martin789
02.05.11,16:53
dobrý deň,
chcel som predať byt, realitná kancelária prišla na obhliadku aj s klientom, podpísali sme "protokol o vykonaní obhliadky nehnuteľnosti". na tomto protokole je aj poznámka, že realitka je oprávnené sprostredkovať predaj nehnuteľnosti. po obhliadke so mnou chcela realitka podpísať nevýhradnú sprostredkovateľskú zmluvu, s ktorou som ale ja NESÚHLASIL, z dôvodu, že tam bola uvedená vyššia cena za províziu predaja, ako sme sa dohodli, ďalej tam bolo viacero bodov, s ktorými som nesúhlasil a predtým sme sa o nich nedohodli. Jednoducho nedošlo k žiadnemu podpisu zmluvy. Ja som neskôr túto nehnuteľnosť sám predal na základe môjho inzerátu uvedenom v novinách. Zhodou náhody to bol ten istý kupec, ktorý bol na obhliadke a sám sa mi ozval. Zaujala ho moja nižšia cena. Realitná kancelária sa to dozvedela a teraz mi poslala faktúru za sprostredkovanie predaja na sumu 1.400 €.
Chcem sa preto opýtať, či majú právo mi poslať takúto faktúru a či ju musím zaplatiť. Vyhrážajú sa mi totiž súdom. K faktúre bol sprievodný list, v ktorom bolo uvedené, že sme sa ústne dohodli na odmene na sume 1.400 € vrátane DPH - čo je samozrejme výmysel.
charonme
02.05.11,15:47
je v tom protokole uvedena nejaka suma, pripadne osobne udaje toho zaujemcu? podpisali ste tam nejaky zavezok voci realitke alebo prebranie nejakeho tovaru ci prijatie poskytnutia sluzby z ich strany?
fefe30
02.05.11,18:09
Realitky to na ludí škúšajú, z toho si nič nerob. Skúšajú na teba uplný hlúpost. Ústna zmluva pri predaji nehnuteľnosti :-) Tak to je najvačšia blbosť akú som počul.

Nič si z toho nerob realitka nemá najmenší nárok na nejaké peniaze od teba, ak si s ňou nepodpísal na to zmluvu. Len je banda nenažrancov, ktorí sa nevedia dohodnúť koľko tis. € popýtaju za jednoduchý prevod. Dobre si im vypálil rybník.

Ja som urobil to isté, lenže ako tvoj kupujúci. Keby realitky pýtali normálne peniaze, tak v poriadku. Ale aj z vlastnej skúsenosti, keď som predával byt, tak si proste niektoré realitky jednoducho okopírovali môj sukromný inzerát, aj s mojimi fotkami a dali o 100 tis. Sk vačšiu cenu a ani sa neunúvali mi zavolať.

A takýmto ludom platiť peniaze je na uvážení každého.........

Nič neplať a ničoho sa neboj a realitku pošli do ...., nech ta viac už neobťažuje.
danushka
02.05.11,18:42
Tvoj problém ani tak nie je o tom, že neexistuje zmluva a prišla faktúra, RK bude musieť dokazovať na základe niečoho, že faktúra je opodstatnená.
Problém je však v tom, že ľudské slovo nemá váhu.
Nezvratný fakt je ten, že RK doviedla človeka na obhliadku a Vy ste RK obišli. Ty si služby RK využil na propagáciu zadarmo a je Ti ľúto odmeniť ich. Aj inzercia na realitných servroch a v denníkoch niečo stojí.
Nebolo by rozumnejšie dohodnúť sa s nimi na nejakej odmene a vyhneš sa možným nepríjemnostiam.
Si si istý, že v protokole na obhliadke si sa k ničomu nezaviazal a potencionálny kupujúci nenechal o sebe žiadne údaje a nepodpísal obhliadku?

Čisto sa len pre zaujímavosť pýtam, lebo je nezvratné a sám to potvrdzuješ, že dotyčný u Teba bol prvý raz práve s RK.
fefe30
03.05.11,05:05
Tvoj problém ani tak nie je o tom, že neexistuje zmluva a prišla faktúra, RK bude musieť dokazovať na základe niečoho, že faktúra je opodstatnená.
Problém je však v tom, že ľudské slovo nemá váhu.
Nezvratný fakt je ten, že RK doviedla človeka na obhliadku a Vy ste RK obišli. Ty si služby RK využil na propagáciu zadarmo a je Ti ľúto odmeniť ich. Aj inzercia na realitných servroch a v denníkoch niečo stojí.
Nebolo by rozumnejšie dohodnúť sa s nimi na nejakej odmene a vyhneš sa možným nepríjemnostiam.
Si si istý, že v protokole na obhliadke si sa k ničomu nezaviazal a potencionálny kupujúci nenechal o sebe žiadne údaje a nepodpísal obhliadku?

Čisto sa len pre zaujímavosť pýtam, lebo je nezvratné a sám to potvrdzuješ, že dotyčný u Teba bol prvý raz práve s RK.



Skutočnosť, že realitka príde na obhliadku bytu s potenciálnym kupujúcim a ten sa po obhliadke nehnuteľnosti, vráti sám a dohodne sa s predávajúcim už bez realitky, nedáva žiadny nárok realitke poslať faktúru predávajúcemu. Neni to etické, ale to je už dnešné riziko podnikania.

Šikovnejší sa vedia dohodnúť aj mimo realitky a menej šíkovní sa dohodnou s pomocou realitky.

Keď sa realitke nepodarilo s tebou podpísať sprostredkovateľskú zmluvu, tak si to mala ošetriť cez kupujúceho. Ale ani to sa jej nepodarilo. Lebo tie zmluvy sú výhodne iba ak tak pre realitky.

Dali ti podpísať, len bezvýznamný protokol, aby získali tvoje údaje a teraz ta takto obťažujú.
bubkoch
03.05.11,05:25
Skutočnosť, že realitka príde na obhliadku bytu s potenciálnym kupujúcim a ten sa po obhliadke nehnuteľnosti, vráti sám a dohodne sa s predávajúcim už bez realitky, nedáva žiadny nárok realitke poslať faktúru predávajúcemu. Neni to etické, ale to je už dnešné riziko podnikania.

Šikovnejší sa vedia dohodnúť aj mimo realitky a menej šíkovní sa dohodnou s pomocou realitky.

Keď sa realitke nepodarilo s tebou podpísať sprostredkovateľskú zmluvu, tak si to mala ošetriť cez kupujúceho. Ale ani to sa jej nepodarilo. Lebo tie zmluvy sú výhodne iba ak tak pre realitky.

