Livka
04.05.11,06:29
Dobrý deň,
čo všetko musí zamestnanec odovzdať a urobiť, aby si mohol uplatniť daňový bonus na dieťa.
Ďakujem za odpoveď.

Lívia
VieraPopluharova
04.05.11,04:32
Dobrý deň,
čo všetko musí zamestnanec odovzdať a urobiť, aby si mohol uplatniť daňový bonus na dieťa.
Ďakujem za odpoveď.

Lívia

Zamestnanec

Aby si zamestnanec mohol uplatniť daňový bonus, musí ročne dosiahnuť minimálne príjmy vo výške 6 - násobku minimálnej mzdy.

Zamestnanec si môže uplatniť daňový bonus už mesačne v priebehu roka. Aby tak mohol urobiť, musí mať u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti.

U tohto zamestnávateľa potom musí zamestnanec dosiahnuť hrubý príjem zo závislej činnosti minimálne vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy.

Ak zamestnanec nedosiahne za rok požadovanú výšku zdaniteľných hrubých príjmov zo závislej činnosti a bol mu v priebehu roka priznaný daňový bonus len v niektorých mesiacoch, nestratí po skončení roka nárok na už priznaný bonus. Jednoduchšie povedané, v ročnom zúčtovaní sa mu bonus nezoberie alebo si sám môže uviesť maximálne už uplatnenú výšku bonusov v daňovom priznaní.

Ak zamestnanec za rok dosiahne požadovanú výšku zdaniteľných príjmov a v priebehu roka mu bol priznaný daňový bonus len v niektorých mesiacoch alebo mu nebol priznaný vôbec (neuplatňoval si ho vôbec, ani iná oprávnená osoba), má nárok na plný ročný daňový bonus. Dodatočne si ho uplatní buď u zamestnávateľa v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, alebo sám v daňovom priznaní.

Ak mal zamestnanec priznaný daňový bonus len v niektorých mesiacoch kalendárneho roka a mal súčasne v tom roku aj dostatočne vysoké príjmy ako podnikateľ a vykáže príslušný čiastkový základ dane, zvyšnú časť daňového bonusu si môže uplatniť v daňovom priznaní.

Rovnako tak aj, v prípade, keď zamestnanec nedosiahne dostatočne vysoké zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti a dosiahne príjmy z podnikania v potrebnej výške a vykáže základ dane, môže si uplatniť daňový bonus v daňovom priznaní.

Samozrejme kópiu rodného listu.
katka50
04.05.11,04:33
Dobrý deň,
čo všetko musí zamestnanec odovzdať a urobiť, aby si mohol uplatniť daňový bonus na dieťa.
Ďakujem za odpoveď.

Lívia

Mať podpísané Vyhlásenie na zdanenie a vpísať doň dieťa, doložiť rodný list dieťaťa a ak je staršie ako 16 rokov aj potvrdenie o návšteve školy a dosiahnuť požadovaný príjem.
VERONIKA6
04.05.11,04:34
Dobrý deň,
čo všetko musí zamestnanec odovzdať a urobiť, aby si mohol uplatniť daňový bonus na dieťa.
Ďakujem za odpoveď.

