Hanach
04.05.11,19:08
Ako právnická osoba sme odovzdali do prenájmu budovu. Nájomca (taktiež právnická osoba) uvedenú budovu technicky zhodnotil. Chcela som sa opýtať, aké sú povinnosti z hľadiska dane z príjmov pri skončení nájmu na strane prenajímateľa, ako aj nájomcu.
KEJKA
04.05.11,18:22
nájomca musí mať váš písomný súhlas s TZ, bude ho odpisovať?
Po skončení nájmu TZ odkúpite v ZC? Alebo nie?
Treba poznať zmluvné podmienky.
ZDP rieši tzv. nepeňažný príjem prenajímateľa vo výške ZC pri skončení nájmu.
Hanach
06.05.11,18:18
Upresňujem:nájomca mal súhlas s TZ, odpisoval ho.
TZ odkúpime v ZC. V tom prípade zaradíme TZ do tej istej odpisovej skupiny ako budova a odpisuje ho. Je to správne?
Ešte som sa chcela opýtať:
1. Ako je to v prípade, keď by sme neodkúpili TZ. Vtedy by išlo o nepeňažný príjem vo výške ZC pri skončení nájmu. U prenajímateľa by išlo o zdaniteľný nepeňažný príjem?
2. Podľa bodu 1 - uvedený nepeňažný príjem bol by predmetom dane z príjmov aj v prípade, že prenajímateľ je nepodnikateľský subjekt a uvedenú budovu by po skončení nájmu nevyužíval na podnikateľské účely, resp. nedal do nájmu?
3. Ako je to s daňovou povinnosťou u nájomcu (s r.o.) v prípade odkúpenia TZ v ZC - odpisy TZ, zostatková cena - daňový, alebo nedaňový náklad?
4. Ako je to s daňovou povinnosťou nájomcu (s r.o.) v prípade neodkúpenia TZ v ZC - odpisy TZ, zostatková cena - daňový, nedaňový náklad?
Neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne. Ale vopred ďakujem za pomoc.