ojka
06.01.06,13:05
Mám otázočku. Ak zamestnanec menil počas roka zamestnanie je povinný si podať daň. priznanie. To mi je jasné. Len čo ak bol počas roka aj evidovaný ako nezamestnaný. Treba to niekde uviesť v daň. priznaní? Díky
STRELEC
06.01.06,12:25
Mám otázočku. Ak zamestnanec menil počas roka zamestnanie je povinný si podať daň. priznanie. To mi je jasné. Len čo ak bol počas roka aj evidovaný ako nezamestnaný. Treba to niekde uviesť v daň. priznaní? Díky
Nemusí podať priznanie. Môže mu ho urobiť (vyúčtovanie dane)posledný zamestnávateľ.
Ak by podával priznanie (napr. z toho titulu, že má aj iné príjmy ako zo závislej činnosti), tak na strane 9 priznania uvedie v akom období bol evidovaný na Úrade práce a priloží potvrdenie o období a výške príjmov.
Janka6685
07.01.06,06:23
Ak robí daňové priznanie za zamestnanca jeho zamestnávateľ, použije to isté tlačivo, ako by si ho robil zamestnanec sám (Daň. priznanie....FO B) a odnesie ho na daňový úrad podľa sídla zamestnávateľa?
liba2
07.01.06,08:31
Ak robí daňové priznanie za zamestnanca jeho zamestnávateľ, použije to isté tlačivo, ako by si ho robil zamestnanec sám (Daň. priznanie....FO B) a odnesie ho na daňový úrad podľa sídla zamestnávateľa?Zamestnávateľ nerobí daň. priznanie za zamestnanca, ale ročné zúčtovanie dane (to v plnej miere nahrádza daň. priznanie).
ALDA
07.01.06,08:33
Nemusí podať priznanie. Môže mu ho urobiť posledný zamestnávateľ.
Ak by podával priznanie (napr. z toho titulu, že má aj iné príjmy ako zo závislej činnosti), tak na strane 9 priznania uvedie v akom období bol evidovaný na Úrade práce a priloží potvrdenie o období a výške príjmov.

Pri zmene zamestnania pošas roka, môže vypočítať R O Č N É Z Ú Č T O V A N I E posledný zamestnavateľ,/pred rokmi musel podať zamestnanec DP/ ale DP nie je povinný vystaviť zamestnavateľ..za to si zodpovedá každý zamestnanec sám!! Ale dobrá mzdárka mu ho určite vystaví ak o to požiada..ale súkromne!!!
tonkat
07.01.06,08:33
Ak robí daňové priznanie za zamestnanca jeho zamestnávateľ, použije to isté tlačivo, ako by si ho robil zamestnanec sám (Daň. priznanie....FO B) a odnesie ho na daňový úrad podľa sídla zamestnávateľa?
Nie, zamestnávateľ robí ročné zúčtovanie preddavkov na inom tlačive, ( sú tu aj niekde prilepené) ktoré si zakladá vo firme a rozdiel vysporiada pri niektorej výplate - napr. február do 31.03.2006. Zamestnanec ho musí o to požiadať na ďalšom tlačivo - Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania ... do 31.01.2006. Opravujem do 15. 02. 2006.
ALDA
07.01.06,08:34
Zamestnávateľ nerobí daň. priznanie za zamestnanca, ale ročné zúčtovanie dane (to v plnej miere nahrádza daň. priznanie).

Toľko som tvorila odpoveď, že si ma predbehla:)
Ľubica2
07.01.06,08:36
"Zamestnanec ho musí o to požiadať na ďalšom tlačivo - Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania ... do 31.01.2006."

Do 15.2.2006.
liba2
07.01.06,08:42
Toľko som tvorila odpoveď, že si ma predbehla:)Chcela som sa ti zviditeľniť :D Ahoj :)
tonkat
07.01.06,08:55
"Zamestnanec ho musí o to požiadať na ďalšom tlačivo - Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania ... do 31.01.2006."

Do 15.2.2006.
Ďakujem za upozornenie. Ja som mala zafixovaný dátum 15.02. ale tu niekde na porade som prečítala, že 31.01. tak som si myslela, že som nepostrehla zmenu. Mala som si to overiť v zákone. Sory.
Janka6685
07.01.06,09:56
Je to toto tlačivo? A potom ho do kedy a kam zaniesť? Tiež do konca marca a na daňový úrad v mieste sídla zamestnávateľa alebo v mieste bydliska zamestnanca?
Lucinka22
07.01.06,10:35
Môžte niekto prosím Vás ako pre somára napísať ako mám postupovať, čo všetko treba spraviť, vyplniť a kam poslať, keď živnostník má jedného zamestnanca, robí uňho celý rok, nemá iný príjem a podáva daň.priznanie zaňho! Robím to prvýkrát a nechcem niekde urobiť chybu...

Veľmi pekne všetkým dakujem!!!
ojka
07.01.06,11:54
Tak to som nevedela, že nemusí podať daň. priznanie. Ale v mojom prípade asi áno, lebo sme zistili, že mu jeden zamestnávateľ neuplatnil bonus na dieťa. A neviem či má nárok na bonus aj keď bol nezamestnaný.
Pepa
07.01.06,12:45
Tak to som nevedela, že nemusí podať daň. priznanie. Ale v mojom prípade asi áno, lebo sme zistili, že mu jeden zamestnávateľ neuplatnil bonus na dieťa. A neviem či má nárok na bonus aj keď bol nezamestnaný.
Nemusí podať DP - ak ťa požiada o ročné zúčtovanie /nahrádza DP/ podľa § 38 ZoDP - tu mu zohľadníš aj nárok na daňový bonus - a to že bol nezamestnaný nemá na DB žiadny vplyv - pokiaľ mal daňovník v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy vo výške 6-násobku min. mzdy má nárok na daňový bonus vo výške 5000,-Sk /za rok 2005/ .