Lívia
Rodný list dieťaťa a vo vyhlásení na zdanenie príjmov u zamestnávateľa sa podpísať v časti II. ak nie je už žiakom základnej školy aj potvrdenie o návšetve školy.
willma
04.05.11,05:17
....ak nie je už žiakom základnej školy aj potvrdenie o návšetve školy.a za vyškrtnuté neplatí náhodou žiakom s ukončenou povinnou školskou dochádzkou - tá predsa nekončí v 9 ročníku ZŠ ale je 10 ročná, takže ešte prvák na SŠ toto potvrdenie asi neprikladá:o
suzika1979
04.05.11,05:24
pekny den poradaci :) a ako je to s danovym bonusom pocas materskej?
minulorocne dp mam v poriadku,uz mi aj vratili nejaky maly preplatok :) na prelome jan/feb 11 som bola pn asi dva tyzdne a od 11.2. som pracovala az do konca marca. 1.4.som musela ist zase na pn,ktora trva dodnes a 14.6.11 nastupujem na md. budem si musiet podavat dp aj za rok 2011 ? ak ano, budem mat narok za tento rok na dan.bonus na svojho 5rocneho syna? dakujem za pomoc.
zuzana
VERONIKA6
04.05.11,05:30
pekny den poradaci :) a ako je to s danovym bonusom pocas materskej?
minulorocne dp mam v poriadku,uz mi aj vratili nejaky maly preplatok :) na prelome jan/feb 11 som bola pn asi dva tyzdne a od 11.2. som pracovala az do konca marca. 1.4.som musela ist zase na pn,ktora trva dodnes a 14.6.11 nastupujem na md. budem si musiet podavat dp aj za rok 2011 ? ak ano, budem mat narok za tento rok na dan.bonus na svojho 5rocneho syna? dakujem za pomoc.
zuzana
Pozri príspevok č. 2, kedy vzniká nárok na daňový bonus.
veronikasad
04.05.11,05:31
pekny den poradaci :) a ako je to s danovym bonusom pocas materskej?
minulorocne dp mam v poriadku,uz mi aj vratili nejaky maly preplatok :) na prelome jan/feb 11 som bola pn asi dva tyzdne a od 11.2. som pracovala az do konca marca. 1.4.som musela ist zase na pn,ktora trva dodnes a 14.6.11 nastupujem na md. budem si musiet podavat dp aj za rok 2011 ? ak ano, budem mat narok za tento rok na dan.bonus na svojho 5rocneho syna? dakujem za pomoc.
zuzana
máš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie ? Vypláca ti DB cez mzdu alebo si si ho uplatnila v daňovom priznaní ?
Aku hrubú mzdu (bez náhrady príjmu) si v tomto roku dosiahla ? Alebo je toto tvoje prvé dieťa ?
suzika1979
04.05.11,05:38
nieco som mu podpisovala pri nastupe do prace,kuknem si dp,mam kopiu,ze ako to tam je...ale co mam vypl. pasku za marec,su tam dve polozky:
odpocet-danovy bonus : 20,02
danovy bonus k vyplate: 2,64
teraz cakam svoje druhe dieta,pozriem aj ten 2.prispevok, no mam v tom gulas
suzika1979
04.05.11,05:44
v dp mam kolonku uplatnovanie si d.bonusu prazdnu,tak mi to zrejme davali vo vyplate mesacne... idem si kukbut este pasky za tento rok a spocitat tu hrubu mzdu
veronikasad
04.05.11,05:50
nieco som mu podpisovala pri nastupe do prace,kuknem si dp,mam kopiu,ze ako to tam je...ale co mam vypl. pasku za marec,su tam dve polozky:
odpocet-danovy bonus : 20,02
danovy bonus k vyplate: 2,64
teraz cakam svoje druhe dieta,pozriem aj ten 2.prispevok, no mam v tom gulas
DB ti vypláca zamestnávatel. Ak do nástupu na MD budeš mať hrubú mzdu aspoň 6-násobok min.mzdy, môžeš požiadať o doplatenie DB na prvé aj druhé dieťa v ročnom zúčtovaní dane, alebo si sma podáš DP.. Ak nie, bohužial nárok na DB ti nevyznikne (vyplatený DB od zamestnávatela však vracať nebudeš).
suzika1979
04.05.11,05:56
ta hruba mzda mi vysla 950,661 ... kolko je prosim min.mzda ? a aky je rozdiel v tom,ci si podam dp sama alebo poziadam zam.o vypracovanie rzd?
veronikasad
04.05.11,06:01
ta hruba mzda mi vysla 950,661 ... kolko je prosim min.mzda ? a aky je rozdiel v tom,ci si podam dp sama alebo poziadam zam.o vypracovanie rzd?
doplatenie DB ti nevyjde. Nemôže oň požiadať otec detí ? Min.mzda je 317€.
Rozdiel je len v tom, že keď si podáš DP sama, doplatenie DB dostaneš z DU. Pri RZD od zamestnávatela.
suzika1979
04.05.11,06:10
aha..dakujem :) no s tymi detmi je to komplikovanejsie. som druhykrat vydata, otec prveho dietata nejavi zaujem,takze on si nebude nic uplatnovat. moj sucasny manzel a nastavajuci otec babatka/este nevieme,co to bude,je hanblive :))/ je sice zamestnany,ale u neho v robote sa taketo veci nedaju narokovat..neviem ako to napisat,proste chlapov vyplacaju na ruku a to,co je v zmluve a mozne bonusy proste im nedaju. je to divoke,minule som ziadala o nejake potvrdenie o prijme a odmietli mi to vydat,manzel sa boji,ze ho vyhodia a tak nerypeme a sme radi,ze nejaku mzdu aspon ma a ze za neho zam.odvadza do poistovni.to som si zistovala,ze ano a aj som za neho platila nemale nedoplatky z predchadzajucich "zamestnani"
takze by som si rada tieto veci co sa tykaju statu,vybavovala u seba,moj zam.aspon v tomto je poctivejsi...teda dufam
veronikasad
04.05.11,06:13
aha..dakujem :) no s tymi detmi je to komplikovanejsie. som druhykrat vydata, otec prveho dietata nejavi zaujem,takze on si nebude nic uplatnovat. moj sucasny manzel a nastavajuci otec babatka/este nevieme,co to bude,je hanblive :))/ je sice zamestnany,ale u neho v robote sa taketo veci nedaju narokovat..neviem ako to napisat,proste chlapov vyplacaju na ruku a to,co je v zmluve a mozne bonusy proste im nedaju. je to divoke,minule som ziadala o nejake potvrdenie o prijme a odmietli mi to vydat,manzel sa boji,ze ho vyhodia a tak nerypeme a sme radi,ze nejaku mzdu aspon ma a ze za neho zam.odvadza do poistovni.to som si zistovala,ze ano a aj som za neho platila nemale nedoplatky z predchadzajucich "zamestnani"
takze by som si rada tieto veci co sa tykaju statu,vybavovala u seba,moj zam.aspon v tomto je poctivejsi...teda dufam
Ak ste manželia, a jeho príjem do konca roka dosiahne aspoň 6-násobok min.mzdy, môže si sám podať DP a žiadať o doplatenie DB na tvoje dieťa z prvého manželstva (za mesiace kedy si ho nepoberala ty) aj spoločné dieťa.
suzika1979
04.05.11,06:19
ano,sme manzelia uz skoro rok,ale ak mi nevydaju jeho potvrdenie o mzde,ako zistim jeho prijem a ako podame za neho dp... bolo by to super,keby slo. no ten jeho ekonom je taky sviniar,odpisal mi na moju ziadost nieco v tom zmysle,ze mne do veci mojho muza nic a ze oni mu robili rzd a tym to hasne. chcelo sa mi revat normalne a nebolo to tehotenskymi hormonmi :(
veronikasad
04.05.11,06:22
ano,sme manzelia uz skoro rok,ale ak mi nevydaju jeho potvrdenie o mzde,ako zistim jeho prijem a ako podame za neho dp... bolo by to super,keby slo. no ten jeho ekonom je taky sviniar,odpisal mi na moju ziadost nieco v tom zmysle,ze mne do veci mojho muza nic a ze oni mu robili rzd a tym to hasne. chcelo sa mi revat normalne a nebolo to tehotenskymi hormonmi :(
Ak do 15.2. nepožiada o vykonanie RZD, zamestnávatel je zo zákona povinný vydať do 10.3. potvrdenie o zdanitelnej mzde, na základe ktorého si urobí daňové priznanie.

