Reve
04.05.11,19:48
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať, či je možné pri zapisovaní DF do programu evidencie DF dávať ako dátum prijatia dátum vystavenia faktúry... samozrejme, potom tie faktúry nejdú chronologicky po sebe podľa dátumu ? Ak nie, kde presne v ktorom zákone je slovo chronologicky časovo podľa dátumu prijatia faktúry... veľmi pekne ďakujem.
Je potrebný dávať dátum prijatia faktúry ten, ktorý sa vyrazil na pečiatke v podateľni a faktúry podľa toho zoraďovať a prideľovať im číslo???
Prosím, poraďťte.
Reve
Stefan2005
04.05.11,18:23
...je možné pri zapisovaní DF do programu evidencie DF dávať ako dátum prijatia dátum vystavenia faktúry... samozrejme, potom tie faktúry nejdú chronologicky po sebe podľa dátumu ? Ak nie, kde presne v ktorom zákone je slovo chronologicky časovo podľa dátumu prijatia faktúry... veľmi pekne ďakujem.
Je potrebný dávať dátum prijatia faktúry ten, ktorý sa vyrazil na pečiatke v podateľni a faktúry podľa toho zoraďovať a prideľovať im číslo???...

... predsa ak zapisujem faktúry do knihy DF s dátumom ich vystavenia, tak v žiadnom prípade ich chronologický sled nemôže byť porušený. Samozrejme niečo iné je číselný rad DF - ale ten závisí od možností programu, či ich dokáže prečíslovať (podľa ich chronológie)...

Neviem ako v RO, ale pre mňa údaj o tom, kedy bola faktúra vystavená dodávateľom, resp. opečiatkovaná v prijímacej podateľni, je len informatívny údaj - rozhodujúci je dátum dodania tovaru alebo služby - a ten je vo väčšine prípadov iný, ako je dátum vystavenia DF....
Reve
04.05.11,18:38
Asi som sa nevyjadrila dosť jasne. Napr. prídu faktúry 10.2., 12.2., 16.2. 5.3. také je razítko na faktúre z podateľne. Účtovníčka ich dostane na kopu ale začína ich číslovať tak ako to zoberie z kopy pričom dátum prijatia nahodí dátum vystavenia DF dodávateľom napr
Int.č.fa Dátum prijatia podateľnou dátum vystavenia DF= dátum prijatia
1.............12.2..............................10 .2............................10.2.
2.............16.2..............................1. 2...............................1.2.
3..............5.2.............................. 30.1.............................30.1.
4.............10.2..............................8. 2. ............................. 8.2.
.
.
20..............4.3.............................28 .2.............................28.2.
21..............30.2.......................... 26.2. .........................26.2.


Proste to, že prešla podateľňou s určitým dátumom už v účtovníctve nefiguruje....

Neviem, či som to dobre vysvetlila... Totiž faktúry sa dostávajú na stôl síce každý deň, ale spracovávajú sa až za 3 - dni, čiže sa domiešajú dátumy a už sa netriedia podľa prijatia....spätne od najskôr prijatej po najneskôr prijatú....
IVEB
05.05.11,05:35
Nám síce program ťahá faktúry priamo z došlej pošty, ale dátum prijatia v DF je určite skutočný dátum , kedy faktúra prišla do firmy, a všetky ostatné dátumy vypĺňame podľa údajov na faktúre.