martinez
02.05.11,11:25
Prosim o metodicku radu ohladom spravneho nakladoveho uctu. Chceme vyradit nepotrebne zasoby tovaru, ktore su uz nepredajne a ideme ich zlikvidovat. Jedna sa o nedanovy naklad, ale to teraz neriesim.

Ako to zauctovat ? na 549 alebo 501 ? ak by som to dal na 549 tak by som deklaroval, ze sa jedna o manko alebo skodu... jedna sa v tomto pripade o skodu ?

Dakujem
Tweety
02.05.11,09:26
Prosim o metodicku radu ohladom spravneho nakladoveho uctu. Chceme vyradit nepotrebne zasoby tovaru, ktore su uz nepredajne a ideme ich zlikvidovat. Jedna sa o nedanovy naklad, ale to teraz neriesim.

Ako to zauctovat ? na 549 alebo 501 ? ak by som to dal na 549 tak by som deklaroval, ze sa jedna o manko alebo skodu... jedna sa v tomto pripade o skodu ?

Dakujem
Ak ide o tovar, tak 504/132.
martinez
02.05.11,10:18
ale ved na 504 sa uctuje, ak sa tovar predava.... a ten tovar sa nepredava.

pozeram cenigovu, a pri ucte 504 taku situaciu nepopisuje.. moze sa tu uctovat aj neprevysujuce normy prirodzenych ubytkov alebo stravneho...

ale toto je vyradenie tovaru, ktory je nad prirodzeny ubytok a pritom sa nepredava
Adiks
02.05.11,10:31
Ide o škodu, pretože zásoby sú už nepredajné a nepoužiteľné, ktorá sa účtuje 549/132.
martinez
02.05.11,10:37
Ide o škodu, pretože zásoby sú už nepredajné a nepoužiteľné, ktorá sa účtuje 549/132.

ja si tiez myslim... ale potreboval som si to preverit...

dakujem
alusa783
27.06.11,06:39
ahojte

s. r. o. ma na sklade viac ako rok výrobky ktoré vyrobila ale nepredala môže ich odpisat a budu to danové naklady? ak ano alebo ie podla ktorého zakona dakujem
(zostali na slade lebo sme ich vyrobili viac a mysleli si že ich odb. ešte objedna ako vždy ale už ich nechcel)
alusa783
27.06.11,07:02
ako čitam a čítam tak su to určite nedaňové ale neviem podla ktorého zakona poradite?
KEJKA
27.06.11,10:58
podľa zákona o DP, nakoľko daňovo uznané náklady sú len tie, ktoré súvisia s dosiahnutými príjmami. Ak si vyrobila naviac - na sklad a nevieš ich nijako predať, tak ich buď vyhodíš alebo daruješ, vždy je to nedaňový náklad. Môžeš prípadne rozobrať a komponenty - získaný materiál použiť pri ďalšej výrobe...........ak sa dá.
betka
27.06.11,11:52
21/e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda,

19/g) škody nezavinené daňovníkom

1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,


Zákon o účtovníctve:

§ 26


(1) Ak ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sú budúce ekonomické úžitky zásob nižšie ako ich ocenenie v účtovníctve, ocenia sa v čistej realizačnej hodnote. Čistou realizačnou hodnotou sa rozumie predpokladaná predajná cena zásob znížená o predpokladané náklady na ich dokončenie a náklady súvisiace s ich predajom.

(4) Ocenenie majetku sa upraví opravnými položkami, ak existuje opodstatnený predpoklad zníženia hodnoty majetku pod jeho účtovnú hodnotu. Opravné položky sa zrušia alebo sa zmení ich výška, ak nastane zmena predpokladu zníženia hodnoty.

(6) Na účely tohto zákona sa škodou na majetku rozumie neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku. Inventarizáciou zistené odcudzenie alebo zistená strata majetku je manko.



(8) Na ťarchu účtu 549 – Manká a škody sa účtujú manká a škody na dlhodobom majetku, manko nakúpených zásob ako aj zásob vlastnej výroby. Ak sa rozhodne o zrušení prác na príprave alebo rozostavaní obstarávaného dlhodobého majetku (zmarené investície), sumy vzťahujúce sa na tento účtovný prípad a účtované na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa odpíšu na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, a to v deň rozhodnutia o zrušení prác na obstarávaní dlhodobého majetku, ak ide o škodu. V ostatných prípadoch sa zaúčtujú na účte 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť. Na tomto účte sa neúčtuje úbytok zásob do výšky stanovenej normy prirodzených úbytkov. Tie sa účtujú podľa charakteru na ťarchu účtu 501 – Spotreba materiálu, 504 – Predaný tovar alebo na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 61 – Zmena stavu vnútroorganizačných zásob. Nutné porážky zvierat sa účtujú ako predaj zvierat, a to aj, ak nie sú dosiahnuté tržby.

Poznámky:
- ZDP mi definuje len MaŠ
- čo je inventarizačný rozdiel? Manko a škoda
- Je likvidácia zásob manko?
- je likvidácia zásob škoda?
- zásoby sa kupujú na zabezpečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov, súvisia s podnikateľskou činnosťou
- nedańovým výdavkom je výdavok , kt. nesúvisí s podnik. činnosťou, ale som napr. o ňom účtovala, resp. mi to definuje ZDP v par. 21

Ja len tak, možno som mimotemy
Tweety
27.06.11,11:55
podľa zákona o DP, nakoľko daňovo uznané náklady sú len tie, ktoré súvisia s dosiahnutými príjmami. Ak si vyrobila naviac - na sklad a nevieš ich nijako predať, tak ich buď vyhodíš alebo daruješ, vždy je to nedaňový náklad. Môžeš prípadne rozobrať a komponenty - získaný materiál použiť pri ďalšej výrobe...........ak sa dá.
podľa zákona o DP,
rozlúštiš prosím?:)
betka
27.06.11,12:15
§ 21


(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

j) výdavky (náklady) vynaložené na príjmy nezahŕňané do základu dane,

Môžeme sa chytiť aj tohto písmena.