(ekonom ma pravdu, teba do vecí muž nič. Len muž nech nežiada o vykonanie RZD a ekonom by mal vedieť, čo má potom urobiť)
suzika1979
04.05.11,06:34
ja som to manzelovi vravela,aby si vyziadal to potvrdenie este niekedy v januari,no neuspela som. tak ked sa blizil termin,napisala som tu ziadost. muz je taky,ze v tychto papierovackach sa nevyzna,boji sa ist za sefovcami...aj sme sa kvoli tomu riadne vtedy pochytili a az po par dnoch mi jeho sefka povedala,ze on podpisoval ziadost o rzd. tak sme sa zase pohadali vecer,lebo som po nom vyletela,ze ci je normalny,ked nepozera co podpisuje...tymto smerom buduci rok asi nepojdem a vykaslem sa radsej na par eur ako sa hadat doma. radsej budem riesit tieto veci v mojej praci. ved oni mu ani ten preplatok nedali,co sefka slubovala,ze mu daju. ze nieco mu tam vyslo.nedali a muz ani nechce pytat.on je taky truhlik v tomto,necha sa obabrat a na mna doma huci,aby som nerypala,ze ci chcem,aby dosiel o pracu...velmi pekne dakujem za pomoc uz aj vopred,lebo urcite budem mat este vela otazok,hlavne teraz,ked si budem vybavovat matersku a podobne veci. este raz dakujem
FAA
04.05.11,06:36
Zamestnanec

