levika26
04.05.11,09:54
Chcem sa spýtať, či je nutné vystavovať zálohovu faktúru ak mi to môj program neumožnuje. nestačí len ak prijmem platbu na PPD a potom túto sumu odpočítam na riadnej faktúre? Dakujem
levika26
04.05.11,08:10
a sme platcami DPH
Katarína Cigánová
04.05.11,08:27
Ak Vám odberatelia uhradili ešte pred dodaním tovaru, alebo služby, má sa vystaviť zálohová faktúra, na základe ktorej Vám uhradili určitú čiastku. Zálohové faktúry nemusíte robiť v programe, stačí si urobiť predlohu napr. v exceli, alebo vo worde. A po dodaní tovaru (služby) vystaviť originál faktúru.
nesúhlasím .
pri prijatí platby sa jedná o účtovný doklad , ktorý musí byt v účtovníctve , a tiež musí byt zaúčtovaný z ophladu DPH .
Inak to nebudú sediet účty 324 a 343 .
mondes
04.05.11,08:32
nesúhlasím .
pri prijatí platby sa jedná o účtovný doklad , ktorý musí byt v účtovníctve , a tiež musí byt zaúčtovaný z ophladu DPH .
Inak to nebudú sediet účty 324 a 343 .

Fakt, máte pravdu. Ospravedlňujem sa. Na prijatú platbu sa vystavuje daňový doklad. Ale zálohová faktúra sa má tiež vystaviť, či? Pretože na základe čoho prebehla úhrada? Ďakujem.
Katarína Cigánová
04.05.11,08:37
Fakt, máte pravdu. Ospravedlňujem sa. Na prijatú platbu sa vystavuje daňový doklad. Ale zálohová faktúra sa má tiež vystaviť, či? Pretože na základe čoho prebehla úhrada? Ďakujem.
Zálohová faktura - tá kde ešte nie je jasné či ti odberatel zaplatí alebo nie - takéto sa neúčtujú , tieto možu byt teda ja z excelu , príp. wordu . Pri takomto vystavení totiž ešte nemusí prebehnut aj úhrada. /napr. pri ponukách literatúry , a čo ja viem čoho . Ale momentom zaplatenia je povinnost doklad /" daňový" aj účtovný / vystavit aj ho zaúčtovat .
mondes
04.05.11,08:42
Zálohová faktura - tá kde ešte nie je jasné či ti odberatel zaplatí alebo nie - takéto sa neúčtujú , tieto možu byt teda ja z excelu , príp. wordu . Pri takomto vystavení totiž ešte nemusí prebehnut aj úhrada. /napr. pri ponukách literatúry , a čo ja viem čoho . Ale momentom zaplatenia je povinnost doklad /" daňový" aj účtovný / vystavit aj ho zaúčtovat .
To mi je jasné, len vo vyššie uvedenom príspevku je otázka, či sa musí vystaviť zálohová faktúra, alebo či stačí, ak na úhradu vystavia PPD. Podľa mňa, ak je to úhrada v hotovosti, môže byť aj PPD, ale ak to je úhrada cez účet, tak tej predchádza vystavenie zálohovej faktúry, na základe ktorej bol preddavok zaplatený. Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie. Vďaka.
Katarína Cigánová
04.05.11,08:49
To mi je jasné, len vo vyššie uvedenom príspevku je otázka, či sa musí vystaviť zálohová faktúra, alebo či stačí, ak na úhradu vystavia PPD. Podľa mňa, ak je to úhrada v hotovosti, môže byť aj PPD, ale ak to je úhrada cez účet, tak tej predchádza vystavenie zálohovej faktúry, na základe ktorej bol preddavok zaplatený. Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie. Vďaka.
je úplne jedno ako sa prijme úhrada , či v hotovosti alebo na účet , faktura sa musí vystavit s rozpisom DPH a zaučovat .
Písala som , že inak nebudú sediet účty 324 a 343 , - iba som si nevšimla že som v jednoduchom účto - .
Ale ako vravím , forma úhrady nemá vplyv na povinnost vystavit fa s rozpisom DPH .
PPD by musel mat náležitosti faktúry podla § 71 zákona o DPH
KEJKA
04.05.11,08:51
Fakt, máte pravdu. Ospravedlňujem sa. Na prijatú platbu sa vystavuje daňový doklad. Ale zálohová faktúra sa má tiež vystaviť, či? Pretože na základe čoho prebehla úhrada? Ďakujem.