Dali ti podpísať, len bezvýznamný protokol, aby získali tvoje údaje a teraz ta takto obťažujú.

nechcem sa zastavat realitiek ale ich cinnost nie je len najdenie kupca, ale aj cely servis okolo sprostredkovania celeho obchodu, zmluvy, prevod, kataster, hypoteka kupujuceho ...

pokial niekto chce usetrit a cele si to pripravit a vybavit sam, ok, ale ked to nechan a realitku, odmenu cca 1400€ nepovazujem za neprimeranu ...

predaval som byt v zime, zadal som cenu ktoru chcem a vsetko nechal na realitku, kolko zaplatil kupujuci ma nezaujima, ja som svoije dostal ... a nemusel som sa starat o nic, ani o vypracovanie zmluvy o buducej zmluve, ani o kupnu zmluvu, ani o navrhy na vklad, realitka robila prostrednika v komunikacii s bankou pri vybavovani hypo pre kupujuceho, dokonca ani o poplatok notarovi za overenie podpisov ...

a keby za mnou prisiel na druhy den zaujemca s ponukou ci neobideme realitku, tak by som s nim vyrazil dvere, usetril by len kupujuci a ja by som mal starosti navyse ...
danushka
03.05.11,09:58
nechcem sa zastavat realitiek ale ich cinnost nie je len najdenie kupca, ale aj cely servis okolo sprostredkovania celeho obchodu, zmluvy, prevod, kataster, hypoteka kupujuceho ...

pokial niekto chce usetrit a cele si to pripravit a vybavit sam, ok, ale ked to nechan a realitku, odmenu cca 1400€ nepovazujem za neprimeranu ...

predaval som byt v zime, zadal som cenu ktoru chcem a vsetko nechal na realitku, kolko zaplatil kupujuci ma nezaujima, ja som svoije dostal ... a nemusel som sa starat o nic, ani o vypracovanie zmluvy o buducej zmluve, ani o kupnu zmluvu, ani o navrhy na vklad, realitka robila prostrednika v komunikacii s bankou pri vybavovani hypo pre kupujuceho, dokonca ani o poplatok notarovi za overenie podpisov ...

a keby za mnou prisiel na druhy den zaujemca s ponukou ci neobideme realitku, tak by som s nim vyrazil dvere, usetril by len kupujuci a ja by som mal starosti navyse ...
Čiže čo z toho vyplýva?
Len povedať RK, že chcem za svoju nehnuteľnosť toľko, či toľko - to je moja minimálna cena, pod ktorú nepôjdem.

Neviem, prečo všetkých páli, že šikovný maklér dokáže trhnúť na predaji jedného bytu 1000,- až 2.000,-€, veď keď je šikovný a vie to robiť, tak nech.

Dá sa dohodnúť rôznymi spôsobmi s RK:
1. moja minimálna cena a navýšenie provízie do ktorej sa nestarám
2. moja minimálna cena + navýšenie vzájomne si podeliť
3. provízia z predajnej ceny

Skôr by som kládla veľký dôraz na overenie si RK s ktorou chcem spolupracovať. Pekne si o nich pozisťovať v obchodnom registri, spoločníkov, ich minulosť v OR, to či majú nejaké dlžoby voči napríklad SP, ako dlho sú na trhu, ako vyzerá ich webka a koľko majú ponúk atď.
Veď google je tak báječný a čitateľný na overenie si niektorých vecí až do špiku kosti.

Čo máte ľudia hneď koprivku, keď počujete slovné spojenie ,,realitná kancelária" ?
Neviete čítať zmluvy ktoré podpisujete so svojim sprostredkovateľom a neviete povedať tak toto tam chcem a toto tam nechcem?

Riziko, že nejaký obchod zlyhá je všade, aj pri kúpe auta môžem niečo zaplatiť a odrazu sa môže vyskytnúť problém a budem sa vláčiť po súdoch s predajcom.

Inak, ak sa mám dostať späť k téme, tak môj názor pre zadávateľa je toť veľmo jednoduchý.
Využil služby RK, využil ich bezplatne, nechal si doviesť až do domu záujemcu a potom presne tú realitku obišiel, lebo sa náhodne s presne tým istým človekom stretol niekde pri inej inzercii;).
A teraz pýta radu.
No ako Ti radiť, keď nevieme k čomu si sa zaviazal alebo nezaviazal.
zacik23
03.05.11,10:07
ak nie je s realitkou podpisana zmluva o vyhradnom predaji (t.j. zaviazes sa ze nebudes sucasne predavat nehnutelnost cez ine realitky resp. sam) tak by som sa skutocne nicoho neobaval

realitiek je na nasom trhu neskutocne vela a trh s nehnutelnostami uz nie je to co byval pred 3-4 rokmi

ak to je mozne tak by urcite nebolo na skodu zverejnit meno realitky, mozno by sa zopar poradakov vyhlo neprijemnej skusenosti

P.S. vystavenie neopravnenej faktury mozno povazovat za neopravnene obohatenie sa
Juraj1206
13.05.11,06:08
Dobry den,
mam problem s ktorym potrebujem poradit:predavam byt cez realitnu kancelariu.Podpisali sme dohodu o sprostredkovani.Makler nasiel kupcu,podpisal som s nim zmluvu o buducej zmluve a pri podpisani mi kupujuci vyplatil zalohu.Z tejto zalohy som zaplatil odmenu za sprostredkovanie maklerovi.problem nastal vtedy,ked sme zistili,ze kupujuci nedodrzal zmluvne podmienky(nebol schopny si vybavit uver v lehote 50dni,ktoru ma uvedenu na zmluve o buducej zmluve)Takze jeho zaloha prepadla,nebola mu vratena,ale vlastne k predaju nedoslo.Chcem s maklerom spolupracovat nadalej a hladat noveho kupujuceho,preto potrebujem poradit,ci ma makler narok na dalsiu odmenu,ak sa najde kupujuci,pripadne ma pravo ponechat si tuto odmenu,aj ked k predaju nedoslo?Nechcem v ziadnom pripade osidit maklera o jeho odmenu,lebo s jeho pracou som bol spokojny,snazil sa riesit tento problem s kupujucim neustale.Len chcem mat jasno v takomto specifickom probleme.dakujem za rady.
Juraj
bubkoch
13.05.11,06:46
Dobry den,
mam problem s ktorym potrebujem poradit:predavam byt cez realitnu kancelariu.Podpisali sme dohodu o sprostredkovani.Makler nasiel kupcu,podpisal som s nim zmluvu o buducej zmluve a pri podpisani mi kupujuci vyplatil zalohu.Z tejto zalohy som zaplatil odmenu za sprostredkovanie maklerovi.problem nastal vtedy,ked sme zistili,ze kupujuci nedodrzal zmluvne podmienky(nebol schopny si vybavit uver v lehote 50dni,ktoru ma uvedenu na zmluve o buducej zmluve)Takze jeho zaloha prepadla,nebola mu vratena,ale vlastne k predaju nedoslo.Chcem s maklerom spolupracovat nadalej a hladat noveho kupujuceho,preto potrebujem poradit,ci ma makler narok na dalsiu odmenu,ak sa najde kupujuci,pripadne ma pravo ponechat si tuto odmenu,aj ked k predaju nedoslo?Nechcem v ziadnom pripade osidit maklera o jeho odmenu,lebo s jeho pracou som bol spokojny,snazil sa riesit tento problem s kupujucim neustale.Len chcem mat jasno v takomto specifickom probleme.dakujem za rady.
Juraj

odmena maklera bola vo vyske zalohy ? ak ano, nemal si nahodou v zmluve o buducej zmluve v casti penale uvedene ze v pripade odstupenia od zmluvy kupujucim sa jeho prepadnuta zaloha deli medzi maklera a predavajuceho ? ak aj nie, ty si v podstate neškodoval (okrem strateneho casu a prilezitostí), lebo odmenu maklera zaplatil kupujuci :)
ak makler najde noveho kupcu, ma narok na novu odmenu ...
vratnik
13.05.11,07:47
Z pohladu maklera obzvlast dobry obchod. Pre kupujuceho vyborna skola, ze ziadne zalohy dopredu (ved aj naco, ked nedostal ziadnu realnu protihodnotu?) sa pri nehnutelnostiach nemaju davat. Niektore realitky to mavaju tak zmluvne zabezpecene, ze aj keby ste vy nasli kupca a zabezpecili predaj, tak makler pride za vami pytat odmenu z uskutocneneho predaja.
bubkoch
13.05.11,08:31
Z pohladu maklera obzvlast dobry obchod. Pre kupujuceho vyborna skola, ze ziadne zalohy dopredu (ved aj naco, ked nedostal ziadnu realnu protihodnotu?) sa pri nehnutelnostiach nemaju davat. Niektore realitky to mavaju tak zmluvne zabezpecene, ze aj keby ste vy nasli kupca a zabezpecili predaj, tak makler pride za vami pytat odmenu z uskutocneneho predaja.

