minkos
03.05.11,12:54
Ahoj poraďáci. Nemám ani tak právny ako skôr emočný problém, takže ani nepotrebujem právnu pomoc, ako skôr váš názor na uvedený stav. Moja sestra, keď sa v roku 1983 vydávala, mala od rodičov na výber. Buď dostane družstevný byt s tým, že ho naši zaplatia (otec bol v komisii, kde sa prideľovali byty) alebo tých 30 000,- kčs dostane v hotovosti. Vybrala si druhú možnosť, nakoľko jej muž mal prísľub bytu v 25 km vzdialenom meste. Ja som mal vtedy 10 rokov, takže mňa ešte neriešili. Keď sme riešili moje bývanie v cca 1995 mal som na výber. Buď drevenica v neďalekej obci po babke , alebo byt v meste. Dohodli sme sa s našimi, vlastne to bola podmienka, že im pomôžem prerobiť drevenicu, aby bola obývateľná a byt mi ostane. Keďže som stavbár a nikdy nebol problém sa dostať k materiálu za viac než dobré ceny , ani s pracovnou silou mojich kamarátov, ktorí mi kedykoľvek ochotne pomohli, v 1999-tom sa naši presťahovali a doteraz sú s bývaním nadmieru spokojní a do mesta by už nikdy bývať nešli. A keďže okolo chalupy je vždy čo robiť, vždy našim ochotne pomôžem.A nieln s tým, vlastne so všetkým. S pomerom pomoci našim je to tak 98:2 v môj prospech. Nesťažujem sa, ani nechválim, proste konštatujem. A keďže nás rodičia chceli aj rovnako podeliť, chalupu nám v 1997 aj darovali v polovici vlastníctva s doživotným bremenom užívania. A mysleli sme si, že sú všetci spokojní. Lenže nastal problém. Ja som si zohnal druhý byt a keďže by som chcel postaviť nejaký domček, pôvodný byt som dal na predaj. Či zaň dostanem pýtaných 60.000.-€ neviem, ale podľa veľkosti a polohy moc dole nepôjdem. Dúfam. Na chalupe máme so susedom spor o hranicu pozemku, čo sa rieši súdne a ja so sestrou ako majitelia sme účastníci konania. Aby to segru nezaťažovalo, chceli sme ju odbremeniť s tým, že napíše plnú moc na mamu a má s tým vlastne pokoj. Keď jej mama volala o to splnomocnenie, tak jej vykričala, že keď mi nechali byt, nech mi dajú aj chalupu a jej nech dáme všetci pokoj. Mama odvtedy na práškoch a pri jej problémoch so srdcom a precitlivelou povahou ju to mohlo aj položiť. Nejako enormne sme sa nikdy so sestrou nebratríčkovali, sme od seba o 8 rokov a keď mala 15,odchod na intrák, ale vždy som rád, keď ju vidím a nerád by som zažil prípad rodiny rozhádanej pre majetky. Aj keď som jej to asi nikdy nepovedal, mám ju rád a nechcel by som, aby sme sa prestali úplne stýkať. Čo myslíte, v čom je problém?
Dáša_
03.05.11,11:10
probém je v tom, že sa zabudlo, čo bolo pri svadbe, teda v roku 1983
arizona
03.05.11,11:58
Problem je v komunikacii...
Mozno sa staci len porozpravat v kruhu rodiny, pospominat,pripomenut zabudnute atd....
Nandrolon
03.05.11,12:03
to nepomôže, pretože ak niekto niečo vidieť NECHCE tak to jednoducho NEUVIDÍ a zvlášť ľudia, ktorí nemajú ekonomické vzdelanie.
Ja ti poviem ako budú argumentovať:

30 000 Sk ------------------ VS ------------------- 1 807 560 Sk /60 tis. eur/

To že vtedy sa dal za 30 tis. kúpiť byt nebude zaujímať nikoho...
petula6
03.05.11,12:40
A keď to bude trvalo rozvrátené, tak jej vykrič, že si sa nadrel aj na jej chalupe a ona tam nepohla prstom, teda ak je pravda, že tam nič nerobili. Tie byty snáď pochopí aj ten najvačší zabednenec. Asi to ber tak, že máš smolu na súrodenca, tak ako min.polovica populácie.Vieš, ona ten svoj byt už prejedla a prachy za tvoj byt sú obrovské sústo, ktoré nedokáže prehltnúť.
zk24
03.05.11,12:46
Sestra mala byt cez manzela a 30,000 skk za ktorych si mohla kupit druhy byt. Mohla mat spolocny aj vlastny.

Kto je ako sikovny, tak ma.
Mária27
03.05.11,15:45
Sestra mala byt cez manzela a 30,000 skk za ktorych si mohla kupit druhy byt. Mohla mat spolocny aj vlastny.

Kto je ako sikovny, tak ma.

Vtedy nemohla mať dva byty. Ak by chcela druhý, musela by prvý odovzdať. Družstevný byt sa nemohol považovať za vlastný byt. Družstevný byt znamenal len trochu istejší nájom. Nik nemohol vedieť, že príde doba odkupovania bytov.

Dosť ju chápem: ty si dostal od rodičov byt v dobe vlastníctva a trhových cien bytov, ona dostala vtedy peniaze možno na zariadenie bytu.
Ak však vtedy dostala nájomný byt napr. od obce a teraz ho odkúpila, trochu sa to vykompenzovalo. Nie je to však od rodičov.

Ty si však asi nedostal nájom bytu od obce ani od družstva, ktorý by sa dal odkúpiť. Treba jej vysvetliť, že na vine je doba a zmena hodnôt. A vypočuť jej verziu, aby sa jej pocit nespravodlivosti zrovnal. Hlavne aby sa netrápili rodičia a aby ste si neroztrhali jedinú rodinu, ktorú máte.
minkos
04.05.11,11:16
V 1999-tom na mňa prepísali družstevné práva, bol to družstevný byt, teraz je môj,ja som si ho odkúpil, sestra tiež ten svoj odkupovala.