nikituska
02.05.11,20:49
Dobry vecer, mam na Vas jednu otazocku. Este v roku 2010 sme jednej firme fakturovali mrazeny tovar, ktory by mal mat dlhsiu zarucnu dobu, urcite mnozstvo tohto tovaru nam vsak reklamovali a teraz im ho potrebujem dobropisovat, lebo nam ho vratili ako kvalitativne nevyhovujuci. Potrebujem poradit, akou formou by som to mohla vysporiadat, ako vystavit dobropis k fakture vystavenej v roku 2010 a ci je to vobec uctovnicky mozne, mame program MK-soft. Ak by niekto vedel poradit vhodne riesenie, budem velmi rada.
Dakujem
Kaja.K
09.05.11,18:25
Ak sa pytas na danovy postup, tak dobropis by mal byt vystaveny s takou sadzbou dph, ktora bola platna v case uskutocnenia zdanitelneho plnenia, t.j. v tomto pripade 19%.

Ak sa pytas na pouzitie softveru, bohuzial neviem poradit, skus hotline linku.
lujziana
11.05.11,12:26
Mohla by som vedieť, z čoho ste vychádzali, že tam má byť 19% DPH???
Katarína Cigánová
11.05.11,12:31
Mohla by som vedieť, z čoho ste vychádzali, že tam má byť 19% DPH???
§25 odst.7 zákona o DPH
lujziana
11.05.11,12:44
Ale v takom prípade, keď sa budem riadiť týmto paragrafom, nemôžem na dobropise uviesť dátum zdaniteľného plnenia?
Katarína Cigánová
11.05.11,12:52
Ale v takom prípade, keď sa budem riadiť týmto paragrafom, nemôžem na dobropise uviesť dátum zdaniteľného plnenia?
Tvoja otázka bola , ktorý § rieši sadzbu dane pri dobropise - t.j. opravy základu dane . Toto rieši §25 odst.7 .
deň danovej povinnosti dobropisu rieši tento istý § len odst.3 .
zhrniem : deň daňovej povinnosti dobropisu je deň vystavenia dobropisu. Sadzba dane pri dobropise je taká , ako bola pôvodná sadzba dane
lujziana
11.05.11,13:00
Ja som tvoju odpoveď pochopila. Lenže keď sa budem riadiť §25 ods.7, tak nemôžem uviesť na dobropise dátum zdaniteľného plnenia, pretože kebyže ho tam uvediem a dám sadzbu 19% , tým pádom potom porušujem §27 ods.3, z ktorého vyplýva, že ak je dobropis vystavený napríklad v januári 2011 a ja uvediem na doklade zdaniteľné plnenie takisto január, tým pádom tam musím dať sadbu 20%. Nie?
Katarína Cigánová
11.05.11,13:02
Ja som tvoju odpoveď pochopila. Lenže keď sa budem riadiť §25 ods.7, tak nemôžem uviesť na dobropise dátum zdaniteľného plnenia, pretože kebyže ho tam uvediem a dám sadzbu 19% , tým pádom potom porušujem §27 ods.3, z ktorého vyplýva, že ak je dobropis vystavený napríklad v januári 2011 a ja uvediem na doklade zdaniteľné plnenie takisto január, tým pádom tam musím dať sadbu 20%. Nie?
nie
dobropis vystavíš 10.5.2011 - deň ZP bude 10.5.2011
v texte budeš mat odvolávku na ktorú fa sa ti dobropis vzťahuje / napr. fa VS xxxx zo dňa 15.12.2010 / a sadzba dane bude 19%
lujziana
11.05.11,13:09
Prečo si si taká istá, že to je určite tak, ako hovoríš ty.
Katarína Cigánová
11.05.11,13:25
Prečo si si taká istá, že to je určite tak, ako hovoríš ty.
......ja ti neprikazujem , aby si sa riadila mojou radou ,
opieram sa o znenie zákona .....
lujziana
11.05.11,13:33
Ja som sa ťa nechcela nijako dotknúť. Ja len premýšľam nad tým, ktoré znenie je správne a postupne prichádzam na to, že sa uplatnenie sadzby na dobropise dá dvojako vyložiť. Musíš uznať, že aj tá druhá možnosť dáva zmysel a z vlastnej skúsenosti viem, že veľa firiem si to vykladá podľa §27ods.3 a dáva 20%. Sadzba 19% dáva väčší zmysel už len z toho pohľadu, že keď som nakúpila nejaký tovar a uplatnila som si pri nákupe 19%, tak aj potom pri reklamácii a vystavenom dobropise by mala byť sadzba 19%.
Katarína Cigánová
11.05.11,13:41
Ja som sa ťa nechcela nijako dotknúť. Ja len premýšľam nad tým, ktoré znenie je správne a postupne prichádzam na to, že sa uplatnenie sadzby na dobropise dá dvojako vyložiť. Musíš uznať, že aj tá druhá možnosť dáva zmysel a z vlastnej skúsenosti viem, že veľa firiem si to vykladá podľa §27ods.3 a dáva 20%. Sadzba 19% dáva väčší zmysel už len z toho pohľadu, že keď som nakúpila nejaký tovar a uplatnila som si pri nákupe 19%, tak aj potom pri reklamácii a vystavenom dobropise by mala byť sadzba 19%.
:) Lujziana nedotkla si sa ma :)
double
20.05.11,10:36
Ja mám dost tých dopropisov na faktúry z roku 2010 no mám problém pri vyplnaní tlačiva, lebo vždy počíta tú DPH 20% zo základu dane.
Ale kedže tam je ten dopropis s 19% DPH musím na tlačive menit základ dane tak aby mi pasoval na DPH. Máte stým tiež problém.
príklad: faktúra z 2011 na 120EUR z toho DPH 20EUR.
teraz mám nejaký dobropis na faktúru z roku 2010 za 119EUR. DPH 19EUR.