Predávam sedacie súpravy. Mám veľký obchodný dom a mám tam vyložených 100 ks sedacích súprav. Niektoré sa predávajú veľmi dobre. Len tá zelená, krikľavá s ružovými a fialovými bodkami, kt. som kúpila pred tromi rokmi už nie je in. Vytvorila som k nej OP. Jej reálna hodnota je nulová.

Chcem ju vyradiť. Je to pre mňa manko alebo škoda? Nie je. Ja tam mám zastaralú sedaciu súpravu, potrebujem uvoľniť miesto, takže vyradím.

- na jednej strane sa mi zvýšia náklady, na druhej strane sa mi "zníži majetok" (je v nulovej cene, lebo som tvorila OP, nejdem zachádzať do podrobností)

Otázka: Ide o výdavok nedaňový, lebo som nedosiahla žiadny príjem? Myslím si, že nie. Pretože ja kupujem sedacie súpravy, aby som dosahovala príjmy z mojej podnikateľskej činnosti. Vznikla mi strata z predaja. JA som riskovala, že v budúcnosti tento typ sedačky predám aspoň 20 ks, ale žiaľ, prišla som o peniaze.....

Vyhodia mi ich pri kontrole z daňových?
- ak áno, nech mi vyhodia všetky príjmy v zmysle par. 17/g), t.j. príjem prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa § 19, ktorý bol daňovník povinný účtovať,
KEJKA
27.06.11,12:31
podľa zákona o DP,
rozlúštiš prosím?:)
zákon o DP=ZDP=zákon o dani z príjmov........................toto?
betka
27.06.11,13:19
podľa zákona o DP, nakoľko daňovo uznané náklady sú len tie, ktoré súvisia s dosiahnutými príjmami. Ak si vyrobila naviac - na sklad a nevieš ich nijako predať, tak ich buď vyhodíš alebo daruješ, vždy je to nedaňový náklad. Môžeš prípadne rozobrať a komponenty - získaný materiál použiť pri ďalšej výrobe...........ak sa dá.

Určite?

Neviem nájsť par.
katka s.
29.06.11,07:27
Prosím Vás a a ako je to pri SZČO. Má na sklade stavebné hmoty, ktoré nepoužil a majú sú znehodnotené, resp. tieto hmoty majú certifikáty kde sa uvádzajú dátumy spotreby. Zásoby sú po tomto dátume. Dá sa to odpísať ako manko (škoda) do normy? Ďakujem.
KEJKA
30.06.11,16:58
u SZČO - ak zaplatil faktúry, už to ma daňovo vysporiadané.
Stefan2005
01.07.11,16:12
Určite?
Neviem nájsť par.

Pomôžem Ti rozsudkom Najvyššieho súdu SR.... :

"Vyradenie nepotrebných zásob a ich daňová uznateľnosť – rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky

Situácia:
Spoločnosť vlastnila zásoby, ktoré sa stali nepoužiteľné vo výrobnom procese v dôsledku ich morálneho zastarania. Preto sa spoločnosť rozhodla vyradiť tieto zásoby prostredníctvom fyzickej likvidácie. Podľa spoločnosti boli, z hľadiska dane z príjmov právnických osôb, vzniknuté náklady (hodnota vyradených zásob) daňovo uznateľné bez akéhokoľvek obmedzenia. Správca dane k týmto nákladom zaujal opačné stanovisko a tvrdil, že fyzická likvidácia zásob predstavuje škodu/manko. Celú vec uzavrel Najvyšší súd Slovenskej republiky (Súd) vo svojom rozsudku č. 3 Sžf 15/2009.

Rozsudok:
Súd potvrdil názor správcu dane vo svojom rozsudku, podľa ktorého bola hodnota vyradených morálne zastaraných zásob daňovo neuznateľná. Hlavné body argumentácie Súdu boli nasledujúce:

1. Náklady neslúžili na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov spoločnosti, pretože v danom zdaňovacom období neexistovali k týmto nákladom žiadne výnosy. Tým neboli splnené podmienky všeobecného testu daňovej uznateľnosti.
2. Aj napriek tomu, že legislatíva priamo nepovažuje vyradenie morálne zastaraných zásob likvidáciou za škodu, sú takéto zásoby vo svojej podstate podobné zničeným zásobám. Preto by, analogicky, mali byť zlikvidované zásoby považované za škodu.
3. Aj v prípade predaja nepotrebných zásob za nižšiu hodnotu (t. j. so stratou) je hodnota takto vyradených zásob daňovo uznateľná iba do výšky tržieb z predaja zásob, t. j. strata z predaja by bola považovaná za nedaňovú.

Dôsledky
Podľa nášho názoru existujú k uvedeným bodom argumenty, ktoré Súd vo svojom rozsudku nevzal do úvahy a ktoré dávajú priestor na širšiu interpretáciu. Napríklad všeobecný test daňovej uznateľnosti nehovorí o nutnosti prepojenia medzi jednotlivými nákladmi a zdanenými výnosmi v rámci jedného zdaňovacieho obdobia. Navyše definícia mánk a škôd podľa účtovnej legislatívy nie je natoľko konkrétna, aby jednoznačne viedla k záveru, ku ktorému dospel Súd.

Prípad sa týkal obdobia roku 2001, keď bola relevantná legislatívna úprava podobná súčasnej. Vzhľadom na uvedené by mohol Súd aj v prípadoch týkajúcich sa súčasných zdaňovacích období dospieť k podobnému záveru. Preto si myslíme, že aj napriek nezáväznosti súdnych rozhodnutí na Slovensku je vhodné tento rozsudok brať do úvahy pri posudzovaní daňového režimu nákladov spojených so zásobami."

