anton novak
05.05.11,06:10
dobré ráno, potreboval by som poradiť, do 31.3.2011 som bol zamestnaný, od apríla pracujem na živnosť, v soc. poisťovni som sa chcel prihlásiť ako dobrovolný plátca, žiaľ za apríl to už nešlo čiže mesiac nemám zaplatené odvody do SP, ak nastane situácia že ma v práci už nebudú potrebovať môžem ísť na úrad práce a dostanem vôbec nejakú dávku ?
Xanti
05.05.11,04:21
Ak máš v posledných 3 rokoch odpracovaných 730 dní, tak dostaneš dávku v nezamestnanosti aj keď za apríl si nezaplatil.
veronikasad
05.05.11,06:00
dobré ráno, potreboval by som poradiť, do 31.3.2011 som bol zamestnaný, od apríla pracujem na živnosť, v soc. poisťovni som sa chcel prihlásiť ako dobrovolný plátca, žiaľ za apríl to už nešlo čiže mesiac nemám zaplatené odvody do SP, ak nastane situácia že ma v práci už nebudú potrebovať môžem ísť na úrad práce a dostanem vôbec nejakú dávku ?
prihlásil si sa ako dobrovolný platitel akých odvodov ? Poistenia v nezamestnanosti ? Ak ano, pozor na splatnosť. Ak PvN neuhradíš v lehote splatnosti (do 8.kal.dňa), tento mesiac sa ti nebude počítať do poistenia ...
janaGT
05.05.11,09:54
ešte doplním Veroniku, že DPvNZ musí trvať min. 26 týždňov, aby sa z neho mohlo čerpať
veronikasad
05.05.11,09:58
Janka, nemám moc skúseností s dobr.poistením v nezamestnanosti. Mám však klientku, ktorej chýbalo pár dní, aby jej vznikol nárok na dávku v nez. Naozaj ho musí mať 26 týždňov ? Neplatí tato doba len v prípade, ak chce max. dávku ? Klientka nerieši výšku dávky, ale len dobu poistenia.
brčko
05.05.11,10:04
veronika. Ak má klientka v rozhodujúcom období (2roky pred zaevidovaním na up) aspon 1den vym.základ zo zamestnania, tak netreba tých 26týždnov. Ak ale má v rohodujúcom období len obdobie rodičovskej dovolenky alebo obdobie pn, tj. celé dva roky zo zamestnania len obdobie bez vym.základu a k tomu dpvn, tak potrebuje mať 26týždnov trvania dnp v rozhodujúcom období, aby sa jej podpora rátala z vz dpvn.
brčko
05.05.11,10:10
záleží, či ste dva roky pred zaevidovaním na up čerpal podporu. Ak nie, tak ako píše xanti, záleží, či ste bol v období tri roky pred zaevidovaním na UP apson 2roky (730dní) poistený v nezam.
Ak teoreticky zoberiem, že podporu ste nepoberal a že ste bol v kuse od 1.4.2009 do 31.3.2011 bez jediného! dna prerušenia poistný v nezamestnanosti (nečerpal neplat. volno, nemal očr nad 11dní, pn dlhšiu ako 52týž ...), tak aj keby ste neplatil poistenie v nezam maximálne 1rok a do 1roku po ukončení prac.pomeru sa zaevidoval na up, tak by ste nárok na podprou mal. Rátala by sa z vym.základu zo zamestnnia v období dva roky pred zaevidovaním. (toto platí podla teraz účinného zákona)
anton novak
05.05.11,10:46
ďakujem
veronikasad
05.05.11,11:04
záleží, či ste dva roky pred zaevidovaním na up čerpal podporu. Ak nie, tak ako píše xanti, záleží, či ste bol v období tri roky pred zaevidovaním na UP apson 2roky (730dní) poistený v nezam.
Ak teoreticky zoberiem, že podporu ste nepoberal a že ste bol v kuse od 1.4.2009 do 31.3.2011 bez jediného! dna prerušenia poistný v nezamestnanosti (nečerpal neplat. volno, nemal očr nad 11dní, pn dlhšiu ako 52týž ...), tak aj keby ste neplatil poistenie v nezam maximálne 1rok a do 1roku po ukončení prac.pomeru sa zaevidoval na up, tak by ste nárok na podprou mal. Rátala by sa z vym.základu zo zamestnnia v období dva roky pred zaevidovaním. (toto platí podla teraz účinného zákona)
Gabika, ide o klientku, ktorá pár rokov pracovala na dohodu. Z posledného zamestnania (na prac.zmluvu) nemá dva roky poistenia v nezamestnanosti. Poradila som jej, nech sa neregistruje na UP,na tie chýbajúce dni ako samoplatitel v ZP a dobrovolne poistená osoba v SP. Ak bude mať splnenú podmienku 730 dní poistenia, DPvN zruší a prihlási sa na UP. Teraz ma zneistilo tých 26 týždňov ...
janaGT
05.05.11,16:16
http://www.socpoist.sk/zmeny-v-poisteni-v-nezamestnanosti-a-garancnom-poisteni/39116s

Od 1. januára 2011 z pohľadu nároku na dávku garančného poistenia a nároku na jej výplatu nedochádza k zásadným zmenám oproti doteraz platnému právnemu stavu. Pri posudzovaní zákonných podmienok v súvislosti s touto dávkou je však potrebné vychádzať z obsahu novoustanovenej definície zamestnanca, zamestnávateľa a zárobkovej činnosti.

