mariannak
03.05.11,19:05
Občianske združenie vykonáva činnosť v zmysle Stanov OZ, kde jedným zo smerov činnosti OZ je vzdelávacia činnosť v umeleckej oblasti. Na základe žiadosti OZ vydalo Min. školstva SR rozhodnutie, kt. po odbornom stanovisku Akreditačnej rady schválilo program kontinuálneho vzdelávania, ktorého poskytovateľom je občianske združenie. Ide o kontinuálne vzdelávanie učiteľov, tzv.kreditný systém.
Podľa živnostenského úradu, táto činnosť nie je podnikaním a na vykonávanie tejto činnosti nepotrebuje OZ živnost. oprávnenie. Za kurzy si platili učitelia. Z kurzov sme dosiahli zisk (výnosy = účastnícke poplatky, plat. učiteľmi, náklady súviseli s prenájmom priestorov, mzdy lektorov, občerstvením, admin. nákladmi). Podľa informácií zo školení, vlastná činnosť OZ vykonávaná v súvislosti s dosahovaním cieľa a účelu založenia OZ sa člení na hlavnú, ktorú vykonáva každý subjekt OZ a na podnik. činnosť, ktorú môžu vykonávať len oprávnené osoby OZ na základe živnosten. oprávnenia. Hlavná činnosť je predmetom dane a je oslobodená od dane z príjmov, ak táto činnosť nie je podnikaním (§ 13 ods. a písm. a) ZDP). Zisk, ktorý OZ vytvorí buď z hlavnej činnosti alebo z podnikania, ostáva v prospech OZ na jeho rozvoj.
Moja otázka znie: OZ podá daňové priznanie k DzP PO. Má náklady a výnosy v súvislosti s kontin. vzdelávaním zahrnúť do nezdaňovanej -hlavnej činnosti alebo zdaňovanej - podnikateľskej činnosti? Podľa mňa, ide o hlavnú činnosť uvedenú v stanovách OZ ako základný smer činnosti OZ a podľa živn. úradu, táto činnosť nie je podnikaním, pretože povolenie na túto činnosť môže vydať iba MŠ SR. ďakujem.
ego.mc
05.05.11,15:14
Podľa mňa: zaradiť do hlavnej činnosti.
mariannak
10.05.11,05:45
Podľa mňa: zaradiť do hlavnej činnosti.

Ďakujem. Takže by to OZ nemuselo zdaňovať?
mariannak
11.05.11,06:14
posúvam ....
mariannak
24.05.11,09:02
posúvam....
Erikaika
25.05.11,05:53
Aj ja mám podobný problém s občianskym združením. Názory jednotlivých živnostenských a daňových úradov sú rôzne.
Prosím niekoho kto má s tým skúsenosť o radu.
jarkra
08.08.11,10:31
Dobrý deň,

ako účtujete poplatky za to kontinuálne vzdelávanie v podvojnom účtovníctve? Ako službu na 602 alebo ako osobitné výnosy na 647?
a_je_to
08.08.11,20:14
Občianske združenie vykonáva činnosť .....
Moja otázka znie: OZ podá daňové priznanie k DzP PO. Má náklady a výnosy v súvislosti s kontin. vzdelávaním zahrnúť do nezdaňovanej -hlavnej činnosti alebo zdaňovanej - podnikateľskej činnosti? Podľa mňa, ide o hlavnú činnosť uvedenú v stanovách OZ ako základný smer činnosti OZ a podľa živn. úradu, táto činnosť nie je podnikaním, pretože povolenie na túto činnosť môže vydať iba MŠ SR. ďakujem.

Náklady a výnosy z kontinuálneho vzdelávania sa zahrnú do hlavnej činnosti, nie do zdaňovanej – vo výkaze ziskov a strát, resp. výkaze príjmov a výdavkov pre neziskovky. Hospodársky výsledok z výkazu uvedieš celý na riadok 100 priznania, príjmy do riadku 230 – ako oslobodené podľa § 13. Výdavky najprv do riadku 13 v III. časti a potom do riadku 130. Výsledok – základ dane v riadku 310 vyjde nula, teda nemáš čo zdaniť. Ale priznanie podľa § 41, ods. 1, tretia veta podať musíš, lebo boli dosiahnuté príjmy oslobodené podľa § 13, ods. 1.
liduska
11.03.12,21:47
Náklady a výnosy z kontinuálneho vzdelávania sa zahrnú do hlavnej činnosti, nie do zdaňovanej – vo výkaze ziskov a strát, resp. výkaze príjmov a výdavkov pre neziskovky. Hospodársky výsledok z výkazu uvedieš celý na riadok 100 priznania, príjmy do riadku 230 – ako oslobodené podľa § 13. Výdavky najprv do riadku 13 v III. časti a potom do riadku 130. Výsledok – základ dane v riadku 310 vyjde nula, teda nemáš čo zdaniť. Ale priznanie podľa § 41, ods. 1, tretia veta podať musíš, lebo boli dosiahnuté príjmy oslobodené podľa § 13, ods. 1.

Pripájam odpoveď , ktorá mi prišla z DÚ v r. 2009.