Citované zo: Daňové správy Ernst & Young 9/2010

Do pozornosti dávam aj bod 3 argumentácie:
3. Aj v prípade predaja nepotrebných zásob za nižšiu hodnotu (t. j. so stratou) je hodnota takto vyradených zásob daňovo uznateľná iba do výšky tržieb z predaja zásob, t. j. strata z predaja by bola považovaná za nedaňovú.
betka
01.07.11,18:43
Som bola :eek:

17/(23) Náklad, na ktorý bola tvorená rezerva podľa osobitného predpisu, 1) ktorej tvorba nie je uznaná za daňový výdavok, sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu rezervy, a to do výšky, v akej je tento náklad súčasne uznaný za daňový výdavok podľa § 19; zúčtovaný rozdiel medzi nákladom, na ktorý bola táto rezerva tvorená a sumou tejto rezervy, sa do základu dane nezahŕňa. Zrušenie rezervy, ktorej tvorba nie je uznaná za daňový výdavok sa nezahrnie do základu dane. Rovnako sa postupuje aj pri opravnej položke neuznanej za daňový výdavok podľa § 19.

A preto je potrebé tvoriť OP :) a neflákať ich.
KEJKA
01.07.11,18:55
súvislosť som nepochopila. Ustanovenie je správne, aj záver, ale dopad na daňovú uznateľnosť v zmysle vyššie uvedeného to nemá.
betka
01.07.11,20:03
Štefan k tomu bodu 3, trošku ma to prekvapilo, ale to bol zákon 366/99. Nenašla som, už sa v tom rýpem dlho, ale zdá sa mi, že bolo niekde kedysi: strata z predaja hmotného majetku bola PP k ZD, a z tohto je i ten rozsudok.


5.1.1 Trvalo pripočítateľné položky zvyšujúce hospodársky výsledok

Daňovo neuznané podľa § 23, ktoré nie sú zahrnuté do základu dane

1. Výnos z dlhopisov alebo jeho pomerná časť zahrnovaná do nákladov pri predaji, nezahrnovaná do základu dane podľa § 23 ods. 4 písm. e).

2. Suma rovnajúca sa hodnote 45 % z rozdielu, o ktorý úhrn nákladov z prevádzky vlastného stravovacieho zariadenia prevyšuje úhrn príjmov [§ 23 ods. 4 písm. f)]. Uvádza sa tu suma vo výške 45 % straty vlastného stravovacieho zariadenia.

3. Strata vzniknutá predávajúcemu pri predaji podniku v prípade, ak sa kúpna cena neurčila súčtom cien podľa jednotlivých druhov predávaného majetku, ale ako celok jednou sumou [§ 23 ods. 4 písm. i)].

4. Rozdiel medzi podielom spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na hospodárskom výsledku a podielom na základe dane (alebo daňovej strate) verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, ak je tento rozdiel kladný (§ 20 ods. 5, 6 a § 23 ods. 11).

5. Absolútna hodnota účtovnej straty stálej prevádzkarne zahrnutej do hospodárskeho výsledku, ak táto stála prevádzkareň zároveň vykázala aj daňovú stratu, ktorú možno odpočítavať od základu dane (umorovať), podľa daňovej legislatívy platnej v krajine zdroja príjmu (§ 23 ods. 23).

6. Prijaté sumy zinkasovaných pohľadávok, t.j. sumy podľa § 23 ods. 3 písm. f) a g) prijaté v zdaňovacom období, za ktoré sa priznanie podáva, ak nie sú súčasťou hospodárskeho výsledku. Uvedú sa tu prijaté sumy zmluvných pokút, poplatkov z omeškania a úrokov z omeškania (§ 23 ods. 16) a sumy položiek vymedzené v § 24 ods. 3 zákona prijaté veriteľom, ktoré účtoval vo výnosoch v predchádzajúcich obdobiach a ktoré v tom čase neboli zahrnuté do zdaniteľných príjmov. Údaj sa prevezme z účtov pohľadávok vo výške zinkasovanej sumy, a to najmä za služby nájomného za veci s právom kúpy prenajatej veci, poistného, za iné obchodné služby (KP 74.1), provízie.

7. Ostatné položky zvyšujúce hospodársky výsledok. Uvedú sa tu napr. náklady, ktoré vecne a časovo nesúvisia s daným zdaňovacím obdobím (§ 23 ods. 1), rozdiel dohodnutých cien medzi závislými osobami podľa § 23 ods. 6, suma nepreinvestovanej umorenej daňovej straty podľa § 34 ods. 2.

Daňovo neuznané podľa § 25 alebo vynaložené v rozpore, alebo nad rozsah uvedený v § 24

1. Trvalý rozdiel z odpisov uplatňovaných v účtovníctve a limitom odpisov osobných dopravných prostriedkov [§ 24 ods. 2 písm. a)]. Uvádzajú sa tu odpisy z osobných dopravných prostriedkov využívaných pravidelne aj na iné účely ako na priame zabezpečovanie príjmov formou poskytovania služieb, prevyšujúce určené limity odpisov. Pri osobných automobiloch vrátane osobných terénnych automobilov (KP 34.10.2) a pri nákladných terénnych automobiloch (KP 34.10.4 a 34.10.54) s výnimkou osobných dodávkových automobilov odpisy prevyšujúce sumu 800 000 Sk. Vzťahuje sa len na osobné dopravné prostriedky obstarané po 31. 12. 1998 (§ 58b). Suma nadlimitných odpisov sa zistí z účtu 551.

2. Odpisy z prenajatého súboru hnuteľných a nehnuteľných vecí ako súčasť dohodnutého nájomného podľa § 28 ods. 2 vo výške presahujúcej zaplatené nájomné.

3. Zostatková cena (ZC)

– trvale vyradeného hmotného a nehmotného majetku [§ 25 ods. 1 písm. o)],

– rozdiel medzi ZC hmotného majetku a nižším príjmom z predaja alebo nižšou náhradou, zahŕňanými do základu dane [§ 24 ods. 2 písm. b)] vrátane rozdielu medzi obstarávacou cenou hmotného a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania a nižším príjmom z jeho predaja [§ 24 ods. 2 písm. e)].

Výška rozdielu sa zistí z účtu 541 a 641 alebo 551 a 648, t.j. z účtovnej ZC a tržieb z predaja alebo iných náhrad. Z daňovej ZC sa vychádza v jednoduchom účtovníctve. Vyčísľovanie ZC a rozdielu ZC sa vzťahuje na prístroje určené pre domácnosť (KP 29.7), televízne, rozhlasové prijímače a prístroje na záznam a reprodukciu zvuku alebo obrazu (KP 32.3), nábytok (KP 36.1), hudobné nástroje (KP 36.3), zariadenia určené na stolové alebo spoločenské hry (KP 36.50.4), nástroje, prístroje a modely určené na predvádzacie účely (KP 36.63.74), umelé kvetiny (KP 36.63.77), osobné dopravné prostriedky, umelecké diela, zbierky, pozemky.

