Beatka77
03.05.11,12:49
Ahojte!
Chcela by som sa opýtať, či treba napísať žiadosť o návrat z RD?
Som riadne zamestnaná, ako učiteľka, a RD mi končí až v januári. Do práce mienim nastúpiť v septembri. Treba riaditeľovi poslať písomnú žiadosť? Ak áno, čo má obsahovať?
Ďakujem pekne.
B
Sabadka
03.05.11,11:42
Ahojte!
Chcela by som sa opýtať, či treba napísať žiadosť o návrat z RD?
Som riadne zamestnaná, ako učiteľka, a RD mi končí až v januári. Do práce mienim nastúpiť v septembri. Treba riaditeľovi poslať písomnú žiadosť? Ak áno, čo má obsahovať?
Ďakujem pekne.
B


Nie je to žiadosť, je to len oznámenie, ktorým riaditeľovi školy oznámite, že dňa napr. 01.9.2011 nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke. Samozrejme by som mu to dala na vedomie včas a nie posledný prázdninový týždeň.
Beatka77
03.05.11,14:53
Ďakujem
vieraaaa
03.05.11,15:23
Iba pre doplnenie:
Nové ustanovenie § 166 ods. 3 Zákonníka práce sa prijíma v súvislosti so smernicou Rady 2010/18/EÚ, ktorou sa vykonáva revidovaná Rámcová dohoda o rodičovskej dovolenke a vyplýva taktiež z problémov praxe. Pre jednoznačnosť postupu v súvislosti s čerpaním rodičovskej dovolenky sa ustanovuje, že muž a žena sú povinní písomne oznamovať zamestnávateľovi všetky skutočnosti týkajúce sa čerpania rodičovskej dovolenky. Taktiež v záujme zamestnávateľa a plnenia jeho povinnosti (organizácia pracovného času, zabezpečenie jeho úloh a pod.) sa ustanovuje jednoznačne jednomesačná doba na splnenie povinnosti zo strany zamestnancov, ktorých sa čerpanie rodičovskej dovolenky týka. Nedodržanie tejto povinnosti (písomného oznámenia a jednomesačnej doby) zo strany zamestnancov však nemôže mať vplyv na čerpanie rodičovskej dovolenky. Zamestnávateľ podľa § 166 ods. 2 je povinný poskytnúť rodičovskú dovolenku na požiadanie.
Celý článok viď:
http://www.epi.sk/366/Aktualne-zmeny-Zakonnika-prace-v-roku-2011_32073.aspx
atam1
29.06.11,11:42
- To oznámenie (že nastupujem pred ukončením RD) musí byť písomne?
- Nastupujem koncom augusta (presne budem vedieť v piatok), na RD by som mohla byť do septembra 2012, takže idem o rok skôr.
- Tiež by ma zaujímalo, čo so starou dovolenkou.Neostalo mi veľa dní, lebo počas tehotenstva som na niektoré vyšetrenia chodila aj na dovolenku (máš jej veľa, LV môžeš mať iba 2 dni do mesiaca - viem, že som mala nárok na všetky vyšetrenia ako LV, ale ja som to po niekoľkých výmenách názoru vzdala, mala som iné starosti , s tehotenstvom , jednoducho som sa na to povzniesla).
- Stará dovolenka sa prenáša alebo si ju môžem dať preplatiť?
- Kdesi som čítala, že starú dovolenku si môžem vyčerpať po skončení RD, teda v mojom prípade až v septembri 2012?
- A za čas strávený ma MD tiež vzniká nárok?, Môžte mi napísať číslo zákona, kde sa o tom píše?
- Veľmi pekne ďakujem.
vieraaaa
29.06.11,13:05
- To oznámenie (že nastupujem pred ukončením RD) musí byť písomne? Podľa § 166 ods. 3 ZP má byť oznámenie písomné. Sama za seba by som to určite riešila písomne.
- Nastupujem koncom augusta (presne budem vedieť v piatok), na RD by som mohla byť do septembra 2012, takže idem o rok skôr.
- Tiež by ma zaujímalo, čo so starou dovolenkou.Neostalo mi veľa dní, lebo počas tehotenstva som na niektoré vyšetrenia chodila aj na dovolenku (máš jej veľa, LV môžeš mať iba 2 dni do mesiaca - viem, že som mala nárok na všetky vyšetrenia ako LV, ale ja som to po niekoľkých výmenách názoru vzdala, mala som iné starosti , s tehotenstvom , jednoducho som sa na to povzniesla).
- Stará dovolenka sa prenáša alebo si ju môžem dať preplatiť?
- Kdesi som čítala, že starú dovolenku si môžem vyčerpať po skončení RD, teda v mojom prípade až v septembri 2012? Ak nastúpiš v auguste 2011, tak máš nárok si túto dovolenku hneď vyčerpať, preplatiť ti ju môžu iba pri ukonční pracovného pomeru.
- A za čas strávený ma MD tiež vzniká nárok?, Môžte mi napísať číslo zákona, kde sa o tom píše? Áno, za čas strávený na MD Ti vzinká nárok na dovolenku. Tento čas sa ráta ako odpracovaný. Za rodič. dovolenku nárok nevzniká.
- Veľmi pekne ďakujem.
Zákonník práce § 166 Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

Viď modré odpovede + dole príslušné §
zo stránky http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1
a z tej istej stránky
§ 113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

a ďalej
§ 101 Dovolenka za kalendárny rok
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.
a
§ 105 Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
a ešte
§ 144 Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci
(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
Tá rodičovská sa týka mužov
pandorasbox
15.07.11,13:07
nedovoľuje mi dať"užitočné" - žiaľ. vraj nemám 10 bodov. ako sa získavajú body prosím?
vieraaaa
15.07.11,13:23
mimotemybody sa získavajú tak, že niekomu dobre poradíš a ten, komu si poradila alebo aj ďalší členovia porady Ti dajú užitočné
pandorasbox
15.07.11,13:56
ahááááááááááááá...ďakujem pekne. to som nevedela. ďakujem za bodík. už viem ako na to a svoje znalosti budem podávať ďalej
prajem príjemný as oddychový víkend