Ivka844
03.05.11,15:16
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa môže dobropisovať prijatá záloha v podvojnom účtovníctve.
KEJKA
03.05.11,14:10
ak bola naozaj prijatá a k dodávke nedôjde, tak treba vrátiť peniaze.
Pokiaľ ide o platiteľov DPH, tak k prijatej platbe bol vystavená doklad, t.j. aj k vrátenej platbe je nutné vystaviť doklad. teda dobropis musíš vystaviť.
Ak nejde o platiteľov DPH, tak nemusel byť vystavený doklad k platbe, pravdepodobne sa vystavovala tzv. proforma faktúra.
Vrátenie peňazí by teda mohlo byť aj bez dokladu, stačilo by nejaké písomné oznámenie o vrátení zálohy. teda v tomto prípade nie je nutné ale je možné dobropisovať.
Ivka844
04.05.11,05:13
ďakujem za odpoveď

Tu však ide o to, že my sme zálohu zaplatili firme, ktorá nám tovar dodala, a následne vystavila riadnu faktúru, na ktorej ale nebola odrátaná záloha, upozornila som ich nato, že zabudli odrátať zálohy. Dodávateľská firma však na zaplatenú zálohu vystavila dobrobis.

ešte som sa s takýmto spôsobom nestretla, tak neviem, či je to správa. jedná sa o platiteľov DPH.
KEJKA
04.05.11,05:29
závisí od dátumov platieb, plnenia.
Spôsob nie je striktne určený, v konečnom dôsledku musia byť vzájomné vzťahy vyrovnané.
druhý raz presnejšie formuluj zadanie - prvé je úplný abstrakt, vyložila som si ho po svojom
upresnenie - tiež chýbajú podstatné informácie.