4. Cena obstarania cenných papierov prevyšujúca príjem z predaja [§ 24 ods. 2 písm. o)]. Úhrn cien obstarania cenných papierov predaných v zdaňovacom období sa zistí z účtu 561 a úhrn príjmov z ich predaja z účtu 661. Nezahrnú sa sem cenné papiere, ktoré boli predmetom obchodov uzavretých na burze cenných papierov, pri ktorých sa súčasne dohodol spätný termínový obchod a zmenky. Pri kótovaných cenných papieroch sa zohľadňuje odchýlka vo výške 10 % od priemerného kurzu zverejňovaného burzou cenných papierov.

5. Rozdiel medzi účtovnou hodnotou postúpenej pohľadávky a nižším príjmom z jej postúpenia [§ 24 ods. 2 písm. r)]. Uvádza sa tu strata z postúpenia (predaja) pohľadávky u postupcu, t.j. kladný rozdiel medzi účtovnou hodnotou pohľadávky pri jej postúpení (z účtu 546) a predajnou cenou (z účtu 646), cena obstarania pohľadávky u postupníka prevyšujúca príjem z jej úhrady dlžníkom alebo postupníkom pri jej následnom postúpení (z účtu 546).

6. Náklady vrátane odpisov na obstaranie televíznych a rozhlasových prijímačov a prístrojov pre záznam a reprodukciu zvuku alebo obrazu (KP 32.3) okrem prípadov, ak sa využívajú na zabezpečovanie príjmov formou poskytovania služieb alebo sa používajú na účely zabezpečenia ochrany majetku daňovníka [§ 25 ods. 2 písm. b)]. Toto ustanovenie sa použije iba na predmety obstarané po 31. 12. 1998 (§ 58b). Suma nákladov na obstaranie uvedených predmetov sa zistí z účtu 501 v prípadoch, ak ich ocenenie nie je vyššie ako 20 000 Sk a účtovná jednotka ich nepovažuje za drobný hmotný investičný majetok.

7. Trvalý rozdiel medzi zaúčtovaným nájomným a limitom nájomného za veci s právom kúpy prenajatej veci osobných dopravných prostriedkov [§ 24 ods. 3 písm. f)]. Uvádza sa tu nájomné osobných dopravných prostriedkov využívaných pravidelne aj na iné účely ako na priame zabezpečovanie príjmov formou poskytovania služieb, rovnomerne rozdelené počas celkovej doby nájmu u toho istého daňovníka, prevyšujúce určené limity nájomného. Pri osobných automobiloch vrátane osobných terénnych automobilov (KP 34.10.2) a pri nákladných terénnych automobiloch (KP 34.10.4 a 34.10.54) s výnimkou osobných dodávkových automobilov nájomné prevyšujúce sumu 950 000 Sk, a to vrátane kúpnej ceny, za ktorú prevzal nájomca prenajímanú vec do vlastníctva. Vzťahuje sa len na osobné dopravné prostriedky prenajaté na základe zmlúv uzatvorených po 31. 12. 1998 (§ 58b). Suma nadlimitného nájomného sa zistí z účtu 518.

8. Nájomné pri dojednaní práva kúpy prenajatej veci v prípade, ak sa porušili podmienky ustanovené v § 24 ods. 4 písm. a) až c), keď sa do daňových výdavkov uzná nájomné do výšky odpisu podľa § 31 alebo § 32 v tom zdaňovacom období, v ktorom sa porušili podmienky. Za porušenie podmienok podľa písmen a) až c) sa nepovažujú prípady, ak sa nájomná zmluva skončila bez úmyselného zavinenia daňovníka.

9. Príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov podľa zákona NR SR č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, prevyšujúce výšku 3 % alebo 6 % úhrnu zúčtovaných miezd a náhrad miezd poistencov [§ 24 ods. 3 písm. i)]. Suma sa zistí z účtu 525.

10. Manká a škody presahujúce prijaté náhrady [§ 25 ods. 1 písm. n)] s výnimkou daňovníkom nezavinených škôd vzniknutých v dôsledku živelnej pohromy (požiaru a výbuchu, blesku, víchrice s rýchlosťou nad 75 km/hod., povodne, záplavy, krupobitia, zosuvu pôdy, skál a lavín a zemetrasenia) a spôsobených podľa potvrdenia polície neznámym páchateľom, ak od vzniku škody uplynul najmenej jeden kalendárny rok [§ 24 ods. 2 písm. k)]. Suma sa zistí z rozdielu škôd zaúčtovaných vo výnosoch a škôd spôsobených neznámym páchateľom a ich náhrad. Podľa citovaného ustanovenia sa za škodu nepovažujú stratné v maloobchodnom predaji a nezavinené úhyny mladých zvierat do výšky ekonomicky odôvodnenej normy prirodzených úbytkov zásob a stratného preukázané daňovníkom. Škodou nie je tiež preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvierat základného stáda.

11. Výdavky na reprezentáciu vrátane výdavkov na reklamné predmety podľa § 34 ods. 1 písm. b). Uvedú sa tu výdavky na reprezentáciu [§ 25 ods. 1 písm. t)] a výdavky preukázateľne vynaložené na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou ich poskytovateľa, pri ktorých ocenenie jedného predmetu nepresiahne 300 Sk. Suma uvedených nákladov sa zistí z účtu 513.

12. Tvorba opravných položiek [§ 25 ods. 1 písm. v)]. Ide o opravné položky zaúčtované na ťarchu nákladov na účtoch 559,579 a 589 s výnimkou opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom a vyrovnacom konaní, ktoré sú podľa zákona o rezervách a opravných položkách (§ 10) daňovým výdavkom, ďalej s výnimkou opravnej položky k nadobudnutému majetku zahrnovanej do výdavkov alebo príjmov v súlade s účtovnými predpismi a od 1. 1. 2003 aj s výnimkou opravných položiek tvorených k nepremlčaným pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, sú daňovými výdavkami do výšky 25 %, 50 %, 75 % a 100 % hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.