kupujuci si nepomoze, bez zalohy s nim nikto neuzavrie zmluvu o buducej zmluve ... a to penale pri odstupeni je logicke, tyka sa totiz aj predavajuceho, keby si to rozmyslel ...
zk24
13.05.11,09:07
Dobry den,
mam problem s ktorym potrebujem poradit:predavam byt cez realitnu kancelariu.Podpisali sme dohodu o sprostredkovani.Makler nasiel kupcu,podpisal som s nim zmluvu o buducej zmluve a pri podpisani mi kupujuci vyplatil zalohu.Z tejto zalohy som zaplatil odmenu za sprostredkovanie maklerovi.problem nastal vtedy,ked sme zistili,ze kupujuci nedodrzal zmluvne podmienky(nebol schopny si vybavit uver v lehote 50dni,ktoru ma uvedenu na zmluve o buducej zmluve)Takze jeho zaloha prepadla,nebola mu vratena,ale vlastne k predaju nedoslo.Chcem s maklerom spolupracovat nadalej a hladat noveho kupujuceho,preto potrebujem poradit,ci ma makler narok na dalsiu odmenu,ak sa najde kupujuci,pripadne ma pravo ponechat si tuto odmenu,aj ked k predaju nedoslo?Nechcem v ziadnom pripade osidit maklera o jeho odmenu,lebo s jeho pracou som bol spokojny,snazil sa riesit tento problem s kupujucim neustale.Len chcem mat jasno v takomto specifickom probleme.dakujem za rady.
Juraj


Ahoj, my sme mali v zmluve dohodnute, ze v pripade ze obchod sa nakoniec neuskutocni, tak zaloha, ktora do doby podpisu kupnej zmluvy predstavuje sprostredkovatelsku proviziu, sa po zlyhani obchodu rozdeli v pomere 50:50 pre RK a predavajuceho...

Inac je to nefer. Obchod sa nedodrzal, RK ma proviziu, ty si skodoval, lebo si mohol odhodil potencialnych zaujemcov, mozno si platil o mesiac viac hypo a nemas nic?
vratnik
13.05.11,09:49
kupujuci si nepomoze, bez zalohy s nim nikto neuzavrie zmluvu o buducej zmluve ... a to penale pri odstupeni je logicke, tyka sa totiz aj predavajuceho, keby si to rozmyslel ...
V zivote by som pri kupe nehnutelnosti nedaval peniaze dopredu, vzdy sa stacilo dohodnut a podat si ruky. Inak si clovek zbytocne koleduje o problem. Predavajuci az do okamihu predaja nema ziadne priame naklady, realitka detto. Nie je chyba kupujuceho ked napriklad predrazenu nehnutelnost banka oceni na vyrazne nizsiu sumu a on z toho dovodu nedostane uver. Chudaka co vyhodil peniaze za neschvaleny uver este treba osklbat nejakou zmluvnou pokutou.
bubkoch
13.05.11,10:02
V zivote by som pri kupe nehnutelnosti nedaval peniaze dopredu, vzdy sa stacilo dohodnut a podat si ruky. Inak si clovek zbytocne koleduje o problem. Predavajuci az do okamihu predaja nema ziadne priame naklady, realitka detto. Nie je chyba kupujuceho ked napriklad predrazenu nehnutelnost banka oceni na vyrazne nizsiu sumu a on z toho dovodu nedostane uver. Chudaka co vyhodil peniaze za neschvaleny uver este treba osklbat nejakou zmluvnou pokutou.

predavajuci nema ziadne naklady do okamihu predaja ?
si sa s konom zrazil ? a co tak to ze musi platit mesiac-dva navyse inkaso a dalsie poplatky, mozno hypo ktoru chce predajom splatit, dalej mu unikaju dalsi zaujemcovia (mozno aj s lepsou cenou), ktorych musel odhodit
ja som mal presne rovnaky pripad ...
chalan vybavoval hypo o takmer 2 mesiace dlhsie ako bol termin na uzavretie zmluvy ... aj napriek tomu ze k predaju doslo, kvoli 2-mesacnemu meskaniu som trval na zmluvnej pokute ... a chalan mal dve moznosti: bud si uz vybavenu hypo moze strcit za klobuk alebo zaplati a má :)

a samozrejme ani by ma nenapadlo pristuput na moznost ze mu budem 3 mesiace drzat byt bez zaplatnej zalohy a on nakoniec zahlasi ze nema peniaze alebo hypo ...
bubkoch
13.05.11,10:07
Ahoj, my sme mali v zmluve dohodnute, ze v pripade ze obchod sa nakoniec neuskutocni, tak zaloha, ktora do doby podpisu kupnej zmluvy predstavuje sprostredkovatelsku proviziu, sa po zlyhani obchodu rozdeli v pomere 50:50 pre RK a predavajuceho...

Inac je to nefer. Obchod sa nedodrzal, RK ma proviziu, ty si skodoval, lebo si mohol odhodil potencialnych zaujemcov, mozno si platil o mesiac viac hypo a nemas nic?
tak tak som to mal aj ja ... RK sa zachovala velkoryso a netrvala na svojej polovici pokuty, ale ja ano a cena pre mna sa o polovicu pokuty navýsila :)
vratnik
13.05.11,10:38
predavajuci nema ziadne naklady do okamihu predaja ? si sa s konom zrazil ? a co tak to ze musi platit mesiac-dva navyse inkaso a dalsie poplatky, mozno hypo ktoru chce predajom splatit ...
Ta nehnutelnost bola az do okamihu vkladu vasa, nerozumiem preco by mal kupujuci znasat naklady na jej prevadzku ked ju nemohol riadne vyuzivat. V kazdom pripade to hodnotim ako vysoko neeticke. Viac sa k tomu vyjadrovat nebudem.
zk24
13.05.11,11:37
Ta nehnutelnost bola az do okamihu vkladu vasa, nerozumiem preco by mal kupujuci znasat naklady na jej prevadzku ked ju nemohol riadne vyuzivat. V kazdom pripade to hodnotim ako vysoko neeticke. Viac sa k tomu vyjadrovat nebudem.

A je eticke tahat predavajuceho za nos a nakoniec od dohody odstupit?

Priklad:

Ja som predala byt na druhy krat. Prvy krat, nasla som zaujemcov, podali sme si ruky, na zalohe som netrvala. Natahovali ma 3 mesiace, presuvali sme termin kupnej zmluvy = 3x presuvanie terminu v banke za poplatok. Len pre info Tatrabanka ma za tento termin na vyplatenie hypoteky 100 € poplatok. O 3 mesiace som dlhsie platila hypoteku. Hovorila som si OK, este vydrzim. Nakoniec mi povedali, ze byt nemozu kupit, lebo oni este nepredali ich byt (chceli nizsiu hypo a z predaja bytu doplatit).

Takze ma tri mesiace tahali za nos mna to stalo nemale desattisice skk navyse, zbytocne som zahodila viacero zaujemcov. Nakoniec som byt predala niekomu inemu, so zalohou a bez problemov.

