Andel6610
04.05.11,20:03
Dorbý večer, mám takýto problém, jednej známej som požičal pred dvoma rokmi peniaze, nejak nemá snahu mi tie peniaze vrátiť. Po mojom naliehaní so mnou uzavrela dohodu o splátkovom kalendári (vzor pripájam), je už niekoľko dní po splatnosti prvej splátky a peniaze stále nikde. Veeeeľmi pekne prosím o radu, ako mám postupovať ďalej? Vopred Ďakujem.
Mária27
04.05.11,21:35
Tou dohodou uznala dlh, teda premlčanie by nastalo až o 10 rokov. Ak ste sa však dohodli na splátkach, splátky sa už premlčujú jednotlivo v trojročnej lehote. Nepremeškaj tú dobu, lebo prídeš o peniaze.

Bez dlhého vysvetľovania: požiadaj o vydanie platobného rozkazu na každú nezaplatenú splátku + úroky z omeškania + trovy konania. Ak nepodá odpor, pošli exekútora. Ak podá odpor (síce nemá dôvod), bude súd - tam žiadaj,aby súd nariadil splátky tak, že po nezaplatení jednej sa stane zročný celý dlh.

Takto si rozmyslí, či bude splácať, alebo si každú splátku parádne predraží.

Občiansky zákonník

§ 103
Ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich zročnosti. Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky.

§ 565
Ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky.

Občiansky súdny poriadok
§ 160
(1) Ak súd uložil v rozsudku povinnosť, je potrebné ju splniť do troch dní od právoplatnosti rozsudku; súd môže určiť dlhšiu lehotu. Súd môže určiť, že peňažné plnenie sa môže vykonať aj v splátkach, ktorých výšku a podmienky zročnosti určí, a to aj tak, že omeškanie s plnením jednej splátky má za následok zročnosť celého plnenia.
FAA
04.05.11,22:28
A ja ti pridám ešte jednu radu: neotáľaj, pretože dnes nechce zaplatiť, zajtra už nemusí môcť.
Andel6610
05.05.11,04:05
Veľmi Vám ďakujem, ešte mám jednú otázku, musím jej posielať nejaké upomienky?
Andel6610
05.05.11,04:28
Predsa mám ešte jednu otázku, do platobného rozkazu sa uvádzajú aj úroky z omeškania čo je v dnešnej dobe 11,25% však? Ale ten úrok je ročný alebo ako? Teda keď podľa dohody zatiaľ mešká 5 dní, tak sa ten úrok nejak rozrátava alebo ako to je?
Mária27
05.05.11,06:24
Podľa nariadenia vlády 87/1995 je
§ 3
(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

Za základnú úrokovú sadzbu ECB (ročná) sa považuje Sadzba hlavné refinančné operácie (pozri www nbs sk).
Momentálne je základnú úrokovú sadzbu ECB 1,25 %, úrok je teda 9,25 %.

Napíšeš každú splátku zvlášť: že požaduješ zaplatiť sumu

- (výška splátky) s úrokom omeškania 9,25 % od dňa (deň splátky) do zaplatenia
- ...
Do návrhu to takto bude stačiť, nepočítaš výšku úroku.
Andel6610
05.05.11,14:09
Ešte ďalšia vec, v dohode je napísané že ak sa dlžník dostane do omeškania čo i len jedinej splátky je povinný zaplatiť celý dlh, čiže návrh na platobný príkaz mám písať na celý dlh a nie na splátky, či nie?
Mária27
05.05.11,17:52
Ešte ďalšia vec, v dohode je napísané že ak sa dlžník dostane do omeškania čo i len jedinej splátky je povinný zaplatiť celý dlh, čiže návrh na platobný príkaz mám písať na celý dlh a nie na splátky, či nie?
Presne tak, dlžník stratil výhody splátok. Ako veriteľ ho môžeš vyzvať na okamžité splatenie celého dlhu, alebo podať žalobu na plnenie - pozor však len do nasledujúcej splátky! Ak ho vyzveš, začne plynúť trojročná premlčacia doba na celý dlh. Ak ho nevyzveš do nasledujúcej splátky, znovu sa obnoví režim splátok - budeš môcť žiadať len jednotlivé splátky. Mohol by si ešte to právo využiť pri nejakej nesplatenej splátke, ale nie viackrát, lebo by sa to považovalo akoby si sa vlastne tohto práva jednoznačne vzdal.

