neonka
03.05.11,12:05
Chcem sa spýtať, či môžu rodičia prepísať - darovať majetok len na jedno zo svojich detí.
Žijem s o 10 rokov starším rozvedeným bratom a rodičmi v spoločnej domácnosti. Brat sa o nič nestará, neupratuje, samozrejme nevarí, nestará sa o rodičov, ktorí sú už veľmi starí. O všetko sa starám ja, upratujem, varím, nakupujem za vlastné peniaze nielen jedlo, ale aj potreby do domácnosti, starám sa o chorých rodičov. Sporadicky prispieva na chod domácnosti, ale za tie peniaze by nebýval ani v stane. V poslednom čase nás začína psychicky týrať, je hlučný, svoje veci necháva rozhádzané po dome. V záhrade, ktorú kedysi síce ešte za slobodna vysadil, rastú stromy ako v "džungli", nesmiem nič kosiť, rezať, inak vrieska po celom okolí, ako mu všetko kradnem. Už sa hanbím aj na ulicu vyjsť, aby som nevidela, v akom hroznom stave je záhrada. Podarilo sa mi vysadiť pár kvetov, ale bojím sa, aby mi ich v návale zlosti nevytrhal. V minulosti nás aj fyzicky napadol, tak neviem, či nemám na neho podať trestné oznámenie. Len nemám dôkazy.
cicka1982
03.05.11,10:12
Rodičia môžu za života darovať svoj majetok darovacou zmluvou aj iba jednému zo svojich detí. Existuje aj tzv. zaopatrovacia zmluva. Treba navštíviť advokáta na spísanie.
neonka
03.05.11,10:23
Rodičia môžu za života darovať svoj majetok darovacou zmluvou aj iba jednému zo svojich detí. Existuje aj tzv. zaopatrovacia zmluva. Treba navštíviť advokáta na spísanie.
a nemôže sa brat odvolávať na to, že aj on dal niekedy peniaze do domu a že teda nemôže pripadnúť iba mne?
viktorviktor
03.05.11,11:05
môže sa odvolávať, prečo nie, (o darovaní za ich života ani nemusí vedieť, darovanie prebehne aj bez neho) musí ale zdokladovať vynaložené, to aj ty môžeš žiadať od neho za upratovanie varenie kúpené jedlo ... Ked tam zostane bývať prečo by žiadal, a rodičia sa o neho už nemusia starať, dakedy bol lepší systém, prišla polícia, zobrala na liečenie a vymalované, kto sa pôjde dobrovolne liečiť? Budeš mať aspoň výhodu že ti zostane dom, ostatné nieje čo závidieť
Erzebeth
04.05.11,09:08
a nemôže sa brat odvolávať na to, že aj on dal niekedy peniaze do domu a že teda nemôže pripadnúť iba mne?
To, čo brat dal do domu zrejem dávno aj spotreboval. To ale nie je dôležité. Darovať ti rodičia môžu dom. Účastníkmi zmluvy budeš ty a rodičia, brata sa to v tej chvíli netýka. Rodičia môžu predať alebo darovať svoj majetok za svojho života komu chcú. Dokonca aj cudzím ľuďom a nemusia o tom nikoho informovať.
A ak záhrada nepatrí bratovi ale rodičom majú právo oni hospodáriť v záhrade, alebo ju niekomu prenechať na užívanie.
Mária27
04.05.11,10:06
Pri dedení môže brat žiadať započítať ten dar, lebo to nie je bežný dar. Započítanie prebehne len ak bude s čím započítať. Môže sa teda stať, že okrem darovaných nehnuteľností bude všetko ostatné dediť brat - ak ti nedarujú všetok majetok.
neonka
05.05.11,07:21
môže sa odvolávať, prečo nie, (o darovaní za ich života ani nemusí vedieť, darovanie prebehne aj bez neho) musí ale zdokladovať vynaložené, to aj ty môžeš žiadať od neho za upratovanie varenie kúpené jedlo ... Ked tam zostane bývať prečo by žiadal, a rodičia sa o neho už nemusia starať, dakedy bol lepší systém, prišla polícia, zobrala na liečenie a vymalované, kto sa pôjde dobrovolne liečiť? Budeš mať aspoň výhodu že ti zostane dom, ostatné nieje čo závidieť
kedysi bol normálny, ale odkedy sa rozviedol, začalo mu asi viac harašiť...
on musí zdokladovať napríklad kúpu vane, koberca alebo tak? to ja si mám odkladať všetky bločky na potraviny z obchodu?
a ako zdokladujem svoju robotu okolo domu? :-))