Bez zalohy by som do toho uz nesla. Nikdy.
bubkoch
13.05.11,13:37
Ta nehnutelnost bola az do okamihu vkladu vasa, nerozumiem preco by mal kupujuci znasat naklady na jej prevadzku ked ju nemohol riadne vyuzivat. V kazdom pripade to hodnotim ako vysoko neeticke. Viac sa k tomu vyjadrovat nebudem.

jednoducho preto ze on porusil podmienky zmluvy !
keby podmienky zmluvy neporusil, mne by tie dodatocne naklady nevznikli ...
tym ze porusil podmienky zmluvy, obmedzil moje moznosti nakladat s bytom, nemohol som ho pocas tej doby dalej ponukat a predat ...
je logicke, normalne ze penale sa do zmluv dava pre pripady, ked niektora zo stran porusi podmienky zmluvy a je eticke sa pokuty po poruseni zmluvy domahat !
viac k tomu ani ja nemam co dodat
bubkoch
13.05.11,13:54
Z pohladu maklera obzvlast dobry obchod. Pre kupujuceho vyborna skola, ze ziadne zalohy dopredu (ved aj naco, ked nedostal ziadnu realnu protihodnotu?) sa pri nehnutelnostiach nemaju davat. Niektore realitky to mavaju tak zmluvne zabezpecene, ze aj keby ste vy nasli kupca a zabezpecili predaj, tak makler pride za vami pytat odmenu z uskutocneneho predaja.

predsa este : akoze nedostal za zalohu ziadnu protihodnotu ?
dostal predsa rezervaciu bytu a istotu, ze majitel byt uz nebude dalej ponukat a nepreda ho inemu ...
isiel by si do vybavovania hypoteky bez toho aby si mal istotu ze majitel ti ten byt za tú dobu podrží a nepreda ho zatial ?
ja neviem kde zijes ale dnes ti nikto nikde v ziadnej oblasti neda nic zadarmo, ani rezervaciu tovaru, bez zalohy ee
zk24
13.05.11,18:24
aj v baumaxe musim zlozit 20 percent zalohy ked si chcem rezervovat obycajnu dlazbu. A oni to urcite nemaju problem predat niekomu dalsiemu, a uz vobec na tom neskoduju.... ;)
vratnik
13.05.11,19:15
Tu ide o to, ze cele riziko zohnania / nezohnania uveru je len na pleciach kupujuceho. 1 mesiac na ziskanie uveru je extremne kratka doba. Viem kolko trvalo mzdarke postou len zaslatie potvrdenia o prijme - skoro dva tyzdne, lebo v tom case robila na mzdach. U nas jedna mlada spekulantka predavala chatu s pozemkom, pred 5 rokmi ju kupila a teraz ju predava presne za 3 nasobok vtedajsej kupnej ceny. Pre nu stale malo. Za cely cas do chaty neinvestovala ani korunu. Po 2 rokoch predavania sa nasiel zaujemca, nelahko zacal vybavovat uver, zaplatil odhadcu banky, ktory chatu ohodnotil na 50 x mensiu cenu ako je ponukana. Predavajuci nemal ziadne naklady, vsetky naklady znasal kupujuci, neziskal uver a vy by ste od kupujuceho spokojne zobrali nemalu zalohu. Baumax sem neplette, to su oproti zalohe na byt obycajne drobne a to len v pripade, ze Baumax potrebuje dlazbu objednat, lebo ju prave nema na sklade a nie je problem si to rozmysliet a kupit v Baumaxe inu dlazbu, to by s pristupom zhabania 100 eurovej zalohy prisli o zakaznikov a dobre meno. Som zvedavy, ci to tomu chlapcovi v realitke pri zaplateni zalohy aj povedali, ze do mesiaca ak nevybavite uvej, zaloha je nasa. Taketo veci nezvyknu hovorit, byvaju schovane na konci dlhej zmluvy.
twe
01.06.11,10:18
dobrý deň,
chcel som predať byt, realitná kancelária prišla na obhliadku aj s klientom, podpísali sme "protokol o vykonaní obhliadky nehnuteľnosti". na tomto protokole je aj poznámka, že realitka je oprávnené sprostredkovať predaj nehnuteľnosti. po obhliadke so mnou chcela realitka podpísať nevýhradnú sprostredkovateľskú zmluvu, s ktorou som ale ja NESÚHLASIL, z dôvodu, že tam bola uvedená vyššia cena za províziu predaja, ako sme sa dohodli, ďalej tam bolo viacero bodov, s ktorými som nesúhlasil a predtým sme sa o nich nedohodli. Jednoducho nedošlo k žiadnemu podpisu zmluvy. Ja som neskôr túto nehnuteľnosť sám predal na základe môjho inzerátu uvedenom v novinách. Zhodou náhody to bol ten istý kupec, ktorý bol na obhliadke a sám sa mi ozval. Zaujala ho moja nižšia cena. Realitná kancelária sa to dozvedela a teraz mi poslala faktúru za sprostredkovanie predaja na sumu 1.400 €.
Chcem sa preto opýtať, či majú právo mi poslať takúto faktúru a či ju musím zaplatiť. Vyhrážajú sa mi totiž súdom. K faktúre bol sprievodný list, v ktorom bolo uvedené, že sme sa ústne dohodli na odmene na sume 1.400 € vrátane DPH - čo je samozrejme výmysel.

Z toho, ako ste to opisali, vyplyva, ze ste s realitnou kancelariou neuzavreli ziadnu zmluvu o sprostredkovani, z ktorej by im vznikol narok na proviziu.
Ibaze by ste vedeli pri podpisovani protokolu, ze im chcete zverit predaj Vasej nehnutelnosti + ze prispenim realitky sa nasiel kupec, ktory ju od Vas neskor kupil. To by ale musela dokazovat realitna kancelaria.
negotiant
09.07.11,17:28
dobrý deň,
chcel som predať byt, realitná kancelária prišla na obhliadku aj s klientom, podpísali sme "protokol o vykonaní obhliadky nehnuteľnosti". na tomto protokole je aj poznámka, že realitka je oprávnené sprostredkovať predaj nehnuteľnosti. po obhliadke so mnou chcela realitka podpísať nevýhradnú sprostredkovateľskú zmluvu, s ktorou som ale ja NESÚHLASIL, z dôvodu, že tam bola uvedená vyššia cena za províziu predaja, ako sme sa dohodli, ďalej tam bolo viacero bodov, s ktorými som nesúhlasil a predtým sme sa o nich nedohodli. Jednoducho nedošlo k žiadnemu podpisu zmluvy. Ja som neskôr túto nehnuteľnosť sám predal na základe môjho inzerátu uvedenom v novinách. Zhodou náhody to bol ten istý kupec, ktorý bol na obhliadke a sám sa mi ozval. Zaujala ho moja nižšia cena. Realitná kancelária sa to dozvedela a teraz mi poslala faktúru za sprostredkovanie predaja na sumu 1.400 €.
Chcem sa preto opýtať, či majú právo mi poslať takúto faktúru a či ju musím zaplatiť. Vyhrážajú sa mi totiž súdom. K faktúre bol sprievodný list, v ktorom bolo uvedené, že sme sa ústne dohodli na odmene na sume 1.400 € vrátane DPH - čo je samozrejme výmysel.
K aktu sprostredkovania moze dojst aj na zaklade ustnej dohody, ibaze sa o mnoho tazsie preukazuje, ze to RK realne svojim pricinenim zabezpecila.

