zeman
06.01.06,16:11
Prosím ak niekto budete vedieť, poraďte mi. Účtujem záložňu v JÚ. Základom je záložná zmluva a k něj vypisujem výdavkový doklad pri pôžičke a príjmový doklad pri vrátení peňazí. Poznám však záložňu kde majú požičanú sumu aj vrátenú sumu uvedenú priamo na záložnej zmluve a doklady k nej neprikladajú. Je takýto postup možný a hlavne v súlade so zásadami účtovníctva ?
Za radu vopred ďakujem.
ondrejvla
06.01.06,16:01
Prosím ak niekto budete vedieť, poraďte mi. Účtujem záložňu v JÚ. Základom je záložná zmluva a k něj vypisujem výdavkový doklad pri pôžičke a príjmový doklad pri vrátení peňazí. Poznám však záložňu kde majú požičanú sumu aj vrátenú sumu uvedenú priamo na záložnej zmluve a doklady k nej neprikladajú. Je takýto postup možný a hlavne v súlade so zásadami účtovníctva ?
Za radu vopred ďakujem.

Ako potom zaúčtuješ záložnú zmluvu, keď pri nej nemáš príjmový a výdajový doklad? V súlade s postupmi účtovania v JÚ je to porušenie zákona o účtovníctve, musíš vypisovať tieto doklady, ak nie - potom to zbytočne neriešme.
Neviem si predstaviť žiadne účtovníctvo bez vypísaných pokladničných dokladov. Ale aj tak by ma zaujímalo nasledovné :
- napr. 30.12.2005 vyplatíš na záložnú zmluvu napr.1000,- Sk, ale príjmeš ju naspäť ( samozrejme aj so percentuálnym ziskom) až 5.1.2006, zmluvu s výd.dokladom priložíš do ktorého roku, keď k nej prikladáš aj príj.doklad? Máš ju duplicitne? Len tak ma to zaujíma...
adam
06.01.06,16:25
Prosím ak niekto budete vedieť, poraďte mi. Účtujem záložňu v JÚ. Základom je záložná zmluva a k něj vypisujem výdavkový doklad pri pôžičke a príjmový doklad pri vrátení peňazí. Poznám však záložňu kde majú požičanú sumu aj vrátenú sumu uvedenú priamo na záložnej zmluve a doklady k nej neprikladajú. Je takýto postup možný a hlavne v súlade so zásadami účtovníctva ?
Za radu vopred ďakujem. Myslíš vypisovanie VPD a PPD priamo v účtovníctve, alebo pri zakladaní na mieste v záložni pri vypisovaní zmluvy?
zeman
07.01.06,12:02
Pri požičiavaní vypisujem výdavkový doklad, ktorý mi podpáše klient a pri prijímaní peňazí napr. o 3 týždne neskôr vypíšem príjmový doklad a ten mi tiež podpíše klient. V druhej záložni majú však príjmový a výdavkový doklad vytlačený priamo na záložnej zmluve a vypĺňajú ho takisto pri pôžičke a neskôr pri vrátení pôžičky. Ďalšie doklady k zmluve už neprikladajú.
Zmluvy vrátené až po novom roku zaúčtujem ako pohľadávky.
Marianna01
07.01.06,12:45
Ak dobre rozumiem: Momentálne vypisuješ predlačené VPD a PPD, a to vtedy, keď k príjmu a výdaju fin. prostriedkov skutočne dojde. Záložňa. ktorú spomínaš, má predlačené-vlastné- VPD a PPD, ktoré má ako prílohu k zmluve a pri výdaji a príjme fin. prostriedkov vlastne predložia celú zmluvu s prílohami. Ale tieto VPD a PPD predsa rovnako musia vypísať, či nie? Alebo už ich majú vopred vypísané??? To je ale naozaj porušenie zákona, nemôže predsa vopred vedieť, kedy mu dotyčný zákazník príde FP vrátiť. Čo keď poruší zmluvu a príde o týždeň neskôr? Bude opravovať celú zmluvu a antidatovať ju? V každom prípade je vypisovanie VPD a PPD v poriadku, v rámci zákona a zjednodušiť robotu si môžeš iba ak vytlačením z PC.
adam
07.01.06,12:54
Pri zakladaní vypisujem len zmluvu. Pre klienta je dokladom zmluva. Do účtovníctva dávam výdavkový doklad, a to súčtom za celý deň spolu s orginálom zmlúv o pôžičke. Pri vrátení vypíšem príjmový, ten je dokladom prijatia peňazí a úroku od klienta. Ten priložím spolu s kópiou záložnej zmluvy, ktorú vezmem od klienta, do šanónu o pôžičkách za príslušný mesiac.
Ako opisuješ, že v druhej záložni majú doklad priamo na zmluve, zrejme to tak majú ošetrené, právnikom potvrdené. Ale do účtovníctva určite prikladujú príjmové a výdavkové doklady, ako to zákon prikazuje.
zeman
07.01.06,13:26
Pri poskytovaní pôžičky davám klientovi podpísať okrem zmluvy aj modrý výdavkový doklad pri vrátení pôžičky mu davám podpisovať zasa červený príjmový doklad.
V druhej záložni majú na zmluve tieto doklady predtlačené. A vypisujú jich rovnako pri požičávaní peňazí výdavkovú časť a pri príjme peňazí príjmovú časť. Ide o to, že zmluva VPD i PPD sú na jednom papieri. Zákon predsa nehovorí, na koľkých papieroch má doklad byť vyhotovený.
zeman
07.01.06,13:45
Pri poskytovaní pôžičky davám klientovi podpísať okrem zmluvy aj modrý výdavkový doklad pri vrátení pôžičky mu davám podpisovať zasa červený príjmový doklad.
V druhej záložni majú na zmluve tieto doklady predtlačené. A vypisujú jich rovnako pri požičávaní peňazí výdavkovú časť a pri príjme peňazí príjmovú časť. Ide o to, že zmluva VPD i PPD sú na jednom papieri. Zákon predsa nehovorí, na koľkých papieroch má doklad byť vyhotovený.
adam
07.01.06,13:47
Ja to robím tak, ako som vyššie popísala. Pri kontrole z DÚ neboli k tejto veci žiadne pripomienky.
Príjemný zvyšok dňa......:)