Juscina
02.05.11,10:03
Dobry den,
chcela by som Vas poziadat o pomoc/radu pri rozvode a to ohladom rozdelovania majetku.
Rodicia mi zalozili este ked som bola slobodna stavebne na 300.000,- s moznostou zobrania si uveru na dalsich 300.000,-.
Z terajsim manzelom este za slobodna sme si kupili pozemok a na cast sme pouzili toto stavebne, cize 600.000,-.
Moji rodicia mi platili od zaciatku stavebne a aj teraz splacaju v ramci stavebneho spomenuty uver 300.000,-.
Na urade doslo k chybe a cely pozemok bol napisany na mna, aby sme boli na pozemku napisany obaja, tak som mu este za slobodna polovicku pozemku darovala.
Mam zaujem od manzela odkupit polovicku domu, ale on si narokuje aj na polovicku so stavebneho. Ma na to pravo?

priklad: uvazujem spravne?
dom ma hodnotu 3.000.000,- z toho chcem odpocitat 600.000,- za stavebne, rozdelili by sme si ciastku 2.400.000,- ... cize jemu by som vyplatila 1.200.000,-

Dalsim kamenom urazu tu je 200.000,- ktore sme si pozicali od mojho stryka a 100.000,- ktore sme si pozicali od mojich rodicov na stavbu domu.
Ciastky nam boli pozicane na cestne slovo a manzel odmieta splatit polovicku tohto dlhu. Je nejaky sposob, ktory by ho donutil splacat?

Za odpoved vopred dakujem
Mária27
02.05.11,08:30
Dar sa dá žiadať späť pri hrubom porušení dobrých mravov podľa § 630 obč.z. do troch rokov od udalosti (napr. fyzické ublíženie).
§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


Na dlhy by sa dal využiť § 147 občianskeho zákonníka, ak by mali pôžičku podpísanú hoci len od teba s dátumom počas manželstva a dlh by vymáhali exekučne ešte pred vyrovnaním BSM.
§ 147
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.