domacnost
06.01.06,19:47
Ahojte milí poradáci, dlho som premýšlala kam túto otázku zaradiť. Dňa 17.12.2005 SZČO kúpil počítač za 18.000,00 s dph. Faktúra mu bola vystavená, ale predávajúci nevystavil doklad o úhrade. Slúbil , že doklad o úhrade pošle poštou, no po neustálom vyvolávaní a slubovaní sme do dnešného dňa nedostali od predávajúceho VPD. Nemáte niekdo takúto skúsenosť , ako postupovať a ako ho donútiť vystaviť doklad o úhrade? Za každú radu budem vdačná.:mee:
porfin
06.01.06,18:50
Chcem sa opýtať, tú úhradu si zaplatila v hotovosti??? Asi áno, ale potom je to fakt problém keď ste odišli bez bločku. Tu by som odporúčala návštevu predávajúceho a trvala na jeho vystavení.Prípadne mu pohrozila daňákmi...
domacnost
06.01.06,18:56
Tiež som premýšlala mu poslať doporučený list, že ak do určitého dňa nepošle VPD, tak ho budeme hlásiť na príslušnom daňovom úrade. Myslíš, že by to pomôhlo? SZČO dôveryhodná osoba pri kúpe počítača nemal pri sebe a s pamäti nepoznal svoje IČO, DIČ, tak sa dohodli, že mu VPD pošle poštou.
ondrejvla
06.01.06,19:05
Tiež som premýšlala mu poslať doporučený list, že ak do určitého dňa nepošle VPD, tak ho budeme hlásiť na príslušnom daňovom úrade. Myslíš, že by to pomôhlo? SZČO dôveryhodná osoba pri kúpe počítača nemal pri sebe a s pamäti nepoznal svoje IČO, DIČ, tak sa dohodli, že mu VPD pošle poštou.

Ale ak si žiadala VPD - ten ti skutočne nemohol dať, len PPD - veď on tie peniaze prijal.
Skús napísať list na DÚ, nepošli ho, len choď s jedným exemplárom listu na vedomie predajcu, nech ti podpíše, že ho prevzal na kópii. Možno sa zobudí, nenechaj sa odpinkať!
Johanka
08.01.06,18:10
Nevedel svoje IČO a DIČ? Ak máš faktúru, tak myslím, že takéto základné údaje tam mali byť. To sa ešte môžeš dožiť prekvapenia, že ani nie je platiteľ DPH. Trocha riskatné odovzdanie peňazí, ale stáva sa. Pokračovanie môže byť zaujímavé aj pri uplatnení záruky!
domacnost
09.01.06,06:12
Ale ak si žiadala VPD - ten ti skutočne nemohol dať, len PPD - veď on tie peniaze prijal.
Skús napísať list na DÚ, nepošli ho, len choď s jedným exemplárom listu na vedomie predajcu, nech ti podpíše, že ho prevzal na kópii. Možno sa zobudí, nenechaj sa odpinkať!