13. Tvorba rezerv neuznaná ako daňový výdavok nad rámec § 24 ods. 2 písm. h). Patrí sem tvorba rezervy na kurzové straty a tvorba ostatných rezerv, ktoré nie sú upravené zákonom č. 368/1999 Z. z. o rezervách a opravných položkách na získanie dane z príjmov alebo prevyšujú rámec zákona, napr. suma vytvorenej rezervy na opravu HIM prevyšujúca 80 % vstupnej ceny HIM určeného na opravu. Údaj sa zistí z účtov 554, 574 a 584.

14. Odplaty (provízie) za sprostredkovanie s výnimkou provízií podľa § 24 ods. 3 písm. h) a m).

Zahŕňajú sa sem:

– odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj za sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, ak nesúvisia s dosahovanými príjmami alebo sa uhrádzajú osobám, ktoré na vykonávanie sprostredkovania nemajú oprávnenie, napr. podľa živnostenského zákona, zákona o cenných papieroch, zákona o advokácii a pod. [§ 25 ods. 2 písm. a)],

– provízie za sprostredkovanie predaja tovaru prevyšujúce obchodnú maržu z predaného tovaru, t.j. rozdiel účtov 604 a 504 [§ 24 ods. 3 písm. h)],

– provízia za vymáhanie pohľadávky prevyšujúca sumu vymoženej pohľadávky [§ 24 ods. 3 písm. m)].

Suma provízií sa zistí z účtu 518.

15. Príspevky právnickým osobám nad rámec § 24 ods. 3 písm. a). Patria sem príspevky združeniam právnických osôb vyplývajúce z členstva v týchto združeniach, ak povinnosť ich platenia nevyplýva zo zákona. Nezahŕňajú sa sem príspevky platené napr. obchodnej a priemyselnej a potravinárskej komore, poľnohospodárskej a potravinárskej komore, Fondu na podporu zahraničného obchodu. Suma príspevkov sa zistí z účtu 548.

16. Náklady na reklamu presahujúce rámec § 24 ods. 2 písm. u) vrátane nákladov na ostatnú reklamu podľa § 34 ods. 1 písm. a). Patria sem náklady na reklamu výrobkov, služieb alebo inej činnosti daňovníka, na výhry a prémie z reklamných súťaží, z predajných, zo žrebovacích, z výherných a podobných podujatí prístupných verejnosti a na ochutnávky výrobkov neuvedené v § 24 ods. 2 písm. u). Suma nákladov sa zistí z účtu 518.

17. Vynaložené prostriedky na nosič reklamného nápisu s vlastnou úžitkovou hodnotou vo vlastníctve daňovníka, poskytnutý na základe písomnej zmluvy inému daňovníkovi [§ 34 ods. 1 písm. c)]. Suma nákladov sa zistí z účtu 501, prípadne 518.

18. Poskytnuté dary. Uvedie sa tu celková výška poskytnutých darov zaúčtovaná na účte 543.

19. Penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút, zvýšenie dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla [§ 25 ods. 1 písm. f)]. Patria sem najmä penále podľa daňových zákonov vyrubené za omeškanie s platením dane včas a v správnej výške, sankčné zvýšenie dane v dôsledku skrátenia dane, penále za oneskorené platenie zdravotného, sociálneho poistenia a poistenia v nezamestnanosti, pokuty za porušenie predpisov správneho práva, stavebného zákona a pod. Sumy zaúčtovaných pokút a penále sa zisťujú z účtu 545.

20. Prirážky k základným sadzbám poplatkov za znečisťovanie ovzdušia a za ukladanie odpadov, prirážky k základným odplatám za vypúšťanie odpadových vôd [§ 25 ods. 1 písm. g) a h)]. Sumy zaúčtovaných prirážok k základným poplatkom sa zisťujú z účtu 538.

21. Náklady presahujúce limity ustanovené zákonom o daniach z príjmov alebo osobitnými predpismi a náklady vynaložené v rozpore s týmito predpismi [§ 25 ods. 1 písm. j)], napr. :

– náklady na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie zamestnancov vynaložené nad rozsah osobitných predpisov [§ 24 ods. 2 písm. i)]. Týka sa najmä nákladov na starostlivosť o zdravie zamestnancov vynaložených nad rozsah zákona NR SR č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, príspevkov na stravovanie zamestnancov poskytovaných nad rámec § 152 Zákonníka práce (príspevok prevyšujúci 55 % ceny jedla v závislosti od výšky stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín), mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov nad rozsah ustanovení Zákonníka práce, odstupné a odchodné nad rámec § 76 Zákonníka práce. Zahŕňajú sa sem tiež náklady na pracovné ošatenie zamestnancov, ak sa nedodržali podmienky uvedené v pokyne MF SR uverejnenom vo FS č. 4/1998. Suma nákladov vynaložená nad stanovený rozsah sa zistí z účtu 528 alebo účtov nákladov podľa druhu vynaložených nákladov;

– náklady na pracovné cesty, t.j. náhrady poskytované zamestnancom nad rozsah stanovený zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, napr. vreckové pri zahraničných pracovných cestách nad 40 % nároku na stravné alebo cestovné náhrady v nepreukázanej výške [§ 24 ods. 2 písm. j)]. Suma uvedených nákladov sa zistí z účtu 512;

– náklady vynaložené v rozpore s osobitnými predpismi, napr. so zákonom č. 147/2001 Z. z. o reklame, ako aj výdavky poskytnuté na získanie neoprávneného prospechu [§ 25 ods. 1 písm. j)]. Suma nákladov sa zistí z účtu 518.

22. Spotreba pohonných látok presahujúca normu spotreby [§ 24 ods. 2 písm. v)]. Uvádza sa tu spotreba pohonných látok presahujúca normu uvedenú v technickom preukaze, ak ide o osobné vozidlá používané na pracovné cesty. Suma nadnormatívnej spotreby sa zistí z účtu 501 a 512.

