plavčík
03.05.11,09:37
Pekne prosím, ak firma / má povinnosť auditu/ kúpila ojazdený automobil s obstarávacou cenou 400€...musím to zaradiť do majetku a odpisovať?
Vďaka
Nandrolon
03.05.11,07:45
môže to ísť normálne do spotreby tak ako účtuješ zariadenie do 1500 eur, napr. tlačiareň, a evidoval by som to v analytickej evidencii....

Dalo by sa to aj zaradiť do majetku, pokiaľ by tento osobitný neštandardný prípad riešila vnútropodniková smernica ako výnimku...
blondy
03.05.11,07:50
Splňa takéto auto jednu funkciu dlhodobého majetku a to je doba použiteľnosti - viac ako jeden rok, t.j. nemal by byť v krátkodobom majetku aj keď cena je do 1700€. V internej smernici si ustanov, že v takomto prípade bude majetok zaradený ako dlhodobý, a odpisovaný ako "ostatný majetok" 029, počas doby viac ako 1 rok napr na 24 mesiacov. V tomto prípade by sa účtovné odpisy rovnali daňovým.
Ak určíte že doba použiteľnosti toho auta je najviac jeden rok, naúčtuješ to priamo do nákladov.
Nandrolon
03.05.11,07:59
aj majetok s dobou použiteľnosti nad 1 rok a s cenou nižšou ako 1700 eur môže byť vnútropodnikovou smernicou kvalifikovaný ako drboný majetok !!!!!!!!

ALEBO VYŠIEL NEJAKÝ NOVÝ PREDPIS O KTOROM NEVIEM ?

- výnimku, kde MUSí byť majetok zaradený do dlhodobého majetku majú iba nehnuteľnosti /budova, prípojky, stavby atď./ a pozemky !

o inom neviem.....

ps: to čo by malo byť ma nezaujíma, dôležité je to, čo "môže" a čo "nemôže".
dúfam že to tu niekto objasní...
Nandrolon
03.05.11,08:03
... zaujímalo by ma, ako by pán Blondy účtoval:

elektronické váhy .... cca 1200 eur/ks
chladiarina ........... cca 1500 eur/ks
počítače ............ cca 700 eur/ks
notebooky........... cca 1000 eur/ks

..... ak by si mal robiť toľko výnimiek tak vnútropodniková smernica by mala 500 strán a pri veľkej obchodnej firme /cca 100 prevádzok/ by si si za chvíľu hodil mašľu......
misomiso
03.05.11,08:14
Myslim, ze auto v hodnote 400 Eur ani realne nebude mat dlhsiu dobu pouzitelnosti ako 1 rok :). Snad po prvu STK...
plavčík
03.05.11,08:15
Splňa takéto auto jednu funkciu dlhodobého majetku a to je doba použiteľnosti - viac ako jeden rok, t.j. nemal by byť v krátkodobom majetku aj keď cena je do 1700€. V internej smernici si ustanov, že v takomto prípade bude majetok zaradený ako dlhodobý, a odpisovaný ako "ostatný majetok" 029, počas doby viac ako 1 rok napr na 24 mesiacov. V tomto prípade by sa účtovné odpisy rovnali daňovým.
Ak určíte že doba použiteľnosti toho auta je najviac jeden rok, naúčtuješ to priamo do nákladov.



a účet 029 nelatí iba pre rekultivácie a podobne?
Lenka1979
03.05.11,08:41
... zaujímalo by ma, ako by pán Blondy účtoval:

elektronické váhy .... cca 1200 eur/ks
chladiarina ........... cca 1500 eur/ks
počítače ............ cca 700 eur/ks
notebooky........... cca 1000 eur/ks

..... ak by si mal robiť toľko výnimiek tak vnútropodniková smernica by mala 500 strán a pri veľkej obchodnej firme /cca 100 prevádzok/ by si si za chvíľu hodil mašľu......

... k zvýraznenému....-prečo by mala mať vnútropod.smernica 500 strán? Určím si jednou-dvoma vetami,že účtovná jednotka si určuje dolnú hranicu OC, od ktorej bude hmotný majetok považovať za dlhodobý, napr. 500 eur, zaradí a odpisuje... a žiadnu "mašľu" mi netreba. Na to predsa vnútropodnikové smernice slúžia a preto to zákon dovoľuje.... osobne si neviem auto predstaviť v zásobách ale skôr v DHM.
Ale je to na účtovnej jednotke.
Stefan2005
03.05.11,08:46
Myslim, ze auto v hodnote 400 Eur ani realne nebude mat dlhsiu dobu pouzitelnosti ako 1 rok :). Snad po prvu STK...

... toto môže platiť i pre auto s obstarávacou cenou 1701 € a predsa sa musí odpisovať


a účet 029 nelatí iba pre rekultivácie a podobne?