Áno pre mňa je to VPD a pre neho PPD. Problém je v tom, že predávajúci je od kupujúceho vzdialený 220 km. Dnes mu chce SZČO volať nech hned vystaví PPD ,odfaxuje a originál nech okamžite pošle poštou. No uvidíme či sa pohne ak nie tak potom sa bude musieť osobne za ním vybrať a už aj so spomínaným listom adresovaným na DÚ. Poradíte mi čo by som tam všetko nemala zabudnúť zahrnúť do takéhoto listu?
Pampie
04.08.06,08:29
I ja mám podobný problém. Jeden môj klient zaplatil právničke za poskytnuté služby v hotovosti (predtým mu vystavila faktúru) a zabudol si zobrať príjmový doklad. Keď tam potom volal tej pani, čo si od neho peniaze zobrala, tak ta namiesto toho, aby mu povedala, že hneď mu ho pošle povedala, že povie tej právničke. Potom volal i tej právničke a tá zas povedala, že ona žiadny doklad nemá a že sa opýta účtovníčky. A to bolo niekedy v decembri a do dnešného dňa sa nič neudialo. Najhoršie na tom všetkom je, že on má s ňou celkom dobré vzťahy a nechce si to u nej pokaziť tak už jej ani radšej nevolá. Mám podozrenie, že to bol taký čierny obchod zo strany právničky a klient je teraz bez dokladu a ja v koncoch lebo pochybujem, že by pre kontrolu postačovalo nejaké čestné prehlásenie. Nevie niekto ešte nejaký iný spôsob ako buď dostať alebo nahradiť ten chýbajúci doklad? Za každú radu budem veľmi vďačná.
učtovníčka
04.08.06,08:37
Ja by som asi išla s mojim výdavkovým dokladom vypísaným kompletne a požiadala o potvrdenie od preberajúcej osoby. Navyše by som zobrala aj vypísaný prijmový doklad a povedala, že nakoľko viem ako sú preťažení a chcem im uľahčiť prácu tak prosím len podpis a pečiatku. Niekedy pomôže trochu sa "ponížiť" a vyzdvihnúť ich nenahraditeľnosť. Keď sa Ťa budú chcieť zbaviť tak to urobia ako im " to podsunieš". Držím palce.
Pampie
04.08.06,08:45
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je to celkom dobrý nápad tak to asi vyskúšam. Možno to zaberie.
apo
10.08.06,16:38
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je to celkom dobrý nápad tak to asi vyskúšam. Možno to zaberie.

Poďakovala si za rýchlu odpoveď, to je dobre. osobne si neviem predstaviť, že by som od niekoho nasilu ťahal doklad o zaplatení faktúry.

Urob to takto:

Na hrubú dieru hrubá záplata:
Podľa zákona o dani z príjmu sú príjmy z predaja hnuteľného majetku, ktorý nebol používaný na podnikanie oslobodené od dane. Na základe tejto skutočnosti môžeš tvoj PC kúpiť od hocijakej fyzickej osoby, ktorá nie je podnikateľom na základe kúpnej zmluvy. Ak si platiteľ DPH odpočet si uplatnila, tam ti škoda nevznikla. Škodu z titulu neexistencie dokladu na dańový výdavok si nahraď kúpnou zmluvou na čokoľvek v hodnote, aby si si nahradila ujmu.

Iná alternatíva.
Na hrubú dieru fajnová záplata.
Zaraď počítač ako investičný majetok odpisovaný (môžeš aj keď je cena menšia 30.000) a počítač odpisuj rovnomerne 4 roky. K odpisovaniu nepotrebuješ mať faktúru uhradenú, stačí, že si vlastníkom PC. Faktúru uhraď výdavkovým dokladom bez potvrdenky od dodávateľa.

apo
Zita5
10.08.06,17:29
Poďakovala si za rýchlu odpoveď, to je dobre. osobne si neviem predstaviť, že by som od niekoho nasilu ťahal doklad o zaplatení faktúry.

Urob to takto:

Na hrubú dieru hrubá záplata:
Podľa zákona o dani z príjmu sú príjmy z predaja hnuteľného majetku, ktorý nebol používaný na podnikanie oslobodené od dane. Na základe tejto skutočnosti môžeš tvoj PC kúpiť od hocijakej fyzickej osoby, ktorá nie je podnikateľom na základe kúpnej zmluvy. Ak si platiteľ DPH odpočet si uplatnila, tam ti škoda nevznikla. Škodu z titulu neexistencie dokladu na dańový výdavok si nahraď kúpnou zmluvou na čokoľvek v hodnote, aby si si nahradila ujmu.

Iná alternatíva.
Na hrubú dieru fajnová záplata.
Zaraď počítač ako investičný majetok odpisovaný (môžeš aj keď je cena menšia 30.000) a počítač odpisuj rovnomerne 4 roky. K odpisovaniu nepotrebuješ mať faktúru uhradenú, stačí, že si vlastníkom PC. Faktúru uhraď výdavkovým dokladom bez potvrdenky od dodávateľa.

apo

Ale pampie ďakovala za odpoveď na iný príspevok- príspevok č.8 .mimotemy
apo
10.08.06,20:42
Aj ja som nadšený keď dostanem radu od poraďákov. Príspekok č. 8 je úplne OK, len žiaľ slušní podnikatelia sa musia niekedy aj ponížiť. Ja som dal aj iné dve alternatívy ku ktorým je ale nutné trochu odvahy, alebo keď ani poníženie nepomohlo, že stále nie je nič stratené.

apo
matoga
05.02.08,06:24
Mám podobný problém s chýbajúcim dokladom. Faktúra od Orange existuje avšak nie je (ten kto vyplácal faktúru od Orange doklad nemá) doklad o úhrade. Ak by sa neuhradila faktúra od Orange tak Vám vypnú mobil. Ja však mám faktúry 8,9/07, ktoré nie sú uhradené (nie je doklad) a ani mobil nevypli. T.zn., že faktúry sa uhradili a ten kto ich uhradil nemá doklad o úhrade.
Ide o s.r.o. - ako nahradiť neexistujúci, ale evidentný doklad (keďže boli uhradené fa od Orange). Ak niekto riešil podobný problém, či by nebol taký láskavý - prosím podeliť sa o riešenie. Ďakujem
ZuzanaP
05.02.08,06:38
Mám podobný problém s chýbajúcim dokladom. Faktúra od Orange existuje avšak nie je (ten kto vyplácal faktúru od Orange doklad nemá) doklad o úhrade. Ak by sa neuhradila faktúra od Orange tak Vám vypnú mobil. Ja však mám faktúry 8,9/07, ktoré nie sú uhradené (nie je doklad) a ani mobil nevypli. T.zn., že faktúry sa uhradili a ten kto ich uhradil nemá doklad o úhrade.
Ide o s.r.o. - ako nahradiť neexistujúci, ale evidentný doklad (keďže boli uhradené fa od Orange). Ak niekto riešil podobný problém, či by nebol taký láskavý - prosím podeliť sa o riešenie. Ďakujem


Orange vystavuje potvrdenie o platbách, či ich daňový úrad pri kontrole akceptuje, s tým nemám praktickú skúsenosť. Za pokus to stojí. Keď dostaneme fa od Orange, je tam aj informácia o stave účtu, kde sú uvedené jednotlivé fa aj s úhradami. To by tiež mohlo pri príp. kontrole možno pomôcť. :)

Alebo na základe potvrdenie o platbách, dať túto úhradu ako VNZD, aby nám to neviselo ako neuhradené...
Zoltán Kovács
05.02.08,06:43
Orange by mal mať originál dokladu o úhrade, treba si vypítať opis toho dokladu.
ZuzanaP
05.02.08,06:48
Orange by mal mať originál dokladu o úhrade, treba si vypítať opis toho dokladu.


Priznám sa, že neviem ako to je teraz, ale pred cca 2 rokmi sme riešili podobný prípad a vtedy mi Orange nedal opis dokladu, ale len prehľad platieb.
matoga
05.02.08,07:31
To znamená, že do pokladne ako VPD plus Informáciu o stave účtu od Orange by malo stačiť - bol by som rád aby bol výdavok ako VZZD.
Pru
05.02.08,07:50
Mne tiež chýbali doklady od orangu a fa boli uhradené, tak SZČO chodil do orangu aby mu vystavili kopie asi po desiatom raze som sa dočkala.
Teraz sa zas vyskytol ďalší problém, stále mám ako neuhradenú faktúru prijatú od unicef, ked som tam volala, tak mi najskôr povedala, že bola uhradená, potom ma prepojili na jednu pani, ta povedala, že je to nejaké divné, že nech zavolám neskôr ked tam bude účtovníčka. Potom zistili, že uhradená nebola ale k ich fa bola priradená iná platba, tak som sa pýtala čo s tým, ale szčo tvrdí že ju hradil, doklad nemám, tak tiež by som bola rada, keby mi tam nevisela ako neuhradená, nedalo by sa to uhradiť ako VNZD bez ich dokladu, len ja by som vystavila VPD?
ekopo
05.02.08,07:56
Mne tiež chýbali doklady od orangu a fa boli uhradené, tak SZČO chodil do orangu aby mu vystavili kopie asi po desiatom raze som sa dočkala.
Teraz sa zas vyskytol ďalší problém, stále mám ako neuhradenú faktúru prijatú od unicef, ked som tam volala, tak mi najskôr povedala, že bola uhradená, potom ma prepojili na jednu pani, ta povedala, že je to nejaké divné, že nech zavolám neskôr ked tam bude účtovníčka. Potom zistili, že uhradená nebola ale k ich fa bola priradená iná platba, tak som sa pýtala čo s tým, ale szčo tvrdí že ju hradil, doklad nemám, tak tiež by som bola rada, keby mi tam nevisela ako neuhradená, nedalo by sa to uhradiť ako VNZD bez ich dokladu, len ja by som vystavila VPD?
Platba ku ktorej nie sú všetky doklady, sa vždy dá zaúčtovať ako VNZD. Je na daňovníkovi, aby preukázal opodstatnenosť výdavku, ktorý je zaúčtovaný ako VOZD.
Pru
05.02.08,08:02
Pri zaúčtovaní faktúry bola odpočítaná dph, je zaúčtovaná ako výdaj za tovar, teraz keď by som dala ako VNZD a priložím svoj výdavkový by to malo stačiť? Keď sa inak nebude dať. Nemala som taký prípad, tak neviem, čo s tou dph, či bolo správne, že bola odpočítaná, dúfam, že áno.
cloe
05.02.08,08:08
Pri zaúčtovaní faktúry bola odpočítaná dph, je zaúčtovaná ako výdaj za tovar, teraz keď by som dala ako VNZD a priložím svoj výdavkový by to malo stačiť? Keď sa inak nebude dať. Nemala som taký prípad, tak neviem, čo s tou dph, či bolo správne, že bola odpočítaná, dúfam, že áno.

Uplatnenie DPH je v poriadku, nakoľko ste si ju uplatnili na základe riadneho dokladu /faktúry/ v evidencii DPH. O tom neúčtujete v peňažnom denníku.
Pru
05.02.08,08:12
ďakujem, ja už im nebudem vyvolávať, robila som to niekoľkokrát, si myslím, že by to mala byť starosť toho SZČO, viac ako moja. Povedal mi že to bolo uhradené, že sa nebude s nimi naťahovať a hotovo, tak to dám ako VNZD a dám poznámku, že chýba doklad o úhrade. ďakujem
Zita5
05.02.08,08:18
Platba ku ktorej nie sú všetky doklady, sa vždy dá zaúčtovať ako VNZD. Je na daňovníkovi, aby preukázal opodstatnenosť výdavku, ktorý je zaúčtovaný ako VOZD.

Ja som toho názoru , že ak nemám preukázateľný doklad o úhrade , tak by sa nemalo účtovať ani o nedaňovom výdavku , nakoľko bez preukázateľnosti nevzniká žiadny výdavok .:);)
ekopo
05.02.08,08:21
Ja som toho názoru , že ak nemám preukázateľný doklad o úhrade , tak by sa nemalo účtovať ani o nedaňovom výdavku , nakoľko bez preukázateľnosti nevzniká žiaden výdavok .:);)
Je to myslené tak, že je doklad o platbe faktúry ale faktúra nie je. Čiže výdavok hotovosti je preukázaný, len nie je preukázaný účel - chýbajúca FA. A čo sa týka DPH, ak nie je FA, nie je ani nárok na odpočet, pretože akým dokladom sa preukáže odpočet DPH ak FA chýba? cit. zákon o DPH: 1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
Pru
05.02.08,08:22
Ja viem, aj ja som toho názoru, ale keď proste od niekoho nemôže dostať doklad, tak čo s tým? potom to bude aj desať rokov ako neuhradené? aj ked mi tvrdí, že to uhradené bolo? tak neviem
JAJA11
05.02.08,08:23
Mám podobný problém s chýbajúcim dokladom. Faktúra od Orange existuje avšak nie je (ten kto vyplácal faktúru od Orange doklad nemá) doklad o úhrade. Ak by sa neuhradila faktúra od Orange tak Vám vypnú mobil. Ja však mám faktúry 8,9/07, ktoré nie sú uhradené (nie je doklad) a ani mobil nevypli. T.zn., že faktúry sa uhradili a ten kto ich uhradil nemá doklad o úhrade.
Ide o s.r.o. - ako nahradiť neexistujúci, ale evidentný doklad (keďže boli uhradené fa od Orange). Ak niekto riešil podobný problém, či by nebol taký láskavý - prosím podeliť sa o riešenie. Ďakujem


Myslím, že v tomto prípade by mohol pomôcť ten súhrn, ktorý každý mesiac posielajú, z neho je zrejmé, že predchádzajúce faktúry boli uhradené. Rovnako by sa možno dalo vyžiadať na tom mieste, kde sa platili fa, kópie dokladov. :)
Zita5
05.02.08,08:26
Je to myslené tak, že je doklad o platbe faktúry ale faktúra nie je. Čiže výdavok hotovosti je preukázaný, len nie je preukázaný účel - chýbajúca FA. A čo sa týka DPH, ak nie je FA, nie je ani nárok na odpočet, pretože akým dokladom sa preukáže odpočet DPH ak FA chýba? cit. zákon o DPH: 1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

ekopo , čo píšeš s tým súhlasím . Ale , mojou odpoveďou som myslela prípad , kedy nie je doklad o úhrade FA . A myslím , že Pru práve tento doklad chýba , tak som to pochopila ja .Ale priznám sa , že posledné dni všetko chápem zložito . Ale už končím .....:)
ekopo
05.02.08,08:26
Mám taký dojem, že sa tu pomiešali otázky a odpovede na orange a unicef :)
Pru
05.02.08,11:20
No ja som najskôr reagovala na ten orange, že mne po dlhom chodení nakoniec vystavili kopie príjmových dokladov. A teraz by som potrebovala doriešiť ten unicef, čo mi teda poradíte, čo s tým?
ekopo
05.02.08,13:55
K unicef : ak by bola úhrada cez BU, tak by to bolo jednoduché, ale pravdepodobne bola v hotovosti, resp. poukážkou. Neriešil by som to telefonicky, ale písomne. Vystavil by som "žiadosť o odsúhlasenie úhrady FA č. ...." Až na základe potvrdenej žiadosti by som volil ďaľšie kroky. Dovtedy ju viesť ako neuhradenú, nič iné totiž neostáva.
Pru
26.03.08,08:25
Takže skúšala som ich kontaktovať e-mailom, nič sa neozvali, tak som pred mesiacom napísala doporučený list, na ten mi tiež neodpovedali, ani upomienku neposlali, tak asi to dám ako VNZD a hotovo, s nejakou poznámkou.
JM1968
26.03.08,12:26
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol mu dať svoj VPD, že vraj ten netreba. Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne
JAJA11
26.03.08,13:29
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol mu dať svoj VPD, že vraj ten netreba. Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne

Má pravdu, VPD netreba. :rolleyes:
JM1968
26.03.08,13:54
Má pravdu, VPD netreba. :rolleyes:
ďakujem veľmi pekne, verím teda....ale je to aj v nejakých postupoch, paragrafoch aby som to aj pochopila :-) díky moc
JAJA11
27.03.08,06:54
ďakujem veľmi pekne, verím teda....ale je to aj v nejakých postupoch, paragrafoch aby som to aj pochopila :-) díky moc

Skôr by som povedala, že nikde v predpisoch nie je, že k príjmovému dokladu musím doložiť výdavkový doklad odberateľa. :)
apo
27.03.08,08:40
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol mu dať svoj VPD, že vraj ten netreba. Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne

Ja vyžadujem od svojich klientov, aby pri úhrade faktúr boli vždy dva pokladničné doklady. Samozrejme, že nie vždy je to prakticky zrealizovateľné, ale pokiaľ možno, aby na výdavkovom doklade bol aspoň podpis, je fajn keď je aj pečiatka osoby, ktorá prijala hotovosť.

