Julo
27.08.04,08:22
Zdravím. Rád by som sa dozvedel niečo o čase - počte dní - počas ktorých mi je povinná odpovedať inštitúcia. Jedná sa konkrétne o vypovedanie zmluvy PZP (povinné zmluvné poistenie), ale aj všeobecne.
Majú sa mi vyjadriť do 30 kalendárnych alebo pracovných dní ? Ten čas sa ráta od podania alebo od obdržania listu ? Má sa to vykonať formou doporučenej zásielky ? O ktoré zákony sa dá v tomto oprieť ?
Makina
27.08.04,07:20
Ja si myslím, že ide o 30 kalendárnych dní, môže aj nemusí to byť poslané doporučene /to je na tebe, ako to chceš mať zabezpečené/ a čas sa ráta od obdržania zásielky. V každom prípade by bolo lepšie pozrieť si zmluvu, tam by to malo byť všetko uvedené - aspoň teda ohľadne tej rýchlosti odpovede.
Ervin
27.08.04,09:59
v zásade to závisí od obsahu písomnosti, ktorú si zaslal, a od char. inštitúcie ide o výkon verejnej správy? ide len o čisto súkromnoprávny vzťah?

30 dňový štandart na odpoveď je v zásade vecou morálky, resp. slušnosti

inak lehotu treba vždy vyvodiť z konkrétneho právneho predpisu, ktorý sa na daný prípad vzťahuje (správny poriadok, zákon o sťažnostiach atď....) všeobecné pravidlo o 30 dňoch na vybavenie akejkoľvek písomnosti zakotvené nikde nie je.


Všeobecne platí, že ak nie je výslovne uvedené trvanie lehoty v prac. dňoch, ide o kalendárne dni. Ale je to len veľmi zovšeobecnené.

Všeobecne rozlišujeme lehoty hmotnoprávne a procesnoprávne.

Pri hmotnoprávnej lehote, musí byť právo uplatnené na príslušnom urgáne resp. u prísl. subjektu v posledný deň lehoty- musí prísť do jeho dispozičnej sféry- tzv. dôjdenie. S hmotnoprávnou lehotou je spojený vznik resp. zánik oprávnenia (najč. premlčacia lehota, prekluzívna lehota, lehota na uloženie sankcie daňovým úradom).

Pri procesnoprávnej lehote vypl. z procesnoprávneho predpisu postačí podať prísl. písomnosť na poštovú prepravu (napr. odvolanie, námietka zaujatosti, atď).
Heni
27.08.04,16:07
Ja som sa v správnom poriadku dočítala, že v jednoduchých veciach ak možno rozhodnúť na podklade predložených dokladov sa rozhodne bezodkladne. V ostatných prípadoch ak nie je určené inak, sa rozhodne do 30 dní, vo zvlášť zložitých prípadoch do 60 dní. O predĺžení tejto lehoty treba účastníka upovedomiť.
Ervin
27.08.04,17:15
ano, ak ide o zalezitost na ktoru sa vztahuje spravne konanie- rozhoduje spravy organ v oblasti verejnej spravy o pravach a povinnostiach prav.a lebo fyzickej osoby, preto vsetko zavisi od toho pod aky pravny rezim mozno konkretny pripad zaradit.