Myslim, ze existuje judikativa najvyssieho sudu, ak si dobre pamatam, ktora vravi, ze sprostredkovatelovi vznika narok na odmenu ak zabezpecil prilezitost uzatvorit obchod pre jeho klienta s tretou osobou. Ak k obchodu realne aj doslo a RK zvladne bremeno dokazovania, tak ma RK dost velke sance na uspech.

Podobny pripad sme zazili. Klient podpisany nebol, na zaklade rozhodnutia sudu, klient bol povinny uhradit proviziu za sprostredkovanie, co aj uhradil.

Ak nie je zaujem s RK spolupracovat (napr. kvoli vyske provizii, alebo za nezdvorile spravania maklera) je najlepsie zbytocne nevyuzivat sluzbyt danej RK ani na vykonavanie obhliadok. RK s tym ma prirodzene naklady a dodatocne obidenie RK nie je vhodnym ani korektnym riesenim. :(
negotiant
09.07.11,17:31
A je eticke tahat predavajuceho za nos a nakoniec od dohody odstupit?

Priklad:

Ja som predala byt na druhy krat. Prvy krat, nasla som zaujemcov, podali sme si ruky, na zalohe som netrvala. Natahovali ma 3 mesiace, presuvali sme termin kupnej zmluvy = 3x presuvanie terminu v banke za poplatok. Len pre info Tatrabanka ma za tento termin na vyplatenie hypoteky 100 € poplatok. O 3 mesiace som dlhsie platila hypoteku. Hovorila som si OK, este vydrzim. Nakoniec mi povedali, ze byt nemozu kupit, lebo oni este nepredali ich byt (chceli nizsiu hypo a z predaja bytu doplatit).

Takze ma tri mesiace tahali za nos mna to stalo nemale desattisice skk navyse, zbytocne som zahodila viacero zaujemcov. Nakoniec som byt predala niekomu inemu, so zalohou a bez problemov.

Bez zalohy by som do toho uz nesla. Nikdy.
hej..

o tomto uz bolo vela napisane, preco na SR sa vyberaju zalohy. Bohuzial velmi casto kupujuci bez zalohy kupu nevykona s usmevom na tvari po par mesiacoch odstupi.. Vlastnik je min. poskodeny, lebo caka na pripad, ktory sa casto nedoriesi.
dena23
07.02.12,10:56
dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu - ak mozem.....ako vidim pracujete v RK
nasla som nehnutelnost - domcek, kt sa nam velmi paci. zavolali sme maklerku a isli sme na obhlidku nehnutelnosti. po obhliadke manzel podlpisal protokol o ohbliadke. pani majitelka nam dala vizitku, potom sme odisli,a dohodli sme sa , ze sa ozveme ak sme zistili, ci dostaneme uver alebo nie. ubehlo tyzden a zistili sme, ze splname vsetky podmienky na ziskanie uveru. potom nam zavola aj pani majitelka, chcela vediet ci nam cena vyhovuje, cena sa nam zdala trosicku vysoka takze dohodli sme sa na novej cene. ale ona mala podmienku, ze cena plati iba v tom pripade ak maklerku vynechame, nechce im platit proviziu. tvrdi, ze nemaju uzavretu pisomnu zmluvu, len ustnu. mne sa tento postup aztak nepaci, mam strach, ze od nas potom budu chciet proviziu - usly zisk. od koho ma narok makler na proviziu? nemal by to platit predavajuci z kupnej ceny???? vdaka za odpoved
danushka
07.02.12,11:08
dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu - ak mozem.....ako vidim pracujete v RK
nasla som nehnutelnost - domcek, kt sa nam velmi paci. zavolali sme maklerku a isli sme na obhlidku nehnutelnosti. po obhliadke manzel podlpisal protokol o ohbliadke. pani majitelka nam dala vizitku, potom sme odisli,a dohodli sme sa , ze sa ozveme ak sme zistili, ci dostaneme uver alebo nie. ubehlo tyzden a zistili sme, ze splname vsetky podmienky na ziskanie uveru. potom nam zavola aj pani majitelka, chcela vediet ci nam cena vyhovuje, cena sa nam zdala trosicku vysoka takze dohodli sme sa na novej cene. ale ona mala podmienku, ze cena plati iba v tom pripade ak maklerku vynechame, nechce im platit proviziu. tvrdi, ze nemaju uzavretu pisomnu zmluvu, len ustnu. mne sa tento postup aztak nepaci, mam strach, ze od nas potom budu chciet proviziu - usly zisk. od koho ma narok makler na proviziu? nemal by to platit predavajuci z kupnej ceny???? vdaka za odpoved

Tak ide o to, na čom sa predávajúca dohodla s RK. Je to znak jej neserióznosti, pretože ako klienta Vás predstavila maklérka RK. Samozrejme, že Vás to ako kupujúceho trápiť nemusí. Predpokladám, že ste sa ničím pri obhliadke nezaviazali a ani ste nič nepodpisovali.
Ovšem, treba si uvedomiť fakt, že RK za províziu od predávajúceho pripraví celý právny servis od A - Z, tak by to aspoň malo byť. Kto Vám ten právny servis zabezpečí, keď budete jednať bez sprostredkovateľa? Zmluvy pre kataster tiež nie sú zadarmo a mal by ich vypracovať niekto, čo sa tejto práci rozumie.

Takou nejakou slušnou povinnosťou bolo informovať makléra o skutočnosti, že o nehnuteľnosť máte záujem a nejednať s predávajúcim poza jeho chrbát. Predsa aj RK platí realitné portály, inzerciu v denníkoch a o nehnuteľnosti ste sa dozvedeli práve vďaka úsiliu RK, ktorá inzerciu musí zaplatiť zo svojich prostriedkov. Treba sa pozerať aj na náklady RK, nielen na ich zisky.
dena23
07.02.12,11:26
podpisali sme Protokol o prehliadke, - nie som odbornicka na tu temu, ale mozno RK to staci aby sa z toho vznikol sudny proces. ja nechcem nikoho vynechat, predpokladala som, ze RK vypracuje vsetky potrebne doklady a budeme mat svaty pokoj. predavajuca tvrdi, ze nema ziadnu zmluvu, lebo je to jej "znama". tak nechapem, preco jej nezplati proviziu, ak sa poznaju???? nechapem. a ak je to jej znama, tak je tam riziko, ze mozno sa tak dohodli, aby sme akceptovali nizsiu cenu a potom maklerka nam "dodatocne" posle FA na proviziu.
nechapem ked niekto ponuka svoj domcek cez RK, preco nema uzavretu sprostred. zmluvu?? je to mozne?
nechcem zbytocne problemy ani stresy ale keby som zavolala maklerke tak by mozno majitelka nam nepredala dom. a my strasne chceme ten domcek.
staci protokol aby som bola sankciovana za cudny pristup majitelky????
mozu pokutovat kupujuceho? preco nie predavajuceho? ved ona objednala sluzby RK a nie ja.
bubkoch
07.02.12,12:14
podpisali sme Protokol o prehliadke, - nie som odbornicka na tu temu, ale mozno RK to staci aby sa z toho vznikol sudny proces. ja nechcem nikoho vynechat, predpokladala som, ze RK vypracuje vsetky potrebne doklady a budeme mat svaty pokoj. predavajuca tvrdi, ze nema ziadnu zmluvu, lebo je to jej "znama". tak nechapem, preco jej nezplati proviziu, ak sa poznaju???? nechapem. a ak je to jej znama, tak je tam riziko, ze mozno sa tak dohodli, aby sme akceptovali nizsiu cenu a potom maklerka nam "dodatocne" posle FA na proviziu.
nechapem ked niekto ponuka svoj domcek cez RK, preco nema uzavretu sprostred. zmluvu?? je to mozne?
nechcem zbytocne problemy ani stresy ale keby som zavolala maklerke tak by mozno majitelka nam nepredala dom. a my strasne chceme ten domcek.
staci protokol aby som bola sankciovana za cudny pristup majitelky????
mozu pokutovat kupujuceho? preco nie predavajuceho? ved ona objednala sluzby RK a nie ja.

