Natália Š.
02.05.11,11:58
Dobry den, potrebujem poradit ohladom dph pri dovoze tovaru zo zahranicia..Citala som mnozstvo prispevkov, ale ako uplny zaciatocnik mam v tom hrozny zmatok.. Som zivnostik, neplatca dph, v najblizsej dobe planujem zacat dovazat tovar zo zahranicia na Slovensko a predavat ho predovsetkym dalsim obchodom ako distributor a zaroven dovezeny tovar budem predavat aj v mojom obchodiku. Predpokladam ze tovar ktory nakupim od zahranicnej spolocnosti ktora je platcom dph prekroci tych 13491 €. Chcem vediet ako sa mam zaregistrovat na danovy urad kvoli dph, ako dobrovolny platca dph alebo ako platca dph pri nadobudnuti tovaru? Ako budem potom platit to dph, ako sa bude ratat? Ak sa stanem platitelom dane nakupovat zo zahranicia budem bez dph? Ako budem potom dalej fakturovat mojim odberatelom na slovensku? Medzi tymi odberatelmi budu aj neplatcovia aj platcovia dph.. Aky bude rozdiel vo fakturovani? Poprosim vam ak by bolo mozne mi aj uviest konkretny priklad s cislami aby som tomu lepsie porozumela. Ak budem predavat tovar aj priamo v mojej predajni budem ho predavat aj s dph? Dakujem vopred za odpoved..Poprosim nejake prakticke ukazky, citacie zo zakona mi vela nehovoria... Dakujem :)
Kaja.K
09.05.11,19:34
Z tvojho zadania mi akosi vychádza, že netušíš, ako postupovať ani v jednom z prípadov, ktoré môžu nastať, takže by som ti doporučila nájsť si účtovného a daňového poradcu, alebo si nechať dph a účtovníctvo spracovávať u niekoho známeho ;-)

V skratke ale:

Ak určite prekročíš zákonom stanovenú hranicu, tak budeš povinná sa registrovať pre DPH podľa § 7a, t.j. budeš odvádzať dph na výstupe, ale nebudeš mať nárok na odpočet, čo samozrejme nie je výhodné.

Môžeš požiadať o dobrovoľnú registráciu pre dph (DÚ ťa môže, ale aj nemusí zaregistrovať), takže budeš normálnym platiteľom ako každý iný. V tom prípade budeš tovar zo zahraničia samozdaňovať, a na SK budeš všetko predávať s dph, na druhej strane budeš však mať aj nárok na odpočet dph z prijatých plnení (samozrejme v súlade so zákonom).