barbaronan
02.05.11,13:30
Dobrý deň, obraciam sa na Vás so žiadosťou o radu znova, minule ste mi dobre poradili a za to Vám ďakujem, avšak zistil som, že mám další problem. Odkedy som nastúpil na diaľkové štúdium tak som zistil, že som zabudol odhlasit rodinne pridavky a preto ich poberam zjavne nepravom a preto sa chcem spytat ako mam postupovat. Viem, ze ich budem muset vratit, ale hrozi mi za to nejaka pokuta? Som dialkarom 4 mesiace a odvtedy ich poberam, jedna sa priblizne o 20 euro mesacne, aspon myslim. To dava 80 eur za 4 mesiace, mam pravdu? Ďakujem.
veronikasad
02.05.11,13:16
Dobrý deň, obraciam sa na Vás so žiadosťou o radu znova, minule ste mi dobre poradili a za to Vám ďakujem, avšak zistil som, že mám další problem. Odkedy som nastúpil na diaľkové štúdium tak som zistil, že som zabudol odhlasit rodinne pridavky a preto ich poberam zjavne nepravom a preto sa chcem spytat ako mam postupovat. Viem, ze ich budem muset vratit, ale hrozi mi za to nejaka pokuta? Som dialkarom 4 mesiace a odvtedy ich poberam, jedna sa priblizne o 20 euro mesacne, aspon myslim. To dava 80 eur za 4 mesiace, mam pravdu? Ďakujem.
Tak chybu rýchlo naprav, preplatok musíš (rodičia) vrátiť. Prídavok na dieťa patrí len pri dennom štúdiu.
barbaronan
02.05.11,13:37
len tak čisto teoreticky, kedy by na to došiel úrad? A hrozi mi nejake penale?
Chobot
03.05.11,12:19
len tak čisto teoreticky, kedy by na to došiel úrad? A hrozi mi nejake penale?


Zákon o rodičovskom príspevku neuvádza žiadne sankcie. Jediné čo je tvojou povinnosťou je vrátiť RP, ktorý by si dostal neoprávnene - viď § 7 ods. 6 a 7:


(6) Ak oprávnená osoba svojím konaním spôsobila, že sa rodičovský príspevok vyplatil neprávom alebo vo vyššej sume, ako patril, je povinná vrátiť rodičovský príspevok alebo vrátiť jeho časť za obdobie, za ktoré bol vyplatený neprávom alebo vo vyššej sume, ako patril. Právo na vrátenie rodičovského príspevku vyplateného neprávom alebo vo vyššej sume, ako patril, zaniká uplynutím jedného roka odo dňa, keď platiteľ túto skutočnosť zistil, najneskôr však uplynutím troch rokov odo dňa poslednej neoprávnenej výplaty rodičovského príspevku.

(7) Ak je oprávnená osoba povinná na základe vykonateľného rozhodnutia vrátiť sumy rodičovského príspevku vyplatené neprávom, môžu sa zrážať aj z bežne vyplácaného rodičovského príspevku alebo neskôr priznaného rodičovského príspevku, zo mzdy, z platu, z inej odmeny za prácu, z náhrad z týchto plnení a z náhrad za pracovnú pohotovosť, z náhrad za služobnú pohotovosť, z náhrad za pohotovosť, z príplatku za pohotovosť alebo z dávok sociálneho poistenia, z dôchodku starobného dôchodkového sporenia a z dávok sociálneho zabezpečenia do sumy, ktorú nemožno postihnúť výkonom rozhodnutia podľa osobitného predpisu.24)