To mi je jasné, len vo vyššie uvedenom príspevku je otázka, či sa musí vystaviť zálohová faktúra, alebo či stačí, ak na úhradu vystavia PPD. Podľa mňa, ak je to úhrada v hotovosti, môže byť aj PPD, ale ak to je úhrada cez účet, tak tej predchádza vystavenie zálohovej faktúry, na základe ktorej bol preddavok zaplatený. Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie. Vďaka.
úhrada môže prejsť na základe zmluvy, dohody-aj ústnej, mailu....... nie je nutné kvôli úhrade vystavovať zálohovú faktúru - aj ked bežne sa to tak robí. Čiže nesúhlasím s tvrdením, že úhrade predchádza.......
Po prijatí platby je nutné vystaviť doklad-faktúru k prijatej platbe, nemusí to byť riešené programom, stačí papier. Je to však účtovný doklad, ktorý musí prejsť účtovníctvom. A zasa - nie vždy je to skutočne nutné, napr. ak následné plnenie=dodanie je v rovnakom zdaňovacom období, tak sa vystaví len "ostrá" faktúra po dodaní.
Príjem hotovosti na PPD - tam je alebo zakrátko bude nutné zvažovať ERP, touto cestou by som nešla.
pokiaľ ide o zálohu od občana - tam sa ani nemusí vystavovať faktúra - stačí zabezpečiť aby záloha bola vysporiadaná pre účely DPH u dodávateľa. Môže byť iný vhodne zvolený účtovný doklad - interný, alebo účtovanie priamo z banky.
mondes
23.08.11,06:55
Dobrý deň, máme zákazku, kde firma nám platí zálohovo. Nie sú to malé sumy. 11.7.2011 nám uhradila zálohu vo výške 15 000,- Eur. My sme jej k tomu vystavili daňový doklad k prijatej platbe. Lenže včera bol šéf opäť jednať s tou firmou o zálohu a priniesol tú faktúru z 11.07. vraj je potrebné ju prepísať takto: "Fakturujeme Vám zálohovú platbu za práce na ...... Takže to znamená, že chcú, aby sme im vystavovali zálohové faktúry. Ako to mám urobiť, aby to bolo správne? Ja si myslím, že som predtým postupovala správne, t.j. na prijatú zálohu som vystavila daňový doklad. Teraz, to mám prerobiť na zálohové faktúry a konečná faktúra bude suma celkom xxx, zálohy xxx, celkom k úhrade xxx. Rozmýšľam, že aj to by mohlo byť správne, ale keďže sme štvrťročnými platcami DPH, tak čo s rozpisom DPH? Program mi to pri zálohových faktúrach nerozpisuje. Prosím Vás poradíte mi ako postupovať? Ďakujem veľmi pekne.
promont maja
23.08.11,07:15
Dobrý deň, máme zákazku, kde firma nám platí zálohovo. Nie sú to malé sumy. 11.7.2011 nám uhradila zálohu vo výške 15 000,- Eur. My sme jej k tomu vystavili daňový doklad k prijatej platbe. Lenže včera bol šéf opäť jednať s tou firmou o zálohu a priniesol tú faktúru z 11.07. vraj je potrebné ju prepísať takto: "Fakturujeme Vám zálohovú platbu za práce na ...... Takže to znamená, že chcú, aby sme im vystavovali zálohové faktúry. Ako to mám urobiť, aby to bolo správne? Ja si myslím, že som predtým postupovala správne, t.j. na prijatú zálohu som vystavila daňový doklad. Teraz, to mám prerobiť na zálohové faktúry a konečná faktúra bude suma celkom xxx, zálohy xxx, celkom k úhrade xxx. Rozmýšľam, že aj to by mohlo byť správne, ale keďže sme štvrťročnými platcami DPH, tak čo s rozpisom DPH? Program mi to pri zálohových faktúrach nerozpisuje. Prosím Vás poradíte mi ako postupovať? Ďakujem veľmi pekne.

... z hľadiska zákona je to faktúra .... bežnou zvyklosťou je pre odlíšenie od tzv. ostrej, resp. vyúčtovacej faktúry takáto faktúra nazývaná aj faktúrou k prijatej platbe ( ... ale to sme si ich takto nazvali my -účtovníci) ... a opodstatnenie:

§ 19 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

... a keďže som niekde počula, že slovíčko záloha je čechizmus ... či?

