marosm
06.01.06,00:05
chcem sa spytat - ak robim sluzby a obcas kupim komponenty a hned v ten den ich predam - musim viest sklad? kamarat mi hovoril, ze viest sklad musia prakticky len ti, ktori sklad aj fyzicky maju. ak by to nemuselo ist cez sklad - ako to v PU zauctujem?

ak sklad byt musi, aka podrobna musi byt skladova karta? konkretne - napr. procesory AMD Sepmron 3000, alebo procesory AMD Sempron, alebo procesory alebo pocitacove komponenty? nerozumiem presne pojmu skladova karta, podla toho, co o nej viem mi to sedi tak na sroby, ktorych mam na sklade 1000 rovnakeho druhu od roznych vyrobcov s roznymi cenami, ale ked predavam len takto kusovo v roznych typoch, tak mi nie je uplne jasne, o com vlastne skladova karta je. na skoleni mi na podobnu otazku lektor odpovedal - ze tak, ako to potrebujem. ale ja skladovu evidenciu nepotrebujem vobec, ide o to, co musim.
KEJKA
06.01.06,15:55
chcem sa spytat - ak robim sluzby a obcas kupim komponenty a hned v ten den ich predam - musim viest sklad? kamarat mi hovoril, ze viest sklad musia prakticky len ti, ktori sklad aj fyzicky maju. ak by to nemuselo ist cez sklad - ako to v PU zauctujem?

.
Viesť sklad v PU musíš len ak máš povinnosť auditu. Ak nemáš sklad fyzicky, tak skladové karty nemusíš viesť. Nakupuješ síce materiál, ale podľa objednávky, na zakázku, čiže konkrétny nákup vieš priradiť ku konkrétnemu predaju.
Takže k druhej časti otázky sa nevyjadrujem.
Lektor mla pravdu - rob tak ako to potrebuješ.
Pre účely kontroly musíš mať smernicu, kde si tento postu popíšeš. Odporúčam na OF napísať č. dokladov (DF, POK), ktorými si nakúpil potrebné komponenty, ešte lepšie a podrobnejšie je opak - na DF a POK dopíš č. OF, ktorými si to vyfakturoval. No a uvedené popíšeš v smernici. k 31.12. sa poobzeráš po priestoroch, prejdeš doklady, či ti niečo nezostalo nevyfakturované a to by si prípadne dal na sklad alebo doplnil údaje o tom, na čo si to spotreboval.
marosm
06.01.06,16:04
dakujem za odpoved. doplnujuce otazky - 1. ako sa to potom zauctuje a 2. kto ma povinnost auditu? ja ako zivnostnik zrejme urcite nie, ale zaujimalo by ma to.
KEJKA
06.01.06,17:11
dakujem za odpoved. doplnujuce otazky - 1. ako sa to potom zauctuje

myslis - nespotrebované komponety? napr. 132/504
ak to považujes za materiál 112/501
ak si myslel niečo iné, napíš viac.
Bežne účtuješ nákupy k službám - ak je to materiál na 501, ak to považuješ za tovar predaný v nezmenenom stave tak 504.



a 2. kto ma povinnost auditu? ja ako zivnostnik zrejme urcite nie, ale zaujimalo by ma to.
nie ak nemas tržby za 40 mil a zamestnancov... presne sú podmienky k povinnému audiu v zákone o účtovníctve.
Oldi
08.01.06,20:15
Len doplním, že tie podmienky pre povinnosť auditu sú celkovo 3, musia byť splnené aspoň 2 podmienky súčasne:
1. obrat viac ako 40 miliónov
2. viac ako 20 zamestnancov
3. základné imanie viac ako 20 miliónov
marosm
08.01.06,22:50
Oldi: dakujem.
Lida: myslel som to cislo 504 :) este jedna doplnujuca otazka - kde je napisane to, ze ak nemam povinnost auditu, nemusim viest sklad - zakon o uctovnictve? dakujem.
STRELEC
09.01.06,01:02
Oldi: dakujem.
Lida: myslel som to cislo 504 :) este jedna doplnujuca otazka - kde je napisane to, ze ak nemam povinnost auditu, nemusim viest sklad - zakon o uctovnictve? dakujem.
Spôsoby účtovania obstarania a úbytkov zásob sú dva:
"A" je ten, ktorý Ti zjavne nevyhovuje = účtovanie s využitím skladovej evidencie. A-čko môžu používať samozrejme všetky účtovné jednotky.

Pri spôsobe "B" sa obstaranie zásob priebežne účtuje priamo do nákladov a na konci sa inventarizáciou zistí skutočný stav a upraví hospodársky výsledok.
Pri "B" spôsobe hovorí "Opatrenie MF SR zo 16.12.2002 - postupy účtovania v PU" a to v §43 ods.1.), že účtovné jednotky s povinnosťou auditu podľa §19 zákona o účtovníctve nemôžu používať spôsob "B" účtovania zásob.
Rozhodujúce je, aby si preukazne nenakupoval do zásoby ("na sklad"), ale aby si nakupoval len pre okamžitú spotrebu, predaj. To neznamená, že napr. ku koncu roku nemôžeš vykázať nejaké prebytky priebežne nakupovaných zásob, ktoré Ti zostali pre budúce použitie. Práve naopak - bolo by zvláštne, keby si všetko dokonale spotreboval..
Ziarowka
20.01.06,06:54
A ako potom zaúčtujeme inventarizačný rozdiel na konci roku?
Napríklad prebytok alebo aj úbytok. A je vôbec možnosť, aby pri účtovaní zásob spôsobom B vznikol úbytok? A ešte mám otázku ako sa robí inventarizácia a kto ju podpisuje a kde by som našla odkaz na nejaké tlačivo pre inventarizáciu. Je aj v softvéri Datalock/W?
Ďakujem
dogicka
08.02.06,08:43
Spôsoby účtovania obstarania a úbytkov zásob sú dva:
"A" je ten, ktorý Ti zjavne nevyhovuje = účtovanie s využitím skladovej evidencie. A-čko môžu používať samozrejme všetky účtovné jednotky.