23. Úroky z úverov, pôžičiek, vydaných dlžných cenných papierov, poskytnutých závislými osobami podľa § 23 ods. 6 [§ 25 ods. 1 písm. w)], a to vo výške, o ktorú stav pôžičiek a úverov počas zdaňovacieho obdobia presahuje štvornásobok výšky vlastného imania vykázaného ku koncu zdaňovacieho obdobia, ktoré predchádza zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa výška úrokov vyčísľuje, ak príjemcom úveru a pôžičky je iný subjekt ako banka alebo poisťovňa. Výška úrokov sa zistí z účtu 562.

24. Dane zaplatené za iného daňovníka s výnimkou dane z nehnuteľností zaplatenej pôvodným vlastníkom pri zmene vlastníckych práv k nehnuteľnosti počas zdaňovacieho obdobia [§ 25 ods. 1 písm. r)]. Suma dane zaplatenej za iného daňovníka zaúčtovaná na ťarchu nákladov sa zistí z účtov účtovej skupiny 53 alebo z účtu 588.

25. Daň z dedičstva, daň z darovania [§ 25 ods. 1 písm. s)]. Suma uvedených daní sa zistí z účtu 538.

26. Daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane zaúčtovaná do nákladov [§ 25 ods. 1 písm. z)] s výnimkou dane, ak na jej odpočet platiteľ dane nemá nárok alebo ak uplatňuje nárok na odpočet dane koeficientom, okrem dane, ktorá sa vzťahuje na investičný majetok a je súčasťou jeho vstupnej ceny [§ 24 ods. 3 písm. d) bod 2.]. Zahŕňa sa sem napr. domeraná daň zaúčtovaná na účte 538, ak o túto daň už nemožno zvýšiť hodnotu pohľadávok voči odberateľom.

27. Odmeny členov štatutárnych orgánov a ďalších orgánov právnických osôb za výkon funkcie [§ 25 ods. 1 písm. d)]. Suma odmien sa zistí z účtu 523.

28. Cena obstarania obchodného podielu v obchodnej spoločnosti alebo družstve s výnimkou ceny obstarania akcií, pre ktoré platí § 24 ods. 2 písm. o) a cena obstarania zmenky, o ktorej sa účtuje ako o cennom papieri, prevyšujúca príjem z predaja posudzovaná za každý predaj jednotlivo [§ 24 ods. 2 písm. p)]. Ide o stratu z predaja, ktorá sa zistí z účtov 561 a 661 ako ich rozdiel v jednotlivých prípadoch predaja.

29. Náklady vo výške odpisu nominálnej hodnoty pohľadávky alebo jej neuhradenej časti alebo vo výške odpisu ceny obstarania pohľadávky nadobudnutej postúpením, ak príčinou odpísania pohľadávky sú iné okolnosti ako ustanovuje § 24 ods. 2 písm. s). Uvádza sa tu suma trvale odpísaných nevymožiteľných pohľadávok, napr. z dôvodu premlčania, neuznania pohľadávky na základe rozhodnutia súdu alebo v prípadoch, keď podľa oznámenia príslušného orgánu (polícia, súdy a pod. ) je pobyt dlžníka neznámy. Suma sa zistí z účtu 546 alebo 588.

30. Náklady prevyšujúce príjmy (výnosy) v zariadeniach na uspokojovanie potrieb zamestnancov alebo iných osôb, t.j. strata z týchto zariadení s výnimkou straty vo výške 45 % z prevádzky vlastného stravovacieho zariadenia [§ 25 ods. 1 písm. k)]. Toto ustanovenie sa vzťahuje napr. na vlastné rekreačné, kultúrne a športové zariadenia, predškolské zariadenia, podnikové ubytovne. Suma straty sa zistí z rozdielu medzi nákladmi a výnosmi príslušných zariadení.

31. Výdavky (náklady) vynaložené na príjmy oslobodené od dane alebo nezahŕňané do základu dane [§ 25 ods. 1 písm. i)]. Patria sem najmä výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane podľa § 19, príp. § 23. Suma vynaložených nákladov sa zistí z analytickej evidencie vedenej k jednotlivým účtom nákladov, najmä k účtom 501, 502, 511, 518, 521, 522, 532, 538, 548, 551. Pritom treba dôsledne posúdiť ekonomickú súvislosť medzi oslobodenými príjmami a výdavkami vynaloženými na ich dosiahnutie.

32. Úroky z omeškania za neplnenie peňažného záväzku alebo jeho časti v určenom termíne, prevyšujúce viac ako o 1 % obvyklé úroky požadované za úvery, ktoré poskytujú banky v mieste sídla dlžníka v čase uzavretia zmluvy [§ 24 ods. 3 písm. j)]. Suma sa zistí z účtu 544.

33. Dobrovoľné príspevky tuzemských vývozcov a tuzemských dovozcov platené do Fondu na podporu zahraničného obchodu [§ 24 ods. 3 písm. l)]. Suma príspevkov sa zistí z účtu 548.

34. Ostatné náklady, ktoré nesúvisia s dosiahnutím, so zabezpečením a s udržaním príjmov, aj keď tieto náklady daňovník účtoval a náklady, ktorých vynaloženie nie je dostatočne preukázané (§ 25 ods. 1 a § 24 ods. 1), napr. náhrady za škody spôsobené iným subjektom, sociálne náklady nad rámec zákonných predpisov.