... a inak rozmýšľaš dobre ... najprv prijatie platby zúčtuješ ako prijatie preddavku ... a ak

§ 71 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

... sa zariadiš podľa vyššie uvedeného ... a ak máš dve faktúry, t. j. jednu = faktúru k prijatej platbe a druhú vyúčtovaciu, tak v tej druhej prijatú platbu odpočítaš, a to nielen celkovú sumu tejto prijatej platby, teda cena s daňou z pridanej hodnoty, ale cenu bez dane z pridanej hodnoty, daň z pridanej hodnoty.
mondes
23.08.11,07:34
Ďakujem veľmi pekne. Čiže môžem faktúru s takýmto textom "Fakturujem Vám zálohovú platbu za práce na stavbe ......." považovať už za doklad z hľadiska DPH? Alebo musím ešte vystaviť faktúru s textom: Vystavujeme Vám daňový doklad k prijatej platbe zo dňa.... ? Ešte raz veľká vďaka.
promont maja
23.08.11,07:45
Ďakujem veľmi pekne. Čiže môžem faktúru s takýmto textom "Fakturujem Vám zálohovú platbu za práce na stavbe ......." považovať už za doklad z hľadiska DPH? Alebo musím ešte vystaviť faktúru s textom: Vystavujeme Vám daňový doklad k prijatej platbe zo dňa.... ? Ešte raz veľká vďaka.
... no nie ... pretože ide v postate o jednu faktúru ... váš dodávateľ nazval faktúru, o ktorej hovorím ako o faktúre k prijatej platbe, faktúrou k zálohovej platbe .. ja som len chcela poukázať, keďže si sa zamýšľala na svojim ponímaním do budúcna, že slovíčko záloha nie je pravdepodobne spisovné a vhodnejšie je: prijatá platba, pretože si takto s týmto pojmom poradil aj zákon ...

Z hľadiska účtovných prípadov máš:
1. prijatie platby vopred = prijatie preddavku ... tu sa zariadiš podľa § 71 Zákona o DPH = ak je doba medzi dodaním služby a prijatím platby menej ako 15 dní = nemusíš vystaviť faktúru k prijatej platbe ( ... hoci tu je ešte dôležité uviesť, že potrebuješ aj sledovať tvoje zdaňovacie obdobie pre DPH ...), ale ak je to viac ako 15 dní vystavíš faktúru k prijatej platbe ...
2. dodanie tovaru, či služby = vystavíš tzv. vyúčtovaciu faktúru, v ktorej zúčtuješ svoje výkony a odrátaš prijatú platbu ..
mondes
23.08.11,08:17
... no nie ... pretože ide v postate o jednu faktúru ... váš dodávateľ nazval faktúru, o ktorej hovorím ako o faktúre k prijatej platbe, faktúrou k zálohovej platbe .. ja som len chcela poukázať, keďže si sa zamýšľala na svojim ponímaním do budúcna, že slovíčko záloha nie je pravdepodobne spisovné a vhodnejšie je: prijatá platba, pretože si takto s týmto pojmom poradil aj zákon ...

Z hľadiska účtovných prípadov máš:
1. prijatie platby vopred = prijatie preddavku ... tu sa zariadiš podľa § 71 Zákona o DPH = ak je doba medzi dodaním služby a prijatím platby menej ako 15 dní = nemusíš vystaviť faktúru k prijatej platbe ( ... hoci tu je ešte dôležité uviesť, že potrebuješ aj sledovať tvoje zdaňovacie obdobie pre DPH ...), ale ak je to viac ako 15 dní vystavíš faktúru k prijatej platbe ...
2. dodanie tovaru, či služby = vystavíš tzv. vyúčtovaciu faktúru, v ktorej zúčtuješ svoje výkony a odrátaš prijatú platbu ..


Takže ešte raz aby som si to ujasnila. Doba medzi prijatím platby a dodaním služby je podstatne viac ako 15 dní, z toho hľadiska mám vystaviť doklad k prijatej platbe, čo som aj urobila (píšem o faktúre zo dňa 11.7.2011). Vlastne som postupovala, tak ako píšeš vyššie podľa bodu 1., s tým, že na konci by som postupovala podľa bodu 2. Ale čo robiť, keď mi firma vrátila faktúru, že mám prepísať text na Fakturujeme Vám zálohovú platbu ...? Asi vystavím faktúru s ďalším poradovým číslom ako nasleduje, len do textu dám "zálohová platba". Faktúra bude aj s rozpisom DPH a na konci vystavím vyúčtovaciu faktúru, kde všetky preddavky odrátam. Môže byť? (Keď ináč nedajú ...)
katka 23
23.08.11,08:22
ja si myslím, že ďalšiu fa nemôžeš vystaviť , iba prepísať text vo fa z 11.7.2011 tak ako chce odberateľ
mondes
23.08.11,08:30
ja si myslím, že ďalšiu fa nemôžeš vystaviť , iba prepísať text vo fa z 11.7.2011 tak ako chce odberateľ