Pri spôsobe "B" sa obstaranie zásob priebežne účtuje priamo do nákladov a na konci sa inventarizáciou zistí skutočný stav a upraví hospodársky výsledok.
Pri "B" spôsobe hovorí "Opatrenie MF SR zo 16.12.2002 - postupy účtovania v PU" a to v §43 ods.1.), že účtovné jednotky s povinnosťou auditu podľa §19 zákona o účtovníctve nemôžu používať spôsob "B" účtovania zásob.
Rozhodujúce je, aby si preukazne nenakupoval do zásoby ("na sklad"), ale aby si nakupoval len pre okamžitú spotrebu, predaj. To neznamená, že napr. ku koncu roku nemôžeš vykázať nejaké prebytky priebežne nakupovaných zásob, ktoré Ti zostali pre budúce použitie. Práve naopak - bolo by zvláštne, keby si všetko dokonale spotreboval..

Táto téma ma veľmi zaujíma, lebo tiež začínam a nemám v tom jasno, nakoľko som na Porade prečítala príspevky, kde daňová kontrola kontrolovala skladovú evidenciu, a ja ju nevediem u žiadneho klienta resp. žiadny z mojich klientov si ju nevedie (samozrejme že nemám klientov s povinnosťou auditu). Mám viac otázok:
1.Tak napríklad obchod s potravinami: ide o SZČO (manželov), ktorí majú obchod priamo vo vlastnom dome, tovar nakupujú na faktúry a na bločky z ERP, na konci roka spravia inventúru, ktorú uvediem vo výkaze o majetku a záväzkoch. Musia teda viesť aj skladovú evidenciu (viem, že niektoré väčšie obchody majú skladovú evidenciu prepojenú s ERP, len neviem či musia)?Nemajú zamestnancov takže nemusia nikoho kontrolovať.
2. SZČO stolár, obrat okolo 1.200.000,-, nemá zamestnancov. Nakupuje rôzny materiál (drevo, závesy, kľučky atď.) a vyfakturuje napr. interiérové dvere. Nenakupuje do zásoby, iba ak drevo. Musí viesť sklad? Alebo stačí ak si bude viesť podrobnejšiu evidenciu o nákupe dreva (to sú trochu väčšie položky) a ostatné drobnosti nebude evidovať na sklade? Dúfam že som sa dobre vyjadrila.
3. S.r.o., nemá povinnosť auditu, účtujem spôsobom B. Určite vykážu na konci roka nejaký stav zásob, ale tiež nenakupujú vyslovene do zásoby, ale keď majú určitú zákazku, tak nakúpia materiál. Nášla som tu príspevok, v ktorom odporúčali odvolávať sa pri každej vyšlej fa, na konkrétnu došlú fa. Len si neviem v praxi predstaviť ako by som sa na vystavenej faktúre odvolávala na konkrétne došlé faktúry (a okrem toho fakturáciu si robia sami, takže ja v tom prehľad určite nemám), keď vždy majú rozbehnutých viac akcíí a jedna došlá faktúra sa týka aj viacerých vyšlých faktúr, a tiež veľa vecí nakupujú v hotovosti na bločky z ERP. Musia teda viesť skladovú evidenciu?
Najviac ma trápi, keď príde daňová kontrola môže odo mňa chcieť skladovú evidenciu, aj keď nemám povinnosť ju viesť?
Viem že chcem vedieť veľa a možno je to pre niekoho aj samozrejmé, no pri malých SZČO mi to jasné vôbec nie je. Vopred ďakujem za vaše rady Ahojte
Peterka
08.02.06,09:01
Skladová evidencia sa musí viesť JÚ, PÚ. Len materiál, ktorý sa uvedie v smernici- že sa nebude evidovať v skaldovej evidencii, sa nemusí evidovať. AK sa nevedie, je to porušenie zákona o účtovníctve -pokuta.........!
dogicka
08.02.06,09:18
Skladová evidencia sa musí viesť JÚ, PÚ. Len materiál, ktorý sa uvedie v smernici- že sa nebude evidovať v skaldovej evidencii, sa nemusí evidovať. AK sa nevedie, je to porušenie zákona o účtovníctve -pokuta.........!

Tak sú tu znova dva názory, v príspevku č.7 sa písalo že ak sa tovar nanakupuje do zásoby tak netreba sklad. Tak teraz neviem, čo mám robiť. Takže keď si uvediem do smernice, že tovar ktorý kupujem do potravín nebudem evidovať na sklade, tak to bude v poriadku? Ja tomu už vôbec nerozumiem asi toho už mám dosť.
Peterka
08.02.06,09:54
Tak sú tu znova dva názory, v príspevku č.7 sa písalo že ak sa tovar nanakupuje do zásoby tak netreba sklad. Tak teraz neviem, čo mám robiť. Takže keď si uvediem do smernice, že tovar ktorý kupujem do potravín nebudem evidovať na sklade, tak to bude v poriadku? Ja tomu už vôbec nerozumiem asi toho už mám dosť.
Pozor jedná sa o materiál a nie o tovar.Osobne som videl pokutu vo výške 30 000,-Sk za nevedenie skladovej evidencie v PU účtovanie zásob spôsobom B.
Zita5
08.02.06,10:00
Tak sú tu znova dva názory, v príspevku č.7 sa písalo že ak sa tovar nanakupuje do zásoby tak netreba sklad. Tak teraz neviem, čo mám robiť. Takže keď si uvediem do smernice, že tovar ktorý kupujem do potravín nebudem evidovať na sklade, tak to bude v poriadku? Ja tomu už vôbec nerozumiem asi toho už mám dosť.

