libicka
04.05.11,10:15
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť či sa dá odstrániť zarosenie skiel vo vnútri okna.Okno je drevené, sklo je vákuové a je v miestnosti kde sa nekúri. Ďakujem.
stanco007
04.05.11,08:26
Zarosenie skla vo vnutri okna??? Da sa odstranit! Vymenou okna! Alebo mozno sa to da opravit, neviem. Ale vo vnutri by sa okno urcite rosit nemalo...
Nandrolon
04.05.11,08:30
ak tam nie je vzduch, odkiaľ sa tam berie vodná para, ktorá kondenzuje?
peterkos2
04.05.11,17:38
Keby tam bolo vákuum,tak tie sklá by boli asi prehnuté k sebe.Mal by tam byť nejaký inertný plyn,najčastejšie argón,ktorý tam v tvojom prípade nieje.Reklamovať!
Chobot
04.05.11,20:40
ak tam nie je vzduch, odkiaľ sa tam berie vodná para, ktorá kondenzuje?

Medzi tabuľami skla nie je vákum. Ten priestor by mal byt hermeticky uzatvorený a naplnený buď suchým vzduchom alebo inertným plynom. Rám tabule by mal obsahovať materiál, čo absorbuje vlhko. Ak aj napriek tomu je medzi tabuľami rosa, tak niekde je chyba. Treba okno reklamovať, aj ked neviem, či ti to vymenia.
220870
05.05.11,03:46
Pokiaľ je v záruke tak sklá vymenia.
Nandrolon
05.05.11,04:24
to že v tabuľách nie je vákuum viem, je tam buď:
- suchý vzduch
- argón
- kryptón
... ale určite tam nie je vodná para ! sklá reklamovať, prípadne ak už sú po záruke sú 2 možnosti:
1. zmieriť sa s tým - bez nákladov
2. vymeniť - ďalšia investícia
ps: ešte by som uviedol firmu, aby ľudia vedeli ktorej sa majú vyhnúť oblúkom, i keď to nemusí byť firmou, ktorá okná vyrobila ale aj montážou...
libicka
05.05.11,08:23
ďakujem za poradu, možno som sa zle vyjadrila, že sú to vákuové sklá, máme ich tri, v kúpeľni, špajzi a v pivnici a práve v tej pivnici sme mávali zeleninu a tam sa tie sklá zarosili. Sú to okná už asi 20 ročné.
Chobot
05.05.11,08:34
ďakujem za poradu, možno som sa zle vyjadrila, že sú to vákuové sklá, máme ich tri, v kúpeľni, špajzi a v pivnici a práve v tej pivnici sme mávali zeleninu a tam sa tie sklá zarosili. Sú to okná už asi 20 ročné.

To okno je jeden rám a kompaktné dvojsko, alebo sú to len 2 sklené tabule v drevenom ráme? Neviem, či je otázka zrozumiteľná, ale skús si predstaviť typické plastové okno - tam je kompaktná tabuľa dvojskla. Máš také? Alebo môžeš z rámu vybrať a vymeniť tabule skla osobitne? Alebo je to dokonca dvojité okno so samostatne otvárateľnými rámami?

Možno foto by pomohlo.
libicka
06.05.11,10:20
je to dvojsklo v jednom okennom ráme, medzi sklami je podobný pásik (asi hliníkový) ako u plastových okien
charonme
06.05.11,22:46
zarosenie moze nastat len ak sa vlhky vzduch s vyssou teplotou nahle ochladi v blizkosti okna, takze by som pouvazoval kde sa berie ta vlhkost a kde sa berie ten rozdiel teplot
stanco007
07.05.11,04:07
zarosenie moze nastat len ak sa vlhky vzduch s vyssou teplotou nahle ochladi v blizkosti okna, takze by som pouvazoval kde sa berie ta vlhkost a kde sa berie ten rozdiel teplot
Ano ale toto ked nastane, tak sa rozdiel teplôt prejavi ako zarosenie skla na vonkajsej strane okna! Nie na vnutornej. Tam sa to nesmie stat. Zle okno...
charonme
07.05.11,09:27
to co som povedal je nezavisle od toho, na ktorej je to strane. Tam kde sa ten vlhky vzduch ochladi, tam nastane zarosenie. Ak "z vnutornej strany", tak z vnutornej strany. Otazka stale zostava, ako sa tam ta vlhkost dostala a preco sa ochladzuje. Vyriesenim jednej z tychto otazok sa vyriesi problem.

Inak ak su tie okna 20 rocne tak uz len tazko mozno ocakavat, ze budu dokonale izolovat...
libicka
08.05.11,14:27
už som sa rozhodla, vymeníme okno
lahaina
12.05.11,11:32
už som sa rozhodla, vymeníme okno
dobre si sa rozhodla. Asi z okna vyfucal plyn a to znamena, ze je netesne a dostava sa tam vlhkost