Zdenka1980
03.05.11,09:14
Mám zaměstnance, který má starou dovolenku z roku 2010. V zákoně jsem se dočetla, že podle § 113 jim jako zaměstnavatel musím nařídit čerpání dovolenky do konce roku 2011. Když jim nařídím, aby si dovolenku do konce roku 2011 vyčerpali a oni tak neučiní, zanikne jim potom nárok na tuto starou nevyčerpanou dovolenou? Chápu to tak správně? Nebo jako zaměstnavatel jim musím přesně určit termín, kdy si tu dovolenku mají vyčerpat. Jak to mám chápat. V ČR tato povinnost nařídit čerpání není, tak teď tápu. Děkuji za radu.
veronikasad
03.05.11,07:18
Zdenka1980
03.05.11,07:51
Četla jsem, ale není mi jasné. Potřebuji vysvětlit "laicky". Děkuji
nesca
03.05.11,10:05
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Urobiť plán dovoleniek,dohodnúť sa s nimi na priebežnom čerpaní.Teoreticky im to môžeš nariadiť " z pozície sily" dva týždne dopredu. Ale osobne nemám rada takéto jednanie.Fakticky sa im bude odpisovať najprv stará dovolenka,ale sa môže stať,že do roku 2012 prejdu opäť z dovolenkou z roku 2011.Ak by ju nevyčerpali,tak by im prepadla, až na dni presahujúce štyri týždne.Neviem o akú prevádzku sa jedná,či je to veľký problém s tou dovolenkou.Ja som tiež svoju starú musela vyčerpať do konca januára a vôbec sa mi to nepáčilo.Že nejaká dohoda zo zam-ncom...e-e..ideš a hotovo.Prázdniny také i onaké,vtedy by sa mi viac zišla,zabudni...čo sa budem sťažovať,to ma len tak chytilo