Podľa môjho názoru skladovú evidenciu v potravinách musíš viesť . To už dá každému , že v potravinách sa zásoby vytvárajú .
Zita5
08.02.06,10:02
Môj známy dostal pokutu 5 000 Sk za nevedenie skladovej evidencie v Second hende .
dogicka
09.02.06,10:17
Môj známy dostal pokutu 5 000 Sk za nevedenie skladovej evidencie v Second hende .

Ja viem že sa pýtam asi hlúpo, ale fakt mi to nie jasné ako to má v tých potravinách vyzerať v praxi, keď nemajú ERP prepojenú na nejaký skladový softwér. Tak napr. budú viesť sklad v Exceli (to viem že môžu) a vyzerať to bude asi takto: podľa faktúr za tovar prijme tovar na sklad. Ale ako ho vydá? To si bude písať priebežne na papier, koľko čoho počas dňa predal? Naozaj si pripadám trápne, že dávam také hlúpe otázky, ale neviem si to predstaviť.
Peterka
09.02.06,10:31
To nie je hlúpa otázka ani ja si neviem predstaviť niekde v bufete skladovú eviedenciu, to by sa tá bufetárka zbláznila.DÚ to tolerujú pri kontrole ale ak ich niekto nahnevá hneď bác minimálnu pokutu 2000,-Sk.:mad:
dogicka
09.02.06,11:24
Tak čo mám teda povedať klientom? Že evidenciu viesť musia, ale keď nebudú daňová kontrola to uzná alebo neuzná, podľa nálady? Mám známu, ktorá robí JÚ už dobrých 12 rokov, má dosť široký okruh klientov a zatiaľ sa jej pri žiadnej daňovej kontrole nestalo, aby žiadali skladovú evidenciu. Možno mala šťastie. Lenže ja som ten typ, ktorý chce mať všetko správne a tu na porade som natrafila na príspevky, v ktorých sa uvádzali pokuty za nevedenie skladu. Tak teraz neviem. Asi ešte pekne dlho nebudem spávať.
Muška
09.02.06,11:41
Takže:
Registračná pokladni na konci mesiaca vie vystaviť doklad - tzv. "tovarovú pásku" a podľa tejto tovarovej pásky odpisujem zo skladu. Čiže nie každý deň, ale na konci mesiaca odpíšem 25 ks - tatranky, 100 ks - rohlíky atd.

A takisto to robím aj pre krčmu.

Pri nákupe tovaru samozrejme vystavím skladové karty a zaevidujem príjem no a na konci mesiaca podľa tovarovej pásky zaevidujem výdaj.
Zita5
09.02.06,11:41
Tak čo mám teda povedať klientom? Že evidenciu viesť musia, ale keď nebudú daňová kontrola to uzná alebo neuzná, podľa nálady? Mám známu, ktorá robí JÚ už dobrých 12 rokov, má dosť široký okruh klientov a zatiaľ sa jej pri žiadnej daňovej kontrole nestalo, aby žiadali skladovú evidenciu. Možno mala šťastie. Lenže ja som ten typ, ktorý chce mať všetko správne a tu na porade som natrafila na príspevky, v ktorých sa uvádzali pokuty za nevedenie skladu. Tak teraz neviem. Asi ešte pekne dlho nebudem spávať.

Vieš , asi mala šťastie . Aj ja som mávala daňovú kontrolu , nepýtali karty , ale sa len spýtali či robíme sklad. Stačilo len ukázať a nekontrolovali .
Ja osobne som mala novinový stánok s papiernictvom , príjímala som na sklad na základe fa , odpisovala som na základe večernej uzávierky z registračnej pokladnice , ale som si dala záležať na PLU tovaru , aby som mala všetko konkrétne pomenované a nacenené . Netvrdím , že sa mi nestalo , že som niekedy nepoužila odpis z karty ktorej sa to netýkalo , ale názov bol vždy totožmý , aj keď cena niekedy nie napr. .... zošit 511 ...bolo ich veľa druhov ...... a bolo veľa cien , vždy som sa znažila dodržať aspoň to , že počet kusov všetkých zošitov mi sedelo .

Treba si nájsť nejaký spôsob , ale najlepšie by bolo prepojenie skladu s PC .

A že tam bude rozdiel niekedy , to bude , však keď chodím do potravín , veľa krát sa stane , že čakám pri pokladni ako bl..... , lebo kúpim napr. kávu a nemajú ju v evidencii na sklade , tak to potom odpíše tak , že čo jej vyhovuje cenovo .:rolleyes: ;)
Muška
09.02.06,11:42
A podotýkam, že klienti nemajú prepojenú registračnú pokladňu zo SW., len mi vytlačia tú "tovarovú pásku".

A všetko čo sa kupuje do zásoby a nie pre konkrétneho odberateľa sa musí evidovať na sklade.
dogicka
09.02.06,12:07
Veľmi pekne ďakujem za rady, pomohli ste mi, konečne si na to všetko okolo skladov utvorím nejaký názor. Ahojte
Zita5
09.02.06,12:09
Veľmi pekne ďakujem za rady, pomohli ste mi, konečne si na to všetko okolo skladov utvorím nejaký názor. Ahojte

