mildo
04.05.11,19:24
Dobrý deň. Mohol by my niekto prosím poradiť. Asi 3 roky sa snažíme /záhradkári/odkúpiť pôdu v záhr.osade. Po 3 rokoch márneho vybavovania sme stale nič nevybavili, vraj vlastníci nie sú známy atď.......
Tak sa naskytá otázka prečo by sme mali platiť dane za niečo čo nám vlastne nevie nikto odpredať a nevlastníme to........veď ja si osobne myslím že je logické platiť za to čo je moje a nie niekoho neznámeho. Milan
hubatá
04.05.11,17:39
Podľa mňa je logické platiť daň za to čo užívaš a z čoho berieš úžitky.
Ja mám opačný problém: vlastním pôdu ktorú užíva iný, ale neplatí dane. Ako zistím kto mi ju užíva? Miestny úrad mi to nechce povedať, v katasri žiadna zmena nie je prevedená, ja len vidím ako niekto orie, seje a zberá úrodu. Ako ho mám prinútiť aby platil aspoň dane keď už mi neplatí prenájom ????
Oliwa
04.05.11,18:24
Hubka :), ja to vidím takto: zobrať si pár dní voľna, utáboriť sa v stane na medzi a striehnuť :D ... Je jar - už máš zasiate? ;) Chytiť dotyčného pod krk, alebo aspoň zdokumentovať, kto a čím Ti to Tvoje pole neorané /pardon zorané/ obrába...
Keď všetci kompetentní mlčia... alebo zájsť do krčmy na poldeci a povypytovať sa... :rolleyes:
Oliwa
04.05.11,18:30
Dobrý deň. Mohol by my niekto prosím poradiť. Asi 3 roky sa snažíme /záhradkári/odkúpiť pôdu v záhr.osade. Po 3 rokoch márneho vybavovania sme stale nič nevybavili, vraj vlastníci nie sú známy atď.......
Tak sa naskytá otázka prečo by sme mali platiť dane za niečo čo nám vlastne nevie nikto odpredať a nevlastníme to........veď ja si osobne myslím že je logické platiť za to čo je moje a nie niekoho neznámeho. Milan
Ideál:
Daň z nehnuteľnosti má platiť vlastník nehnuteľnosti.
Nájomca má platiť vlastníkovi nájomné za prenájom nehnuteľnosti.
Reál:
často na míle vzdialený od ideálu...
Mildo, kto od Vás žiada zaplatiť daň? To akože z obecného/mestského úradu prišiel daňový výmer na Vaše meno, hoci nie ste vlastníci, len užívatelia?
hubatá
05.05.11,04:13
No ..... prezraď Mildo !!!!
Ak prezradíš tak ja tam začnem pátrať kto mi to tam seje (serie). Oliwka vieš koľko som ja už v miestnej krčme popila .... a nič som nezistila. Domáci ti neprezradia, lebo aj oni užívajú iným cudzím role, polia, záhrady a neplatia ani nájomné a ani dane. Čo sú šiši?
marjankaj
05.05.11,04:22
No ..... prezraď Mildo !!!!
Ak prezradíš tak ja tam začnem pátrať kto mi to tam seje (serie). Oliwka vieš koľko som ja už v miestnej krčme popila .... a nič som nezistila. Domáci ti neprezradia, lebo aj oni užívajú iným cudzím role, polia, záhrady a neplatia ani nájomné a ani dane. Čo sú šiši?

