travel_ck
02.05.11,12:31
dobrý deň,
viete mi poradit ako sa postupuje pri odkúpení sro? Na co si davat pozor? Aky je administrativny postup? Ake sú suvisiace poplatky?

Dakujem moc
sroservis
02.05.11,18:37
Dobrý deň,

pri "odkúpení s.r.o." nadobúdate 100% obchodný podiel na s.r.o.
Administratívny postup je v zásade jednoduchý:


pôvodný spoločník (spoločníci) rozhodnú o udelení súhlasu na prevod OP na nového nadobúdateľa,
pôvodný spoločník (spoločníci) uzavrú s budúcim spoločníkom zmluvu o prevode obchodného podielu,
konateľ vypracuje nové úplné znenie zakladateľskej listiny (spol. zmluvy),
zmena sa zaregistruje do obch. registra (súdny poplatok 66 EUR, pri elektronickom podaní 33 EUR)

Na čo si treba dávať pozor? Predovšetkým si treba ujasniť čo a prečo kupujete.

Ak podiel na s.r.o. kupujete len preto, že chcete podnikať prostredníctvom s.r.o. a niekto Vám ju ponúka za výhodnú cenu, dobre si to zvážte. Novú s.r.o. je v dnešnej dobe možno získať od cca 250 EUR.

Ak však chcete získať s.r.o. ktorá má dobre naštartovaný biznis (zazmluvnených zákazníkov, dobré meno, povesť, ktorá reálne podniká, pričom zmena majiteľa, túto podnikateľskú činnosť v zásade neobmedzí a pod.) potom je potrebné presvedčiť sa o ekonomickom stave s.r.o. (z jej účtovníctva).

Nakoľko na existenciu záväzkov s.r.o. nemá vplyv zmena jej spoločníka, je vhodné v zmluve o prevode obch. podielu upraviť zodpovednosť pôvodného spoločníka za záväzky s.r.o., ktoré nie sú uvedené v účtovníctve alebo ktoré vzniknú neskôr v dôsledku porušenia právnych predpisov zo strany s.r.o. pred zmenou spoločníka a pod..

Všetko dobré.
Economic
03.05.11,04:29
Ja by som ešte peknú detajlnú odpoveď sroservis doplnila o jednu povinnosť a to : do 15 dní od rozhodnutia jediného spoločníka /vymenovaní a odvolaní nového konateľa/ túto skutočnosť oznámiť na živnostenský úrad ! Už sa tu písalo o uložení pokuty za nesplnenie tejto povinnosti. Toto treba oznámiť ešte aj pred zápisom do OR.
Zmenu obchodného mena a sídla však oznamovať až po zápise zmien do OR v 15 dennej lehote od zápisu zmien.
Doporučujem rovno cez JKM oznámiť a správcovi dane zmeny, aj keď v prípade zmeny obchodného mena a sídla sa na príslušný DÚ musia vrátiť kartičky - Osvedčenie o pridelení DIČ a IČ DPH. Aj keď zmenu spoločníkov neoznamuje JKM....
Ja osobne bojujem s úradníkmi DÚ, ktorí nechcú akceptovať oznámenie cez JKM, podľa mňa neoprávnene. Však JKM vznikli práve pre zjednodušenie oznamovania zmien. No to je na dlhšiu debatu...
Economic
03.05.11,04:31
Dobrý deň,

pri "odkúpení s.r.o." nadobúdate 100% obchodný podiel na s.r.o.
Administratívny postup je v zásade jednoduchý:


pôvodný spoločník (spoločníci) rozhodnú o udelení súhlasu na prevod OP na nového nadobúdateľa,
pôvodný spoločník (spoločníci) uzavrú s budúcim spoločníkom zmluvu o prevode obchodného podielu,
konateľ vypracuje nové úplné znenie zakladateľskej listiny (spol. zmluvy),
zmena sa zaregistruje do obch. registra (súdny poplatok 66 EUR, pri elektronickom podaní 33 EUR)

Na čo si treba dávať pozor? Predovšetkým si treba ujasniť čo a prečo kupujete.

Ak podiel na s.r.o. kupujete len preto, že chcete podnikať prostredníctvom s.r.o. a niekto Vám ju ponúka za výhodnú cenu, dobre si to zvážte. Novú s.r.o. je v dnešnej dobe možno získať od cca 250 EUR.

Ak však chcete získať s.r.o. ktorá má dobre naštartovaný biznis (zazmluvnených zákazníkov, dobré meno, povesť, ktorá reálne podniká, pričom zmena majiteľa, túto podnikateľskú činnosť v zásade neobmedzí a pod.) potom je potrebné presvedčiť sa o ekonomickom stave s.r.o. (z jej účtovníctva).

Nakoľko na existenciu záväzkov s.r.o. nemá vplyv zmena jej spoločníka, je vhodné v zmluve o prevode obch. podielu upraviť zodpovednosť pôvodného spoločníka za záväzky s.r.o., ktoré nie sú uvedené v účtovníctve alebo ktoré vzniknú neskôr v dôsledku porušenia právnych predpisov zo strany s.r.o. pred zmenou spoločníka a pod..

Všetko dobré.

Je síce dobré, keď tie eventuálne záväzky sú v zmluve spomenuté, no v praxi napríklad pri súdnom konaní to vôbec nepomôže. Zodpovednosť za záväzky má spoločnosť ako taká a nie bývalí spoločníci. preto by som si dala bacha od koho kupujem sro.