Janka233
03.05.11,12:40
Mala by som otázku ako je to s výškou podielov pri zlúčení dvoch s r.o., ? zanikajúca spoločnosť má nárok na podiely v nástupnickej spoločnosti ..do akej výšky? zanikajúca spoločnosť má 2 spoločníkov 50:50 nastupnicka 3 spoločníkov v pomere 50:25:25 . Ďakujem
KEJKA
03.05.11,12:50
ak zostávajú všetci, tak potom traja po 25 a dvaja po 12,5, spolu 100. Alebo tak, ako sa uvedie v SZ. Ako prevezmu podiely,......
sroservis
03.05.11,19:34
Dobrý deň,

spoločníci sa môžu dohodnúť ľubovoľne (ako napísala aj Kejka), ale mne sa najspravodlivejšie javí určenie podielov spoločníkov cez ich podiely na súčte čistých obchodných imaní oboch spoločností.

To znamená zčítala by som hodnoty čistého obchodného imania oboch spoločností, čo by predstavovalo základ (100%).

V oboch spoločnostiach by som prepočítala, aká suma na čistom obchodnom imaní pripadne na každého jednotlivého spoločníka (teda určím hodnotu jeho podielu podľa účtovníctva príslušnej s.r.o.).

Následne by som z podielu každého jednotlivého spoločníka na čistom obchodnom imaní jeho súčasnej spoločnosti určila, aká časť (podiel) mu prislúcha zo súčtu čistého obchodného imania oboch spoločností.

Napr. môže sa zlučovať spoločnosť, ktorej ČOI predstavuje 10 (má dvoch spoločníkov) do nástupníckej spoločnosti (3 spoločníci), ktorej ČOI predstavuje 50. Všetci spoločníci sa môžu dohodnúť, že ich podiely budú rovnaké (každý 1/6), ale je zrejmé, že hodnota podielov spoločníkov nástupníckej spoločnosti bola pred zlúčením vyššia (16,6 pred zlúčením a iba 12 po zlúčení).

V mojom prepočte získajú pôvodní spoločníci nástupníckej spoločnosti spolu cca 83% podiel (ten si rozdelia v pomere 50/25/25) a spoločníci zanikajúcej spoločnosti len cca 17%. (každý z nich 8.5 %).

Všetko dobré.