sandrika23
03.05.11,10:13
Dobrý deň... Chcela by som sa opýtať či mám nárok na nejaké dávky okrem materskej keď by som bola slobodná mama? keby som mala nárok na nejaké iné dávky nemohol by priateľ priznať otcovstvo? Vie mi niekto poradiť čo je lepšie?
ďakujem za odpoveď
Chobot
03.05.11,13:06
Dobrý deň... Chcela by som sa opýtať či mám nárok na nejaké dávky okrem materskej keď by som bola slobodná mama? keby som mala nárok na nejaké iné dávky nemohol by priateľ priznať otcovstvo? Vie mi niekto poradiť čo je lepšie?
ďakujem za odpoveď

Slobodné matky tak ako aj vydaté matky majú nárok na rovnaké dávky. Akurát slobodné matky si môžu od otca ich dieťaťa nárokovať výživné. Ale voči štátu majú rovnaké postavenie.

Dokonca aj osamelé matky majú nárok na rovnaké dávky ako slobodné či vydaté. Rozdiel je len v dĺžke materskej dovolenky a dĺžke poberania príspevku v materstve. Všetko ostatné je štandardné. Akurát včera o tom bola reportáž v TV novinách na Markíze, názov príspevku "Slobodné matky sú v kurze", kde sa pýtali ministerstva práce práve na toto. MP ani neuvažuje o zavedení výhod pre slobodné matky, s čím súhlasím. Keby také niečo zaviedli, tak by všetky matky zo špekulatívnych dôvodov boli "slobodné", aby mali finančné výhody. Ako by potom k tomu prišli rodičia, riadne zosobášení, ktorí by tým boli znevýhodnení?

Takže vôbec nemá zmysle špekulovať týmto smerom. A priznanie otcovstva s tým už vôbec nesúvisí.
veronikasad
03.05.11,13:08
Dobrý deň... Chcela by som sa opýtať či mám nárok na nejaké dávky okrem materskej keď by som bola slobodná mama? keby som mala nárok na nejaké iné dávky nemohol by priateľ priznať otcovstvo? Vie mi niekto poradiť čo je lepšie?
ďakujem za odpoveď
máš súdom priznané výživné ? Koľko dostávaš materské (zo SP) alebo rodičovský príspevok (z UP) ?
Robina
03.05.11,17:17
pripájam sa aj ja k tejto téme - zrovna sa ma na to pýtala suseda pre dcéru - dostáva do 200,- eur rodičovský príspevok. Pýtala sa či neexistuje nejaká možnosť hmotnej núdze, alebo niečo podobné trebárs na bývanie. Vopred ďakujem.
ivka70
03.05.11,17:30
pripájam sa aj ja k tejto téme - zrovna sa ma na to pýtala suseda pre dcéru - dostáva do 200,- eur rodičovský príspevok. Pýtala sa či neexistuje nejaká možnosť hmotnej núdze, alebo niečo podobné trebárs na bývanie. Vopred ďakujem.

200 EUR je ovela viac ako je davka v hmotnej nuzdi pre matku s dietatom aj s prispevkom na ubytovanie.
A na ten by mala narok v pripade, ze dokazatelne niekde plati aspon 6 mesiacov dozadu najomne alebio vlastni nehnutelnost, kde byva.

Susedina dcera ma narok poziadat otca svojho dietata o vyzivne na seba aj na dieta.
Robina
03.05.11,18:16
Ďakujem