tak ti poviem ... mam skusenost aj ako kupujuci aj ako predavajuci ...

ako kupujuci som bol RK oboznameny s cenou ktoru mam zaplatit za byt a nestaral som sa kolko z toho ostava RK a kolko dostane predavajuci ... staral som sa len o to ci je cely servis od zmluvy o buducej zmluve cez KP zmluvu, overenie podpisov, jednanie s bankou a kupujucim az po zmluvy na kataster zabezpeceny a ze sa ja o nic nemusim starat ani nic navyse platit ...

ako predavajuceho ma oslovilo 20 RK v priebehu 3 hodin, ci mozu ponukat moj byt ... samozrejme bez akychkolvek zavazkov z mojej strany, jednoducho ktora RK pride prva, tej klient vyhrava ... povedal som RK sumu ktoru za byt chcem a nestaral som sa kolko pyta RK ani kolko zaplati kupujuci ... staral som sa len o to ci je cely servis od zmluvy o buducej zmluve cez KP zmluvu, overenie podpisov, jednanie s bankou a kupujucim az po zmluvy na kataster zabezpeceny a ze sa ja o nic nemusim starat ani nic navyse platit ...
zmluvu o sprostredkovani som s RK podpisal az vtedy, ked nasla kupujuceho a ten kupujuci so mnou podpisal zmluvu o buducej zmluve, kde bola mnou pozadovana cena navysena o proviziu RK
werth2d
07.02.12,19:00
Pokiaľ ste podpísali obhliadkový formulár s RK, tak už ju obísť nemôžete. A majiteľka si tiež koleduje o problémy, pokiaľ má s RK podpísanú sprostredkovateľskú zmluvu. Vo väčšine z nich sa píše o tom, že sa nemôže dohodnúť s klientom, ktorého jej predstavila RK, poza jej chrbát.
Pozn. RK si vedia veľmi dobre odsledovať, kto kúpil nehnuteľnosť, ktorú mali v ponuke a či ich niekto neobišiel.
dena23
07.02.12,19:36
ja by som ju ani nechcela obist, ved pre mna je to tiez lepsie, ak maklerka vybavi vsetky papierovacky okolo nehnutelnosti. len neviem co mam robit, mozno , ze sa tak dohodli? majitelka povedala,ze je to jej znama. a podla Teba koho by tahala na sud? predavajuceho alebo kupujceho?provizia by mala dostat logicky od predavajuceho - aspon podla mna -predajna cena nehnutelnosti by mala uz obsahovat proviziu a vsetky vedlajsie naklady maklerky.
mona091
07.02.12,20:03
- buduca zmluva, ak je dokladne spracovana, riesi korektne aj situacie, ktore v case uzatvorenia nemozu ucastnici ovplyvnit, napriklad ci dostanu, alebo nedostanu uver, seriozne by bolo tuto skutocnost nepokutovat, pretoze kupujuci dopredu nemoze vediet, ako prejde ostrym uverovym schvalovanim, najlepsie je, ak nedelitelnou prilohou buducej zmluvy je aj ostra kupna zmluva, s podmienkami, ktore sa dopisu v case plnenia, po ich splneni

- vacsina RK davaju podpisovat buduce zmluvy uplne standartne, bez individualneho spracovania = na H....O

- nechapem, preco si ludia nedavaju spracovat pravny servis priamo notarom formou notarskej zapisnice a notarskou uschovou,
zo zakona notar ruci za zmluvy, pricom notarska zapisnica je verejna listina velmi vysokej Vahy !!!!!

- cenovo priamo od notara by prevod nehnutelnosti, napriklad vo vyske cca 70.000,- € aj s notarskou uschovou, aj s kolkom na vklad do katastra vysiel okolo 850,- € (RK pyta cca 2000,-€ za zmluvy bez autorizacie)

- RK by som dala odmenu za sprostredkovanie obchodu, nie vsak za pravny servis
Lily133
07.02.12,20:48
Presne tak, súhlasím s Danushkou, ze ak predavajuci nechcel byt predavat cez realitku, nemal ich vpustit dnu. Ak ich pustil, suhlasil s tym, aby ho predavali. Ak sa im byt pacil, realitka mala zasluhu na predaji, to je nezvratne. To uz potom bolo velmi jednoduche vyhladat predavajuceho (ked viem, kde ho mam hladat). Realitky su dobre aj zle, avsak v jednom im dam za pravdu, ze je to ich praca, musia sa velakrat obehat, kym nieco predaju... kazdy vidi len to, kolko zarobia na predaji bytu, ale taky predaj sa predsa nedeje kazdy den a realitak funguje kazdy den - benzin, cas, telefonaty,.... dalej servery, atd. atd., navyse väcsina (kvalitnych a serioznych) realitiek uz ponuka aj sluzby a poplatky spojene s prevodom. Takze predavajuci nema ziadne vedlajsie vydavky a dostane ciste peniaze. Ale ak sa dohodne s kupujucim na nizsej sume, zaplati aj poplatky (resp. si ich podelia) a este mu pride aj taka fakturka...no super. Ja by som predaj bytu tiez riesila cez kvalitnu realitku, kvôli bezpecnosti. Odvsadial teraz pocut, ze kde-kto prisiel o byt, alebo o peniaze. Kvalitna realitka je istota, ze sa nic take nemôze stat. Ale aj realitka musi byt aspon taka, ktora ma nejaku serioznu kancelariu, nie nejaky podomovy suflikant...
fefe30
08.02.12,06:27
ja by som ju ani nechcela obist, ved pre mna je to tiez lepsie, ak maklerka vybavi vsetky papierovacky okolo nehnutelnosti. len neviem co mam robit, mozno , ze sa tak dohodli? majitelka povedala,ze je to jej znama. a podla Teba koho by tahala na sud? predavajuceho alebo kupujceho?provizia by mala dostat logicky od predavajuceho - aspon podla mna -predajna cena nehnutelnosti by mala uz obsahovat proviziu a vsetky vedlajsie naklady maklerky.


Províziu RK platí kupujúci. Je to tak, že kúpna cena nehnuteľnosti je navýšená aj o províziu pre RK. Tak, že najprv sa, zloží záloha pre RK (cca 1500€) a spolu s ňou sa podpíše zmluva o budúcej zmluve - rezervácia nehnuteľnosti a to je aj odmena pre RK. Potom keď si kupujúci vybaví hypotéku, podpíše sa kúpna zmluva s tým, že kúpna cena bude zahrňať už zaplatenú províziu pre RK. A predávajúci dostane bloček o zaplatení provízie pre RK. Predávajúci dostane akože peniaze pri podpise zmluvy a hneď ich dá RK. (Pritom realitka peniaze dávno má, a keby sa obchod zmaril realitke peniaze zostanú) Takto to robia RK.

