safri_duo
04.05.11,12:56
Ako postupovať pri predaji podielu v s.r.o. kde sú momentálne 2 spoločníci, pričom jeden z nich chce s.r.o. opustiť a predať svoj podiel za symbolickú cenu tomu druhému. Podotýkam,že obaja spoločníci sú aj konateľmi. A ten čo predáva che zrušiť aj svoju funkciu konateľa. Čo všetko treba spraviť a zmeniť? asi by sa mala meniť spoločenská zmluva na nejakú zakladateľskú listinu keď ostáva len 1 spoločník. A aby to nebolo také jednoduché tak po predaji by sa malo zmeniť aj sídlo firmy keďže predtým bolo na adrese spoločníka, ktorý chce predať.

a akú cenu stanoviť? môže to byť aj 1 EURO ?
aké doklady treba, resp vzory zmlúv a dokladov.
zalobaba
04.05.11,13:19
Ako postupovať pri predaji podielu v s.r.o. kde sú momentálne 2 spoločníci, pričom jeden z nich chce s.r.o. opustiť a predať svoj podiel za symbolickú cenu tomu druhému. Podotýkam,že obaja spoločníci sú aj konateľmi. A ten čo predáva che zrušiť aj svoju funkciu konateľa. Čo všetko treba spraviť a zmeniť? asi by sa mala meniť spoločenská zmluva na nejakú zakladateľskú listinu keď ostáva len 1 spoločník. A aby to nebolo také jednoduché tak po predaji by sa malo zmeniť aj sídlo firmy keďže predtým bolo na adrese spoločníka, ktorý chce predať.

a akú cenu stanoviť? môže to byť aj 1 EURO ?
aké doklady treba, resp vzory zmlúv a dokladov.

Musíš vypracovať Zmluvu o prevode OP a súvisiace doklady a všetky zmeny schváliť na VZ.
safri_duo
05.05.11,06:06
no tie zmluvy som aj dake našiel na porade
ale nie je mi jasné čo sa deje keď namiesto 2 spoločníkov ostane len 1, či sa nemá dáko zrušiť spoločenská zmluva a nahradiť ju zakladateľskou listinou.

všade som našiel len prípad keď počet spoločníkov ostane viac ako 1
Economic
05.05.11,10:39
no tie zmluvy som aj dake našiel na porade
ale nie je mi jasné čo sa deje keď namiesto 2 spoločníkov ostane len 1, či sa nemá dáko zrušiť spoločenská zmluva a nahradiť ju zakladateľskou listinou.

všade som našiel len prípad keď počet spoločníkov ostane viac ako 1

Na VZ sa schváli okrem všetkých iných zmien aj úplné znenie zakladateľskej listiny v dôsledku toho, že ostal v spoločnosti jediný spoločník. Do OR samozrejme treba doložiť aj iné prílohy okrem Zmluvy o prevode, Zápisnice a úplného znenia.
focalor
05.05.11,11:40
ja to riesim tak, ze uzavori sa zmluva o prevode obchodneho podielu, kde prevadza spolocnik svoj podiel na druheho spolocnika, ktory ostava jedinym spolocnikom spolocnosti. Tomuto moze podla ustanoveni spolocenskej zmluvy (ak ej tam podmienka) predchadzat VZ o schvaleni prevodu obchodneho podielu, alebo sa sucasne v den podpisu zmluvy o prevode obchodneho podielu vykona VZ, kde sa schvali prevod obchodneho podielu.
Nasledne sa zmluva predlozi spolocnosti, a je tym padom ucinna voci spolocnosti a ostava v spolocnosti jediny spolocnik, ktory nasledne vyhotovi listinu: Rozhodnutie jedineho spolocnika pri vykone posobnosti valneho zhromazdnia, kde sa vysporiada so vsetkymi skutocnostami: zmena spolocnika, zmena sidla, zmena spolocenskej zmluvy na zakladatelsku listinu, zmenu konatela a pod. O tychto skutocnostiach je podla mna zbytocne nechat rozhodovat VZ, kedze spolocnik zo spolocnosti odchadza, tak aky ma zaujem na zmene sidla a pod.?
a sam uz podava navrh na zmenu zapisu v OR.

pokial ide o cenu obchodneho podielu, moze to byt aj 1 €, ale skutocna hodnota moze byt rozdielna, najma ked tam je vlozeny vklad spolocnika, zmluvu je mozne uzavriet aj bezodplatne, aspon to nebude vyzerat divne, ze za 1 € sa akoze prevadza podiel... ak sa uz predava, tak by som cenu dal minimalne vo vyske vkladu spolocnika do spolocnosti...

Listiny: Zapisnica z konania VZ 2x + priloha pozvanka a listina pritomnych, schvalenie prevodu obchodneho podielu
Rozhodnutie jedineho spolocnika - 2x - ostatne zmeny v spolocnosti
Zmluva o prevode obchodneho podielu - 1x (podpisy overene)
Zakladatelska listina - 2x (po vykonanych zmenach)
Ak sa meni sidlo - najomna zmluva alebo suhlas vlastnika so zapisom tejto adresy do OR
Economic
05.05.11,11:45
ja to riesim tak, ze uzavori sa zmluva o prevode obchodneho podielu, kde prevadza spolocnik svoj podiel na druheho spolocnika, ktory ostava jedinym spolocnikom spolocnosti. Tomuto moze podla ustanoveni spolocenskej zmluvy (ak ej tam podmienka) predchadzat VZ o schvaleni prevodu obchodneho podielu. Nasledne sa zmluva predlozi spolocnosti, a je tym padom ucinna voci spolocnosti a ostava v spolocnosti jediny spolocnik, ktory nasledne vyhotovi listinu: Rozhodnutie jedineho spolocnika pri vykone posobnosti valneho zhromazdnia, kde sa vysporiada so vsetkymi skutocnostami: zmena spolocnika, zmena sidla, zmena spolocenskej zmluvy na zakladatelsku listinu, zmenu konatela a pod. a sam uz podava navrh na zmenu zapisu v OR.

