charonme
02.05.11,17:29
Zhanam elektromotor na 230V s vystupnym vykonom okolo 100W s moznostou regulacie otacok. Vedel by mi prosim niekto poradit?

Nasiel som jedneho ceskeho vyrobcu, ale oni skor dodavaju "polotovary" velkym firmam kde si technicke detaily vedia vyriesit inzinieri, takze s takymi zalezistostami ako "regulacia otacok" ich ja amater len tazko mozem zatazovat.

Aj kopu inzeratov v bazaroch som presiel, ale na temu regulacie sa takto asi nic nedozviem
buchač
02.05.11,17:37
Zhanam elektromotor na 230V s vystupnym vykonom okolo 100W s moznostou regulacie otacok. Vedel by mi prosim niekto poradit?

Nasiel som jedneho ceskeho vyrobcu, ale oni skor dodavaju "polotovary" velkym firmam kde si technicke detaily vedia vyriesit inzinieri, takze s takymi zalezistostami ako "regulacia otacok" ich ja amater len tazko mozem zatazovat.

Aj kopu inzeratov v bazaroch som presiel, ale na temu regulacie sa takto asi nic nedozviem

...ale hej , dozvieš ...;)

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=sk&q=regul%C3%A1cia+ot%C3%A1%C4%8Dok+elektromotora&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
canbo
02.05.11,17:48
Vo Vranove nad Topľou je výrobca malých motorčekov k čerpadlám, a malým ventilátorom s prepínaním otáčok .
peterkos2
02.05.11,19:22
charonme
06.05.11,22:40
Dakujem za rady, ale google mi s regulaciou vobec nepomohol a frekvencny menic je zda sa dost drahy a po druhe pravdepodobne vhodny len na urcite druhy motorov (neviem ake). Radsej by som to ovladal napr. stmievacom, ale to je zas vhodne pre iny typ motorov (neviem aky).
No a k tomu vyrobcovi vo vranove nad toplou sa mi nepodarilo pregooglovat. Ten cesky co som spominal ma dost vysoke ceny ked to porovnam s bezne predavanymi vyrobkami obsahujucimi podobne (dokonca aj niekolkonasobne vykonnejsie) motory, napr. co som teraz pozeral aktualny letak baumaxu
misoft
07.05.11,11:04
anonym222
08.05.11,08:19
Zhanam elektromotor na 230V s vystupnym vykonom okolo 100W s moznostou regulacie otacok. Vedel by mi prosim niekto poradit?
Najlepšie, ale aj najdrahšie riešenie by bolo použitie asynchrónneho motora a frekvenčného meniča. Pri tak malom výkone ako je 100W je to však nezmysel.
Na tvojom mieste by som použil buď striedavý komutatorový motorček s reguláciou otáčok (podobné používajú napr. vysávače), alebo ešte skôr sériový jednosmerný motor, ktorý sa dá veľmi dobre a jednoducho riadiť prostredníctvom PWM regulácie.
Na tvojú otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, pretože si neuviedol aké otáčky má mať motor, aké široké pásmo regulácie otáčok vyžaduješ a akú momentovú charakteristiku má mať motor. Ot toho by mál totiž závisieť výber optimálneho riešenia.
charonme
08.05.11,10:20
Dakujem za odpoved, k tomu rieseniu s tym asynchronnym + freq.menic som sa dopatral aj ja, ale tiez som to zavrhol prave kvoli cene. To by ma lacnejsie vyslo kupit a rozobrat nejaku vrtacku, mixer, sijaci stroj alebo nieco podobne a este by som mal aj ovela vyssi vykon. (a este som mal pochybnosti ci by ten asynchronny nemal problemy pri zmenach zatazenia)

Regulaciu som si predstavoval asi v plnom rozsahu 0-100%. Uvedomujem si, ze pri tych najnizsich otackach to moze byt nespolahlive a nelinearne, ale staci mi, ked sa to bude dat zastavit aj inak ako uplnym vypnutim.

Otacky a moment som neuvadzal preto, lebo tymto hodnotam sa mozem prisposobit pomocou prevodu za predpokladu, ze vystupny vykon bude okolo tych 100W. Vysledne zatazenie (pri 100%) potrebujem nieco pod 4Nm a cca 240rpm, takze ked uz konecne najdem nejaky motor a pri zatazeni sa bude tocit dajme tomu 1200rpm no tak pouzijem prevod 1:5.
Myslel som ze lahsie bude najst hocijaky 100W motor ako len nepatrnu podmnozinu sto-wattovych motorov s konkretnymi hodnotami momentu a otacok...

Nad DC motorom som uvazoval, ale by sa to zase predrazilo o nejaky vykonny adapter, s tym som si tiez dost uz uzil, kym som zohnal k pocitacu 200W adapter na 12V... nakoniec som si ho musel nechat poslat z US ebayu, pred ~4 rokmi to este nebola taka sranda ako dnes.
charonme
10.05.11,07:08
aspon nejaky servis sijacich strojov keby som nasiel, mozno by mi vedeli zohnat nahradny motor
anonym222
10.05.11,17:50
Na rozsah regulácie som sa pýtal preto, že urobiť reguláciu otáčok od nuly tak aby mal motor ešte aj nejaký moment nie je jednoduché. Bežné regulátory otáčok na vŕtačkách a pod. drobných spotrebičoch touto vlastnosťou nedisponujú.
Staršie šijacie stroje používali iba reostat.
Čo sa týka regulácie DC motorov, tie sa podľa môjho názoru regulujú najjednoduchšie. Pokiaľ je treba iba plynule meniť otáčky a nie je potrebné zabezpečiť aj ich reguláciu, stačí na to pulzne-šírkovo spínaný výkonový Mosfet. Ak je treba zabezpečiť aj stabilný chod pri určitých otáčkach nezávislý od zaťaženia, je treba dorobiť aj nejaký regulačný obvod.
Ak to nie je tajomstvo, čo bude tento motor poháňať?