mariannka13
03.05.11,15:13
Dobrý deň,
rada by som vedela, ako mám faktúrovať prepravu zo SR do Nemecka, ak na CMR je uvedený konečný príjemca Thajsko. Tovar bol naložený a zaclený v SK, vyložený v DE v nejakom sklade. Tento tovar by mal ďalej pokračovať do Thajska. Mám to faktúrovať pre firmu s IČ DPH v SK s DPH alebo to mám oslobodiť podľa §47???
vopred veľmi pekne ďakujem
thecrow17
03.05.11,13:36
Ak máš doklady o preclení tak podľa §47 a bez DPH.
mariannka13
04.05.11,06:33
mám doklad EX A. Kolega sa pýtal na DU a tí mu povedali, že to má byť s DPH, pretože je to preprava vrámci EU. Ja si aj napriek tomu myslím, že by to malo byť bez DPH §47. Má s týmto niekto skúsenosť???
thecrow17
04.05.11,08:13
Ja pracujem v spedicke a taketo fa riesime denne, ak mas ex dokument tak to ma byt bez DPH. Za minuly rok sme mali tri danove kontroly a ani jedna ani pol slova nepovedala, ze take fa maju byt s DPH. A na margo danoveho, ano je to preprava v ramci EU ale suvisi s vyvozom tovaru.
zuzankah24
04.05.11,08:22
Súhlasím aj ja. My to taktiež riešime v prepravnej spoločnosti a faktúrujeme to bez DPH, podľa paragrafu 47 . Ak je k tomu príslušný doklad ako už bolo spomínané tak určite bez DPH. :-)
mariannka13
16.08.11,12:23
Dobrý deň,
ako postupovať v prípade ak mi dopravca odmieta prepracovať faktúru pri preprave tovaru do tretích krajín, pretože to fakturoval s DPH. On tvrdí, že tovar prepravil vrámci EU aj keď tovar pokračuje do 3. krajín (JCD). Môžem si uplatniť z tejto faktúry DPH aj keď viem, že tá DPH tam nemá byť??? Ďakujem
thecrow17
22.08.11,06:06
Mariannka,

podľa toho aké máte k tejto preprave papiere. Ak máte papiere z colnice, tak mu ich pošlite, nech na základe nich opraví fa bez DPH. V žiadnom prípade nedoporučujem uplatňovať si DPH z tejto faktúry, lebo keď príde daň. kontrola budeš mať z toho problémy...
Vladimír Ozimý
22.08.11,06:20
Dobrý deň,
ako postupovať v prípade ak mi dopravca odmieta prepracovať faktúru pri preprave tovaru do tretích krajín, pretože to fakturoval s DPH. On tvrdí, že tovar prepravil vrámci EU aj keď tovar pokračuje do 3. krajín (JCD). Môžem si uplatniť z tejto faktúry DPH aj keď viem, že tá DPH tam nemá byť??? Ďakujem

Ak má dodávateľ faktúrovať službu bez DPH, je to jeho povinnosť a nie že sa s ním doťahujete. Ak Vám uvádza na faktúre daň je to neoprávnené. Ja by som mu ju nezaplatil, tú DPH. Samozrejme nemôžete si odpočítať daň, ktorá je faktúrovaná neoprávnene. Ak je teda služba spojená s vývozom a má byť oslobodená podľa § 47 ods. 6, má platiteľ povinnosť takto postupovať.
mariannka13
22.08.11,12:50
Ďakujem, s dopravcom sa nechcem doťahovať, on má doklady z colnice... avšak po porade s pracovníkmi DU Košice mi túto prepravu fakturoval s DPH... Vraj to nie je oslobodené od DPH podľa § 47 ods. 6, je to preprava vrámci EU bez ohľadu na to či ten tovar pokračuje do 3. krajín...
thecrow17
22.08.11,13:32
Ďakujem, s dopravcom sa nechcem doťahovať, on má doklady z colnice... avšak po porade s pracovníkmi DU Košice mi túto prepravu fakturoval s DPH... Vraj to nie je oslobodené od DPH podľa § 47 ods. 6, je to preprava vrámci EU bez ohľadu na to či ten tovar pokračuje do 3. krajín...
Suma za prepravu ma byt sucastou colneho konania a colnej hodnoty tovaru z ktorej colnica vypocitava dph a clo... ak to dopravca vystavi s dph je to zdanene 2x... s tymi danovakmi je to ako s malymi detmi, sami sa nevedia dohodnut a my sa potom mame trapit... kazdy povie nieco ine. Ale podla mna fa jednoznacne bez dph, dph neplatit a nenarokovat v danovom priznani.
Vladimír Ozimý
23.08.11,05:42
Ďakujem, s dopravcom sa nechcem doťahovať, on má doklady z colnice... avšak po porade s pracovníkmi DU Košice mi túto prepravu fakturoval s DPH... Vraj to nie je oslobodené od DPH podľa § 47 ods. 6, je to preprava vrámci EU bez ohľadu na to či ten tovar pokračuje do 3. krajín...

toto je v usmernení DRSR s čím aj ja súhlasím:

Ak prepravca vykonáva prepravu tovaru na území tuzemska, ktorá je súčasťou medzinárodnej prepravy tovaru, t.j. vzťahuje sa na tovar, ktorý je vyvážaný do tretieho štátu, je aj úsek vykonaný v tuzemsku oslobodený od dane. Prepravca, ktorý vykonal prepravu v tuzemsku musí mať dôkaz o tom, že ním poskytnutá preprava bola súčasťou medzinárodnej prepravy tovaru do tretieho štátu. Prepravné služby, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru sú oslobodené od dane. Ak by sa na tieto služby uplatnila daň z pridanej hodnoty, túto daň nie je možné považovať za odpočítateľnú daň a rovnako nemôže byť predmetom refundácie pre zahraničného podnikateľa.

Toto sa dá kľudne aplikovať aj na úsek SK - DE ak preukážete že toto je súčasťou medzinárodnej prepravy do tretích krajín. Napr. vy vykonáte prepravu do nemecka kde sa tovar nalodí a loďou ide do thajska. V takomto prípade si myslím že názor zamestnanca daňového úradu nie je správny. ja by som mu tú DPH nezaplatil keďže mi to nikto nevráti, lebo nemám nárok na jej vrátenie (vychádzam z toho že je to súčasťou medzinárodnej prepravy a vychádzam z toho že CMR jasne deklaruje miesto dodania Thajsko). Skrátka niekedy treba bojovať za svoje práva :)
mata82
21.12.11,14:24
Ahojte,
sumu za takto oslobodenú prepravu tovaru do tretej krajiny uvádzam v priznaní DP k DPH na riadku 15 a 17?
mata82
22.12.11,06:24
posúvam ...
leníča
15.04.12,09:57
chcem sa spýtať ešte ohľadom prepravy podľa par. 47 ods. 6 - podľa mňa by to tiež malo byť v DP v r. 15 a 17. Tieto služby sa uvádzajú alebo neuvádzajú v súhrnnom výkaze?
mata82
16.04.12,08:42
v súhrnnom výkaze sa neuvádzajú