Mirkaska
06.01.06,10:45
Mám takú zaujímavú situáciu, nad ktorou sa trápim a uvažujem už pár dní a chcela by som sa podeliť s Vami o riešenie a zároveň poprosiť o názory, skúsenosti:

Ide o nepeňažný vklad pozemku s 2 malými stavbami, ktoré sú vo vlastníctve právnickej osoby (PO Y) a fyzickej osoby nepodnikateľa (nebola zaradená do obchodného majetku, obstaraná v roku 2005), každý vlastní po 50%, do základného imania inej obchodnej spoločnosti - PO X. Vklad bol v 3/05.
Na ocenenie vkladu bol urobený znalecký posudok - na 6 100 000,- na celú nehnuteľnosť, 50% je 3 050 000,-. Upisované ZI je vo výške 6 100 000,-. Účtovnú cenu pozemku a stavieb (keďže v žiadnom zakladateľskom dokumente neboli určené samostatné ceny, iba suma spolu 6 100 000,- ) som určila podľa znaleckého posudku. Vyšlo mi: 5 990 000,- účtovná OC pozemku, 54 000,-, 56 000,-účtovná OC stavieb.

Zároveň musím určiť vstupnú cenu v zmysle zákona o DzP, čo definuje § 25:
1. pre časť vkladu od PO Y:
- ods.f:
„ vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je zostatková cena majetku zistená u vkladateľa pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do OS okrem majetku vylúčeného z odpisovania“
- ods. e: „vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u vkladateľa pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do OS“

- tieto sumy mám zistené, sú rozdielne od účtovnej obstarávacej ceny v zmysle znaleckého posudku a ocenenia vkladu do ZI v 1/2 (keďže od tejto PO je vklad 50%-ný). U pozemku mi vychádza VDC vyššia, u jednej stavby nižšia a u 2. vyššia v porovnaní s účtovnou.

2. pre časť vkladu od FO:

- ods.a, § 25 je o vstupnej DC pri vklade od FO, novelizovaný je od 15.12.05, t.j. už pri tejto uzávierke postupujem podľa nového znenia:
" vstupnou cenou hmotného majetku je obstarávacia cena, OC majetku nadobudnutého od fyzickej osoby vkladom je OC zistená u vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9.

U vkladateľa majetok nebol zahrnutý do obchodného majetku a keďže bol kúpený v roku 2005 a zároveň aj vložený do ZI, nevzťahuje sa naň ani oslobodenie podľa § 9. T.j. OC majetku v PO X je OC zistená u vkladateľa FO.

Kúpna cena predmetných nehnuteľností celkom bola 3 125 000,-, v kúpnej zmluve nie je špecifikovaná cena pozemku a stavieb samostatne!
Vieme ale zistiť zostatkovú cenu nehnuteľností vo firme, ktorá ich tejto FO predávala. Môžem pri určení OC pozemku a stavieb vychádzať z pomeru týchto zostatkových cien u predávajúceho, a týmto pomerom prepočítať OC jednotlivých nehnuteľností z ceny 3 125 000?? Nemám asi z čoho iného. To je prvý problém.

Keď som to prepočítala, vyšla mi OC u jednotlivých nehnuteľností vyššia ako u PO Y.

A teraz doriešenie určenia vstupnej daňovej ceny vkladaných nehnuteľností u PO X:

- neviem či dobre uvažujem - polovicu vstupnej daňovej ceny mi tvorí zostatková daňová cena u vkladateľa PO Y (§ 25 f,g,) a 2. polovicu obstarávacia cena u vkladateľa FO (§25 a,).

V číslach je to toto:

Nehnut.: OC 1/2 u FO, DZC 1/2u PO Y, Spolu DVC, Účtovná OC POX
Pozem. 3 068 000, 2 970 000, 6 038 000, 5 990 000
1.Stavba 37 000, 36 000, 73 000, 56 000
2.Stavba 20 000, 19 000, 39 000, 54 000
Spolu 3 125 000, 3 025 000, 6 150 000, 6 100 000

Toto je druhý problém.

Účtovné odpisy budem počítať z účtovnej OC, daňové z daňovej. (?) Ak mi to program- Omega bude vedieť urobiť, zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť kolonku na inú daňovú vstupnú cenu. JL

