porfin
06.01.06,12:51
Poradíte mi prosím ako "elegantne" vyriešiť nasledovný problém?
Živnostník /JÚ/ kúpil na začiatku roku 2005 rôzne dosky , písací stôl...a materiál s ktorých si poskladal regále a vybavenie do skladu , celková suma je cca do 20 tisíc.Dal to rovno do spotreby.
Teraz v januáry 2006 mu skončil prenájom skladu. A asi už nebude mať sklad. Čo s tými regálmi a vybavením má účtovne urobiť v JÚ aby to mal O.K.?

Ďakujem vopred za radu.
Manual
06.01.06,11:57
A tie svojpomecne vyrobené regále má zaradené v majetku firmy ako krátkodobý majetok ? Ak áno, tak ho vyradí k 31.12.05 do osobného užívania a to je všetko.
Ak nie, tak nie je čo vyraďovať, pretože to má v JU zaúčtované v spotrebe.
Pekný deň želám.
porfin
06.01.06,12:05
Mylím že to nemá v majetku...ešte sa opýtam...
Takže ak by to nemal v majetku tak je to O.K. tak ako to urobil, že to dal ako "spotreba"? Nebude dáky chytí daňovák do toho rýpať, že kde dal tie regály....
Manual
06.01.06,12:09
Mylím že to nemá v majetku...ešte sa opýtam...
Takže ak by to nemal v majetku tak je to O.K. tak ako to urobil, že to dal ako "spotreba"? Nebude dáky chytí daňovák do toho rýpať, že kde dal tie regály....
Ak tie regále nemal v majetku, tak daňovák nevie že vôbec nejaké regále mal. Pretože nakúpené dosky a iné z čoho to robil dával priamo do materialu alebo réžie, takže žiadna stopa po regáloch. A keď ich mal v majetku, tak ich treba vyradiť a to tak že na karte napíšeš jednoducho datum vyradenia k 31.12.05 a to je všetko, žiadna veda. Asi toľko.
porfin
06.01.06,12:14
ĎAKUJEM...
Manual
06.01.06,12:16
ĎAKUJEM...
OK, niet zač:):):)
Zita5
06.01.06,12:31
Nopredsa sa mi zdá , že tie regále po 1 roku vyradiť je opovážlivé . Predsa nemôžu byť až také opotrebované .Ja by som ich viedla v drobnom majetku a buď ich ešte v mojej podnikateľskej činnosti budem používať , alebo ak nie , tak by som ich predala a získaný príjem účtovala do príjmu OVZD . Nie za takú cenu ako nové , ale nižšiu .;)
Manual
06.01.06,12:35
Nopredsa sa mi zdá , že tie regále po 1 roku vyradiť je opovážlivé . Predsa nemôžu byť až také opotrebované .Ja by som ich viedla v drobnom majetku a buď ich ešte v mojej podnikateľskej činnosti budem používať , alebo ak nie , tak by som ich predala a získaný príjem účtovala do príjmu OVZD . Nie za takú cenu ako nové , ale nižšiu .;)
Aj to je jedna možnosť, ale najprv musí zistiť, či vôbec ich má v kr. majetku.
Pekný deň želám...:)
KEJKA
06.01.06,15:09
Nopredsa sa mi zdá , že tie regále po 1 roku vyradiť je opovážlivé . Predsa nemôžu byť až také opotrebované .Ja by som ich viedla v drobnom majetku a buď ich ešte v mojej podnikateľskej činnosti budem používať , alebo ak nie , tak by som ich predala a získaný príjem účtovala do príjmu OVZD . Nie za takú cenu ako nové , ale nižšiu .;)
iste, aj to je možnosť, ale daňovník nemusí byť až taký uvedomelý...:)
ak o tom nemá evidenciu, tak to spotreboval, kontrolu to zaujímať nemusí, rozhodne z toho nemôže robiť nejakú vedu. Odovzdal sklad a tie regále v nom zostali... hotovo.. bodka.
Ved na to je tá hranica pre odpisovaný majetok, aby sa využívala, nie?
Zita5
08.01.06,10:26
iste, aj to je možnosť, ale daňovník nemusí byť až taký uvedomelý...:)
ak o tom nemá evidenciu, tak to spotreboval, kontrolu to zaujímať nemusí, rozhodne z toho nemôže robiť nejakú vedu. Odovzdal sklad a tie regále v nom zostali... hotovo.. bodka.
Ved na to je tá hranica pre odpisovaný majetok, aby sa využívala, nie?

Možno práve ja som asi tá " uvedomelejšia ":) :) . Vieš ja vždy radšej tak opatrne , aby to nebolelo .;)
KEJKA
08.01.06,11:07
Možno práve ja som asi tá " uvedomelejšia ":) :) . Vieš ja vždy radšej tak opatrne , aby to nebolelo .;)
nebolelo koho? nebolelo daňovníka, alebo nebolelo štát?
ja zas tak fifty-fifty, radšej nech si daňovník pomôže ak môže.... v rámci zákona, zvyšok potom daňovníka tak nebolí.
pyton
08.01.06,11:21
Možno práve ja som asi tá " uvedomelejšia ":) :) . Vieš ja vždy radšej tak opatrne , aby to nebolelo .;)
Uvedomelý? To je terminológia zo socializmu. ;) Vtedy nás všetkých nútili byť uvedomelí. :rolleyes:
Zita5
08.01.06,11:32
Baby preboha , já tiež nechcem džgať / fuj aké hnusné slovo /:p štátu , ale dá sa to spraviť aj takým spôsobom ako napísala Lidka fifty - fifty . Ja predám regále za prijateľnú cenu , ktorú si zvolím ja ako podnikateľ . V konečnom dôsledku rozmýšľame myslím rovnako , záleží len odo mňa ako sa s tým počas roka vysporiadam . Aký dopad to bude mať na moje účtovníctvo a tým aj na výšku príjmu a z toho potom aj na výšku dane , o tom budem rozhodovať ja ak budem šikovná . . Nebudem o tom rozvádzať dalekosiahle debaty , však vieme dobre o čom hovorím . Práve preto to moje vyjadrenie , aby to nebolelo ;) :cool: :) . Tým bude všetko v poriadku .:)
KEJKA
08.01.06,11:34
akurát, že v tomto konkrétnom prípade mnou zvolená suma - v rámci zákona - podľa hesla fiftyfifty - je nulová predajná cena. To je všetko.