Keď si vieš obchod zrealizovať sama(zohnať zmluvy, zaniesť ich na kataster, dohodnúť s predávajúcim), tak realitku vôbec nepotrebuješ. Zmluvy sú aj tak na 99% rovnaké. Realitky ich tiež len kopírujú a často aj s chybami.
Ale keď chceš mať dobrý pociť, kludne choď cez realitku. Je na tebe či chceš ušetriť 1500 - 2000 €, čo býva vačšinou odmena pre RK. To, že bol niekto s realitkou na obhliadke, neznamená, že nehnuteľnosť musíš kúpiť cez RK. A zvlášť, keď každý klame systém, a snaží sa ušetriť kde sa dá, na čele s našimi politikmi. Zato ta k súdu nemôže dať nikto, resp. môže ale nič by s toho nemal, lebo súd by ho vysmial. Jedine ked je podpísaná exkluzívna zmluva s RK. Takže je to na tebe.
PS: keď jednáš priamo s predávajúcim, máš veľký priestor na vyjednanie ešte lepšej ceny ako keby to robíš cez tretiu osobu.
werth2d
08.02.12,06:57
ja by som ju ani nechcela obist, ved pre mna je to tiez lepsie, ak maklerka vybavi vsetky papierovacky okolo nehnutelnosti. len neviem co mam robit, mozno , ze sa tak dohodli? majitelka povedala,ze je to jej znama. a podla Teba koho by tahala na sud? predavajuceho alebo kupujceho?provizia by mala dostat logicky od predavajuceho - aspon podla mna -predajna cena nehnutelnosti by mala uz obsahovat proviziu a vsetky vedlajsie naklady maklerky.

RK by ťahala na súd teba, pretože si podpísala obhliadkový formulár. To je niečo ako zmluva medzi tebou a RK, že ju neobídeš a nekúpiš nehnuteľnosť poza jej chrbát.
Provízia je (väčšinou) zahrnutá do kúpnej ceny a ako bolo písané vyššie, je to zväčša výška rezervačnej zálohy. Ale pozor, pokuta za porušenie zmluvných podmienok (čo obhliadkový formulár je) býva ďaleko vyššia ako provízia.
A ako už bolo písané, RK treba dôkladne vyberať. Dobrá RK sa pozná podľa počtu serverov na ktorých ponúka, čo je v cene - vklady, overenie podpisov, lepšie RK aj vybavenie úveru, a predstavte si .... aj právny servis.
bubkoch
08.02.12,07:03
RK by ťahala na súd teba, pretože si podpísala obhliadkový formulár. To je niečo ako zmluva medzi tebou a RK, že ju neobídeš a nekúpiš nehnuteľnosť poza jej chrbát.
Provízia je (väčšinou) zahrnutá do kúpnej ceny a ako bolo písané vyššie, je to zväčša výška rezervačnej zálohy. Ale pozor, pokuta za porušenie zmluvných podmienok (čo obhliadkový formulár je) býva ďaleko vyššia ako provízia.
A ako už bolo písané, RK treba dôkladne vyberať. Dobrá RK sa pozná podľa počtu serverov na ktorých ponúka, čo je v cene - vklady, overenie podpisov, lepšie RK aj vybavenie úveru, a predstavte si .... aj právny servis.

nezmysel ... obhliadkovy formular znamena len to ze bola na obhliadke, nic viac ... problem a natahovanie s RK o proviziu bude mat len predavajuci ... aj to len vtedy keby s nou podpisal nejaku zmluvu o sprostredkovani a pod.
dena23
08.02.12,10:47
dakujem Vam za odpovede a rady!
wert2d Ty pracujes v RK?
werth2d
08.02.12,19:20
Nie je to nezmysel. Na obhliadkovom formulári by to malo byť uvedené, solidne RK to tam majú pekne čitateľne napísané a dokonca maklér je povinný PRED podpisom na to upozorniť.

To dena23, áno pracujem ako maklér, síce popri hlavnom zamestnaní, ale predsa. A neobhajujem RK, a hlavne nie tie malé a rýchlokvasené, ktoré robia zlé meno medzi ľudmi aj tým normálnym realitkám.
dena23
09.02.12,11:23
vies ja by som nepovedala nic keby to nebola taka obrovska suma. mne sa da 2800 extremne vela....... a pritom nie je to ziadna novostavba, nic extra, starsi RD.
a mas pravdu RK by mala upozornit kupujuceho na fakt, ze sa ZAVAZUJE , ze nebude konat spoza chrbat maklera, ale nie tvrdit , ze je to "iba doklad o tom, ze ste tu boli".
a suhlasim s tym, ze treba platit proviziu ale nechapem ako mozes ponuknut nehnutelnost niekomu, ked nemas uzavretu sprostredkovatelsku zmluvu, a preco chce peniaze od kupujuceho, ked predavajuci zinkasuje peniaze?
werth2d
09.02.12,16:58
No, 2800 je teda celkom slušná čiastka. Ale ide o to, že províziu platí predávajúci. Ty, ak by si obišla RK, máš platiť zmluvnú pokutu na ktorú si mala byť upozornená! Samozrejme RK má mať sprostredkovateľskú zmluvu na služby súvisiace s predajom nehnuteľnosti. Pokiaľ ju nemajú, tak je problém na ich strane. To ich ale nezaväzuje, že ťa nebudú naháňať po súdoch. Solídna RK zváži všetky okolnosti a ak bolo pochybenie na ich strane tak do rizika prehratia sporu nepôjde. Ale všetko je to len ak...ak...
Všetko, čo tu popisuješ, vyzerá na neserióznosť ako RK, tak predávajúcej. Zdá sa, že to bude dosť rizikový obchod. A keďže obchod je vždy aj o určitej miere dôvery, tak asi by som od tohto upustil, respektíve pozrel ešte ďalšie nehnuteľnosti. A hlavne u inej RK (alebo v občianskej inzercii, ale tej je ako šafranu)
danushka
09.02.12,17:58
No, 2800 je teda celkom slušná čiastka. Ale ide o to, že províziu platí predávajúci. Ty, ak by si obišla RK, máš platiť zmluvnú pokutu na ktorú si mala byť upozornená! Samozrejme RK má mať sprostredkovateľskú zmluvu na služby súvisiace s predajom nehnuteľnosti. Pokiaľ ju nemajú, tak je problém na ich strane. To ich ale nezaväzuje, že ťa nebudú naháňať po súdoch. Solídna RK zváži všetky okolnosti a ak bolo pochybenie na ich strane tak do rizika prehratia sporu nepôjde. Ale všetko je to len ak...ak...
Všetko, čo tu popisuješ, vyzerá na neserióznosť ako RK, tak predávajúcej. Zdá sa, že to bude dosť rizikový obchod. A keďže obchod je vždy aj o určitej miere dôvery, tak asi by som od tohto upustil, respektíve pozrel ešte ďalšie nehnuteľnosti. A hlavne u inej RK (alebo v občianskej inzercii, ale tej je ako šafranu)

Predávajúci môže svoju nehnuteľnosť bez zmluvy ponúknuť aj stovke RK a je len nešikovnosť RK, že pred prehliadkou nehnuteľnosti neuzavrela minimálne nevýhradnú sprostredkovateľskú zmluvu s predávajúcim. Bez akejkoľvek zmluvy môže RK zabudnúť na súdny spor, dopredu ho má prehratý.
Popravde 2800€ provízia za sprostredkovanie predaja bytu je neúmerná a nedivím sa, že potom klienti a predávajúci obchádzajú RK. Myslím, že 1000€ stačí RK aj na vykonanie právneho servisu, aj na zarobenec.
Hovorím o provízii pri sprostredkovaní predaja bytu. Samozrejme, že veľké budovy, podnikateľské centrá, veľké lukratívne pozemky sa dajú predávať aj s väčšou províziou, ale tak to potom vyzerá, keď sú makléri RK a majitelia RK nenažratí, tak nech laby lížu a pozerajú na to, ako ich ľudia obchádzajú.