Ak prídeš na ten správny systém , aby si to mala prehľadné a správne , tak budeš spokojná a bude v tom poriadok , držím Ti palčeky:) ;) Po čase sa to stane rutinnou prácou .:cool:
dogicka
09.02.06,12:36
Ďakujem, možno ich presvedčím aby si viedli sklad sami, a mne dali len koncoročnú inventúru, lebo inak by museli viac platiť. A ešte ma napadla jedna otázka: ide o SZČO stolára, ktorý kupuje materiál, a predáva hotové výrobky, chcem sa spýtať, stačí, keď bude viesť na sklade väčšie položky ako napr. drevo, a do smernice si určí, že drobný materiál (napr. závesy, skrutky a pod.) nebude viesť v skladovej evidencii? Lebo on určite nenakupuje do zásoby, len keď má konkrétnu zákazku. (Do zásoby nakupuje len drevo a to by viedol na sklade). Môže to tak byť? A ak áno, vedeli by ste mi poradiť, vzor takej smernice?
Muška
09.02.06,12:46
No dogicka, ešte v v rok 1990 som mala klienta - stolárska dieľňa. Robili kontrolu a išli dosť po kartách.
Keď mal stolár zákazku, tak spísal zákazkový list a na ten napísal, aký materiál spotrebuje a koľko.....aj napr. , že O,5 kg klincov.
A ja som to tak odpísala z karty-čiže všetko. Samozrejme, že sme prispôsobovali podľa toho koľko je na karte.
dogicka
09.02.06,13:15
Tak konečne v tom mám jasno, vďaka, že ste mali so mnou trpezlivosť, pekný deň
janci10
06.05.06,21:42
Len doplním, že tie podmienky pre povinnosť auditu sú celkovo 3, musia byť splnené aspoň 2 podmienky súčasne:
1. obrat viac ako 40 miliónov
2. viac ako 20 zamestnancov
3. základné imanie viac ako 20 miliónov


Ja viem, že dosť pozde reagujem - ale tá tretia podmienka - ako viem, ide o majetok, nie o ZI...
KEJKA
07.05.06,08:07
Ja viem, že dosť pozde reagujem - ale tá tretia podmienka - ako viem, ide o majetok, nie o ZI...
a podotýkam, že o majetok brutto, nie netto, teda stlpec 1 v Súvahe-Aktíva
kikoza
24.05.06,09:50
Budem mať klienta,ktorý nakúpený tovar predáva hneď ďalej. To znamená,že ho k sebe ani nevozí,pretože sa ťažko uskladňuje. Nakúpi na faktúru, zabezpečí prepravu a vyfakturuje odberateľovi. Mám tiež účtovať cez sklad?/samozrejme sklad nemáme/ Alebo rovno do spotreby?
KEJKA
24.05.06,14:26
ak si hned spáruje Df a OF... a bude to položkovo sedieť...tak odporúčam aspoň účtovne prehnať cez 132. Popísať v internej smernici.
Z ptraxe viem, že pri tovare neexistuje, aby to vždy sedelo. Sú vratky, reklamácie, niečo sa dovezie naviac kvôli vyťaženosti vozidla, niečo nepreberie odberateľ....atp.
Takže také prehlásenia ako je v otázke beriem s rezervou.
kikoza
24.05.06,18:02
ak si hned spáruje Df a OF... a bude to položkovo sedieť...tak odporúčam aspoň účtovne prehnať cez 132. Popísať v internej smernici.
Z ptraxe viem, že pri tovare neexistuje, aby to vždy sedelo. Sú vratky, reklamácie, niečo sa dovezie naviac kvôli vyťaženosti vozidla, niečo nepreberie odberateľ....atp.
Takže také prehlásenia ako je v otázke beriem s rezervou.
No položkovo by to sedieť malo,pretože sa jedná iba o jeden druh tovaru.Rozmýšľala som aj o tom, že urobiť príjemku a hneď takú istú výdajku,no neviem:o . A faktúru za prepravu do 518?
KEJKA
24.05.06,18:16
No položkovo by to sedieť malo,pretože sa jedná iba o jeden druh tovaru.Rozmýšľala som aj o tom, že urobiť príjemku a hneď takú istú výdajku,no neviem:o . A faktúru za prepravu do 518?

faktura za prepravu - dovoz = obstaranie určite na 504, nie 518.
Preprava = rozvoz ked súvisí s vyskladnením , tak ide na 518. Ale to nie je tvoj prípad - zrejme ide tovar od dodávateľa priamo k odberateľovi.
Príjemku rob len na tovar, ktorý sa nedodá odberateľovi, resp. ten ho neprevezme alebo ho vráti ako reklamáciu. Inak si len páruj DF a OF - prerom na každú napíšeš odkaz. To musí stačiť.
......................
Mimo témy stý raz zdôraznim, že v účtovníctve sa rozlišuje spôsob účtovania A a B. ALE TO NEMA VPLYV NA POVINNOSť VIEST SKLADOVU EVIDENCIU !!
Pri sposobe B je dokonca prísnejšia. dôvody prečo to nejde ......neobstoja.
Určite nie tam, kde tie zásoby naozaj sú - predajne výrobné prevádzky ap.
kikoza
24.05.06,18:34
[quote=Lida]faktura za prepravu - dovoz = obstaranie určite na 504, nie 518.
Preprava = rozvoz ked súvisí s vyskladnením , tak ide na 518. Ale to nie je tvoj prípad - zrejme ide tovar od dodávateľa priamo k odberateľovi.
Príjemku rob len na tovar, ktorý sa nedodá odberateľovi, resp. ten ho neprevezme alebo ho vráti ako reklamáciu. Inak si len páruj DF a OF - prerom na každú napíšeš odkaz. To musí stačiť.


Skúsim to zhrnúť:
FA za tovar: 131/321, 132/131 , 504/132
FA za prepravu: 504/321
Odberat.FA: 311/604
Môže byť?:)
KEJKA
24.05.06,19:23
radšej takto