Platí. Vhodnejšie je analytika v rámci 022, resp. samostatný syntetický účet 028...
plavčík
03.05.11,09:08
Tak som sa rozhodla....dám to do majetku!
Len akosi odpisovať to 4 roky sa mi nezdá, lebo je to straé auto a toľko asi ani nevydrží. Čo s tým?
Stefan2005
03.05.11,09:16
Tak som sa rozhodla....dám to do majetku!
Len akosi odpisovať to 4 roky sa mi nezdá, lebo je to straé auto a toľko asi ani nevydrží. Čo s tým?

ale veď nikde nie je napísané, že musíš odpisovať 4 roky - kľudne to môže byť napr. 14 mesiacov.... Daňové odpisy sa v tomto prípade budú rovnať účtovným.
blondy
03.05.11,09:17
... toto môže platiť i pre auto s obstarávacou cenou 1701 € a predsa sa musí odpisovať



Platí. Vhodnejšie je analytika v rámci 022, resp. samostatný syntetický účet 028...
účet 028 ja v účtovnej osnove už teda nevidím. buď analyticky rozlíšiť na 022 alebo použiť účet 029 - ostatný dlhod.hm.maj
blondy
03.05.11,09:21
... zaujímalo by ma, ako by pán Blondy účtoval:

elektronické váhy .... cca 1200 eur/ks
chladiarina ........... cca 1500 eur/ks
počítače ............ cca 700 eur/ks
notebooky........... cca 1000 eur/ks

..... ak by si mal robiť toľko výnimiek tak vnútropodniková smernica by mala 500 strán a pri veľkej obchodnej firme /cca 100 prevádzok/ by si si za chvíľu hodil mašľu......
500 stranová smernica môže byť alebo nemusí... Všetko záleží od účtovnej jednotky, ako si to tam napíše.. V smernici môže byť predsa napr. uvedený len jedna výnimka, ktorá by platila pre automobily s obstarávacou cenou nižšou ako 1700€. Mať automobil evidovaný v krátkodobom majetku, alebo ako dlhodobý, je na posúdení firmy.
Stefan2005
03.05.11,09:23
účet 028 ja v účtovnej osnove už teda nevidím. buď analyticky rozlíšiť na 022 alebo použiť účet 029 - ostatný dlhod.hm.maj

nie je to celkom tak; účtovná osnova nie je dogma - preto sa koniec koncom nazýva rámcová - nič nebráni vytvoreniu ďalšieho syntetického účtu v rámci dlhodobého majetku
Nandrolon
03.05.11,09:52
[/B]

... k zvýraznenému....-prečo by mala mať vnútropod.smernica 500 strán? Určím si jednou-dvoma vetami,že účtovná jednotka si určuje dolnú hranicu OC, od ktorej bude hmotný majetok považovať za dlhodobý, napr. 500 eur, zaradí a odpisuje... a žiadnu "mašľu" mi netreba. Na to predsa vnútropodnikové smernice slúžia a preto to zákon dovoľuje.... osobne si neviem auto predstaviť v zásobách ale skôr v DHM.
Ale je to na účtovnej jednotke.

ak by si účtovná jednotka dala takto nízku hranicu, tak to potom zrušme všetky zákony a vráťme sa 100 rokov za opicami....

Prečo by som si mal sám sebe dávať hranicu 500 eur, keď zákon DOVOĽUJE až 1700,00 eur dať do nákladov ???????????????

ps: nehovorím o úzko špecifických prípadoch, kedy je to pre firmu výhodnejšie, ale nevidím dôvod aby som ešte išiel NAD RáMEC zákona...

v našej smernici máme od 0-250,00 eur do spotreby bez povinnosti evidencie
250,01 - 1700,00 do spotreby + analytická evidencia
1700,01 eur a viac - dlhodobý hmotný majetok
+ ešte nehmotný to už nejdem rozpisovať...
- potom máme ešte konkrétne 3 prípady, ktoré sú špecifikované osobitne v smernici aj s inventárnymi číslami, kde sa odpisuje ináč ako v ostatnom účtovnom pláne...
Nandrolon
03.05.11,09:58
... toto môže platiť i pre auto s obstarávacou cenou 1701 € a predsa sa musí odpisovať



Platí. Vhodnejšie je analytika v rámci 022, resp. samostatný syntetický účet 028...

ale veď presne na toto je zákon o dani z príjmov, aby sme sa tu nemuseli dohadovať o takýchto veciach.

to potom kúpim notebook za 300 eur, dám ho do nákladov, ale pýtam sa: "Prečo??? Keď notebook za 2500 eur musím odpisovať?"
Sám si odpovedám: "Preto, lebo toto rieši zákon o dani z príjmov, ktorý určuje finančnú hranicu 1700 eur..."

- a takto to je so všetkým..

Mal som starého favorita v evidencii za 50 KORÚN SLOVENSKÝCH a nikto vrátane audítora s tým nemal problém, žiadny zákon nebol porušený, používal za asi 5 rokov.
- áno, odborník by povedal: Mal si tých 50 Sk odpisovať 5 rokov, lenže: Ja som si myslel že bude slúžiť 2 týždne, to že vydržal 5 rokov nie je trestné, prípadne NECH ZAVRú FAVORIT že nemal toľko vydržať :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))))))))))))))
Nandrolon
03.05.11,10:01
Blondy: v čom je iný automobil ako drahá chladnička?
v čom je iný automobil ako drahý počítač?
v čom je iný automobil ako vysokozdvižný vozík?

- hovorím, ak to nutne netreba, napr. že viem že prevádzku za 2 roky zruším, tak urobím výnimku, dám do odpisového plánu a uvediem to v smernici... to je iný - špecifický prípad, ale ak takto počleníte majetok /prečo iba autá, rozdeľme teda všetko/... tak za 10 rokov nebudete vedieť ako čo zaradiť aby išli správne účtovné a daňové odpisy a do toho sa ešte za 10 rokov zmenia 12 krát zákony, bude z toho jeden guláš, ale je to vaša vec...

ps: ak by mal automobil jednoznačne patriť do dlhodobého majetku bez ohľadu na obstarávaciu cenu, bolo by to jednoznačné uvedené v zákone, rovnako ako pozemok, budova, ak to tam nie je, je ho možné dať priamo do nákladov a za TÝM SI STOJÍM., ak ho tam zabudli uviesť /čo nepredpokladám/ potom je diera v zákone a ja mám možnosť ho dať do nákladov.