Moja skúsenosť je taká, že na úhradu mojich pohľadávok dávam iba potvrdenku, (robím dve, jednu pre odberateľa a jednu pre dodávateľa) a až potom urobím príjmový pokladničný doklad na ktorom teoreticky môžem zaúčtovať niekoľko potvrdenie trebárs aj od rôznych odberateľov. Bežne sa stáva, že moji klienti zoberú DP dajú peniaze na stôl a už ich uvidím až o mesiac a na podpisovanie potvrdeniek neostáva čas. Ja do jeho účtovníctva dám potom potvrdenku pre odberateľa, ktorú ja podpíšem, ale môj príjem hotovosti býva často bez podpisu, nemá sa to, ale je to TAK.

apo
JM1968
03.04.08,17:54
Ja vyžadujem od svojich klientov, aby pri úhrade faktúr boli vždy dva pokladničné doklady. Samozrejme, že nie vždy je to prakticky zrealizovateľné, ale pokiaľ možno, aby na výdavkovom doklade bol aspoň podpis, je fajn keď je aj pečiatka osoby, ktorá prijala hotovosť.

Moja skúsenosť je taká, že na úhradu mojich pohľadávok dávam iba potvrdenku, (robím dve, jednu pre odberateľa a jednu pre dodávateľa) a až potom urobím príjmový pokladničný doklad na ktorom teoreticky môžem zaúčtovať niekoľko potvrdenie trebárs aj od rôznych odberateľov. Bežne sa stáva, že moji klienti zoberú DP dajú peniaze na stôl a už ich uvidím až o mesiac a na podpisovanie potvrdeniek neostáva čas. Ja do jeho účtovníctva dám potom potvrdenku pre odberateľa, ktorú ja podpíšem, ale môj príjem hotovosti býva často bez podpisu, nemá sa to, ale je to TAK.

apo
ďakujem pekne...veru aj ja to mám tak, svojmu SZČO som nakázala, aby tým čo nechceli dať svoj výdavkový dal podpísať aspoň náš príjmový, aj to začas fungovalo, až kým ho jeden odberateľ nezdžubkal že čo to vymýšla, vraj na našom výdavkom nie je kolonka kam sa má on podpísať....potom som hovorila s bývalým daňovým kontrolórom čo sa dal na účtovníctvo a oni vraj pri kontrole bez debaty kontrolovali výdavkový s príjmovým a dokonca aj to, či bol podpísaný originál alebo kópia a kým:otak čo už s nimi všetkými....najradšej by som ich niekam poslala:rolleyes:
ešte raz vďaka za odpoveď
JM1968
03.04.08,18:02
Ja vyžadujem od svojich klientov, aby pri úhrade faktúr boli vždy dva pokladničné doklady. Samozrejme, že nie vždy je to prakticky zrealizovateľné, ale pokiaľ možno, aby na výdavkovom doklade bol aspoň podpis, je fajn keď je aj pečiatka osoby, ktorá prijala hotovosť.

Moja skúsenosť je taká, že na úhradu mojich pohľadávok dávam iba potvrdenku, (robím dve, jednu pre odberateľa a jednu pre dodávateľa) a až potom urobím príjmový pokladničný doklad na ktorom teoreticky môžem zaúčtovať niekoľko potvrdenie trebárs aj od rôznych odberateľov. Bežne sa stáva, že moji klienti zoberú DP dajú peniaze na stôl a už ich uvidím až o mesiac a na podpisovanie potvrdeniek neostáva čas. Ja do jeho účtovníctva dám potom potvrdenku pre odberateľa, ktorú ja podpíšem, ale môj príjem hotovosti býva často bez podpisu, nemá sa to, ale je to TAK.

apo
ďakujem pekne....aj ja som môjmu SZČO kázala aby tým odberateľom, ktorí nechceli dať svoj výdavkový dal podpísať náš príjmový, aj to chvíľu fungovalo, kým ho jeden nezdžubkal, že čo vymýšla, veď na našom ani nie je kolonka kam sa má od podpísať, nič nám netreba len odberat.faktúra a náš príjmový...ďalej som hovorila s bývalým daňovým kontrolórom, čo sa dal na účtovníctvo, on bez debaty vyžaduje aj výdavkový...čo už s nimi:(
ešte raz vďaka
Rozalka
03.04.08,19:54
Bežne sa stáva, že moji klienti zoberú DP dajú peniaze na stôl a už ich uvidím až o mesiac a na podpisovanie potvrdeniek neostáva čas. Ja do jeho účtovníctva dám potom potvrdenku pre odberateľa, ktorú ja podpíšem, ale môj príjem hotovosti býva často bez podpisu, nemá sa to, ale je to TAK.

