cicka1982
05.05.11,10:36
Ahojte, niekto sa nestretol s niečim podobným a ako by sa k tomu prípadne postavil súd.....
Chcela by som vedieť, či niekto nemá skúsenosť s takýmto prípadom:
Otec platí výživné na dieťa (nikdy sa nevideli, ani nestretli, iným spôsobom neprispieva). Vo výške 150 Euro. Má 17 rokov, v januári 2012 bude mať 18 rokov. Pochádza z problémového prostredia, matka nikdy nepracovala a výživné je jej veľmi vhod, keďže poberá iba sociálne dávky. Chlapec ukončil povinnú školskú dochádzku, začal študovať na učilišti, hneď v prvom roku prepadol, opakoval ročník ale v priebehu opakovania ročníka ho vylúčili zo školy pre opakované absencie a zlé chovanie.
Zaujímalo by ma, či je možné aby ho nejaká škola prijala opakovanie na stredoškolské štúdium a ak sa toto stane, a bude trebárs stále opakovať ročníky, toto jeho štúdium sa teda riadne môže pretiahnuť...
Je otec stále povinný platiť výživné, na plnoletého syna, aj v takomto prípade až do ukončenia štúdia?
Viem, že musí platiť, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť, ale zdá sa mi to trošku nespravodlivé v tomto prípade. Ak máte skúsenosť poraďte. Vďaka.
bubkoch
05.05.11,14:21
ak ma otec pocit, ze dieta je schopne samo sa zivit (a to bez ohladu na to ci este studuje alebo nie), moze dat navrh na sud na zrusenie vyzivovacej povinnosti ...
ak sa s jeho nazorom sud stotožní, vyzivovaciu povinnost zrusí, tiez bez ohladu na to ci dieta este studuje alebo nie
cicka1982
05.05.11,16:40
ak ma otec pocit, ze dieta je schopne samo sa zivit (a to bez ohladu na to ci este studuje alebo nie), moze dat navrh na sud na zrusenie vyzivovacej povinnosti ...
ak sa s jeho nazorom sud stotožní, vyzivovaciu povinnost zrusí, tiez bez ohladu na to ci dieta este studuje alebo nie

Veď práve, že žiadny súd nezruší vyživovaciu povinnosť, ak niekto študuje - či už strednú školu, alebo učilište s dennou dochádzkou - už to je predpoklad k tomu, že dieťa sa nemôže samo živiť, pretože sa pripravuje na povolanie.
Mňa práve zaujímalo to, či je možné sa opakovane hlásiť na stredné školy, príp. učilištia a ako to je, keď bude stále opakovať jeden ročník.......? Upravuje nejaký zákon, ako často môže žiak prepadnúť alebo o tom rozhodujú riaditelia škôl na základe nejakých interných pravidiel?
suzika1979
22.05.11,17:59
pekny vecer poradaci, chcem sa spytat,ci ma nejaky vplyv zmena priezviska dietata na platenie vyzivneho, alebo aj po zmene priezviska bude musiet bio otec platit na syna ? niekde som to tu na porade citala,ze tym sa pre neho nic nemeni...ako to je vlastne ? dakujem
tuta
22.05.11,18:21
Zmena priezviska u dieťaťa neruší povinnosť bio otca platiť výživné, čiže povinnosť platiť výživné trvá naďalej.
suzika1979
22.05.11,18:25
dakujem za rychlu odpoved :)
intro
22.05.11,18:43
- právny vzťah by mal kopirovať prírodzený /ja pochádzam z prostredia, kde RODIČIA sa snažia pomôcť deťom postaviť sa na "nohy"/
- zmena priezviska neznamená zánik pôvodnej osoby a vznik novej , to by tu bol poriadny chaos potom