luculiiik
03.05.11,17:27
Dobrý deň,

mám na vás dve otázky.

1.) Som študentkou na VŠ. Domov chodím na víkend 3 - 4-krát do roka. Ako je to s daňou za komunálny odpad v tomto prípade? Musia ho rodičia platiť aj za mňa?

2.) Moja sestra žije v Čechách, ale trvalé bydlisko má ešte na Slovensku (u rodičov). Kvôli práci každý týždeň cestuje niekde inde, raz sú v Novom Jičíne, raz v Banskej Bystrici, raz v Egypte... Domov sa dostane 2x za rok, aj to len na deň-dva. Aj v tomto prípade musia rodičia platiť za ňu daň za komunálny odpad?

Ďakujem za odpovede.
durisovad
03.05.11,15:47
Nasa dcera ma tiez u nas trvaly pobyt, ale dlhodobo zije v Amerike. Na mestskom urade som podpisala cestne prehlasenie, ze ked sa vrati, pridem ju znovu nahlasit a poplatok za odpady nam neuctuju. Vymer sice poslu, ale s nulovou hodnotou.
luculiiik
03.05.11,17:38
Nasa dcera ma tiez u nas trvaly pobyt, ale dlhodobo zije v Amerike. Na mestskom urade som podpisala cestne prehlasenie, ze ked sa vrati, pridem ju znovu nahlasit a poplatok za odpady nam neuctuju. Vymer sice poslu, ale s nulovou hodnotou.

Rozumiem. Pýtala som sa preto, lebo maminu na obecnom úrade odbili tým, že zákon nepustí, musí platiť aj za nás. Čo je podľa mňa hlúpe, keď doma neprodukujem odpad, keďže sa tam nezdržiavam.
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. :)
katka50
03.05.11,17:52
Dobrý deň,

mám na vás dve otázky.

1.) Som študentkou na VŠ. Domov chodím na víkend 3 - 4-krát do roka. Ako je to s daňou za komunálny odpad v tomto prípade? Musia ho rodičia platiť aj za mňa?

2.) Moja sestra žije v Čechách, ale trvalé bydlisko má ešte na Slovensku (u rodičov). Kvôli práci každý týždeň cestuje niekde inde, raz sú v Novom Jičíne, raz v Banskej Bystrici, raz v Egypte... Domov sa dostane 2x za rok, aj to len na deň-dva. Aj v tomto prípade musia rodičia platiť za ňu daň za komunálny odpad?

Ďakujem za odpovede.

V Košiciach platí toto:

Zníženie alebo odpustenie poplatku

Správca poplatku poplatok odpustí za obdobie, za ktoré poplatník preukáže a)že sa v určenom období dlhodobo zdržiava alebo zdržiaval v zahraničí, pričom za dlhodobé obdobie sa na účely určenia poplatku považuje obdobie najmenej šesť po sebe nasledujúcich mesiacov,b)Potvrdením zamestnávateľa, povolením k pobytu, vízom, potvrdením školy o štúdiu; ak predložený doklad nie je v slovenskom alebo českom jazyku, poplatník doloží aj jeho preklad do slovenského jazyka,

Správca poplatku poplatok zníži, ak poplatník preukáže
a)že je študentom denného štúdia mimo územia mesta Košice, s výnimkou denne dochádzajúceho, vo výške 50% zo sadzby poplatku určenej v § 11 ods.3 písm. a ), uznesením MZ č. 672/2008, ktoré mení a dopĺňa VZN č. 100, b)že dlhodobo zdržiava mimo územia mesta Košice v rámci SR z dôvodu výkonu zamestnania , vo výške 50% zo sadzby poplatku určenej v § 11 ods. 3 písm. b), uznesením MZ č. 672/2008, ktoré mení a dopĺňa VZN č. 100,c)že je v hmotnej núdzi, vo výške 60% zo sadzby poplatku určenej v § 11 ods.3 písm. c), uznesením MZ č. 672/2008, ktoré mení a dopĺňa VZN č. 100.

Poplatník preukazuje skutočnosti, ktoré ho oprávňujú na zníženie poplatku hodnoverným dokladom preukazujúcim dôvod zníženia poplatku
a)u štúdia mimo územia mesta podľa § 11 ods. 4 písm. a) uznesením MZ č. 672/2008, ktoré mení a dopĺňa VZN č. 100 potvrdením o návšteve školy na príslušný školský rok,b)u dlhodobého zamestnania mimo územia mesta podľa § 11 ods. 4 písm. b) uznesením MZ č. 672/2008, ktoré mení a dopĺňa VZN č. 100 potvrdením zamestnávateľa o trvaní pracovného pomeru, c)u hmotnej núdze podľa § 11 ods. 4 písm. c) uznesením MZ č. 672/2008, ktoré mení a dopĺňa VZN č. 100 rozhodnutím príslušného orgánu o poskytnutí dávky v hmotnej núdzi; zníženie sa poskytne najskôr odo dňa právoplatnosti rozhodnutia príslušného orgánu o poskytnutí dávky v hmotnej núdzi a vzťahuje sa aj na všetkých členov v domácnosti, ktorí sa v uvedenom rozhodnutí spoločne posudzujú.

Správca poplatku poplatok zníži bez písomnej žiadosti:
a) o 30% fyzickej osobe vo veku nad 70 rokov,
b) o 50% osamelej fyzickej osobe vo veku nad 70 rokov,
c) o 30 % osobám do 5 rokov veku, d) o 25 % na piateho a každého ďalšieho člena domácnosti, v prípade viac ako štvorčlennej domácnosti.

Poplatník si môže uplatniť nárok na zníženie alebo odpustenie v príslušnom zdaňovacom období (kalendárnom roku), na základe písomnej žiadosti, ku ktorej sú predložené príslušné doklady vždy v lehote do jedného mesiaca

a) od vzniku povinnosti platiť poplatok, súčasne so splnením ohlasovacej povinnosti,
b) od zmeny už nahlásených údajov,
c) od zániku poplatkovej povinnosti

najneskôr však do 31. 10. príslušného kalendárneho roka. Neuplatnenie si nároku na zníženie poplatku určeným spôsobom a v určenej lehote má za následok zánik nároku na zníženie poplatku v príslušnom zdaňovacom období. Poskytnutie zníženia alebo odpustenia poplatku je podmienené splnením ohlasovacej povinnosti.

Ak u jedného poplatníka vznikne nárok na zníženie poplatku z viacerých dôvodov podľa tohto nariadenia súčasne, uplatní sa zníženie poplatku výhodnejšie pre poplatníka.
verkaz
03.05.11,18:15
Nech tam ide mamina znovu a podá písomne žiadosť, nech sa nenechá odbiť. Doložiť treba potvrdenie o návšteve školy.
luculiiik
03.05.11,18:15
katka50, ďakujem za odpoveď. Takže by bolo asi najrozumnejšie získať všeobecne záväzné nariadenie našej obce a preštudovať si v ňom, ako je to stanovené u nás.
ivka70
03.05.11,18:36
Treba prestudovat, co o ulavach hovori to nariadenie.
U nas napr,. treba o ulavu na platbe za komunalny odpad za studenta poziadat najneskor do 31.1. daneho roka s potvrdenim o navsteve skoly a o prechodnom bydlisku (alebo potvrdenim z internatu o ubytovani).
Ak v tom nariadeni su nejake podmienky a vy ste o ne nepoziadali, tak zial, bude musiet za teba zaplatit este tento rok plnu sadzbu. MU si z prsta nevycuca, ze mas narok na ulavu.
Zdenka 0705
03.05.11,18:43
Treba si prečítať všeobecne záväzné nariadenie, u nás napr. do minulého roka neplatili za komunálny odpad ani občania ťzp.
Je v kompetencii mesta stanoviť výnimky. Tento rok už výnimku zrušili, aj to tam je spomenuté.
alla66
03.05.11,18:53
Nech tam ide mamina znovu a podá písomne žiadosť, nech sa nenechá odbiť. Doložiť treba potvrdenie o návšteve školy.
Potvrdenie o návšteve školy nepostačuje. Aspoň u nás.:(
Potrebujú potvrdenie z internátu, že tam má dcéra počas školského roku zabezpečené ubytovanie:)

staršia téma:
http://www.porada.sk/t121019-znizenie-poctu-osob-v-domacnosti-byt.html
odkazy:
http://www.finance.sk/dane/informacie/komunalny-odpad/co-je-poplatok/
http://www.finance.sk/dane/informacie/komunalny-odpad/urcenie-poplatku/
http://www.finance.sk/dane/informacie/komunalny-odpad/sadzba/