Áno v tej faktúre zo dňa 11.7.2011 text len prepíšem, ale máme od nich dostať ďalšiu zálohu a text má byť tiež taký istý. Môže sa takáto faktúra z hľadiska DPH považovať sa správnu? Myslím, že pokiaľ je tam rozpis DPH, tak áno, ale rada si vypočujem Vaše rady a názory. Dik.
katka 23
23.08.11,08:33
samozrejme to DPH musí aj vstúpiť do priznania DPH v príslušnom zdaňovacom období , nestačí len rozpis DPH, čiže vystaviť doklad tak
mondes
23.08.11,08:44
samozrejme to DPH musí aj vstúpiť do priznania DPH v príslušnom zdaňovacom období , nestačí len rozpis DPH, čiže vystaviť doklad tak
Áno, čo sa týka DPH je mi to samozrejme jasné, mňa zaujíma len to, či namiesto "Fakturujeme Vám doklad k prijatej platbe", môže byť "Fakturujeme Vám zálohovú platbu.." s tým že už je to vysporiadané a pri úhrade zálohy neposielať doklad k prijatej platbe, až na konci vyúčtovaciu faktúru s odpočítaním všetkých záloh. Tak si to firma žiada. Môže to tak byť? Ide mi o ten text. Vďaka.
promont maja
23.08.11,08:47
Áno, čo sa týka DPH je mi to samozrejme jasné, mňa zaujíma len to, či namiesto "Fakturujeme Vám doklad k prijatej platbe", môže byť "Fakturujeme Vám zálohovú platbu.."

... môžeš, ... len by som namiesto slovíčka fakturujeme vám doklad, použila radšej vystavujeme Vám doklad k prijatej platbe ...


... s tým že už je to vysporiadané a pri úhrade zálohy neposielať doklad k prijatej platbe, až na konci vyúčtovaciu faktúru s odpočítaním všetkých záloh. Tak si to firma žiada. Môže to tak byť? Ide mi o ten text. Vďaka.

... len tomu zvyšku celkom dobre nerozumiem ... pretože nie je podstatné, čo si firma žiada ... teba viaže litera zákona = vystaviť do 15 dní faktúru k prijatej platbe, za podmienky že dodanie služby nebolo uskutočnené a platba bola prijatá ... a to presne v intenciách ustanovenia § 71 Zákona o DPH ( vyššie ..)
= aby som to celé uzavrela: nemôžeš neposielať doklad k prijatej platbe, ak platba spĺňa náležitosti § 71 Zákona č. 222/2004 Z. z., t. j. doba medzi dodaním služby a prijatím platby je viac ako 15 dní ... nehovoriac o tom, že na zreteľ by si mala brať aj tvoje zdaňovacie obdobie ...
mondes
23.08.11,08:48
... čo znamená " na konci"?
Po dodaní služby.
mondes
23.08.11,09:01
... môžeš.



... len tomu zvyšku celkom dobre nerozumiem ... pretože nie je podstatné, čo si firma žiada ... teba viaže litera zákona = vystaviť do 15 dní faktúru k prijatej platbe, za podmienky že dodanie služby nebolo uskutočnené a platba bola prijatá ... a to presne v intenciách ustanovenia § 71 Zákona o DPH ( vyššie ..)