apo
Tvoj príjem v hotovosti podpíš Ty, veď si príjemca!
abel
03.04.08,20:07
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol mu dať svoj VPD, že vraj ten netreba. Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne
Ja nechápem, z akého dôvodu vás zaujímajú výdavky inej firmy. Ja predsa dokladujem svoje príjmy a na základe príjmových dokladov iných firiem dokladujem svoje výdavky.
Osobne nemám rada, keď mi druhé firmy k svojim príjmovým dokladom nanucujú aj výdavkové doklady. Ja si VPD používam svoje a tie ich škaredé :rolleyes: mi robia chybičky krásy v mojom úhľadnom účtovníctve... Ak nakupujete v obchode a máte doklad z ERP, čo je vlastne tiež istý druh príjmového pokl. dokladu, dávajú vám v tom obchode ešte aj výdavkový pokl. doklad? :confused:
abel
03.04.08,20:26
ďakujem pekne...veru aj ja to mám tak, svojmu SZČO som nakázala, aby tým čo nechceli dať svoj výdavkový dal podpísať aspoň náš príjmový, aj to začas fungovalo, až kým ho jeden odberateľ nezdžubkal že čo to vymýšla, vraj na našom výdavkom nie je kolonka kam sa má on podpísať....potom som hovorila s bývalým daňovým kontrolórom čo sa dal na účtovníctvo a oni vraj pri kontrole bez debaty kontrolovali výdavkový s príjmovým a dokonca aj to, či bol podpísaný originál alebo kópia a kým:otak čo už s nimi všetkými....najradšej by som ich niekam poslala:rolleyes:
ešte raz vďaka za odpoveď
áno, ale to už dávno neplatí, že to musela byť originálna písomnosť...
apo
03.04.08,20:33
Nerozumiem odpovedi

"áno, ale to už dávno neplatí, že to musela byť originálna písomnosť.."

Asi mi unikla súvislosť s predchádzajúcimi príspevkami. Preto sa pýtam? Zákon o účtovníctve zrušil požiadavku na účtovanie originálov dokladov?

apo
Dav
03.04.08,21:01
Nerozumiem odpovedi

"áno, ale to už dávno neplatí, že to musela byť originálna písomnosť.."

Asi mi unikla súvislosť s predchádzajúcimi príspevkami. Preto sa pýtam? Zákon o účtovníctve zrušil požiadavku na účtovanie originálov dokladov?

apo
§ 10 Zákona 431/2002 o účtovníctve - slovo originál sa tam už nevyskytuje.
JM1968
04.04.08,10:12
Ja nechápem, z akého dôvodu vás zaujímajú výdavky inej firmy. Ja predsa dokladujem svoje príjmy a na základe príjmových dokladov iných firiem dokladujem svoje výdavky.
Osobne nemám rada, keď mi druhé firmy k svojim príjmovým dokladom nanucujú aj výdavkové doklady. Ja si VPD používam svoje a tie ich škaredé :rolleyes: mi robia chybičky krásy v mojom úhľadnom účtovníctve... Ak nakupujete v obchode a máte doklad z ERP, čo je vlastne tiež istý druh príjmového pokl. dokladu, dávajú vám v tom obchode ešte aj výdavkový pokl. doklad? :confused:
ďakujem pekne za odpoveď....stále som z toho jeleň, nie k svojim príjmovým mi druhé firmy nanucujú výdavkové, ale k mojim príjmovým nechcú dať....samozrejme, že ak nakupujem ja v obchode a mám doklad z ERP tak nechcem ich výdavkový, veď ten musím vystaviť pre seba ja....tu ide o to, že nakupujú odomňa cez faktúru, dám im svoj príjmový a oni mne nič...veď si môžem vystaviť faktúru na koho chcem, na čo chcem, priložím si svoj príjmový a nikto nič? tuším mi začína byť jasné ako sa zo "špinavých"peňazí stávajú "čisté"
ZuzanaP
04.04.08,10:25
ďakujem pekne za odpoveď....stále som z toho jeleň, nie k svojim príjmovým mi druhé firmy nanucujú výdavkové, ale k mojim príjmovým nechcú dať....samozrejme, že ak nakupujem ja v obchode a mám doklad z ERP tak nechcem ich výdavkový, veď ten musím vystaviť pre seba ja....tu ide o to, že nakupujú odomňa cez faktúru, dám im svoj príjmový a oni mne nič...veď si môžem vystaviť faktúru na koho chcem, na čo chcem, priložím si svoj príjmový a nikto nič? tuším mi začína byť jasné ako sa zo "špinavých"peňazí stávajú "čisté"


