zuzkic
03.05.11,08:01
Chcela by som sa spýtať, klient má 2 prevádzkárne, na jednej používa už roky ERP druhú prevádzkáreň si otvoril nedávno. Sú to 2 rôzne živnosi, je povinný mať ERP, alebo môže do konca roka vystavovať aj PPD
veronikasad
03.05.11,06:04
Chcela by som sa spýtať, klient má 2 prevádzkárne, na jednej používa už roky ERP druhú prevádzkáreň si otvoril nedávno. Sú to 2 rôzne živnosi, je povinný mať ERP, alebo môže do konca roka vystavovať aj PPD
čo je predmetom podnikania druhej prevádzkarne ?
zuzkic
03.05.11,06:10
autoumyvárka, ja viem že to podlieha ERP , ale nie som si istá či to má nejaký súvis s tým že už jednu má /roky/ a do konca roka má možnosť vydávať
PPD
veronikasad
03.05.11,06:20
autoumyvárka, ja viem že to podlieha ERP , ale nie som si istá či to má nejaký súvis s tým že už jednu má /roky/ a do konca roka má možnosť vydávať
PPD
pokial túto službu nájdeš v prílohe zákona o ERP, je povinnosť evidovať tržby ERP aj v druhej prevádzke. paragony môže používať len ak je ERP pre poruchu vyradená z prevádzky. (musí o tom mať servisný zápis).
zuzkic
03.05.11,06:31
aj keď vystaví FA, a následne mu ju zákazník zaplatí v hotovosti?
veronikasad
03.05.11,06:33
aj keď vystaví FA, a následne mu ju zákazník zaplatí v hotovosti?
tak to si neviem predstaviť, že za umytie každého auta bude vystavovať faktúru.
zuzkic
03.05.11,06:45
ale on to tak robí, má aj autoservis kde sú veľké položky, firemné autá na opravy, všetko ide na faktúry...
takže s tými PPD by to mohlo byť v tomto prípade v poriadku?
a povinnosť ERP až od 01.01.2012 kvôli úhrade FA v hotovosti..
veronikasad
03.05.11,06:54
Účinnosť zákona o ERP týkajúca sa povinnej evidencie platby faktúr cez ERP je posunutá od 1.1.2012. Úhrada faktúr je zatial možná v hotovosti s vystavením PPD.

Tvoj klient si "koleduje" o pokutu za nepoužívanie ERP v autoumyvárni. Vystavovanie faktúr v priebehu dňa súkromným zákazníkom si neviem predstaviť (robila som účto takejto firme) Viac sa k tomu nebudem vyjadrovať.
zuzkic
03.05.11,07:03
veľmi pekne ďakujem za názor
jacekova
29.07.11,10:38
Chcela by som "oživiť" túto tému.

Nechtárka (kozmetička) si zobrala dotáciu z UPSVaR. Nemá a nebude mať prevádzku. Stará sa o krupierky v kasínach (nechty, kozmetika) na základe mandátnej zmluvy.
čiže ona vystaví mesačne faktúru za všetky urobené úkony a k tomu príjmový.

Môže to tak byť? nemusí mať ERP, hoci je v zákone uvedené, že kozmetička musí mať ERP?

Poraďte prosím
jacekova
29.07.11,18:24
Chcela by som "oživiť" túto tému.

Nechtárka (kozmetička) si zobrala dotáciu z UPSVaR. Nemá a nebude mať prevádzku. Stará sa o krupierky v kasínach (nechty, kozmetika) na základe mandátnej zmluvy.
čiže ona vystaví mesačne faktúru za všetky urobené úkony a k tomu príjmový.

Môže to tak byť? nemusí mať ERP, hoci je v zákone uvedené, že kozmetička musí mať ERP?

Poraďte prosím

nikto nevie?
Rozalka
29.07.11,18:36
Ak za faktúru inkasuje v hotovosti, musí mať ERP.
jacekova
29.07.11,18:36
Ak za faktúru inkasuje v hotovosti, musí mať ERP.

ďakujem za odpoveď. a platí to už aj pre tento rok?
Rozalka
29.07.11,18:39
Kedy začala?
jacekova
29.07.11,18:39
Kedy začala?

tento rok (2011)
Zita5
29.07.11,18:44
Záleží od toho kedy začala podnikať , či má RP a podobne .Prikladám otázky a odpovede, ktoré pomôžu .

http://www.porada.sk/1601720-post51.html
jacekova
29.07.11,18:47
Záleží od toho kedy začala podnikať , či má RP a podobne .Prikladám otázky a odpovede, ktoré pomôžu .

http://www.porada.sk/1601720-post51.html

ďakujem, preštudujem. ERP nemá a ani nemala v pláne si ju kúpiť, keďže nemá a nebude mať prevádzku. chcela to robiť výlučne takto pre zamestnankyne kasína.
už ide len o to, či si musí kúpiť ERP a zakaždým to nablokovať, alebo stačí sumárne za celý mesiac za všetku odrobenú prácu vystaviť faktúru v zmysle mandátnej zmluvy a oni jej to uhradia v hotovosti cez PPD.
Zita5
29.07.11,19:04
ďakujem, preštudujem. ERP nemá a ani nemala v pláne si ju kúpiť, keďže nemá a nebude mať prevádzku. chcela to robiť výlučne takto pre zamestnankyne kasína.
už ide len o to, či si musí kúpiť ERP a zakaždým to nablokovať, alebo stačí sumárne za celý mesiac za všetku odrobenú prácu vystaviť faktúru v zmysle mandátnej zmluvy a oni jej to uhradia v hotovosti cez PPD.