Ak daňovník dosiahne zdaniteľné príjmy presahujúce 50% nezdaniteľnej časti dane na daňovníka a nepožiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, DP si musí podať sám.
Pepa
07.01.06,12:56
Môžte niekto prosím Vás ako pre somára napísať ako mám postupovať, čo všetko treba spraviť, vyplniť a kam poslať, keď živnostník má jedného zamestnanca, robí uňho celý rok, nemá iný príjem a podáva daň.priznanie zaňho! Robím to prvýkrát a nechcem niekde urobiť chybu...

Veľmi pekne všetkým dakujem!!!
Zamestnávateľ nemôže urobiť DP za zamestnanca /môže mu urobiť ročné zúčtovanie/ - ročné zúčtovanie upravuje § 38 zákona o dani z príjmov. Treba si to naštudovať :). Ak ti bude niečo nejasné - treba sa
pýtať:)
abel
07.01.06,15:40
Janka6685, Lucinka22 aj ojka. Po spracovaní miezd za 12/2005 vystavte každému zamestnancovi Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a dajte si vo Vyhlásení ( v tom dvojhárku) podpísať, že ho prevzal alebo mu ho zašlite doporučene poštou. Toto ste povinní urobiť každému zamestnancovi, či už u vás pracoval jeden deň alebo celý rok. Ak zamestnanec chce, aby ste mu urobili ročné zúčtovanie dane, to znamená že počas celého roka mal len príjem zo závislej činnosti alebo bol nezamestnaný, musí vás o to do konca januára požiadať na tlačive Žiadosť o vykonanie RZD, doložiť potvrdenia od iných zamestnávateľov za rok 2005, ak také má, prípadne potvrdenie z Úradu práce, odkedy dokedy bol evidovaný, urobíte mu RZD a toto nikam nezasielate. Urobíte mu to cez výplatnú pásku, ak mal preplatok alebo nedoplatok a basta.;)
abel
07.01.06,15:45
Nemusí podať priznanie. Môže mu ho urobiť posledný zamestnávateľ.
Ak by podával priznanie (napr. z toho titulu, že má aj iné príjmy ako zo závislej činnosti), tak na strane 9 priznania uvedie v akom období bol evidovaný na Úrade práce a priloží potvrdenie o období a výške príjmov.
Musí byť na potvrdení z ÚP aj potvrdenie o výške príjmov? Podľa mňa stačí len obdobie odkedy dokedy.:confused:
liba2
07.01.06,16:30
Musí byť na potvrdení z ÚP aj potvrdenie o výške príjmov? Podľa mňa stačí len obdobie odkedy dokedy.:confused:Stačí len doba.
DanielaSL
07.01.06,16:31
Na poslednom školení sa hovorilo, že ak bol nezamestnaný , tak nemusí doložiť žiadny papier z ÚP. Na žiadosti o ročné zúčtovanie svojim podpisom potvrdzuje, že nemal iný príjem. A papier by dokladal, len ak by ho DÚ vyzval.
Janka6685
07.01.06,17:30
Janka6685, Lucinka22 aj ojka. Po spracovaní miezd za 12/2005 vystavte každému zamestnancovi Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a dajte si vo Vyhlásení ( v tom dvojhárku) podpísať, že ho prevzal alebo mu ho zašlite doporučene poštou. Toto ste povinní urobiť každému zamestnancovi, či už u vás pracoval jeden deň alebo celý rok. Ak zamestnanec chce, aby ste mu urobili ročné zúčtovanie dane, to znamená že počas celého roka mal len príjem zo závislej činnosti alebo bol nezamestnaný, musí vás o to do konca januára požiadať na tlačive Žiadosť o vykonanie RZD, doložiť potvrdenia od iných zamestnávateľov za rok 2005, ak také má, prípadne potvrdenie z Úradu práce, odkedy dokedy bol evidovaný, urobíte mu RZD a toto nikam nezasielate. Urobíte mu to cez výplatnú pásku, ak mal preplatok alebo nedoplatok a basta.;)

Ďakujem za také obsiahle informácie:) . Ja len, že zamestnanec má podľa zákona možnosť požiadať zamestnávateľa o RZD do 15. 2. 2005.

Takže sa toto RZD nikam neposiela? Len ho budem mať v evidencii a daň vysporiadam cez výplatu.
lenkak
07.01.06,19:19
RZD tak ako píšeš:
"Len ho budem mať v evidencii a daň vysporiadam cez výplatu"
Janka6685
08.01.06,10:50
RZD tak ako píšeš:
"Len ho budem mať v evidencii a daň vysporiadam cez výplatu"

Ďakujem:) .
Lucinka22
08.01.06,15:22
Máte niekto skúsenosti s RZD v programe Alfa? Lebo mne to tam nejako nejde... Ďakujem
Johanka
08.01.06,16:42
Určite robíš mzdy v Olympe ( nie v Alfe):) . V menu mzdy/zúčtovanie preddavkov. Pre každého zamestnanca dáš vygenerovať RZD, podobne ako mzdu. Ak mal príjmy od viacerých zamestnávateľov, treba doplniť údaje z potvrdení o zdaniteľnej mzde.
Lucinka22
08.01.06,18:27
Určite robíš mzdy v Olympe ( nie v Alfe):) . V menu mzdy/zúčtovanie preddavkov. Pre každého zamestnanca dáš vygenerovať RZD, podobne ako mzdu. Ak mal príjmy od viacerých zamestnávateľov, treba doplniť údaje z potvrdení o zdaniteľnej mzde.
Hej myslela som olymp :)
Dakujem Johanka!