delkom
04.05.11,18:00
Rozviedli sme sa po13-tich rokoch a manželka požaduje polovicu domu ktorý sme dostali od mojich rodičov bola to /darovacia zmluva/.Háčik je v tom že vtedy moji rodičia nenapísali dom len namna ale aj na nu.V darovacej zmluve dali vsak jeden dodatok že v prípade ak sa nebudeme chovat jeden k druhemu slušne a budú dáke problemy atd...môžu zmluvu zrušit. Musí stým suhlasiť aj moja manželka? A ešte jedna otázka: Dom nechcem predať lebo ja už nemám potom kam íst ,pôžičku si nemôžem dovoliť aby som vedel manželku vyplatiť.Proste peniaze jej neviem dať keby som aj chcel. Môže proti mne bývalá niečo spraviť? poslať namna exekútora alebo niečo podobné? Nie je to písané odborne nie som len obyčajný človiečik tak prepačte . Dakujem vopred za odpovede.:(
Mária27
04.05.11,20:48
Máš to komplikované. Ak by ste sa museli s hodnotou domu deliť a chcel by si ho do svojho výlučného vlastníctva, musel by si ju vyplatiť, inak by si to veru mohla vymáhať aj exekučne. Dnes je takých prípadov stále viac. Predpokladám, že budú ľudia opatrnejší a najmä rodičia nebudú tak veľkoryso rozdávať majetky manželkám či manželom svojich detí.

V občianskom zákonníku je darovacia zmluva upravená ako pomenovaný typ zmluvy, teda má určené osobitné pravidlá. V § 630 je upravená aj možnosť darcu žiadať dar späť: "Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."
Nestačí správať sa neslušne, nestačia problémy, ani rozvod nie je dôvodom na vrátenie daru. Hrubé porušenie dobrých mravov je viac, napr. neposkytnutie pomoci v chorobe, fyzické napadnutie a pod. Dokazuje sa to veľmi ťažko.

Ak by rodičia aj požiadali o vrátenie daru, Kataster bude žiadať o tom zmluvu podpísanú aj spoluvlastníčkou (s osvedčeným podpisom). Ak to (ex)manželka dobrovolne neurobí, musí o vrátení vlastníctva rozhodovať súd.

A k tej podmienke v zmluve: Podľa § 36 občianskeho zákonníka "Vznik, zmenu alebo zánik práva či povinnosti možno viazať na splnenie podmienky". "Podmienka je odkladacia, ak od jej splnenia závisí, či právne následky úkonu nastanú. Podmienka je rozväzovacia, ak od jej splnenia závisí, či následky, ktoré už nastali, pominú."
Tvoji rodičia vložili do zmluvy rozväzovaciu podmienku: že ak sa budete k sebe nepekne správať, zrušia už platnú a účinnú zmluvu. Zmluva by sa zrušila odo dňa požiadania o vrátenie daru. Ale je to možné?

Pri darovacích zmluvách býva dosť často príkaz darcu, tiež odkladacia pomienka. Nevidela som rozväzovaciu podmienku a asi ani nie je možná, pretože podmienky zrušenia zmluvy sú vlastne osobitne upravené v § 630. Akýkoľvek úkon je neplatný, ktorý odporuje zákonu, obchádza zákon, alebo sa prieči dobrým mravom. Rozväzovacia podmienka by v tomto prípade obchádzala zákon = zákon to priamo nezakazuje (teda neodporuje zákonu), ale zákon taký prípad upravuje inak (obchádzanie zákona).
Ako príklad - s určitosťou viem, že dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov uzavreté počas manželstva sú neplatné, lebo zákon ich dovoluje uzavrieť až po rozpade manželstva (hoci nezakazuje počas manželstva).

Z toho usudzujem, že ak sa rodičom nepodarí dokázať hrubé porušenie dobrých mravov tvojou manželkou, asi jej budeš musieť polovicu hodnoty domu vyplatiť.