v istom smere máš pravdu, ale pri prípadnej kontrole je tu možnosť krížovej kontroly...
Beata
04.04.08,10:33
ďakujem pekne za odpoveď....stále som z toho jeleň, nie k svojim príjmovým mi druhé firmy nanucujú výdavkové, ale k mojim príjmovým nechcú dať....samozrejme, že ak nakupujem ja v obchode a mám doklad z ERP tak nechcem ich výdavkový, veď ten musím vystaviť pre seba ja....tu ide o to, že nakupujú odomňa cez faktúru, dám im svoj príjmový a oni mne nič...veď si môžem vystaviť faktúru na koho chcem, na čo chcem, priložím si svoj príjmový a nikto nič? tuším mi začína byť jasné ako sa zo "špinavých"peňazí stávajú "čisté"

Tak si vystav faktúr za milión a potom zaplať daň, to je "dobrý" nápad.
Alebo si k tomu miliónu budeš zháňať výdavkové doklady? OK, ale pri kontrole musíš preukázať opodstatnenosť výdavkov Ty...
Proste Tvoje úvahy mi pripadajú divné a musela som zareagovať. Niekedy mi to pripadá tak, že poniektorí účtovníci akoby nemali čo robiť a vymýšľajú. Stačí sa pozrieť na vec logicky. Ak príjmem peniaze, tak ich priznám. Ak vydám peniaze, snažím sa získať originálny podpis príjemcu.
No, nebudem už o tom točiť. Je toho na porade dosť.
JM1968
04.04.08,10:34
v istom smere máš pravdu, ale pri prípadnej kontrole je tu možnosť krížovej kontroly...
díky...áno len tá by ukázala...no nič, veď v podstate môžem byť rada, že tie výdavkové nemusím zháňať:D
JM1968
04.04.08,10:37
Tak si vystav faktúr za milión a potom zaplať daň, to je "dobrý" nápad.
Alebo si k tomu miliónu budeš zháňať výdavkové doklady? OK, ale pri kontrole musíš preukázať opodstatnenosť výdavkov Ty...
Proste Tvoje úvahy mi pripadajú divné a musela som zareagovať. Niekedy mi to pripadá tak, že poniektorí účtovníci akoby nemali čo robiť a vymýšľajú. Stačí sa pozrieť na vec logicky. Ak príjmem peniaze, tak ich priznám. Ak vydám peniaze, snažím sa získať originálny podpis príjemcu.
No, nebudem už o tom točiť. Je toho na porade dosť.
díky, samozrejme to prepieranie som nemyslela na seba...teda na svojho SZČO
JAJA11
04.04.08,10:42
v istom smere máš pravdu, ale pri prípadnej kontrole je tu možnosť krížovej kontroly...

Ale firma môže predať aj úplne neznámemu človeku, alebo človeku ktorý si doklad neodloží a ani nedá do nákladov. Potom krížová kontrola nepomôže. A neviem, či majú vo zvyku kontrolovať príjmy až tak do hĺbky, pokiaľ to nie je finančná polícia. :o Preto tie výdavkové doklady sú zbytočné. Ak som vystavila príjmový, nikdy ma nebudú naháňať, že nemám výdavkový, sú spokojní, že som to zdanila. Horšie by bolo, keby niekto mal v nákladoch odo mňa faktúru a ja by som to nemala v príjmoch. Ale vtedy je dôležité pre toho druhého mať doklad o kúpe a najlepšie originál, aby sa ľahko obhájil. Preto pýtam od ľudí originálne príjmové, alebo aspoň podpis na kópii aby bol originál. Niekto tu písal, že už to netreba, ale pri dokazovaní nie je kópia až taký dokument. (aj v obchode dávajú vždy originál) :)