne. Tak teraz neviem, ci nezavadzala, alebo ako to mam chapat, kedze les na ktorom by stala eventualna stavba, je mimo obce, je to vonku medzi ornou podou a lesnym porastom.
katalóg
22.01.12,22:55
Na stračej nôžke.
Mala som takúto predstavu o projekte, nestojí na pozemku http://shiz.sk/articles/view/1043.
sebera
23.01.12,19:44
Ja by som mal podobnú otázku ale zatial tu nebola žiadna ani naznačujúca odpoved. Chcem stavať chatu mimo zastavaného územia obce, prístupovú cestu mám asfaltovú, pozemok je v mojom výlučnom vlastníctve, je to orná pôda(4ha) ďaleko od obce a cieľom by bolo urobiť malú chatku, časť pozemku zalesniť, časť na sad a záhradu a časť nechať ako pasienky pre nejaké zvieratá. Chata by bola z 3 strán prekrytá zaminou aby zapadla do krajiny. Vada zo studne, elektrika fotovoltaika + veterná elektráren a kanalizácia čistička. Ako na to??? Kde začať vybavovať??? Ďakujem.
alltracboy
23.01.12,19:47
postav nacierno a ono sa to nejak spravi. vsak sme na slovensku.
sebera
23.01.12,19:52
Myslím že by ma to vyšlo draho. Postavil som oplotenie v zmysle stavebného povolenia a hneď som mal sťažnosti na obecnom úrade. Ešteže nenašli žiadne pochybenia. :)
alltracboy
23.01.12,20:05
a keby sa tam dala nejaka unimobunka alebo nieco na ten styl, v tom by si zil, ludia by si casom zvykli, potom by si spravil rozsirenie sem, rozsirenie tam :D kurna ciganov nechavaju aj na cudzich pozemkoch a ludi postivo platicich vsetko co tento zdersky stat chce budu buzerovat.
katalóg
30.04.12,07:09
V prvom rade zacnite vybavovat na zivotnom prostredi, tam su tie najvacsie zveri.
U nas je jedna chalupa tesne pod vrcholom na kopci. Taka zarastena smrecina a opustena chata, klesli s cenou na 50% na 1 milion SKK ale aj tak ju nikto nechce. Osobne by som sa tam bal, uplne mimo ludi, rozryta uzka lesna cesticka, vsade okolo tmave smreciny, na chodniku tam raz bola taka velka kopa od medveda.
Nebola to pôvodne horáreň?
Tu sa niekto nebojí http://lepsiebyvanie.centrum.sk/gallery.php?IdText=793370&pic=8, objekt citlivo riešený do prostredia, nie je to klasický kubus, ani takáto stavba by neprešla povolením?
katalóg
30.04.12,07:11
Dobry den, potrebujem poradit ako mozem postavit dom alebo chatu v lese , ktory mam v sukromnom vlastnictve, v pripade ak je v rozpore s uzemnym planom obce. Je to vobec mozne? Dakujem za odpovede
Ako si pokročil?
ferdik
06.03.14,16:10
Treba sa ísť popýtať na Poórove grófske sídlo na Cérovom vrchu v Malých Karpatoch :D Pokiaľ viem tak aj na Bukovej za priehradou stojí pár "hospodárskych stavieb", kde si môže "dobytok" užívať wellness :D Predstavu si každý môže spraviť aj na googlemaps. Oficiálne hospodárske stavby, neoficiálne luxus ;) takže určite to ide ;)