FA za tovar: 131/321, 132/131 , 504/132 132 / 321, 504/132
FA za prepravu: 504/321 132 / 321 504/132
Odberat.FA: 311/604 áno
....................
pri tej mojej odpovedi som ppozabudla, že som odporúčala to preháňať cez 132.
Je to formalita..lebo v skutočnosti sklad neexistuje.
....................
Pre úplnosť..ak je to naozaj také transparentné a môžeš účtovať sposobom B (nepovinný audit), tak potom by sa účtovalo
504.1 / 321 tovarová fa
504.2 / 321 doprava, iné súvisiace náklady.
Marianna01
24.05.06,20:19
Plne súhlasím s Lidkou. Tiež ma koncom roka 2004 zmietli,že nemusím viesť sklady a robím teda zbytočnú prácu, dokonca mi naznačili, že si kvôli tomu pýtam od klientov viac :eek:! Keď som im nakoniec dokázala, resp. ukázala, že prečo tú evidenciu robím, sa mi ospravedlňovali a neveriacky krútili hlavou ...:cool: .
Možno aj ja neskoro zareagujem - mám bufet(niekto tu hovoril o bufetárke, ktorá sa z toho môže zblázniť), doplňujem, nie bufetárka, ale účtovníčka. Nikdy som jej registračku nevidela a až teraz sme zistili, že vie vyhodiť PLU uzávierku mesiaca... na porazenie. Samozrejme mi sklad čím ďalej, tým menej sedel. Nejaké veci predala, čo na sklade nemala. Tiež sa snažím to hodiť aspoň do tej istej cenovej hladiny - Horalka = Tatranka myslím cenovo.
Potom mám krčmu a textil (to sú dva obchody :D) , kde nemám ani PLU. V textile robím podľa mesačnej inventúry!!! - t.j. každý mesiac mi spravia zásobu, podľa nej vyskladňujem tovar. Krčma je straaaaašné účtovanie z hľadiska skladu - nie sú konkrétne PLU (aj v tom textile je to takto), ale len tovarové skupiny a keď za mesiac predáte 1500 krát pivo - koľko je to litrov=koľko je to kegov piva? Vysoká matematika, pretože 1 krát môže predať 0,3 l a druhý krát 0,5 l pivo. Skrátka, sedíme s krčmárkou a počítame. Občas aj maturujeme... :cool::cool:

Sklady sa ale po čase naozaj stanú rutinou a beriem ich už väčšinou s humorom
kikoza
25.05.06,09:35
Ďakujem za všetky príspevky, veľmi pomohli.
kikoza
25.05.06,09:59
Ešte raz sa vrátim k svojmu predošlému problému.Našla som pred chvíľou takéto zaúčtovanie: 139/321, 504/139. Mohlo by sa to zaúčtovať aj takto?
KEJKA
25.05.06,12:37
Ešte raz sa vrátim k svojmu predošlému problému.Našla som pred chvíľou takéto zaúčtovanie: 139/321, 504/139. Mohlo by sa to zaúčtovať aj takto?
aj včera som nad tým uvažovala...napokon som sa rozhodla to neuviesť.
Osobne si myslím, že je to veľmi dobrý kompromis=riešenie vzhľadom na zadanie otázky. Obsahová náplň tohto účtu absolútne vyhovuje.
Samoštúdium=bodík:p
monnica
25.05.06,12:54
Skladová evidencia sa musí viesť JÚ, PÚ. Len materiál, ktorý sa uvedie v smernici- že sa nebude evidovať v skaldovej evidencii, sa nemusí evidovať. AK sa nevedie, je to porušenie zákona o účtovníctve -pokuta.........!

Chcem sa opýtať, že ak vyrábame kuchynské linky na zákazku a nakupujeme pri tom tovar ako spotrebiče alebo kuchynské drezy či je to nákup materiálu alebo tovaru. V konečnom dôlsledku fakturujem kuchynskú linku ako celok so všetkým spolu. Mala by som drez alebo chladničku faktúrovať / evidovať / zvlášť ako nákup/predaj tovaru alebo materiálu?
Mám na to účtovnú položku - predaj výrobkov a služieb a položku zvlášť - predaj tovaru. Ako to vlastne má byť správne?:confused:
Účtujem v JU
KEJKA
25.05.06,13:00
zrejme sú tie elektrospotrebiče len zabudované a teda by sa to znieslo ako nákup a predaj tovaru v nezmenenom stave.
Ale nebola by chyba, ak by ste fakturovali kuch linku ako celok ako svoj výrobok (prípadne s rozpsom hlavných súčastí bez uvedenia cien- neviem, ako to máte v praxi zaužívané).
V tomto druhom prípade by ste si aj tie spotrebiče zaúčtovali na 501.
Môžete to potom riešiť na an.účtoch 501, 601, 602(montážne práce).
Záleží skutočne na firme, ako si to rozčleni a klasifikuje.
monnica
25.05.06,13:12
zrejme sú tie elektrospotrebiče len zabudované a teda by sa to znieslo ako nákup a predaj tovaru v nezmenenom stave.
Ale nebola by chyba, ak by ste fakturovali kuch linku ako celok ako svoj výrobok (prípadne s rozpsom hlavných súčastí bez uvedenia cien- neviem, ako to máte v praxi zaužívané).
V tomto druhom prípade by ste si aj tie spotrebiče zaúčtovali na 501.
Môžete to potom riešiť na an.účtoch 501, 601, 602(montážne práce).
Záleží skutočne na firme, ako si to rozčleni a klasifikuje.

No práve že tie všetky veci týkajúce sa kuch. linky sú vo faktúre rozpísané od prvého šuflíka, kovania az po spotrebiče a drez aj s cenami. Lenže keď účtujem alebo uhrádzam faktúru robím to tak, že dám proste predaj výrobkov a služieb lenže nie som si istá či tie spotrebiče nie sú tovar ktorý nakúpime za týmto účelom a potom predáme to znamená že by to možno malo byť zvlášť ako predaj tovaru. Lenže to by znamenalo faktúrovať jednu kuchyňu dva krát ako výrobu a služby no a potom spotrebiče tiež zvlášť ako predaj tovaru.....spotrebiče sú vstavané, sú súčasťou linky samozrejme.
monnica
26.05.06,07:01
No práve že tie všetky veci týkajúce sa kuch. linky sú vo faktúre rozpísané od prvého šuflíka, kovania az po spotrebiče a drez aj s cenami. Lenže keď účtujem alebo uhrádzam faktúru robím to tak, že dám proste predaj výrobkov a služieb lenže nie som si istá či tie spotrebiče nie sú tovar ktorý nakúpime za týmto účelom a potom predáme to znamená že by to možno malo byť zvlášť ako predaj tovaru. Lenže to by znamenalo faktúrovať jednu kuchyňu dva krát ako výrobu a služby no a potom spotrebiče tiež zvlášť ako predaj tovaru.....spotrebiče sú vstavané, sú súčasťou linky samozrejme.

