Niente
04.05.11,08:32
Dobrý deň,
som živnostníčka, poskytujem marketingové služby. Doteraz som ich poskytovala len na Slovensku, no mám objednávky na služby od českých firiem. Podala som si žiadosť na registráciu pre IČDPH podľa § 7a. Čakám na pridelenie IČDPH.

Chcela by som sa opýtať, aký text mám po prijatí IČDPH uviesť na faktúre do poznámky? Na ktorý paragraf sa mám odvolať? § 15, odsek 1? Aké by malo byť presné znenie textu? Ide o firmy so sídlom v Prahe, platcov DPH.

Služby nebudem z iných čl. štátov EÚ prijímať, ale len dodávať. Stačí podávať súhrnný výkaz štvrťročne alebo mi vyplýva aj iná povinnosť?
vopred ďakujem za rady.
Maja
KEJKA
04.05.11,07:36
SV štvrťročne áno, a DP DPH žiadne.
Odvolávky - štandardne - príklady tu sú.
Ide o oslobodené služby - smernica EU.........
daj do "hľadaj" kľúčové slovo.
Niente
04.05.11,08:05
marketingové služby sú oslobodené od DPH? Môžete mi prosím poslať odkaz na paragraf? Hľadala som ale nenašla som to.
Nella_2
04.05.11,08:10
marketingové služby sú oslobodené od DPH? Môžete mi prosím poslať odkaz na paragraf? Hľadala som ale nenašla som to.
Registráciou podľa par. 7a sa nestávaš platcom DPH. Tento paragraf slúži pre tých, ktorí dodávajú služby do členských krajín EÚ, musia mať pridelené IČ DPH, podávať štvrťročne SV a na faktúre uviesť odvolávku podľa zákona o DPH

§ 73
(2) Faktúra musí obsahovať
.
.
.
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
sybila3
04.05.11,08:31
vedeli by ste mi poradiť, s.r.o., ktorá doteraz nevykazovala zisk v podstate nemala žiadne účtovné pohyby a nebola platcom DPH, teraz zobrala do prenájmu hotel, ktorý bol resp. je platco dph čo s tým? Rýchlo sa zaregistrovať ako platca DPH???
sybila3
04.05.11,09:25
poradí niekto ako postupovať
KEJKA
04.05.11,14:39
hotel sám osebe nie je platiteľom. Ak je platiteľom jeho vlastník a ten vám bude hotel prenajímať, tak potom nájomné bude alebo nebude s DPH.
Samotné prevádzkovanie hotela môže dopadnúť tak, že budeš povinná sa registrovať na základe obratu. Takže si zisti, aké sú vyhliadky čo sa týka tržieb a napíš aké sú podmienky, čo sa týka nájmu.
sybila3
04.05.11,15:42
ďakujem zajtra zistím a ozvem sa, hotel je prenajatý na 7 rokov od 1.5.2011 a konateľ teraz nevie či registrovať dph alebo nie a ja mám tiež len strohé informácie, robila som zmluvy zamestnancov - dohodárov a po odoslaní zmluv na podpis som zistila, že štyria sú vedení na úrade práce, tak prepisovať sumu......a ešte neviem či by bolo lepšie na s.r.o. bude hotel+chov a predaj rýb a ešte niečo to neviem presne, asi od začiatku by bolo lepšie keby som si to v účte rozdelila na strediská? zatiaľ dík
Jarka 1
09.05.11,11:07
Registráciou podľa par. 7a sa nestávaš platcom DPH. Tento paragraf slúži pre tých, ktorí dodávajú služby do členských krajín EÚ, musia mať pridelené IČ DPH, podávať štvrťročne SV a na faktúre uviesť odvolávku podľa zákona o DPH

§ 73
(2) Faktúra musí obsahovať
.
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.