A hovorím to z praxe v RK, nie ako niekto, čo do tejto roboty nevidí.
Halli
09.02.12,18:13
Danuška tomu sa hovorí zrelá úvaha a na úrovni.
werth2d
09.02.12,19:04
To "slušná čiastka" som myslel ironicky. Samozrejme, že je prehnaná
monniq
24.04.14,06:36
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.14,08:23
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..

Záznam o obhliadke je dôkaz, že RK Vás ako záujemcu o kúpu skontaktovala s predávajúcim a vytvorila predpoklady, aby medzi vami mohla byť uzavretá kúpna zmluva, čiže de facto sprostredkovala prevod nehnuteľnosti. Ak ju obídete, tak si uplatní svoje právo a v prípade súdneho sporu bude zrejme úspešná.
Čo sa týka podpisovania záznamov o obhliadke viacerým RK, mali by ste odmietnuť opakovanú obliadku a informovať RK, že predmetnú nehnuteľnosť ste už obhliadli prostredníctvom inej RK.
alaya1
24.04.14,08:30
A najlepsie na tom je, ze mnohe, v mojom pripade vsetky RK sa ani slovkom nezmienili, ze okrem potvrdenia toho, ze som obhladku absolvovala, sa podpisom zavazujem, ze ak kupim tu nehnutelnost, tak len cez ich RK. A samozrejme tato cast bola malickymi pismenkami na konci elaboratu. esteze citame vsetko- nic sme nepodpisovali.
arizona
24.04.14,11:53
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..

Taketo veci ohladom ceny a pod. treba zistovat vopred.
Ved aj RK ma urcite vydavky a ked uz vas raz dovedie do nejakej nehnutelnosti,tak chce,aby ste ju kupili cez nich.
Realitky sa tymto formularom brania voci necestnym klientom, ktorym sprostredkuju obhliadku a ten by sa rozhodol nakoniec konat poza ich chrbat...
monniq
24.04.14,14:38
to chápme, ale nechápem prečo to RK nešiei s predávajúcim a nesankciuje potom jeho... v podstate to je ich dohoda a ich klientom je predovšetkým predávajúci....a navyše ak kupujúci nájde RK s ponukou toho istého bytu s nižšou cenou tak je prirodzené, že vyhľadáva pre seba výhodnejšiu sumu...a taký prípad by mali tiež riešiť s predávajúcim a nie obmedzovať kupujúceho...keďže tam majitelia nebývajú a chodia tam len na obhliadky tak aj tak by sme sa nemali ako skontaktovat poza chrbát..
Ing. Ľubomír Janoška
24.04.14,15:15
to chápme, ale nechápem prečo to RK nešiei s predávajúcim a nesankciuje potom jeho... v podstate to je ich dohoda a ich klientom je predovšetkým predávajúci....a navyše ak kupujúci nájde RK s ponukou toho istého bytu s nižšou cenou tak je prirodzené, že vyhľadáva pre seba výhodnejšiu sumu...a taký prípad by mali tiež riešiť s predávajúcim a nie obmedzovať kupujúceho...keďže tam majitelia nebývajú a chodia tam len na obhliadky tak aj tak by sme sa nemali ako skontaktovat poza chrbát..

RK to takto riešia, keď sa im nepodarí podpísať zmluvu o sprostredkovaní s predávajúcim.
arizona
24.04.14,18:05
to chápme, ale nechápem prečo to RK nešiei s predávajúcim a nesankciuje potom jeho... v podstate to je ich dohoda a ich klientom je predovšetkým predávajúci....a navyše ak kupujúci nájde RK s ponukou toho istého bytu s nižšou cenou tak je prirodzené, že vyhľadáva pre seba výhodnejšiu sumu...a taký prípad by mali tiež riešiť s predávajúcim a nie obmedzovať kupujúceho...keďže tam majitelia nebývajú a chodia tam len na obhliadky tak aj tak by sme sa nemali ako skontaktovat poza chrbát..
Co ty vies aku oni maju dohodu? Mozno predavajuci tiez maju v zmluve, ze nemozu predat tomu, koho im RK privedie na obhliadku /bez RK /

A kto ta obmedzuje??? Ved ty si predsa oslovila realitku, reagovala si na ich ponuku,nie? Oni ti venovali cas a vdaka ich ponuke a reklame ti dany dom predstavili. Keby si ich neoslovila a nepoziadala ich o sluzbu, tak ta neobtazuju...
Necuduj sa, ved ziadna RK nebude poskytovat sluzby zadarmo.
alaya1
24.04.14,19:08
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..

Taketo veci ohladom ceny a pod. treba zistovat vopred.
Ved aj RK ma urcite vydavky a ked uz vas raz dovedie do nejakej nehnutelnosti,tak chce,aby ste ju kupili cez nich.
Realitky sa tymto formularom brania voci necestnym klientom, ktorym sprostredkuju obhliadku a ten by sa rozhodol nakoniec konat poza ich chrbat...



My sme sa vopred pytali vsetkych RK, ci nas obhliadka cez ich RK k niecomu zavazuje. Kazda RK povedala, ze nie. A ked skoncila obhliadka, strcili nam lajster pod nos, ze je to papier, ze sme boli na obhliadke a tu podpiste. Keby manzel neziadal, ze si tie 4 strany chce precitat, tak podpiseme nieco, s cim sme vobec neboli oboznameni. Ja uz ziadnej RK neverim, a vsetko by som riesila mimo nich.
Daniela32
02.10.15,23:03
Dobry den,
Nam sa tiez nieco podobne stalo. Priatel bol na obhliadke bytu a dali mu podpisat papier o obhliadke. No ten isty byt bol cez inu realitku o 1500eur lacnejsi, tak sme ten byt kupili cez nich. A az po roku nam prisiel list od pravnika, ze mame zaplatit prvej realitke proviziu 2000eur do troch dni, v opacnom pripade nas daju na exekuciu!!!!! Aj napriek tomu, ze priatel vlastni iba 1/15 bytu,zbytok som zaplatila ja a ja som nic nepodpisovala. Teraz nevieme, co mame robit.
lacotinka
03.10.15,03:47
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..

normálny človek si neprečíta
podpíše
zaviaže sa desiatim
kúpi od jedenástej
vyplatí deväť :D

keď na to má :D :D
lacotinka
03.10.15,03:50
Dobry den,
Nam sa tiez nieco podobne stalo. Priatel bol na obhliadke bytu a dali mu podpisat papier o obhliadke. No ten isty byt bol cez inu realitku o 1500eur lacnejsi, tak sme ten byt kupili cez nich. A az po roku nam prisiel list od pravnika, ze mame zaplatit prvej realitke proviziu 2000eur do troch dni, v opacnom pripade nas daju na exekuciu!!!!! Aj napriek tomu, ze priatel vlastni iba 1/15 bytu,zbytok som zaplatila ja a ja som nic nepodpisovala. Teraz nevieme, co mame robit.

keď ste už zaplatili
čo máte robiť ?

no už NIČ !