Cize danová povinnost je 1 EUR. Ale základ dane je 0. Cize teraz musím ten základ dane upravit tak aby bol DPH 1 eur. Cize základ je 5EUR Inka mi danové priznanie nevytlačí.

Robite to aj vy tak?

Dik za info

Robo
GABAZ
20.05.11,10:46
V danovom priznani predsa nemusi sediet zaklad dane a DPH. Ked to vyplnas na DRSR tak to sice kontroluje, ale prejde ti to, aj ked DPH nesedi na zaklad dane. Tvoj postup nie je spravny. Zaklad dane a DPH vykazane na danovom priznani musia nadvazovat na evidenciu DPH a takisto na analyticku evidenciu uctu 343.
double
20.05.11,17:03
V danovom priznani predsa nemusi sediet zaklad dane a DPH. Ked to vyplnas na DRSR tak to sice kontroluje, ale prejde ti to, aj ked DPH nesedi na zaklad dane. Tvoj postup nie je spravny. Zaklad dane a DPH vykazane na danovom priznani musia nadvazovat na evidenciu DPH a takisto na analyticku evidenciu uctu 343.
no sak ja DPH na danovom priznaní napasujem vzdy na evidenciu na ucte 343. Problem je len vtom ze mi nesedí základ dane. Ak som ho dal podla správnosti tak mi volali z DÚ ze mi nesedí základ dane na vypocitanu dan. Ale analyticky to mám dobre
Adiks
20.05.11,20:14
Prečo si si taká istá, že to je určite tak, ako hovoríš ty.
Lebo má stopercentnú pravdu. Dá sa to aj otočiť aj tak, že prečo ty spochybňuješ niečo, čo zákon o DPH úplne jednoznačne a bez akýchkoľvek pochybností rieši.
GABAZ
23.05.11,03:45
Bola som na skoleni o DPH, a naozaj je to tak, ze pokial sa dobropis tyka obdobia ked platila nizsia DPH, tak sa pouzije tato.
GABAZ
23.05.11,03:48
no sak ja DPH na danovom priznaní napasujem vzdy na evidenciu na ucte 343. Problem je len vtom ze mi nesedí základ dane. Ak som ho dal podla správnosti tak mi volali z DÚ ze mi nesedí základ dane na vypocitanu dan. Ale analyticky to mám dobre

Mne nikdy nevolali, zaklad dane davam z evidencie, bezne mavam mensie rozdiely a aj vacsie, ked tam boli dobropisy za minule obdobie, napriklad douctovanie najomneho.