Nikto sa neozve?
KEJKA
26.05.06,08:11
ved aj ked to rozpisuješ, ale základ fakturácie je dodanie kuch.linky so všetkými komponentami, tak to môžeš účtovať 601, potom všetko, čo v súvislosti s tým nakúpiš je 501.
Je na tebe, či kvôli nejakému vnútornému sledovaniu zvolíš podrobnejšiu analytiku. Že je na faktúre podrobný rozpis, to nevadí.
Koniec-koncov a na jednej OF by si mohla to dať do dvoch častí...výroba amontáž (601, príp. 602), tovar-spotrebiče (604). V takom prípade by si ale musela obstaranie účtovať 504.
monnica
26.05.06,09:05
ved aj ked to rozpisuješ, ale základ fakturácie je dodanie kuch.linky so všetkými komponentami, tak to môžeš účtovať 601, potom všetko, čo v súvislosti s tým nakúpiš je 501.
Je na tebe, či kvôli nejakému vnútornému sledovaniu zvolíš podrobnejšiu analytiku. Že je na faktúre podrobný rozpis, to nevadí.
Koniec-koncov a na jednej OF by si mohla to dať do dvoch častí...výroba amontáž (601, príp. 602), tovar-spotrebiče (604). V takom prípade by si ale musela obstaranie účtovať 504.

Super, ďakujem:)
dadika
26.05.06,09:20
vytvor si internú smernicu ako budeš účtovať a podľa toho sa pridŕžaj.
Ja osbne, čo sa týka komplet kuchynských liniek dávam ako materiál - teda DTD, dvierka, pojazdy, metalboxy, madlá.....
A čo sa týka elektrospotrebičov, tak ako tovar.
suzuki
26.05.06,09:49
všetko závisí od Teba - ako si to stanovíš v internej smernici. Potom Ťa nikto nháňať nebude. Ale v každom prípade - ak to bude ako tovar alebo ako materiál, či účtuješ spôsobom A alebo B, skladovú evidenciu viesť musíš - či už ako tovar alebo ako materiál. Je pravda, že niektoré druhy materiálu (tiež stanovené v smernici) môžeš dať priamo do nákladov bez skladovej evidencie, ale to sa týka drobností - napr. kancelárskych potrieb a podobne. Ale asi ťažko by niekto obstál pred daniarom bez presnej evidencie materiálu pri výrobe kuchýň. A čo takto účtovať zákazkovú výrobu - lebo vlastne sú to kuchyne na zákazku, nie?
A ešte k tomu auditu - všetky akciovky majú povinnosť auditu bez ohľadu na splnenie podmienok, o ktorých tu už bolo písané - ale to len pomimo.
pedantmk
26.05.06,20:45
Plne súhlasím s Lidkou. Tiež ma koncom roka 2004 zmietli,že nemusím viesť sklady a robím teda zbytočnú prácu, dokonca mi naznačili, že si kvôli tomu pýtam od klientov viac :eek:! Keď som im nakoniec dokázala, resp. ukázala, že prečo tú evidenciu robím, sa mi ospravedlňovali a neveriacky krútili hlavou ...:cool: .
Možno aj ja neskoro zareagujem - mám bufet(niekto tu hovoril o bufetárke, ktorá sa z toho môže zblázniť), doplňujem, nie bufetárka, ale účtovníčka. Nikdy som jej registračku nevidela a až teraz sme zistili, že vie vyhodiť PLU uzávierku mesiaca... na porazenie. Samozrejme mi sklad čím ďalej, tým menej sedel. Nejaké veci predala, čo na sklade nemala. Tiež sa snažím to hodiť aspoň do tej istej cenovej hladiny - Horalka = Tatranka myslím cenovo.
Potom mám krčmu a textil (to sú dva obchody :D) , kde nemám ani PLU. V textile robím podľa mesačnej inventúry!!! - t.j. každý mesiac mi spravia zásobu, podľa nej vyskladňujem tovar. Krčma je straaaaašné účtovanie z hľadiska skladu - nie sú konkrétne PLU (aj v tom textile je to takto), ale len tovarové skupiny a keď za mesiac predáte 1500 krát pivo - koľko je to litrov=koľko je to kegov piva? Vysoká matematika, pretože 1 krát môže predať 0,3 l a druhý krát 0,5 l pivo. Skrátka, sedíme s krčmárkou a počítame. Občas aj maturujeme... :cool::cool:

Sklady sa ale po čase naozaj stanú rutinou a beriem ich už väčšinou s humorom

Sklad dokážu viesť aj niektoré ECR EURO pokladne bez PC,skladové karty sa dajú aj vytlačiť,ale treba robiť korektne príjem skladových položiek do pokladne.Existuje aj viac SW na tieto pokladne,kde to ide jednoduchšie cez PC.Býva to prepojené online alebo offline.
U starších typov pokladní sklad neexistuje,u niektorých sa dajú vyčítať predané položky do PC,u niektorých len vytlačiť na pásku (uzávierky PLU).
V každom prípade by som mal PLU naprogramované korektne a presne a dodržiaval predaj položiek pre korektné odpisovanie zo skladu a zakázal predaj s možnosťou zmeny ceny.
Čo sa týka tovarových skupín,tie sa už okrem ambulantného predaja nesmú používať,musí byť názov presne definovaný podľa druhu jednotlivého samostatného tovaru-takže k tomu pivu 0,3 a 0,5 sa nevyjadrujem,lebo majú sa použiť 2 jednotlivé PLU a dá sa zistiť litráž násobením presne.
V lepších SW na PC sa skladové karty evidujú jednoducho a odpisujú sa od najstaršie prijatej položky.
D123
02.07.06,11:10
Zaujimava debatka. Pridam aj ja jeden priklad - kvetinarstvo. Nakupuju tak 2-3x za tyzden a vsetko ide priamo na predajnu. Registracnu nemaju prepojenu s PC, maju uplne stary typ ERP a tak aby nemuseli kyticu skladat z 20 poloziek, predavaju cez tovarove skupiny - kytica s moznostou volnej ceny. Podla predchadzajucich prispevkov je to zle. Ak by sa to malo zadavat priamo cez jednotlive polozky, potom by im nahodenie do ERP trvalo dlhsie ako naviazanie samotnej kytice (o aranzmane ani nehovoriac) a to nehovorim o neustalom preprogramovavani pokladnice - ceny sa menia po kazdom dodani tovaru v zavislosti od ceny nakupu. Na druhej strane by to bolo jednoduche pre vedenie skladu, pretoze pri uctenkach cez tovarove skupiny nie je evidencia o konkretnych polozkach - preto nevedu sklad. Ma niekto skusenosti ako sa to da, aby kvetinarstvo ostalo cele a danovy urad syty?:)
Ninna
18.07.06,08:59
Ma niekto skusenosti ako sa to da, aby kvetinarstvo ostalo cele a danovy urad syty?:)[/quote]

S pokutou od DÚ potom sú spokojné úradníčky a vy tiež že máte po kontrole. Všetky vstupy musia mať výstupy.
A keď už dojde ku kontrole dorubovanie je isté za učelom plnenia štátnych kás.
KEJKA
18.07.06,17:14
Zaujimava debatka. Pridam aj ja jeden priklad - kvetinarstvo. Nakupuju tak 2-3x za tyzden a vsetko ide priamo na predajnu. Registracnu nemaju prepojenu s PC, maju uplne stary typ ERP a tak aby nemuseli kyticu skladat z 20 poloziek, predavaju cez tovarove skupiny - kytica s moznostou volnej ceny. Podla predchadzajucich prispevkov je to zle. Ak by sa to malo zadavat priamo cez jednotlive polozky, potom by im nahodenie do ERP trvalo dlhsie ako naviazanie samotnej kytice (o aranzmane ani nehovoriac) a to nehovorim o neustalom preprogramovavani pokladnice - ceny sa menia po kazdom dodani tovaru v zavislosti od ceny nakupu. Na druhej strane by to bolo jednoduche pre vedenie skladu, pretoze pri uctenkach cez tovarove skupiny nie je evidencia o konkretnych polozkach - preto nevedu sklad. Ma niekto skusenosti ako sa to da, aby kvetinarstvo ostalo cele a danovy urad syty?:)

podľa mňa v tomto prípade riešenie tovarovej položky kytica je celkom dobré riešenie. Kvetiny sú chúlostivé, ak by sa nakupovalo vo veľkom a nepredalo sa, predavačka nezarobí a naopak, zasa môže prísť o tržby.
Je v jej záujme nakupovať optimálne. V jej prípade sa dá hovoriť aj o prirodených úbytkoch.
S tou premenlivou cenou by som už bola opatrnejšia. Zvolila určité typové kytice s určenou cenou a určenou skladbou kvetín a aranžmá....
Nákup sa dá podľa dodacích listov sledovať aj mimo ERP a je na daňovníkovi, ako dokáže svoj postup, evidenciu, tržby obhájiť.
krajanová
29.03.07,11:59
Skladová evidencia sa musí viesť JÚ, PÚ. Len materiál, ktorý sa uvedie v smernici- že sa nebude evidovať v skaldovej evidencii, sa nemusí evidovať. AK sa nevedie, je to porušenie zákona o účtovníctve -pokuta.........!
úplne súhlasím, práve dnes nám ukončili daňovú kontrolu s pokutou za porušenie zákona o účtovníctve. Podľa nových zákonov môžu daňováci pokutovať aj za nedostatky v zmysle zákon ao účtovníctve. Dosť po tom idú.
Dávajte pozor hlavne na všetky druhy evidencií, predpísané inventarizácie
/ peniaze 4x ročne, ceniny, zásoby, pohľadávky a záväzky/- presne vo forme
ako ukladá zákon. Čím viac tým lepšie. Podľa mojej skúsenosti idú po kvantite týchto spisov ako po ich obsahovej náplni.
siia
30.10.09,12:05
Ahojte. Sme mala stavebna firma, uctujeme sposobom B. Viete mi poradit ako viest skladovu evidenciu? Je mi jasne, ze domiesavac betonu sa asi na skladovej karte viest neda. Zial nakupujeme material, ktory sa hned aj pouziva, ako betonove tvarnice, strk, piesok, omietka... ale zarovnej aj naradie. Ako mam urobit skladove karty, aby bol danovy urad spokojny a my bez velkej ujmy? Co vsetko skladova karta musi obsahovat?
ELAST
30.07.10,06:23
Viesť sklad v PU musíš len ak máš povinnosť auditu. Ak nemáš sklad fyzicky, tak skladové karty nemusíš viesť. Nakupuješ síce materiál, ale podľa objednávky, na zakázku, čiže konkrétny nákup vieš priradiť ku konkrétnemu predaju.
Takže k druhej časti otázky sa nevyjadrujem.
Lektor mla pravdu - rob tak ako to potrebuješ.
Pre účely kontroly musíš mať smernicu, kde si tento postu popíšeš. Odporúčam na OF napísať č. dokladov (DF, POK), ktorými si nakúpil potrebné komponenty, ešte lepšie a podrobnejšie je opak - na DF a POK dopíš č. OF, ktorými si to vyfakturoval. No a uvedené popíšeš v smernici. k 31.12. sa poobzeráš po priestoroch, prejdeš doklady, či ti niečo nezostalo nevyfakturované a to by si prípadne dal na sklad alebo doplnil údaje o tom, na čo si to spotreboval.