Aby si zamestnanec mohol uplatniť daňový bonus, musí ročne dosiahnuť minimálne príjmy vo výške 6 - násobku minimálnej mzdy.....



To nieje celkom presné, Presné znenie §33,ods.1 znie:
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

mal som prípad klienta, ktorý mal príjmy na dohody vo výške 1200.-Eur, na živnosť 1783.-eur a o DB prišiel. Takže daňovník môže mať príjmy z §5 1845.-eur a z §6 1845.-eur (za rok 2010) a na DB nemá nárok.

Dalo by sa to rozoberať aj hlbšie, ale to by sa mi začal otvárať nožík vo vrecku. :(
veronikasad
04.05.11,06:40
ja som to manzelovi vravela,aby si vyziadal to potvrdenie este niekedy v januari,no neuspela som. tak ked sa blizil termin,napisala som tu ziadost. muz je taky,ze v tychto papierovackach sa nevyzna,boji sa ist za sefovcami...aj sme sa kvoli tomu riadne vtedy pochytili a az po par dnoch mi jeho sefka povedala,ze on podpisoval ziadost o rzd. tak sme sa zase pohadali vecer,lebo som po nom vyletela,ze ci je normalny,ked nepozera co podpisuje...tymto smerom buduci rok asi nepojdem a vykaslem sa radsej na par eur ako sa hadat doma. radsej budem riesit tieto veci v mojej praci. ved oni mu ani ten preplatok nedali,co sefka slubovala,ze mu daju. ze nieco mu tam vyslo.nedali a muz ani nechce pytat.on je taky truhlik v tomto,necha sa obabrat a na mna doma huci,aby som nerypala,ze ci chcem,aby dosiel o pracu...velmi pekne dakujem za pomoc uz aj vopred,lebo urcite budem mat este vela otazok,hlavne teraz,ked si budem vybavovat matersku a podobne veci. este raz dakujem
Suzika, ešte raz. Ak manžel nepožiada o ročné zúčtovanie dane (nepodpíše žiadosť), zamestnávatel mu ho nemôže vykonať. Je to dosť euráčikov, aby si ich nechala prepadnúť štátu... Tebe nárok na DB nevznikne - doplatok na prvé a žiadny na druhé.

A vôbec sa doma pre to nemusíte hádať ...
suzika1979
04.05.11,06:43
danovy bonus je za jedno dieta ? je to rovnaka suma u kazdeho? tj. ked mam teraz na paske 20,02, tak ked sa narodi druhe,resp. po rd zacnem opat pracovat,budem mat na paske 40,04 odratane ?
veronikasad
04.05.11,06:46
danovy bonus je za jedno dieta ? je to rovnaka suma u kazdeho? tj. ked mam teraz na paske 20,02, tak ked sa narodi druhe,resp. po rd zacnem opat pracovat,budem mat na paske 40,04 odratane ?
DB závisí od výšky živ.minima. Teraz je 20,02 na každé nezaopatrené dieťa, od 1.7. sa možno o pár centov zvýši. A čo bude o tri roky (po skončení tvojej RD) je ešte vo hviezdach.
suzika1979
04.05.11,06:46
Suzika, ešte raz. Ak manžel nepožiada o ročné zúčtovanie dane (nepodpíše žiadosť), zamestnávatel mu ho nemôže vykonať. Je to dosť euráčikov, aby si ich nechala prepadnúť štátu... Tebe nárok na DB nevznikne - doplatok na prvé a žiadny na druhé.