5.1.2 Dočasne pripočítateľné položky zvyšujúce hospodársky výsledok

1. Neuznané pre ich nezaplatenie podľa § 24 ods. 3 zákona:

– príspevky právnickým osobám, ak táto povinnosť vyplýva zo zákona. Patria sem najmä nezaplatené príspevky Obchodnej a priemyselnej komore, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, Fondu na podporu zahraničného obchodu. Suma sa zistí z účtu 548 a súvzťažného účtu záväzkov 325, prípadne 379;

– poistné uhrádzané daňovníkom, ak súvisí s príjmom, ktorý je predmetom dane. Suma sa zistí z účtu 568 a zo súvzťažného účtu záväzkov 325, prípadne 379, nevzťahuje sa na zákonné poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu podľa § 210 Zákonníka práce;

– poistné na zdravotné poistenie, nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie, príspevok na poistenie v nezamestnanosti a príspevok do garančného fondu s výnimkou nákladov, ktoré súvisia s náhradami miezd za nevyčerpanú dovolenku a s nevyplatenými prémiami a odmenami, ak sú súčasťou dohadnej položky (na účte 389), ktoré sa zahrnú do daňových výdavkov (nákladov) v období, keď sa účtujú. Suma sa zistí z účtu 524 a súvzťažného účtu 336;

– daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani, daň z pridanej hodnoty, ktorá súvisí s nákladmi na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu. Suma sa zistí z účtov 531, 532, 538, 548 a zo súvzťažných účtov 345 a 343;

– záväzky vyúčtované daňovníkmi, ktorí nemajú na území SR svoje sídlo alebo bydlisko, za obchodné, technické alebo iné poradenstvo, za poskytovanie služieb, za riadiacu a sprostredkovateľskú činnosť a za podobné činnosti poskytované na území SR, ak nejde o činnosti vykonávané prostredníctvom stálej prevádzkarne, odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie predmetu priemyselného vlastníctva, počítačových programov (softvér), návrhov alebo modelov, plánov, výrobno-technických a iných hospodársky využiteľných poznatkov (know-how), ak sa účtovali do nákladov, odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie autorského práva alebo práva príbuzného autorskému právu, ak sa účtovali do nákladov. Suma sa zistí z účtu 518 a zo súvzťažného účtu 321, prípadne 389;

– nájomné za veci s právom kúpy prenajatej veci. Suma sa zistí z účtu 518 a účtu 381, pri osobných dopravných prostriedkoch len do výšky limitu;

– záväzky za iné obchodné služby (KP 74.1), t.j. za služby súvisiace s právnym, daňovým a podnikateľským poradenstvom, činnosťou účtovnej evidencie, vedenia účtovných kníh, revízie účtov, prieskumom trhu a verejnej mienky, holdingmi. Suma sa zistí z účtu 518 a zo súvzťažného účtu 321, prípadne 389;

– odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, ak súvisia s dosahovanými príjmami, vyúčtované fyzickou alebo právnickou osobou, ktorá vykonáva sprostredkovanie podľa živnostenského zákona, zákona o cenných papieroch, zákona o advokácii atď., t.j. má na výkon sprostredkovania oprávnenie, ďalej provízie za sprostredkovanie predaja tovaru nepresahujúce výšku obchodnej marže z predaja tovaru, s výnimkou nákladov na sprostredkovanie kúpy predávaného tovaru. Suma sa zistí z účtu 518 a zo súvzťažného účtu 321, prípadne 389;

– príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov podľa zákona o dôchodkovom poistení zamestnancov do výšky 3 % alebo 6 % úhrnu zúčtovaných miezd a náhrad miezd poistencov. Suma sa zistí z účtu 525 a zo súvzťažného účtu 336;

– úroky z omeškania za neplnenie peňažného záväzku alebo jeho časti v určenom termíne neprevyšujúce viac ako o 1 % obvyklé úroky požadované za úvery, ktoré poskytujú banky v mieste sídla dlžníka v čase uzavretia zmluvy. Suma sa zistí z účtu 544 a zo súvzťažného účtu 321, 325, 379, 479, prípadne 389;

– úroky z úverov a pôžičiek s výnimkou úrokov nezaplatených subjektom, ktoré sú založené v súlade s osobitnými predpismi na tento účel (banky, sporiteľne). Suma sa zistí z účtu 562 a zo súvzťažného účtu záväzkov, nevzťahuje sa na úroky z dlžných cenných papierov;

– provízie za vymáhanie pohľadávky, ak vyúčtovaná provízia preukázateľne súvisí s dosiahnutým príjmom a ak výška provízie nepresiahla sumu vymoženej pohľadávky. Suma sa zistí z účtu 518 a zo súvzťažného účtu 321, prípadne 389;

– mzdové náklady vrátane náhrady mzdy a príjmy spoločníkov obchodnej spoločnosti a členov družstva zo závislej činnosti. Suma sa zistí z účtu 521, 522 a zo súvzťažných účtov 331, 366;

– odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou a občanov s ťažším zdravotným postihnutím podľa zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov. Suma sa zistí z účtu 538 a zo súvzťažného účtu 345, prípadne 379.

2. Rozdiel medzi vyšším ocenením nepeňažného vkladu do základného imania a cenou podľa § 23 ods. 21. Uvádza sa tu rozdiel medzi vyšším ocenením nepeňažného vkladu do základného imania obchodnej spoločnosti alebo družstva u spoločníka obchodnej spoločnosti alebo člena družstva a cenou podľa § 29 ods. 1 písm. c), t.j. rozdiel medzi reprodukčnou obstarávacou cenou, cenou zistenou podľa vyhlášky MF SR č. 465/1991 Zb. o cenách stavieb, pozemkov, trvalých porastov, úhradách za zriadenie práva osobného užívania pozemkov a náhradách za dočasné používanie pozemkov alebo cenou stanovenou súdnym znalcom a jeho ocenením podľa § 23 ods. 21.

Rozdiel medzi uznaným ocenením a účtovným ocenením vecného vkladu pri jeho vložení do obchodnej spoločnosti alebo družstva sa zistí z účtu 415 – Oceňovacie rozdiely z kapitálových účastí.

3. Dočasný rozdiel, o ktorý odpisy hmotného majetku (v prechodnom období aj nehmotného majetku) uplatnené v účtovníctve prevyšujú odpisy tohto majetku podľa zákona o daniach z príjmov. Suma účtovných odpisov sa zistí z účtu 551.
betka
01.07.11,20:04
súvislosť som nepochopila. Ustanovenie je správne, aj záver, ale dopad na daňovú uznateľnosť v zmysle vyššie uvedeného to nemá.

To nevadí, že ste nepochopili.