Prosím, poradíte nám? Sme s.r.o. a účtujeme spôsobom A (aj keď nemáme povinnosť auditu). Teraz však kupujeme pár druhov tovarov za účelom ich predaja, ktoré nejdú fyzicky na sklad, ale priamo k zákazníkovi. A teraz nevieme presne, či došlú faktúru za kúpu tovaru máme účtovať na 132 alebo rovno na 504. Prosím, pomôžete nám s týmto?

Ďakujem krásne za radu!
Llívia
30.07.10,06:26
Prosím, poradíte nám? Sme s.r.o. a účtujeme spôsobom A (aj keď nemáme povinnosť auditu). Teraz však kupujeme pár druhov tovarov za účelom ich predaja, ktoré nejdú fyzicky na sklad, ale priamo k zákazníkovi. A teraz nevieme presne, či došlú faktúru za kúpu tovaru máme účtovať na 132 alebo rovno na 504. Prosím, pomôžete nám s týmto?

Ďakujem krásne za radu!

Spôsob A je, že účtuješ cez 131/XXX obstaranie a 132/131 príjem na sklad.

Spôsob B je, že účtuješ rovno do spotreby, teda 504/XXX.
ELAST
30.07.10,06:47
Spôsob A je, že účtuješ cez 131/XXX obstaranie a 132/131 príjem na sklad.

Spôsob B je, že účtuješ rovno do spotreby, teda 504/XXX.

Ďakujem pekne. My účtujeme všetky zásoby 131 / 321... Ale to je všetko tovar, ktorý ide naozaj fyzicky na sklad.

A teraz máme taký prípad, že kupujeme tovar, ktorý nejde fyzicky na sklad, ale rovno zákazníkovi. A teraz nevieme, či to musíme tiež účtovať cez 131, lebo žiadnu zásobu nebudeme mať...

Prosím, poradíte mi?
Llívia
30.07.10,07:21
Ďakujem pekne. My účtujeme všetky zásoby 131 / 321... Ale to je všetko tovar, ktorý ide naozaj fyzicky na sklad.

A teraz máme taký prípad, že kupujeme tovar, ktorý nejde fyzicky na sklad, ale rovno zákazníkovi. A teraz nevieme, či to musíme tiež účtovať cez 131, lebo žiadnu zásobu nebudeme mať...

Prosím, poradíte mi?

Pri účtovaní tovaru vôbec nie je podstatné, či ti fyzicky príde na sklad, alebo nie. Musíš ho účtovať cez sklad, t.j. 132/131 + aj príjemky + výdajky .

Asi si to mýliš s materiálom, kedy sa ÚJ môže rozhodnúť, ktoré zásoby bude účtovať priamo do spotreby na 501 (nie cez sklad materiálu 112/111).
SAIVI
10.08.10,13:55
SZČO účtujúci v JU nakupuje drevené obaly, ktoré potom triedi, niektoré predá v nezmenenom stave, niektoré opraví, niektoré su nepoužiteľné a drvia sa na kúrenie.. Tiež rezivo, z ktorého vytvára svoje výrobky a tiež ho používa na opravu obalov. Faktúry účtujeme ako nákup materiálu. Ak mám internú smernicu, v ktorej je uvedené :

Čl. VI.
Spôsob evidencie zásob

Zásobami pre spoločnosť XY T je materiál ktorý sa účtuje priamo v peňažnom denníku.
Do materiálu sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok (drobný hmotný majetok, o ktorom účtovná jednotka rozhodla, že nie je dlhodobým hmotným majetkom a jeho obstarávacia cena nepresiahla 30.000,-Sk.)
Ako výrobný materiál sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a*tvoria jeho podstatu ( drevený materiál, palety na spracovanie,úpravu a další predaj, rezivo, piliny ) a ktoré prechádzajú priamo do výrobku (spojovací materiál )
Ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace...

..ak danový úrad žiada skladové karty alebo nejake prehlásenie..môžem napísať prehlásenie ,že skladové karty nevedieme s odvolaním sa na tútu našu smernicu?
enya63
03.01.11,12:45
ahoj poraďáci, začala som dnes účtovať krčmu a reštauráciu, účtuje sa tu doposiaľ spôsobom B, chcela by som vytvoriť skladovú evidenciu ale ako? Z prijatých faktúr dokážem urobiť príjem na sklad ale ako to mám urobiť s výdajom? Všetci vieme, že v krčmách sa neblokuje všetko, takže výdaj cez registračnú pokladňu urobím (tovarová páska) ale nie je reálny ako naložiť s materiálom a tovarom, ktorý na sklade nemám lebo ho predali, ale fiktívne existuje? Prosím má niekto skúsenosť?
Llívia
03.01.11,13:58
ahoj poraďáci, začala som dnes účtovať krčmu a reštauráciu, účtuje sa tu doposiaľ spôsobom B, chcela by som vytvoriť skladovú evidenciu ale ako? Z prijatých faktúr dokážem urobiť príjem na sklad ale ako to mám urobiť s výdajom? Všetci vieme, že v krčmách sa neblokuje všetko, takže výdaj cez registračnú pokladňu urobím (tovarová páska) ale nie je reálny ako naložiť s materiálom a tovarom, ktorý na sklade nemám lebo ho predali, ale fiktívne existuje? Prosím má niekto skúsenosť?
Fiktívne existuje len v "papierovom" sklade. V skutočnosti nie je = manko.
Daniari nie sú blbí. To, že sa v krčmách neblokuje všetko, je verejné tajomstvo, takže vedia, po čom majú "ísť" ;) (porovnať nákup, predaj a zostatok alkoholu, zistiť rozdiely, žiadať vysvetlenia rozdielov a pokutovať). (Nikdy som nerobila účtovníctvo pre firmu, ktorá predávala alkohol, takže neviem, ako je to potom s platením spotrebných daní z alkoholu, piva, vína - aby aj tu krčma "nenarazila).