Ja to pre svojich klientov robím "jedným vrzom" Teda na jednom VZ sa napríklad : schváli odvolanie konateľa, prevod OP, zmena obchodného mena, zmena sídla a podobne. Niekedy aj zvýšenie ZI a podobne podľa potrieb spoločnosti, čo všetko potrebuje ako zmeniť. Ešte sa stretám aj v tomto čase aj s premenou na Euro... To je potom hotová maturita ale prechádza mi to pekne v rámci jedného návrhu.
focalor
05.05.11,11:54
Ja to pre svojich klientov robím "jedným vrzom" Teda na jednom VZ sa napríklad : schváli odvolanie konateľa, prevod OP, zmena obchodného mena, zmena sídla a podobne. Niekedy aj zvýšenie ZI a podobne podľa potrieb spoločnosti, čo všetko potrebuje ako zmeniť. Ešte sa stretám aj v tomto čase aj s premenou na Euro... To je potom hotová maturita ale prechádza mi to pekne v rámci jedného návrhu.

neberiem, je to mozne riesit jednym VZ, riesil som to aj takto, ale uz to clenim kvoli cistote vztahov, predsa len uz jeden spolocnik nemusi nikoho nikam pozyvat a pod. a moze rovno po VZ urobit toto rozhodnutie, cize nejaky problem to nie je... :-)
Economic
05.05.11,12:01
neberiem, je to mozne riesit jednym VZ, riesil som to aj takto, ale uz to clenim kvoli cistote vztahov, predsa len uz jeden spolocnik nemusi nikoho nikam pozyvat a pod. a moze rovno po VZ urobit toto rozhodnutie, cize nejaky problem to nie je... :-)

Každá jedna zmena je na želanie klienta. Po väčšine chcú čo najmenej papierov podpisovať, aby to bolo dobre a hlavne rýchlo ešte za dobrú cenu.... V Zápisnici sa dá všetko na úplne čisto krásne rozpísať a schváliť... Ale zdôrazňujem vždy sa to prispôsobuje klientovi. Aj ja som to v niektorých prípadoch robila papierovo na 2x, hoci to išlo v jednom podaní do OR.
juventik
19.05.11,11:54
Dobry den,
prosim o radu, ako zauctovat nasledovne.
V s.r.o sa uskutocnil predaj obch.podielu medzi konatelom A a konatelom B. Konatel A odpredal svoj podiel (vklad ZI) 3319,39€ na zaklade zmluvy o prevode za 426 €. Viete mi poradit ako to zauctovat tuto sumu z pokladne?
Vopred dakujem za radu.
a_je_to
19.05.11,12:54
Dobry den,
prosim o radu, ako zauctovat nasledovne.
V s.r.o sa uskutocnil predaj obch.podielu medzi konatelom A a konatelom B. Konatel A odpredal svoj podiel (vklad ZI) 3319,39€ na zaklade zmluvy o prevode za 426 €. Viete mi poradit ako to zauctovat tuto sumu z pokladne?
Vopred dakujem za radu.

Podiely nekupujú a nepredávajú konatelia, ale spoločníci, aj keď sú postavením konatelia. Ak ide transakcia cez účtovníctvo s.r.o., tak :
252/365 - kúpnopredajná zmluva v dohodnutej cene 426 €
315/661 - kúpnopredajná zmluva v dohodnutej cene 426 €
561/252 - kúpnopredajná zmluva v dohodnutej cene 426 €
211/315 - odkúpenie podielu v dohodnutej cene 426 €
365/211 - odpredaj podielu v dohodnutej cene 426 €
411A/411B - zaúčtovanie zápisu zmien v OR v sume ZI 3319,39
KEJKA
19.05.11,15:44
Dobry den,
prosim o radu, ako zauctovat nasledovne.
V s.r.o sa uskutocnil predaj obch.podielu medzi konatelom A a konatelom B. Konatel A odpredal svoj podiel (vklad ZI) 3319,39€ na zaklade zmluvy o prevode za 426 €. Viete mi poradit ako to zauctovat tuto sumu z pokladne?
Vopred dakujem za radu.
OP môže predať len spoločník, nie konateľ.
v sro sa zmena spoločníkov neúčtuje inak, len zmenou na AU411, tam ale dávam názov bez mena, iba 411.1....spoločník I
.....................................411.2....spol očník II
tak preúčtovanie je nutné lena ak sa zmení počet spoločníkov, resp. skladba vkladov
ak je spoločníkom iná sro, tak v tej ine j sro sa samozrejme účtuje predaj alebo kúpa OP inej sro prostredníctvom účtov 06x, resp. najskôr 043x,
obdobne, ako tu bolo naznačené, ale o niečo jednoduchšie.