Tak ty by si mala piť iba naoko. :rolleyes:Nalievať musíš tých ostatných.:---Pri určitej hladine sa im jazyk skôr pošmykne.:---
mkatka
05.05.11,04:45
Podľa mňa je logické platiť daň za to čo užívaš a z čoho berieš úžitky.
Ja mám opačný problém: vlastním pôdu ktorú užíva iný, ale neplatí dane. Ako zistím kto mi ju užíva? Miestny úrad mi to nechce povedať, v katasri žiadna zmena nie je prevedená, ja len vidím ako niekto orie, seje a zberá úrodu. Ako ho mám prinútiť aby platil aspoň dane keď už mi neplatí prenájom ????
Skús tú úrodu pozbierať Ty. Podľa mňa ten dotyčný sa hneď prezradí ...:)
hubatá
05.05.11,05:11
A pôjdem na priestupkové na Obecný úrad a budem mať záznam v spise......
Oliwa
05.05.11,06:26
Ná šak nech! ;)Ale budeš mať "nájomníka" a môžeš od neho vymáhať, čo Ti je za tie roky dlžný... Alebo Ti tam nebude už siať a Teba to nebude s.ať... :--- Neplatí aj tu náhodou "nezákonné obohatenie sa"? :rolleyes: A obec sa nebude už môcť vyhovárať, že nevie, kto Ti obrába otcovu roľu... :(
hubatá
05.05.11,06:46
Vidíš, to ma nenapadlo, ja sa snažím aj napriek môjmu nicku byť slušná.
To znamená že by som si mala vziať 2-3 dni dovolenku, prespať na roli, vykopať si zopár krumpľov, spraviť táborák, opekať slaninku - a on príde a odvlečie ma za vlasy na Obecný úrad.
Tuším to tak spravím. Lebo už som rozmýšľala že zaplatím geodetovi nech viem odkiaľ pokiaľ je moje a oplotím si to. Lenže to musíš šľapať po cudzích roliach a ešte mi aj geodeta ovalia motykou......
Oliwa
05.05.11,07:00
A ten Ti k cene za vytýčenie priráta aj rizikový príplatok za "ublíženie na zdraví"... :D:rolleyes:
Oliwa
05.05.11,07:06
No ..... prezraď Mildo !!!!
Ak prezradíš tak ja tam začnem pátrať kto mi to tam seje (serie). Oliwka vieš koľko som ja už v miestnej krčme popila .... a nič som nezistila. Domáci ti neprezradia, lebo aj oni užívajú iným cudzím role, polia, záhrady a neplatia ani nájomné a ani dane. Čo sú šiši?

Hubka, Milda nechaj na pokoji! :) On má predsa záujem o kúsok zeme v záhradkárskej osade, nie o Tvoje veľkostatkárske plantáže...! :D:D:D
mildo
05.05.11,13:28
Áno chodí my to pravidelne z OU z obce. Sme záhradkárska osada a nie a nie nam to odpredať. Myslím pôdu.....ale dane v pohode...nie je to moc ale ide asi o princíp...dík
mildo
05.05.11,13:35
Za chatku čo tam mám je to OK....ale prečo za pôdu ktorú má niekto neznámy a roky neplatí. Keď my to odpredajú nemám vôbec problém.
betak
05.05.11,13:53
a platite najom za podu?, nie je komu - to vam nevadi
betak
05.05.11,14:17
V zmysle zákona o dani z nehnuteľností môže byť vo vašom prípade daňovníkom:



- vlastník, alebo

- nájomca, ak nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri nehnuteľností.

Ak nemožno určiť daňovníka podľa predchádzajúcej vety, daňovníkom je osoba, ktorá pozemok skutočne užíva.

Správu dane z nehnuteľnosti vykonáva obec, na území ktorej sa nehnuteľnosť nachádza.
mildo
05.05.11,16:11
Ďakujem za vysvetlenie.....ale aj tak by si mohli naháňať právoplatných majiteľov,ak nám to kôli nim nemôžu predať...
mildo
05.05.11,16:16
príjemný zbytok večera
hubatá
05.05.11,20:02
Počuj, nemáš ty tú záhradu na mojej roli hmmm ????? Dávaj dane a nájom !!!!
legolas
06.05.11,05:10
..ak niečo užívaš, tak aj platiť musíš..
ela77
09.05.11,03:49
Ďakujem za vysvetlenie.....ale aj tak by si mohli naháňať právoplatných majiteľov,ak nám to kôli nim nemôžu predať...
Majiteľ sa dá zistiť na :katasterportál-pod nezistený majiteľ, podľa parcely. Záhradkársky zväz by mal platiť obci za celú parcelu, čo zahrňa vás všetkých a vy by ste mali platiť záhradkárskemu zväzu. Tak si to vydiskutujte u toho kto vás zastrešuje.