A vôbec sa doma pre to nemusíte hádať ...

chapem, takze buduci rok muzovi vysvetlim a prehovorim do duse,aby ziadnu ziadost o rzd nepodpisoval,naopak aby poziadal o vydanie potvrdenia o prijme...? spravne? a podame si dp sami :)
veronikasad
04.05.11,06:48
chapem, takze buduci rok muzovi vysvetlim a prehovorim do duse,aby ziadnu ziadost o rzd nepodpisoval,naopak aby poziadal o vydanie potvrdenia o prijme...? spravne? a podame si dp sami :)
Presne tak ako píšeš. Povie ekonomovi, že si bude podávať DP sám.
suzika1979
04.05.11,06:55
super,dakujem,dakujeeem :) inak,tento rok sme prisli o tie nemale eurace,segra vravela ze mohol dostat spat okolo 400eur...no neviem,ci to bolo spravne ratane,ale mrzelo ma to riadne a jeho sefka potom ma opila suchym rozkom,ze nejakych par eur...to mu vyplatime v marci. ale nic nedostal doteraz. takze tym rzd ho vlastne obrali. nas. co uz,neda sa nic robit.ale buduci rok to nedopustim,dakujem veronika
veronikasad
04.05.11,06:59
To nieje celkom presné, Presné znenie §33,ods.1 znie:
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

mal som prípad klienta, ktorý mal príjmy na dohody vo výške 1200.-Eur, na živnosť 1783.-eur a o DB prišiel. Takže daňovník môže mať príjmy z §5 1845.-eur a z §6 1845.-eur (za rok 2010) a na DB nemá nárok.

Dalo by sa to rozoberať aj hlbšie, ale to by sa mi začal otvárať nožík vo vrecku. :(
Podmienku príjmu vo výške 6-násobku min.mzdy musí splniť buď z § 5 alebo z § 6 (príjmy sa nesčítavajú). Navyše pri príjmoch z § 6 musí vykázať kladný základ dane.
veronikasad
04.05.11,07:01
super,dakujem,dakujeeem :) inak,tento rok sme prisli o tie nemale eurace,segra vravela ze mohol dostat spat okolo 400eur...no neviem,ci to bolo spravne ratane,ale mrzelo ma to riadne a jeho sefka potom ma opila suchym rozkom,ze nejakych par eur...to mu vyplatime v marci. ale nic nedostal doteraz. takze tym rzd ho vlastne obrali. nas. co uz,neda sa nic robit.ale buduci rok to nedopustim,dakujem veronika
Neviem ako si prišla k 400€ bez toho, aby si vedela manželov (oficialny) príjem. DU, príp. zamestnávatel vráti len to, čo daňovník (zamestnanec) zaplatil - ak si dodatočne uplatní nárok napr. na NČZD na manželku, DB a pod.

Zamestnanec môže aj po vykonaní RZD u zamestnávatela podať dodatočné DP a uplatniť si nárok na vrátenie dane. Kopiu RZD je zamestnávatel povinný zamestnnacovi vydať.

Ak zamestnanec nepozná svoje práva (aj povinnosti), zbytočne nadáva na zamestnávatela, ktorý koná v súlade so zákonom.
FAA
04.05.11,07:16
Podmienku príjmu vo výške 6-násobku min.mzdy musí splniť buď z § 5 alebo z § 6 (príjmy sa nesčítavajú). Navyše pri príjmoch z § 6 musí vykázať kladný základ dane.

Veď ok, ale zdá sa mi to nespravodlivé.
suzika1979
04.05.11,07:16
to segra nejak vyratala podla jeho prac.zmluvy a podla toho,co jej povedali vo firme,ze kolko zaraba v hrubom.ja sa v tom nevyznam. ja som chcela aby nam segra pomohla s dp a ze podame,ale ona chcela to potvrdenie o prijme,co nam ekonom odmietol vydat. nezda sa mi,ze by konali v sulade so zakonom,ale je pravda,ze neznalost neospravedlnuje a doplatil na to on sam...resp.aj ja s nim. preto som rada,ze buduci rok budeme o krok pred ekonomom. ozaj a pasky nedostava.to je v sulade so zakonom? a nema dovolenku,pnku,priepustku...proste nic. peniaze dostane len ked pracuje.nie na ucet.na ruku. a minule daco chceli spekulovat s mojim op,no nevyslo im to nastastie.nedala som. iba tolko na margo "slusneho zamestnavatela"