Ďakujem krásne. (neviem ako to mám urobiť, nechce mi čísla dať pekne do stĺpcov, oddelím jednotlivé sumy čiarkou)
KEJKA
06.01.06,15:28
vklad cez Omegu - neviem poradiť.
Na doplnenie - PO má vo svojom účtovníctve 50% - teda svoj podiel majetku. Teda problém je vo vyradení pozemku a stavieb, pričom tieto budú slúžiť na splatenie vkladu do inej PO.
061/367 je predpis do ZI vo výške podľa spoločenskej zmluvy.
rozdiel bude na účte VI (415?)
u FO ak nie je podnikateľ, sa tie hodnoty budú evidovať pre účely možnéhpo vysporiadania vyrovnacieho podielu, momentálne to riešiť netreba, len tieto skutočnosti niekde zapísať.
v PO, ktorá sa zakladá je 353/411.x, 411.y predpis
pohľadávky za upísané VI.
a vyrovnanie bude zaradením vkladaného majetku - pozri Cengovú.
Mirkaska
06.01.06,16:19
vklad cez Omegu - neviem poradiť.
Na doplnenie - PO má vo svojom účtovníctve 50% - teda svoj podiel majetku. Teda problém je vo vyradení pozemku a stavieb, pričom tieto budú slúžiť na splatenie vkladu do inej PO.
061/367 je predpis do ZI vo výške podľa spoločenskej zmluvy.
rozdiel bude na účte VI (415?)
50% hodnoty pozemku a stavieb sa u tejto PO vyradilo v zostatkovej hodnote, ktorá predstavuje sumy mnou uvedené, a to je aj daňová zostatková cena. Účtovníčka v tej spoločnosti nemala problém, a výšku daňovej zostatkovej hodnoty mi dala k dispozícii. Účtovala podobne ako si uviedla, v deň založenia ale najprv cez 043/367 a v deň vzniku 062/043. Samozrejme jej vznikol aj OR, lebo sa splácalo ZI vo vyššej výške o 25 000,- podľa ocenenia pozemku.



u FO ak nie je podnikateľ, sa tie hodnoty budú evidovať pre účely možnéhpo vysporiadania vyrovnacieho podielu, momentálne to riešiť netreba, len tieto skutočnosti niekde zapísať.
v PO, ktorá sa zakladá je 353/411.x, 411.y predpis
pohľadávky za upísané VI.
a vyrovnanie bude zaradením vkladaného majetku - pozri Cengovú.

S účtovaním som vysporiadaná. Len neviem či správne určujem vstupnú cenu podľa z o dani z príjmu - § 25. Alebo sa s tým nemusím trápiť? a daňová vstupná cena je tá istá čo účtovná?
Podľa mňa by som mala vypočítať daňovú vst. cenu, lnapr. aj v § 17 jeden odstavec hovorí o zahrnutí oceňovacích rozdielov pri nepeňažných vkladoch do ZI, tieto sa nezahrnú, ak sa u založenej spoločnosti majetok odpisuje z vstupnej ceny stanovenej podľa §25 f, g.,. Ale teraz pozerám, že sa tam hovorí o oceňovacích rozdieloch účtovaných ako náklady alebo výnosy. Tento oceňovací rozdiel nebol účtovaný ako výnos, ale priamo do vlastného imania. Iba v prípade realizácie - predaja podielu sa prejaví v hospodárskom výsledku. Vtedy nie je súčasťou základu dane, ak .... čo som uviedla vyššie.
....:confused:
KEJKA
06.01.06,16:36
50% hodnoty pozemku a stavieb sa u tejto PO vyradilo v zostatkovej hodnote, ktorá predstavuje sumy mnou uvedené, a to je aj daňová zostatková cena. Účtovníčka v tej spoločnosti nemala problém, a výšku daňovej zostatkovej hodnoty mi dala k dispozícii.

no práve mnerozumiem, ak je to spoluvlastníctvo - tak 50% bolo v účtovníctve PO a vyradit sa to malo celé. To účtovanie cez 04. beriem, akosi mi to ušlo.



S účtovaním som vysporiadaná. Len neviem či správne určujem vstupnú cenu podľa z o dani z príjmu - § 25. Alebo sa s tým nemusím trápiť?.
....:confused:
podľa mna sa s tým nemusíš trápiť, ale nad tým porozmýšľam... lebo finančná investícia sa daňovo vysporiada až na to bude dôvod - predaj obchodného podielu ap. ešte sa k tomu vrátim.
Mirkaska
10.01.06,09:47
no práve mnerozumiem, ak je to spoluvlastníctvo - tak 50% bolo v účtovníctve PO a vyradit sa to malo celé. To účtovanie cez 04. beriem, akosi mi to ušlo.

Jasné, že sa to vyradilo celé - v účtovníctve v účtovnej zostatkovej cene, ktorá sa súčasne rovná daňovej.



podľa mna sa s tým nemusíš trápiť, ale nad tým porozmýšľam... lebo finančná investícia sa daňovo vysporiada až na to bude dôvod - predaj obchodného podielu ap. ešte sa k tomu vrátim.

Neviem, či sa rozumieme, ja sa trápim s ocenením vkladu v spoločnosti, do ktorej bol vložený. Účtovne postupujem podľa výšky ZI, ktoré bolo týmto vkladom splatené (pomer nehnuteľností - pozemok stavby som určila podľa znaleckého posudku na hodnotu vkladu). Ale Z o dani z príjmu hovorí v § 25 o vstupnej daňovej cene, ktorou má spoločnosť oceniť majetok získaný vkladom do spoločnosti- ide o daňovú vstupnú cenu. a toto neviem ako mám vypočítať a či postupujem správne pri mojich úvahách....:)

Ďakujem krásne.
Mirkaska
13.01.06,13:24
posúvam... :mee: