peterrrpn
03.05.11,06:27
Zdravim Vas

Potreboval by som poradit.
Chem odist z prace mam lepsiu ponuku. Vo firme pracujem 14 mesiacov. Mám pracovnú zmluvu a dohodu. Mozno by bolo dobre napísať, ze mame napisane v PZ ze robim 37,5 h tyzdenne co by malo byt 8h no v skutonosti to tak nieje pracuje sa 12h 2x ranna 2x nocna, jedini priplatok je za pracu v noci dostavame snad najmensie stravne listky priplatok za soboty a nedele nieje, za sviatok tiez nieje, za pracu vo vyskach taktiez nemame priplatok. Clovek ked si zoberie dovolenku tak ma zaplatene iba 7,5h a clovek ktory ma zaskoci listok nedostane dostane iba pocet listkov ktore vychadzaju podla pracovneho fondu a zvysok je v strate. Mam kopu dovolenky neoplati sa mi ju vyberat pretoze pokriva iba 7,5h ako som uz pisal zamestnavatel nam ju nechce preplatit ze az za rok sa to da tak chce aby som si ju minal pocas mojho volna cim pridem o listky. Proste je to cele na hlavu. PZ ma osetrenu ze pokial nezotrvam pocas vypovednej doby u neho tak ma pravo na penaaznu nahradu priem. zarobku zamestnanca za 1 mesiac. Este zatial neviem kedy budem nastupovat v novej praci no potrebujem poradit co spravit. Dovolenku si brat nebudem predpokladam za aj keby som nezotrval u stareho zamestnavatela tak si max zamestnavatel zoberie cast z mojej vyplaty kedze mame vyplatu v 22 den mesiaci (neviem kolko to vychadza dajme tomu 120h) no nevybratu dovolenku by mi musel tak ci tak zaplatit.
Rozmyslam co spravit mozno by mi dopomohlo dat vypoved z dohody, poziadat nadriadeneho nech ma da vyhodit ze som trebars neuposluchol, ist si vybavit ze nemozem pracovat vo vyskach v noci alebo podobne od lekara, mozno najjednoduchsie ale bude najst si nahradu ale proste nemozem mat vypovednu lehotu 2 mesiace max jeden.
veronikasad
03.05.11,05:51
Peter, myslím, že sa ti oplatí študovať Zákonník práce ...

Pracuješ zrejme v nepretržitej prevádzke. A čo sa týka dovolenky, o tom, či sa ti ju vyplatí vyberať, nerozhoduješ ty, ale tvoj zamestnávatel (nástup na dovolenku určuje zamestnávatel). Dovolenku si musíš vyčerpať do konca nasl. kal. roka, inak ti prepadne.A preplatí ti ju len v prípade, ak skončíš pracovný pomer. Len aby si nebol prekvapený, ak si ju "vyčerpáš" za absenciu, keď neprídeš do práce ...
Ibaaktak
03.05.11,06:35
Pokial to čo píšeš je pravda a vieš preukázať napr. výplatnými
páskami, že zamestnávateľ nevypláca časť mzdy, napr. príplatky
za sviatok tak problém nemáš ty ale zamestnávateľ. Môžeš v zmysle
§ 69 písm. b okamžite skončit pracovný pomer s nárokom na dvojmesačné odstupné. Tiež si môžeš žiadat v lehote 3 rokov
vyplatenie všetkého, čo ti nebolo vyplatené za odpracované hodiny-príplatky za prácu v dňoch prac. volna. Taktiež môžeš
v zmysle § 214 Tr. zákona podat podnet na tr. stíhanie za nevyplatenie časti mzdy. Bud sa obrát na advokáta v mieste
bydliska alebo si daj pozor, aby si v dôvodoch okamžiteho skončenia prac. pomeru dodržal 30 dňovú lehotu ako dôvod, kde ti nebola v plnej výške vyplatená mzda. Príklad: Za mesiac marec je mzda splatná 22 apríla. K tomu pripočítaj 15 dňovú lehotu nevyplatenia po lehote splatnosti a ďalších 30 dní kedykolvek
môžeš uplatnit okamžité skončenie prac. pomeru
Katka91
06.05.11,07:23
Skús požiadať zamestnávateľa o rozviazanie pracovného pomeru dohodou k určitému dňu. Ak nebude súhlasiť, daj výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou (začne ti plynúť od 1. dňa mesiaca nasledujúceho po podaní výpovede)
terezamaria
06.05.11,07:26
Porozprávaj sa so šéfom a vysvetli mu, o čo Ti ide. Hlavne nezabudni mu pripomenúť, ako to u Vás vo firme chodí. Myslím, že potom už nebude dôvod, aby nesúhlasil so skončením pracovného pomeru dohodou, podľa § 60 ZP.