prepinakos
03.05.11,13:33
Dobrý deň,

prosím o akúkoľvek radu, návrh postupu, odporúčanie, odvolávku na zákon.

Objednal som si tovar z USA pomocou sprostredkovateľa v hodnote 1500€ na obchodné účely. Kontaktoval som colný úrad v Košiciach. Poslal som im moje EORI číslo, faktúru, atď. Vyskytol sa ale problém. Žiadali ceritfikát o pôvode tovaru. Ten mi ale výrobca a rovnako aj sprostredkovateľ odmietli vydať.
Rozhodol som sa preto že zásielku si chcem prebrať len na osobné účely. Je to 100ks textilu. Colný úradnik ma ale s rozhorčením kontaktoval , že čo to ja skúšam a podobne. Je logické že keď som zaplatil za doručenie z USA 300€ tak nechcem aby sa tovar vrátil späť za ďalších 300 €. Tovar si chcem vziať pre seba a rodinu. Navrhol som čestné vyhlásenie. Skutočne ho neplánujem predávať a riskovať tak pokutu.
Prosím pomôžte kto môžete. Každá rada je dobrá. Za tovar nemám problem zaplatiť ako CLO tak aj daň.


Na záver len taká úvaha: Šikmejší spoluobčania si sem vozia čo sa im zamanie, rakovinotvorné a inak zdraviu škodlivé výrobky. Ako sa tie mohli dostať cez colné konanie a iné kontrolné orgány. Ja chcem štátu zaplatiť 30% zo sumy tovaru a on to odmieta. Takto náš "sociálny" štát pomáha dorbným podnikateľom.
misomiso
03.05.11,11:43
No ak je to adresovane firme, tak to tazko preberies na sukromne ucely. To ale prosim ta s kym obchodujes, ze ti nie je schopny potvrdit povod tovaru?

Ved tam nejde o ziaden certifikat, niektori to maju priamo na fakture, pripadne na zdrap papiera ti potvrdia, ze tovar pochadza z tej a tej krajiny a hotovo.

My to partnerom potvrdzujeme bezne.
prepinakos
03.05.11,11:48
No ak je to adresovane firme, tak to tazko preberies na sukromne ucely. To ale prosim ta s kym obchodujes, ze ti nie je schopny potvrdit povod tovaru?

Ved tam nejde o ziaden certifikat, niektori to maju priamo na fakture, pripadne na zdrap papiera ti potvrdia, ze tovar pochadza z tej a tej krajiny a hotovo.

My to partnerom potvrdzujeme bezne.

Je to adresovane na moje osbne meno, nie firme. Ide o tovar od americke spolocnosti Aeropostoale , ale sprostredkovane dorucenie ino firmou. A prave o ten certifikat ide.
misomiso
03.05.11,12:04
No neviem, mozno niekto pripoji odkaz na prislusny paragraf zakona, ale nie som si isty, ci si opravneny dovazat pre sukromne ucely akekolvek mnozstvo tovaru. Mne sa zda 100 ks oblecenia pre sukromne ucely trocha vela.
prepinakos
03.05.11,12:07
Študoval som zákon a je tam citujem : "§ obsahujú tovar určený výhradne na osobné použitie príjemcom alebo jeho
rodinou, pričom charakter ani množstvo nenasvedčuje tomu, že ide o dovoz na
obchodné účely, "

takže keď má moja rodina 10 členov a každý chce 3 nohavice 3 trička a 3 mikiny tak to je veľa? 1 úradnik sa podľa nálady rozhodne akú tam da pečiatku, "tingťong" mú dá rakovinotvorné slipy do vrecaka deklaruje sa jedna radosť.
misomiso
03.05.11,12:18
Študoval som zákon a je tam citujem : "§ obsahujú tovar určený výhradne na osobné použitie príjemcom alebo jeho
rodinou, pričom charakter ani množstvo nenasvedčuje tomu, že ide o dovoz na
obchodné účely, "

takže keď má moja rodina 10 členov a každý chce 3 nohavice 3 trička a 3 mikiny tak to je veľa? 1 úradnik sa podľa nálady rozhodne akú tam da pečiatku, "tingťong" mú dá rakovinotvorné slipy do vrecaka deklaruje sa jedna radosť.