Informácia k dopytu
K Vášmu dopytu k problematike zdaňovania príjmov daňovníkov
nezaložených alebo nezriadených na podnikanie, podáva Daňové riaditeľstvo Slovenskej
republiky nasledovnú informáciu:
Problematika zdaňovania daňovníkov, ktorí nie sú zriadení alebo založení na
podnikanie je riešená v ustanoveniach § 12, § 13 a v § 41 ods. 1 cit. zákona č. 595/2003
Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Ustanovenie § 41 ods. 1 cit. zákona o dani z príjmov tretej vety uvádza, že občianske
združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom
dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13
ods. 2 písm. b).
Vo Vašom prípade občianske združenie musí podať daňové priznanie aj keď má
príjmy len zo základnej činnosti. Ide o príjmy z činnosti (školenia, kurzy pre nečlenov),
ktorými sa dosahuje zisk alebo sa dá zisk dosiahnuť -§ 12 ods. 2). Uvedené príjmy nemožno
zaradiť medzi oslobodené príjmy podľa § 13 ods. 1 písm. a) cit. zákona o dani z príjmov, aj
keď ide o činnosť, ktorá je uvedená v zriaďovateľskej listine a občianske združenie nemá na
túto činnosť vydané živnostenské oprávnenie. Sme toho názoru, že ide o činnosť, ktorá je
podnikaním (§ 2 Obchodného zákonníka) a preto je potrebné tieto príjmy zdaniť.
Podľa § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka, podnikaním sa rozumie sústavná činnosť
vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za
účelom dosiahnutia zisku
Na tieto príjmy si môžete uplatniť daňové výdavky.

Daňové riaditeľstvo Slovenskej
republiky
a_je_to
12.03.12,11:39
Pripájam odpoveď , ktorá mi prišla z DÚ v r. 2009.

Informácia k dopytu
K Vášmu dopytu k problematike zdaňovania príjmov daňovníkov
nezaložených alebo nezriadených na podnikanie, podáva Daňové riaditeľstvo Slovenskej
republiky nasledovnú informáciu:
Problematika zdaňovania daňovníkov, ktorí nie sú zriadení alebo založení na
podnikanie je riešená v ustanoveniach § 12, § 13 a v § 41 ods. 1 cit. zákona č. 595/2003
Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Ustanovenie § 41 ods. 1 cit. zákona o dani z príjmov tretej vety uvádza, že občianske
združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom
dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13
ods. 2 písm. b).
Vo Vašom prípade občianske združenie musí podať daňové priznanie aj keď má
príjmy len zo základnej činnosti. Ide o príjmy z činnosti (školenia, kurzy pre nečlenov),
ktorými sa dosahuje zisk alebo sa dá zisk dosiahnuť -§ 12 ods. 2). Uvedené príjmy nemožno
zaradiť medzi oslobodené príjmy podľa § 13 ods. 1 písm. a) cit. zákona o dani z príjmov, aj
keď ide o činnosť, ktorá je uvedená v zriaďovateľskej listine a občianske združenie nemá na
túto činnosť vydané živnostenské oprávnenie. Sme toho názoru, že ide o činnosť, ktorá je
podnikaním (§ 2 Obchodného zákonníka) a preto je potrebné tieto príjmy zdaniť.
Podľa § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka, podnikaním sa rozumie sústavná činnosť
vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za
účelom dosiahnutia zisku
Na tieto príjmy si môžete uplatniť daňové výdavky.

Daňové riaditeľstvo Slovenskej
republiky

... ja by som nezdanil. Ak existuje vyjadrenie živnostenského úradu, že činnosť nie je podnikaním, tak drsr nemôže tvrdiť, že to podnikanie je. Živnostenský úrad je vo veci kompetentnejší štátny orgán, ktorého rozhodnutie musí drsr rešpektovať, kým je platné, alebo dosiahnuť iné rozhodnutie vo veci. Argumentácia podľa obch. zákonníka je na mieste pri výkone činnosti, vymenovanej v živnostenskom zákone na čierno, bez akéhokoľvek povolenia, nie pri činnosti podľa zriaďovacej listiny O.Z.
Obrat vo veci by mohol vzniknúť, ak zisk bol výrazne vyšší a rozdelil sa nejako na osobnú spotrebu vedenia, alebo členov O.Z., ale inak nie. Ak bolo školenie ziskové, tak mohlo byť aj predražené. Ale ak sa nevyplatil nikomu a použije sa na náklady O.Z. tak to nie je ... dosiahnutý zisk v zmysle ZoDP. Ak O.Z. dosiahne z niečoho podobného zisk, malo by ho v danom roku aj použiť na svoju činnosť, aby prebytok neevokoval podobné závery. Ak nestihlo a ... niet inej možnosti, tak by som vytvoril nedaňovú rezervu /k zatiaľ stále nedaňovým príjmom z hlavnej činnosti/ do výšky zisku, na nejaký pre O.Z. užitočný, plánovaný nákup 5O1, 518 ... /323, 459 ... ale zisk hlavnej činnosti by som v závierke určite nevykázal. Asi tak ...