Prosím, ako je to teda? Dnes mi na DÚ bolo povedané:
Registráciou podľa § 7a sa stávam dobrovoľným platcom DPH. Pri registrácii sa nahlásim ako mesačný, alebo kvartálny platca. Musím podávať DP DPH a SV. Môžem si odpočítať DPH zo zásob, aj z toho, čo mám nakumulované na účte 042. Rozdiel oproti § 4 je len v tom, že tam sa stanem platcom so zákona pri dosiahnutí obratu a pri § 7a som dobrovoľný platca DPH.
Nella_2
09.05.11,11:21
Prosím, ako je to teda? Dnes mi na DÚ bolo povedané:
Registráciou podľa § 7a sa stávam dobrovoľným platcom DPH. Pri registrácii sa nahlásim ako mesačný, alebo kvartálny platca. Musím podávať DP DPH a SV. Môžem si odpočítať DPH zo zásob, aj z toho, čo mám nakumulované na účte 042. Rozdiel oproti § 4 je len v tom, že tam sa stanem platcom so zákona pri dosiahnutí obratu a pri § 7a som dobrovoľný platca DPH.
Tak buď Ti to zle vysvetlili, alebo si to zle pochopila.
Registráciou podľa § 7a sa nestávaš platcom DPH (ani dobrovoľným). Tento paragraf sa týka dodávania/prijímania služieb z členských štátov EÚ.

Citát z usmernenia DRSR:
"Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, je v zmysle § 7a novely zákona o DPH povinná podať miestne príslušnému daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň:
1./ pred prijatím služby z iného členského štátu, pri ktorej jej vzniká daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH alebo
2./ pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods.1 novely zákona o DPH.

Následne bude používať pridelené IČ DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp. pri dodaní služieb do iného členského štátu. Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň v daňovom priznaní)."

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf
adabirk
09.05.11,11:38
registráciou v zmysle § 7a sa zdaniteľná osoba nestáva platiteľom dane

naviac ešte metodický pokyn:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_miesds0210.pdf
Jarka 1
09.05.11,11:42
Ďakujem za odpoveď. Ja som to pochopila, ale oni ma nesprávne informovali. Hneď som sa čudovala, že sa mám stať platcom DPH a namietala som, ale pracovníčka trvala na svojom. Preto si to overujem na porade.

Radšej si overím ešte tento prípad.
PO nie je registrovaná za platcu DPH. V súčastnosti stavia výrobnú halu. Môže sa zaregistrovať za platcu DPH podľa § 4, ak ešte nemá žiaden výnos?
Ak áno, pri dodaní služby do EÚ sa už potom nemusí registrovať podľa § 7a?
Alebo musí byť registrovaná súčasne podľa §4 aj § 7a?
KEJKA
09.05.11,11:59
ak je-bude registrovaná podľa §4, tak sa už neregistruje podľa §7a)
Jarka 1
09.05.11,12:03
Ďakujem, porada ma opäť nesklamala.
bertik1
13.05.11,06:57
Prosím vás mám jednu otázočku, len pre kontrolu: SZČO, neplatca DPH má nahrávacie štúdio, kde má všetko možné: reproduktory, mikrofóny, zosiľovače a pod.
1. Jeden tento mikrofón chce predať do ČR. Keďže nejde o služby, nemá povinnosť registrovať sa pre DPH a podávať SV. A normálne vystaví faktúru.
2. UIná vec by bola, keby robil do ČR nejkaú službu, napr. nahrávanie alebo pod. V tomto prípade by sa musel už registrovať podľa par. 7a a podávať SV.
Je to prosím takto? Ďakujem vopred za odpoveď.
camozzi
08.06.11,18:04
Firma sa chce stat dobrovolnym platcom DPH na Slovensku. Zaroven chce dodavat a odoberat sluzby z/do inych clenskych krajin. Ma sa firma registrovat iba podla §31? Na danovom povedali ze sa neda registrovat podla 7a aj 31. Prosim o radu a ozrejmenie. Vdaka.
KEJKA
08.06.11,19:50
aký §31?
registrácia - §4, §7 , §5a
ak chceš byť dobrovoľným tak §4, takto síce DPH zaplatíš, ale aj si odpočítaš. Z obchodov - z predaja v tuzemsku budeš tiež odvádzať DPH - stručne, viac nájdeš v iných témach.