Ano, s tym deklarovanim aziatov u nas mas pravdu - bohuzial.

No na to, aby tvoja rodina mala 10 clenov by ste s manzelkou museli mat 8 deti. Poznam take rodiny, dokonca aj pocetnejsie, ak tut podmienku splnas, tak by ti to mohli teoreticky pustit. Dokonca jednomu znamemu po revolucii odpustil Colny urad clo za mikrobus, pretoze napisal ziadost, ze ma velku rodinu (6 deti) a u nas nema kde kupit take velke auto.

No s tymi 100 kusmi - dokonca ani pri 10-clennej rodine a 9 kusoch na hlavu mi to nejako nevychadza...

Ja viem, ako ta to asi stve, ja ked musim behat po colniciach tak mam z toho tyzden vyrazky. Lenze pozri si vacsinu "politicky" orientovanych prispevkov na Porade. Kazdy chce iba vacsi plat (kedy uz budeme mat platy ako na zapade...) vacsie istoty, podtupne, socialne davky... Pritom Cinan dokaze robit aj za 100 USD mesacne vratane vsetkych odvodov a poistiek. Ak by padli tie umelo vytvorene colne bariery, tak u nas by o robotu prislu uplne vsetci, s vynimkou sfery sluzieb (iba tych sluzieb, ktore sa nedaju importovat - teda nemoze sa ist nevhat ostrihat do Ciny) a tovarov, ktore sa nedaju dopravovat (beton z betonarky).

Kazdopadne - s colnikom sa tazko dohaduje, v tomto sme stale policajny stat. Ja by som sa zameral na to potvrdenie o povode tovaru a musia ti to pustit. Aj keby tam stalo ze je to z Ciny tak to pustia, len vyska cla je potom rozdielna.
zupan
04.05.11,08:06
Daj si ziadost o docasne uskladnenie, zaplat zabezpeku a vybav si povod tovaru, alebo neuprosne tvrd, ze je to na tvoju osobnu potrebu. Colnica ti potom musi dat rozhodnutie, ze to nie je na osobnu potrebu ale v zakone nie je napisane kolko je osobna potreba. Podla mna keby si tvrdil ze to je na osobnu potrebu tak by to mali pustit, len to asi bude dlhsie trvat.
padro
04.05.11,08:50
tak to zalezi na akeho colnika natrafis, bol som kedysi v BA na vyclievacej poste, zopar ich tam bolo moc zvedavych a zopar zase uplne v pohode,.. ja som mal tiez viac ks tovaru trosku sa cudoval naco mi to bude, potom mi dosla dalsia zasielke a povedali mi ze posledny krat co mi to pustia, ze ak este raz tak budu problemy :)
zupan
04.05.11,09:04
Ja len tvrdim,ze ked mu to nechcu pustit, tak na zaklade coho, ked nie je definovane kolko kusov je osobna potreba akolko kusov je obchodny tovar.
padro
04.05.11,09:12
http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_317/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_M1/_s.7_0_A/7_0_317 ... mne vtedy hovoril ze na osobnu spotrebu je tovar neobchodneho charakteru, niekde to je limitovane poctom ks niekde hodnotou tovaru.
zupan
04.05.11,09:33
V zakone ani v smerniciach EU nie su stanovene limity tovaru neobchod.charakteru, iba ak v internych predpisoch colnice. My sa vsak v pravnom state riadime zakonmi. Co v zakone nieje zakazane, tak to je povolene.
padro
04.05.11,09:46
druha vec je ci sa oplati robit si s nimi problemy, ja som si to rozmyslel.