Navrhujem okamžite jej napísať, že nakoľko nezaplatila splátku načas, žiadaš zaplatenie celého dlhu. Keďže nemá na splátku, nebude mať ani na celý dlh. Podaj platobný rozkaz, prilož kópiu zmluvy aj toho listu o oznámení splatnosti celého dlhu - kým nebude dátum ďalšej splátky.
Andel6610
06.05.11,05:06
ďakujem za odpovede, ešte jedna otazka, návrh na platobný rozkaz musím podať na súd trválého pobytu dlžnka, alebo možem ísť na súd v mojom meste?
Chobot
15.06.11,07:02
ďakujem za odpovede, ešte jedna otazka, návrh na platobný rozkaz musím podať na súd trválého pobytu dlžnka, alebo možem ísť na súd v mojom meste?

Na podanie návrhu je príslušný súd podľa miesta trvalého bydliska dlžníka (odporcu), takže podať tam. Ja som tiež podával návrh na súde v mieste odporcu, dokonca aj na pojednávanie som musel ísť. Ale cez trovy som si všetko vysúdil späť - aj cestovné aj stratu času.
zefe79
24.07.12,07:03
Pozdravujem Vas,
Chcel by som sa opytat ci je mozne vymahat dlh na zaklade dokomentu z banky o prevode penazi na ucet a na zaklade mailu v ktorom je jasne ze dlznik peniaze dlhuje. Aka je casova doba od pozicania do vratenia v ktorej mozu byt peniaze vymahane.
Je lepsie to dat pravnikovi alebo sa to moze riesit aj bez pravnika. Dakujem za Vasu odpovede a pekny den.
Mária27
24.07.12,15:38
Môžeš dať návrh súdu na vydanie platobného rozkazu. Ak ho dlžník bude odporovať do 15 dní od doručenia, bude vytýčené konanie. Tvoje dôkazy sú dostatočné, pokiaľ ich odporca nevyvráti.
Ak ste mali určený čas splatenia dlhu, premlčanie je všeobecne 3 roky. Ak ste to určené nemali, platí § 563 občianskeho zákonníka. Vyzvať na splatenie dlhu ho môžeš aj prostredníctvom súdu.

§ 563
Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.
Chobot
25.07.12,07:25
Pozdravujem Vas,
Chcel by som sa opytat ci je mozne vymahat dlh na zaklade dokomentu z banky o prevode penazi na ucet a na zaklade mailu v ktorom je jasne ze dlznik peniaze dlhuje. Aka je casova doba od pozicania do vratenia v ktorej mozu byt peniaze vymahane.
Je lepsie to dat pravnikovi alebo sa to moze riesit aj bez pravnika. Dakujem za Vasu odpovede a pekny den.

Pozri tieto staršie témy, písal som o tom veľa (z vlastnej skúsenosti - peniaze sa mi podarilo vymôcť):

http://www.porada.sk/t150861-je-mozne-ziadat-vratenie-penazi-ak-som-ich-previedla-na-nespravny-ucet.html

http://www.porada.sk/t163384-poskytne-banka-meno-majitela-protiuctu.html

http://www.porada.sk/t169422-naroky-pri-vyhratom-sudnom-spore.html

http://www.porada.sk/t167591-poradi-mi-niekto.html

Ak si na to trúfaš a máš v tom trochu vedomostí, tak to môžeš aj bez právnika. Ja som to všetko robil sám, vzory som si našiel na internete. A súd som vyhral. (odporca podal námietku voči platobnému rozkazu, tak bolo vytýčené pojednávanie).