Súvislosť to má. Nechce sa mi rozpisovať
Stefan2005
03.07.11,11:37
Pomôžem Ti rozsudkom Najvyššieho súdu SR.... : Súd potvrdil názor správcu dane vo svojom rozsudku, podľa ktorého bola hodnota vyradených morálne zastaraných zásob daňovo neuznateľná. ....

Vec je v rámci Slovenskej republiky uzavretá. Daňovník dotknutý v danej veci podal sťažnosť na Ústavný súd SR. Podľa názoru Ústavného súdu SR vydal Najvyšší súd SR v danej veci správne rozhodnutie....
betka
11.07.11,12:34
Vec je v rámci Slovenskej republiky uzavretá. Daňovník dotknutý v danej veci podal sťažnosť na Ústavný súd SR. Podľa názoru Ústavného súdu SR vydal Najvyšší súd SR v danej veci správne rozhodnutie....

Treba si prečítať celý rozsudok, nie len výcuc.

Treba čítať celé procesné právo.

V procesnej časti je napísané, že žalobca účtoval na 582:), ďalej je napísané, že za rok 2001 účtoval ako nedaňový výdavok, a potom DDP zmenil na daňový.....
ali8
14.06.12,11:45
a ak sa jedna o JU, k 1.7. sa firma stane neplatcom DPH, potrebujem vycislit stav zasob na sklade k 30.6. , jedna sa o alkohol, kedze je to prevadzka baru, ako mozem postupovat napr. s flaskami ktore boli zakupene DPH sa z nich oodviedlo ale nejake flasky nepresli pokladnou pouzili sa na vlastne ucely ako mozem spravit odpis, kedze realne tie flasky na sklade nemam len papierovo. vie niekto poradit? co k tomu vsetko musim spravit? dakujem, neviem si stym dat rady.
ali8
12.07.12,09:35
Dobry den prajem, ak sa robi inventura zasob do nej sa pocitaju len cele neotvorene flase alkoholu alebo sa do zasob pocita aj ked mam napr. otvorenu flasu alkoholu a ten zostatok v nej. prosim poradte. dakujem.
a_je_to
12.07.12,11:54
a ak sa jedna o JU, k 1.7. sa firma stane neplatcom DPH, potrebujem vycislit stav zasob na sklade k 30.6. , jedna sa o alkohol, kedze je to prevadzka baru, ako mozem postupovat napr. s flaskami ktore boli zakupene DPH sa z nich oodviedlo ale nejake flasky nepresli pokladnou pouzili sa na vlastne ucely ako mozem spravit odpis, kedze realne tie flasky na sklade nemam len papierovo. vie niekto poradit? co k tomu vsetko musim spravit? dakujem, neviem si stym dat rady.

U fliaš, použitých na vlastné účely musíš postupovať podľa § 8, ods. 3 ZoDPH. teda odviesť DPH, aj bez tržby - akoby boli predané.
a_je_to
12.07.12,12:01
Dobry den prajem, ak sa robi inventura zasob do nej sa pocitaju len cele neotvorene flase alkoholu alebo sa do zasob pocita aj ked mam napr. otvorenu flasu alkoholu a ten zostatok v nej. prosim poradte. dakujem.

Do inventúry sa musia započítať vždy aj zostatky z otvorených balení materiálu aj tovaru. Nielen to, ale ak máš napr. pekársku výrobu, tak sa do inventúry započíta aj nedokončená = rozpracovaná výroba. Teda nielen celé balenia múky a droždia, ale aj zamiesené cesto, z ktorého sa na druhý deň ráno bude piecť chlieb.
2weird2die
04.02.13,07:45
Prosím o radu, potrebujem zlikvidovať časť zásob (JÚ) pre ich nepredajnosť. jedná sa o tovar (s "certifikátom CE") v hodnote 5000€ nakúpený v číne, za ktorý bolo zaplatené, vrátane cla a DPH na vstupe, ale tento tovar je nepredajný, nakoľko nespĺňa Európske normy (zistené po dodávke). Reklamáciu nám neuznali a doťahovať sa s nimi je niečo neskutočné, zaslať tovar späť na opravu by stálo ďalších 800 € s neistým výsledkom. Uviesť tovar do obehu nemôžeme. čo s tým?
a_je_to
04.02.13,21:35
Prosím o radu, potrebujem zlikvidovať časť zásob (JÚ) pre ich nepredajnosť. jedná sa o tovar (s "certifikátom CE") v hodnote 5000€ nakúpený v číne, za ktorý bolo zaplatené, vrátane cla a DPH na vstupe, ale tento tovar je nepredajný, nakoľko nespĺňa Európske normy (zistené po dodávke). Reklamáciu nám neuznali a doťahovať sa s nimi je niečo neskutočné, zaslať tovar späť na opravu by stálo ďalších 800 € s neistým výsledkom. Uviesť tovar do obehu nemôžeme. čo s tým?
Nevieme, o aký tovar ide. Ak niet iného uplatnenia /odpredaj do zberných surovín, darovanie, dávanie ako bonus/, tak odpísať na škody 549/132. A hlavne prejsť na podnikanie v niečom rozumnejšom, než sponzorovanie výroby nepodarkov v Číne a dovoz odpadu.
AnikoAd
21.02.13,09:01
Poprosím Vás o radu,mám podobný problém, ako zaučtovat znehodnotené zásoby/ zničené šaty/ v jednoduchom učtovníctve.Somplatca DPH. Vopred dakujem....
Dáša_
21.02.13,09:08
Poprosím Vás o radu,mám podobný problém, ako zaučtovat znehodnotené zásoby/ zničené šaty/ v jednoduchom učtovníctve.Somplatca DPH. Vopred dakujem....

najlepšie je predať za "smiešnu" cenu napríklad na handry. Napríklad 1 kg /1€. Obzvlášť keď boli zničené. Vtedy by nemali byť námietky ani zo strany dph, ani dane z prijmu. Obzvlast, ak bola napriklad urobena akcia priamo v predajni napriklad - su o tom nejake letaky, fotka tovaru z predajne...
AnikoAd
21.02.13,09:14
dakujem pekne...