7. Otázka:
V januári 2011 začne podnikateľ podnikať a vznikne mu povinnosť evidovať tržby na ERP.Môže ešte postupovať podľa vyhlášky o ERP ?
Odpoveď:
Ak po účinnosti novely zákona o ERP (30.12.2010) začne podnikateľ vykonávať podnikateľskú činnosť a vznikne mu povinnosť používať ERP, musí už používať ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona o ERP.


Vyššie uvedené platí aj pre kozmetičku ak začala podnikať tento rok .Ak je povinná používať RP , musí už aj úhradu FA inkasovať cez RP.
jacekova
29.07.11,19:06
7. Otázka:
V januári 2011 začne podnikateľ podnikať a vznikne mu povinnosť evidovať tržby na ERP.Môže ešte postupovať podľa vyhlášky o ERP ?
Odpoveď:
Ak po účinnosti novely zákona o ERP (30.12.2010) začne podnikateľ vykonávať podnikateľskú činnosť a vznikne mu povinnosť používať ERP, musí už používať ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona o ERP.


Vyššie uvedené platí aj pre kozmetičku ak začala podnikať tento rok .Ak je povinná používať RP , musí už aj úhradu FA inkasovať cez RP.


Mnohokrát vďaka za radu. Veľmi pomohla. I keď kozmetičke sa to veru páčiť nebude...
Celú dobu som si to myslela, aj som jej povedala, že musí mať ERP, ale v kútiku duše ona dúfala (a ja som hľadala), či neexistuje nejaká výnimka.

Ešte raz ďakujem
jacekova
31.07.11,07:42
Prave som zistila nove skutocnosti. Takze kozmeticka ma uz zivnost od 12/2010 a vobec nebude prijimat peniaze v hotovosti. V zmysle mandatnej zmluvy by vystavila fa a uhrada bude vzdy cez ucet. Musi si kupit erp? A co bud. rok?
Zita5
31.07.11,14:43
Prave som zistila nove skutocnosti. Takze kozmeticka ma uz zivnost od 12/2010 a vobec nebude prijimat peniaze v hotovosti. V zmysle mandatnej zmluvy by vystavila fa a uhrada bude vzdy cez ucet. Musi si kupit erp? A co bud. rok?

Nakoľko kozmetička patrí do skupiny služieb, na ktorú sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP , avšak ona vlastne tržby bude prijímať výlučne na bežný účet (úhradu FA resp.pohľadávky ), nemusí mať RP.

Ak však poskytne službu a bude inkasovať v hotovosti , je samozrejmé, že RP bude potrebovať , aby dodržala zákon .Tak ja neviem, či túto činnosť bude mať cez mandátnu zmluvu , len ako jedinú činnosť kozmetičky ....alebo ....to už ona musí vedieť, čo má v pláne robiť .
jacekova
31.07.11,16:49
Nakoľko kozmetička patrí do skupiny služieb, na ktorú sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP , avšak ona vlastne tržby bude prijímať výlučne na bežný účet (úhradu FA resp.pohľadávky ), nemusí mať RP.

Ak však poskytne službu a bude inkasovať v hotovosti , je samozrejmé, že RP bude potrebovať , aby dodržala zákon .Tak ja neviem, či túto činnosť bude mať cez mandátnu zmluvu , len ako jedinú činnosť kozmetičky ....alebo ....to už ona musí vedieť, čo má v pláne robiť .

Ďakujem za reakciu. Prijímať peniaze bude VÝLUČNE na účet. Nebude otvárať prevádzku, ani robiť pre nikoho, od koho by mala prijímať hotovosť.

Dúfam, že toto isté platí nielen pre rok 2011, ale aj pre rok 2012.

Ďakujem ešte raz.
Zita5
31.07.11,17:09
Ďakujem za reakciu. Prijímať peniaze bude VÝLUČNE na účet. Nebude otvárať prevádzku, ani robiť pre nikoho, od koho by mala prijímať hotovosť.

Dúfam, že toto isté platí nielen pre rok 2011, ale aj pre rok 2012.

Ďakujem ešte raz.

§ 2
Vymedzenie základných pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie

h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,


Na platby plynúce na bežný účet sa zákon o RP netýka.

Iné bude ...... ak má živnosť na tieto služby a že by niekto uveril, že nikomu inému nerobí tieto služby , len jednému jedinému odberateľovi .A pritom nemusí mať ani zriadenú prevádzku .
jacekova
31.07.11,17:12
Na platby plynúce na bežný účet sa zákon o RP netýka.

Iné bude ...... ak má živnosť na tieto služby a že by niekto uveril, že nikomu inému nerobí tieto služby , len jednému jedinému odberateľovi .A pritom nemusí mať ani zriadenú prevádzku .


to je pravda, to je už iná kapitola. ale momentálne ju táto firma vyťažuje na 100%, takže nemá čas ani potrebu robiť aj pre niekoho iného.

takže z tohoto hľadiska (v momentálnej situácii) platí teda to, že ERP nepotrebuje.
Dííííííík