No veď práve a ako by ste postupovali vy? Keď som tú faktúru vystavila do 15 dní s textom doklad o prijatej platbe a oni mi to vrátili, že mám prepísať na zálohová platba? Asi už to nechám tak. DPH sa z týchto faktúr odvedie a či tam je napísané že prijatá platba, alebo zálohová platba, tak to už je Božská moc. Ďakujem Vám všetkým za Váš čas a rady.
promont maja
23.08.11,09:07
... odpoveď si už od katky 23 dostala ... prepíš iba text, ak je to pre nich dôležité ...
Viera R.
14.12.11,08:13
Dobrý deň, prosím o radu v tomto prípade:
Vystavila som zálohovú faktúru v januári na sumu 6200,-- EUR, + 1240,-- EUR DPH. Prišla úhrada na celú sumu vo februári 7440.-- Zálohová faktúra bola za používanie softvéru od 01.01.2011 do 31.12.2011. Po príchode úhrady bola vystavená faktúra k prijatej platbe. Uhradené bola celá suma, t.j. nič ďalšie sa už nebude doúčtovávať. Je potrebné vystaviť aj vyúčtovaciu faktúru, po ukončení dodania, keď nebude doúčtovaná žiadna suma? Bude tá faktúra v účtovníctve chýbať?
KEJKA
14.12.11,08:19
na povinnosť vystaviť "ostrú" teda vyúčtovaciu faktúru sú rôzne názory. Aj lektorku na seminároch som počula vysloviť názor, že netreba.
Ja sa s tým nestotožňujem. Predsa len zálohy sa evidujú u odberateľa na 314-ke. Žiada sa, aby dostal ostrú faktúru na splnenie dodávky, nech má doklad na preúčtovanie do nákladov. Môže to urobiť síce aj na základe zmluvy, alebo inventúry zostatkov, ale riešenie s faktúrou sa mi páči viac.
Predsa len iný je účtovný prípad prijatia/poskytnutia preddavku a iný účtovný prípad je dodanie služby/tovaru.
Poznámka k tej tvojej prvej zálohovej faktúre. Tá sa s DPH nevystavuje. Mala si tam žiadať zálohu v jednej sume napr. 7420 EUR a do poznámky napísať, že preddavok zahrňuje aj 20% DPH, ale nevyčíslovať ju.
Viera R.
14.12.11,08:38
Ďakujem Kejka za odpoveď, bol tu pracovník z uvedenej firmy a požadoval faktúru, a mal v ruke našu faktúru na prijatú platbu, takže ju asi budem musieť vystaviť. Najneskôr do 15.01.2012? Ale mala som podobný prípad v októbri, t. j. predfaktúra za službu v období 01.11.2010 do 31.10.2011, predfaktúru som bola v roku 2010, úhrada v celej sume v roku 2010, faktúra k prijatej platbe v roku 2010. Služba skončila v roku 31.10.2011, takže vyúčtovaciu faktúru som mala vystaviť do 15.11.2011. Ale ako je to v účtovníctve, bol by tom pre zákazníka problém, keby som to vystavila s dátumom 13.12. (nebola by dodržaná lehota 15 dní od dodania) ale oni by z tej faktúry neodpočítavali DPH, to majú, takže by ju mali iba do nákladov?
KEJKA
14.12.11,09:41
k tomu podobnému prípadu....ako si riešila vecnú a časovú prislušnosť výnosov k zdaňovaciemu obdobiu?
Viera R.
14.12.11,09:59
Pozerám tú faktúru na DPH po prijatí platby, celková fa bola bez DPH 1500,-- za 01.11.2010 až 31.10.211. Účtovníčka tam má poznačené rok 2010 - 250,-- 2011 - 1250,--. Mne ide o to či zákazník bude potrebovať vyúčtovaciu faktúru, ale z tvojej predchádzajúcej odpovede mi vyplýva, že áno. Len neviem či sa to bude ešte dať urobiť. Účtovn. tam má účt. zápis:
324.10 - 1785,-- strana MD
324.343 1500,-- strana D
343.29 285,--strana D.
7lienka
14.12.11,10:04
poprosím o radu:

firma prenajíma priestor, je plátca DPH, zákazník je plátca DPH.
Dohodli sa na zálohe na výpovednú lehotu, tzv. garancia, teda, že pri nástupe zaplatí 1 mesiac nájom a v prípade výpovede nebude platiť nájom vo výpovednej lehote. Po prijatí platby vystavujem fa aj s DPH. Teraz ma ten zákazník presvieča, že to má byť bez DPH lebo to zloží ako garanciu.
Je to tak podľa vás správne?
Myslím si, že garancia alebo záloha je v podstate to iste, nie?
Kedy by potom doplatil DPH? resp. akú by som mu dala fa k tej zálohe, bez DPH, nevidím tú možnosť keď sú obidvaja plátcovia
geroj22
20.12.11,15:10
Chcem sa spýtať ohľadom vystavenej zálohovej faktúry a úhrady tohto dokladu z registračnej pokladne, podľa "nového zákona o ERP". Treba rozpis DPH na doklade z registračnej pokladne alebo bez rozpisu DPH a vystavený daňový doklad k prijatej platbe?