Z pohľadu nároku na dávku v nezamestnanosti a nároku na jej výplatu nastali zmeny

1.
v súvislosti s poistením v nezamestnanosti, a to, že:
1. na poistenca (ktorým je fyzická osoba), ktorý k 31. decembru 2010 bol poistený v nezamestnanosti, má priznaný invalidný dôchodok a pred 1. januárom 2011 dovŕšil dôchodkový vek, zaniká poistenie v nezamestnanosti dňom 31. decembra 2010
2. pri hodnotení tejto podmienky je potrebné vychádzať z obsahu novoustanovenej definície zamestnanca, zamestnávateľa a zárobkovej činnosti, ako aj vzniku a zániku povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca
2.
v podmienkach pre výpočet denného vymeriavacieho základu na účely výšky dávky v nezamestnanosti, a to ich rozšírením:
1.
aj na zamestnanca v súvislosti s jeho prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, vrátane opakovaného čerpania takejto dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. V tomto prípade sa výška dávky v nezamestnanosti určí z denného vymeriavacieho základu, ktorý sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, ak v rozhodujúcom období je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To znamená, ak sa bude rozhodovať o nároku na dávku v nezamestnanosti žene po skončení rodičovskej dovolenky, ktorá má rozhodnutie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie a len obdobie prerušenia poistenia v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu, z ktorého platila poistné na poistenie v nezamestnanosti pred nástupom na rodičovskú dovolenku. Takto určený vymeriavací základ však nesmie byť nižší, ako je vymeriavací základ určený z tzv. vymeriavacieho základu na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti mesačne najmenej.
2.
i v prípade, ak v rozhodujúcom období je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti. V tomto prípade sa výška dávky v nezamestnanosti určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti. Ak toto dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti mesačne najmenej.
janaGT
05.05.11,16:20
ešte doplním Veroniku, že DPvNZ musí trvať min. 26 týždňov, aby sa z neho mohlo čerpať

opravujem:
Podmienka 26 týždňov, v súvislosti s poistením v nezamestnanosti, sa vzťahuje na situácie, keď obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ (napr. prerušenie povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky).
brčko
05.05.11,16:52
Gabika, ide o klientku, ktorá pár rokov pracovala na dohodu. Z posledného zamestnania (na prac.zmluvu) nemá dva roky poistenia v nezamestnanosti. Poradila som jej, nech sa neregistruje na UP,na tie chýbajúce dni ako samoplatitel v ZP a dobrovolne poistená osoba v SP. Ak bude mať splnenú podmienku 730 dní poistenia, DPvN zruší a prihlási sa na UP. Teraz ma zneistilo tých 26 týždňov ...

dobre si poradila. Samozrejme treba zaplatiť v splatnosti a ani o cent menej. Inak sa toto obdobie poistenia neráta.
SPECTRUM
09.05.11,12:07
dobre si poradila. Samozrejme treba zaplatiť v splatnosti a ani o cent menej. Inak sa toto obdobie poistenia neráta.
A v prípade ak som zamestnaná s platom 550,-. Môžem sa prihlásiť aj na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti od 10.5.napr.na sumu 2400,-(skoro max.). Posudzuje sa každé poistenie zvlášť? DPvN musím platiť min.730 dní ?
Som na zastupovanie počas MD, ktovie, čo bude o dva roky ... treba sa poistiť.
cinuska25
11.05.11,21:25
Dobry den,
som tu nova a hladala som sposob ako polozit otazku v oblasti davok v nezamestnanosti ale neviem ci odpoved na temu je spravny sposob.

Potrebujem poradit, ohladne mojho naroku na davku v nezamestnanosti. Ide o to, ze som momentalne nezamestnana a splnam vsetky podmienky na ziskanie davky v nezamestnanosti, ale neviem ci som chapana aj ako SZCO.
Od marca som nezamestnana, momentalne som v zahranici a na tento cas som prenajala svoj byt. Po navrate sa vsak chcem registrovat na urade prace. Chcem teda vediet ci budem mat narok na podporu aj ked prenajimam byt alebo svoj prenajom budem musiet ukoncit. Prenajom som nahlasila na danovom urade a momentalne si platim ako samoplatitel aj zdravotne poistenie.
V pripade ak sa moj prijem z prenajmu chape ako prijem zo SZCO chape sa takto cely prijem alebo len prijem od ktoreho su odratane naklady na prevadzku bytu?
Vopred dakujem za radu Lucia.